Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Firme private de transport in comun

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Buna. Am si eu o nedumerire. Mi-am facut abonament la o firma privata de transport in comun (deoarece RATUC nu circula pe aceasta ruta) si am avut tot felul de surprize neplacute din parte lor ca de exemplu: autobuzul aglomerat opreste intr-o statie si mai multi calatori coboram ca sa poata cobori o alta persoana; soferul nu s-a asigurat daca mai sunt oameni de urcat si a inchis usa lasandu-ne pe cativa in statie. Am avut noroc ca a strigat cineva dinauntru ca mai suntem ramasi jos si asa a redeschis usa. Sau: am asteptat seara in statie iar cand a venit autobuzul a oprit dar nu a mai deschis usa si si-a continuat drumul chiar daca oamenii din autobuz i-au spus sa deschida (am vazut de afara). Am sunat la dispecerat si soferul a dat o explicatie mincinoasa. De intarzieri cu zecile de minute nu mai pomenesc.
La o ruta interjudeteana circula cu microbuz cu rezervare de locuri. Dar acest lucru nu il spun pe site si te trezesti ca ajungi la microbuz si te lasa acolo pentru ca nu ai rezervare.
Am inteles ca OPC-ul nu se sesizeaza daca sunt plangeri putine. Atunci firma poate face ce vrea pentru ca e privata?
Si inca ceva: nu este lege care sa-i oblige sa puna macar un semn ca sa marcheze statia, sa se vada clar ca omul asteapta in statie?

#2
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Stiu ca orarele sunt stabilite prin hotarare de consiliu local (sau judetean?) - iar la nerespectarea lor firma este sanctionata serios.

Din pacate nu stiu unde sa-ti spun sa reclami  :huh:

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Loreley, on 28th October 2009, 20:05, said:

Am inteles ca OPC-ul nu se sesizeaza daca sunt plangeri putine. 

 Ai inteles gresit. Mergi cu incredere la opc. 

#4
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

 mihai!, on 28th October 2009, 20:21, said:

 Ai inteles gresit. Mergi cu incredere la opc. 
Am sa merg intai la sediul firmei sa depun o reclamatie in scris impotriva soferului care m-a lasat in statie si pe urma sun si la OPC. Sunt curioasa ce voi putea rezolva.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cel mai bine il reclami la conducere... dar nici la OPC nu esti impiedicat sa reclami....

#6
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Reclamatii la ANPC  ( OPC ) si ARR ( autoritatea rutiera Romana). Eu zic ca dupa ce faci reclamatia la ANPC  mai faci una si la ARR in care sa specifici si numarul celei inregistrate la OPC. Daca tu ai abonament si nu ai putut sa te urci in respectivul microbuz e grav. Pur si simplu este obligat sa te ia in statie, acel abonament este un fel de contract ( nu am cunostinte juridice, dar acesta cred ca este ), iar tu trebuie sa ai si drepturi nu numai obligatia de a plati acel abonament

indiferent cat de plin sau gol este acel microbuz

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
capacitatea mijlocului de transport e si ea stabilita, iar legea nu le da voie sa ia mai multi calatori. deci nu sunt chiar obligati sa te ia din statie pentru ca ai abonament, daca nu mai sunt locuri in masina.

in rest, sfatul tau (reclamatii la anpc si arr) e cel mai indicat in situatia asta.

#8
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Chiar daca capacitatea de transport este limitata la locurile de pe scaune, firma este obligata sa iti asigure transport in baza acelui abonament ( e treaba soferului sa iti rezerve loc), stie ca in statia x are un calator in fiecare zi ca de aia are abonament. Respectivul loc este platit deci nu se pune problema in felul nu mai am locuri nu ma intereseaza te descurci acel abonament este un fel de contract.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
ce spui tu s-ar putea numi "rezervare de loc". dar abonamentul nu cred ca include si asta.

#10
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
PAi si atunci abonametul ce paote sa insemne? Eu platesc si tu daca vrei mai iei din statie sau nu? Eu cred ca exact asta inseamna o rezervare de loc ( daca capacitatea de transport aprobata este doar pe scaune) sau un loc in picioare daca are aprobare sa transporte si in picioare

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
tu platesti, iar soferul te ia din statie daca mai sunt locuri in autovehicul.

"rezervare de loc" inseamna ca pe tine nu te intereseaza cati oameni sunt in autovehicul, tie trebuie sa ti se asigure un loc liber(de obicei pe scaun). e problema firmei de transport (si a soferului) sa--si organizeze activitatea in asa fel incat locul tau sa fie liber.

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,457
  • Înscris: 20.02.2008

 _Smiley_, on 19th November 2009, 12:42, said:

tu platesti, iar soferul te ia din statie daca mai sunt locuri in autovehicul.

"rezervare de loc" inseamna ca pe tine nu te intereseaza cati oameni sunt in autovehicul, tie trebuie sa ti se asigure un loc liber(de obicei pe scaun). e problema firmei de transport (si a soferului) sa--si organizeze activitatea in asa fel incat locul tau sa fie liber.

Pe principiul asta imi fac firma de transport cu o singura masina, dar vand 500 de abonamente...care are noroc se urca care nu, nu.
De unde veniti cu ideile astea?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
din viata de zi cu zi :)

unde ai vazut tu ca abonamentul sa includa si locul?

#14
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,457
  • Înscris: 20.02.2008
Nu include locul dar trebuie sa existe o egalitate intre numarul de locuri si abonamente vandute.
Daca nu exista se poate face reclamatie la OPC si firma va fi amendata destul de serios din cate stiu.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
daca poti indica un act normativ care sa lege numarul de locuri de numarul de abonamente ce pot fi vandute, te rog, lumineaza-ne si pe noi.

hai sa-ti dau un exemplu practic: ratb-ul are cam 500 de tramvaie care acopera cam 25 de linii. deci pe fiecare linie circula 20 de tramvaie. in tramvai  incap cam 300 de calatori, deci pe o linie ar fi, simultan, disponibile doar 6000 de locuri.
crezi cumva ca RATB-ul are voie sa vanda doar 6000 de abonamente pe linia respectiva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate