Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Montajul statiilor si antenelor pe autoturisme

- - - - -
  • Please log in to reply
3740 replies to this topic

#91
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
daca prelungesc cablul de la antena cu un alt cablu, ce probleme pot sa apara?

#92
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
va creste SWR-ul si este periculos pentru finalii statiei

#93
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
pai daca prelungesti cu alt cablu, dar de acelas tip (rg58 de obicei, sau orice alt cablu de 50 ohmi) nu se intampla nimic, dar prelungirea o faci prin mufare, nu innadesti cablul.

#94
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View Postcradu1, on 8th March 2010, 02:05, said:

Are cineva poze despre cum se scoate firul din masina la o antena cu magnet? Exemplu daca ai hatch-back. Gen Mazda 3 sau Megane.

Prin geamul din spate mi se pare un pic aiurea. Pe timp de ploaie nu se inchide complet geamul si iti ploua. Daca il scoti prin portiera din spate ,normal ca o inchizi, nu se rupe firul dupa cateva inchideri si deschideri ale portierei?  :)
uite la mine cum e

Attached Files



#95
popso

popso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.02.2006
am gasit si eu niste poze....:)
in masina stau un alan 42 si un FT 7800 plus o portabila FT 60, iar pe masina o Sirio Supercarbonium si o HP 2070

Attached Files



#96
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postpopso, on 10th March 2010, 12:38, said:

am gasit si eu niste poze....:)
in masina stau un alan 42 si un FT 7800 plus o portabila FT 60, iar pe masina o Sirio Supercarbonium si o HP 2070

foarte interesant. :thumbup:

#97
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009

View PostIuliutz, on 9th March 2010, 14:57, said:

uite la mine cum e
Daca maimontezi o ventuza  la marginea plafonului si intinzi putin cablul vei elimina contactul cu caroseria si astfel vopseaua nu va mai avea urme de frecare. Aceeasi montura o am si eu, cineva zicea ca sunt fire de tramvai, dar linia este si practica.

#98
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 11.07.2007
poza de pe un alt forum.politia se doteaza si ea cu statii cb sau asa reiese din poza.e prea lunga antena pentru statia utilizata de politie si are si cablul pe langa usa tras.

Attached Files



#99
clau4x4

clau4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.08.2009

View Postbuzasparta, on 10th March 2010, 18:16, said:

poza de pe un alt forum.politia se doteaza si ea cu statii cb sau asa reiese din poza.e prea lunga antena pentru statia utilizata de politie si are si cablul pe langa usa tras.

Foarte tare poza , felicitari .
In privinta lungimi antenei , in CB , conteaza "lungimea'.

#100
spyddy

spyddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.03.2007
Baietii sunt pusi pe treaba, si-au pus si folii si CB pentru mesaje false ce mai....par a fi pe E85.....

#101
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 11.07.2007
clau nu e facuta de mine poza.

#102
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
salutare. ce idee aveti despre o statie CB satelit . Eu nu am mai auzit de marca asta . Kr 40-N Satelit. e primita cadou ca nu as fii dat banii pe asa ceva. ma intereseaza pe unde gasesc pe cineva sa vina sa o monteze prin voluntari ... are si un amplificator .
astept raspunsuri pe pm. multumesc

Edited by svalentins, 10 March 2010 - 23:52.


#103
paulmitu

paulmitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.06.2007
am o intrebare.. daca ating cu antena de la statie firele de tramvai, troleu sau enel ce se poate intampla?

#104
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
in primu rand statia se face praf, in al doilea poti sa fi si electrocutat daca esti in contact cu microfonul sau masa (-) masinii.

#105
dandum

dandum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.07.2006
Mai jos vedeti cum am procedat cu Intek M-100 plus pe Corolla din 2004. Acum am ajuns sa-i invidiez pe cei cu diverse compartimente / locuri in / sub bord. N-a fost usor sa gasesc un loc adecvat si nu sunt inca 100% convins ca ramane acolo - mai persist putin cu pozitia actuala pana ma conving ca e OK. Tocmai de aceea cablul de alimentare e lung si facut colac.
Ideea e ca de la volan am vizibilitate si acces perfect la ea, iar genunchiul meu drept nu ajunge niciodata atat de sus.
Antena - nimic interesant. In mijlocul plafonului cu cablul bagat pe la portiera si prin spatele scaunului de la volan.

Attached Files



#106
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 11.07.2007
dandum nu te incomodeaza la condus? eu am un megane si o am montata pe consola cu difuzorul spre mine si nu ma incomodeaza.am spatiul de sub cd dar acolo mai bag una alta.

#107
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Incapea lejer statia in locasul ala in care ai legat mufele la bricheta, doar ca trebuia bricolat nitel. ;)

#108
dandum

dandum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.07.2006
@marius3k: Nu, nu incapea, ca locul ala e adanc de max 15 cm (daca bag mana intinsa intra doar pana la jumatatea palmei!), si statia e lunga de 19. Daca mai pui si mufa de la antena, rezulta ca imi besteleam degetele in ea ori de cate ori bagam in 1, 3 sau 5 :naughty: Si, acum trei ani, am bricolat un pic ca sa bag acolo frumos mufele alea suplimentare  :D Abia asteptam sa se termine garantia la masina ca sa pot face linistit modificari la electrica... Ma rog, ce mai "modificari"...

@buzasparta: Nu ma incomodeaza de loc. Cand am facut poza inca mai atarnau nitel cablurile, dar le-am mai motrosit intre timp. Nici cand mut piciorul brusc de pe acceleratie pe frana nu dau in ea.

Cititi voi insa in topicul cu sfaturi achizitii ce-am patit dupa montaj...

Edited by dandum, 11 March 2010 - 12:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate