Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Am reusit, acum amenajam Prima casa!

- - - - -
  • Please log in to reply
1028 replies to this topic

#1
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ne regasim aici dupa ce am trecut de toate, cu bune si rele....le lasam in urma si privim inainte cu optimism.

Unii si-au luat case noi si ne pot prezenta mobila, culoarea gresiei, faiantei sau doar modelul pe dinafara al usii de la intrare. :P

Altii sunt in renovari febrile....asa ca au nevoie de spatiu sa se desfasoare si aici au loc de intors...ne sfatuim de termopane ieftine, de muncitori seriosi, de instalatii, de parchet si de idei de amenajare... :D

Asadar sa-i dam drumul , sa ne amenajam casele, sa ne sfatuim, consiliem, razgandim si facem sa fie bine.






Si incep eu....am de amenajat apartament cu 2 camere....e chel, doar caloriferele le opresc ca sunt din fonta...restul afara...

Azi au venit baietii sa decoperteze tavanul si grinzile....peretii ii voi placa cu polistiren de 2 si la baie pun rigips ca baza
Dar sa o luam metodic........dupa decopertare, scos usi, linoleu, scos modelul de la tavan :rolleyes: ....

Edited by Corina2009, 28 October 2009 - 14:24.


#2
costy-thunder

costy-thunder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.12.2007
Buna initiativa din partea ta Corina. Iti multumesc tie si tuturor celor care au postat in topicul ,,prima casa'' intrucat impartasirea experientelor  prin care au trecut altii mi-a fost de mare ajutor. Eu unul am reusit sa-mi cumpar jumatate de duplex la stadiul semifinisat pe interior , iar pe exterior la cheie si de acum trebuie sa ma apuc de ,,treaba"". Avantajul este ca momentan am unde locui si sper ca in vreo 2 ani voi termina mult visata casa. Lucrarile interioare le voi face singur cu manuta mea, intrucat am lucrat o perioada in acest domeniu.
  Sper sa avem cat mai multi ''adepti'' ai acestui topic.

  Parerea mea e ca ar trebui sa folosesti un polistiren mai gros, macar de 5-7 cm si cu o densitate buna , de 15-16. Daca tot te apuci de treaba si investesti, macar sa faci ceva klumea. Cu siguranta iti vei recupera investitia prin plata redusa la caldura.
  Spune-mi te rog, placarea o faci prin interior sau exterior?

Edited by raduk, 27 February 2010 - 16:59.
citarea inutilă a postului precedent


#3
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Doamne ajuta tuturor!

Eu va pot ajuta cu o firma de termopane, mie pentru toata lucrarea care presupune geamuri la balcon pe lungimea de 6886 , balcon de 2200, geam de 2070 si geam baie  mi-au facut o superoferta de 1400 de euro, termopan 5 camere, alb.

Care aflati de obiecte sanitare bune ca pret, de gresie, faianta, va asteptam.
Azi si maine merg pe Valea Cascadelor sa imi fac o idee de preturi.

Placarea o fac pe interior si am ales de 2cm ca sa nu imi ia totusi atat de mult din spatiu.

Impusc mai multi  iepuri dintr-o data...izolez , merge treaba mai repede si in plus economisesc nisip, ciment, timp de uscare, bani...

Edited by Corina2009, 28 October 2009 - 14:38.


#4
costy-thunder

costy-thunder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.12.2007
Intr-adevar, placarea pe interior reduce din spatiu. Totusi... mi se pare destul de putin 2cm :). Macar sa iei de o densitate mai mare.Parerea mea. Sper sa nu te deranjeze insistenta mea :)

#5
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Costy, nu am deranjeaza...doar de aia ne sfatuim.
O sa am grija cu densitatea.

#6
costy-thunder

costy-thunder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.12.2007
Eu unul umblu de vreo luna prin magazine si ma tot uit dupa aprchet , gresie , faianta etc. Cele mai buna oferte le-am gasit la dedeman si Bricostore. La Dedeman am gasit parchet, nuanta stejar la pretul de doar 20 ron/m patrat si 8 mm grosime, un model f frumos. Mai erau cateva modele frumoase pana in 30 ron, ca mai mult nu cred ca-mi permit. Parerea mea e ca mai bine cumpar un parchet mai ieftin si folosesc polistiren extrodat. Gresie si faianta am gasit in jur de 30 ron/m.
  Am gasit nistre preturi f bune la scule si nu numai la e-vasion, un magasin cu sediul central in bacau. Au produse din toata gama de constructii la preturi f bune.

#7
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Hmmmm, fain topicul. Facem unul si pentru poze, pentru cei care le-au luat gata finisate? Sau le postez aici?

PS Corina, da ce le stii tu ca un barbat adevarat...polistiren de 2, termopan 5 camere....zici ca n-ai fi femeie :P

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
1. Sub parchet am auzit ca (mai nou) se recomanda polistiren extrudat. Eu am pus de 2mm in hol, si e super ok.
2. Polistirenul la interior am citit ca nu face foarte bine - condens intre polistiren & beton, si nu va doriti asta.
3. Un pret mic la obiectele sanitare (mai ales bateriile) va va da multe batai de cap in viitor. Degeaba cumperi baterie de 50 de lei, daca peste 3 luni incepe sa mearga greu si peste 1 an o schimbi. Mai bine dai 4-500 de lei, arata mai bine, si te tine mult mai mult (grohe, kludi, etc)
4. Pretul la parchet, gresie si faianta, nu e atat de important daca stati sa calculati 'la rece'. 20 sau 25 de lei /m -> la 100mp rezulta o diferenta de 500 de lei, dar diferenta de calitate / design poate fi enorma.
5. In baie recomand parchet (special pt. baie, din plastic). Arata altfel, si se 'simte' mult mai bine decat gresia.

#9
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Uelcome Marshall.
Hai cu pozele sa ma inspir de la tine ca sunt blocata la culoarea baii.
Si te rog sa faci poza la fiecare camera cu detalii ca ma stii direct interesata. B)

Propun sa le pui tot aici...

Edited by Corina2009, 28 October 2009 - 15:57.


#10
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
: )) Am numai o camera, deci nu prea am ce sa pun :P

Hai sa facem un mic teaser...iti pun poze cu el gol, cum era cand l-am cumparat, si mai incolo pun si unele cu el mai "plin". OK?

Attached File  IMAG0309.jpg   421.74K   1014 downloads

Asta-i camera vazuta de la intrare

Attached File  IMAG0333.jpg   372.38K   733 downloads

Aici, vazuta din partea opusa, dinspre geam

Attached File  IMAG0312.jpg   469.82K   934 downloads

Bucataria, sau ma rog, ce a incaput in poza din dansa...

Attached File  IMAG0313.jpg   486.36K   991 downloads

Si baia...

Scuzati calitatea, pozele sunt facute cu mobilul...Corina, culoarea la baie sa stii ca nu e asa portocalie, e mai spre rosu, nu asa galbena!!!

Edited by raduk, 27 February 2010 - 16:59.
citarea inutilă a postului precedent


#11
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Corina, vad ca ma ajungi repede din urma. Eu m-am lungit mult cu partea electrica si cu cea sanitara (refacute de la zero). Nu mi-am inchipuit ca pot fi atat de scumpe materialele! Deci astea doua lucrari m-au ajuns 4000 ron. Cu termopanele am scapat mai ieftin, super oferta 1500 ron. (geam camera+usa camera spre balcon+geam bucatarie; termopan cu 5 camere pe mahon).

Nu mai spun ca am tratat pina acum cu nu stiu cati zugravi iar eu n-am de gand sa le ofer salariul meu pe-o luna, pentru ce fac ei in 5 zile. Asa ca acum il astept pe cumnata-miu (din provincie) sa rezolve el peretii (distrusi de nenea electricianul) si sa puna gresia si faianta. Sper ca saptamana viitoare sa termin si sa pot pune poze si eu :)

M-am uitat si dupa parchet, dar cre'ca m-am dus intr-un magazin mai scump (mr. bricolage) si parchetul ce-l voiam eu (mahon, laminat, 8mm) era 40 ron/mp, si cica era redus de la 50 ron/mp. Ce conditii (minime) trebuie sa indeplineasca parchetul? Adica ma gandesc sa nu iau mai ieftin si sa scartaie cand pasesc pe el. In sfarsit, am inteles ca parchetul se monteaza foarte simplu.

Edited by Alta_, 28 October 2009 - 16:42.


#12
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Frumos Marshall, imi place...
Pereti albi, lucrat frumos, spatios...

Si eu ma gandesc la baie sa fac rosu..sau o culoare tare...

Alta..mie mi-a zis un meserias de instalatii ca din suma care o iau ei 30 % sunt materialele si restul de 70 % manopera....


Chiar ca te ajung din urma....maine termina salahorii si apoi vin zidarii in urma, sper ca vineri, sambata si luni sa isi faca si ei treaba...

Ieftine si termopanele tale, eu le-am vrut albe....

Si mi le aduc de azi in 10 zile.

Da, parchet poate monta oricine.
Ia de 12 mm cu dublu click, sunt placi mai micute, ai stabilitate mare pe el si e asa frumusel....

Eu am vazut niste usi cu vitraliu asa frumoase azi.....500 de lei una si montatul 100 de lei de usa....bine, la o vedere pe fuga ca sunt sigura ca le gasesc si mai ieftine...
Nu stiu de am voie sa postez linkuri pe aici sa vi le arat...

Eu las usa doar la baie si dormitor, restul le  desfiintez si las curat peretele, fara arcade...

Edited by Corina2009, 28 October 2009 - 19:14.


#13
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostCorina2009, on 28th October 2009, 20:07, said:

Frumos Marshall, imi place...
Pereti albi, lucrat frumos, spatios...

Si eu ma gandesc la baie sa fac rosu..sau o culoare tare...

Si mie mi-au placut finisajele, si sunt si de calitate...cand ii aud pe unii ca vai ce nashpa sunt blocurile noi, ca te auzi cu vecinii, etc etc...prostii, eu n-am nici o treaba cu astea, n-am auzit pe nimeni pana acuma, n-a venit nimeni la mine sa-mi spuna ca fac galagie, deci e ok. Acum si continuarea...

Mi-a placut mult mobila asta

Attached File  IMAG0390.jpg   591.33K   1277 downloads

Si am zis ca facem combinatie de verde-maro in apartament :)

Attached File  IMAG0395.jpg   513.58K   1119 downloads

Iar din bucatarie dispare imediat cuptorul alb, si ramane totul culoarea inoxului

Attached File  IMAG0397.jpg   561.72K   1160 downloads

Lipsesc niste accesorii, covor, perdele, candelabre, care se vor pune incet incet, ca s-au terminat banii acuma!

Astept pareri si sugestii!!!

#14
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Hi..hi...eu mai am pana la faza asta si deja imi vine sa umblu dupa perdele si covoare..

Sa o luam metodic..imi place ca e spatiul deschis....

Parchetul e pus dupa norme, caaa...se zice sa il pui ca la tine....orientat spre lumina ca sa nu se vada imbinarile.


Biblioteca e chair frumoasa si mai ales ai folosit util tot peretele....observam si pe prietenul nostru laptopul care ne tine in legatura...

Cu verdele canapelei ar da bine in biblioteca cartile de la adevarul... :D :D  .Doamnee..parca sunt o tampitha care te sfatuieste sa iei carti doar sa dea bine...nop, sa le si citesti adica!!


Frumoasa canapeaua, e extensibila si dormi pe ea, nu???

Mai ii pui o masutza in fata, un covor maro cu verde  si te-ai aranjat in camera!

[...]
Asa o sa amplasez si eu  frigiderul si langa chiuveta...dar aragazul il pun pe balcon..

Cuptorul e de paine?

Si masa cu scaune verzi ai uitat sa ne-o prezinti cadru din fata.

Per total superb, imi place.
Ai gusturi!

Edited by raduk, 27 February 2010 - 17:01.
editare off-topic


#15
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Iti multumesc foarte mult pentru aprecieri.  Cuptorul e singurul lucru vechi pe care l-am bagat in apartament :D E normal, cu microunde, si pana ne luam altul, merge si asta. Cu curatenia am eu o manie acuma de cand m-am mutat aici, fiind totul nou, asa vreau sa si ramana :P Fac poza si la masuta si scaune si pun imediat. Iar canapeaua extensibila o vezi mai jos...asa se face pat si dormim pe ea. Am gasit niste perdele bestiale la Diego, dar e 50 lei metru pe inaltime, si noua ne-ar trebui la 3 geamuri vreo 8 metri...deci inca nu ne-am hotarat :) Cand o sa avem si cartile de la adevarul :P o sa cumparam inca un corp pentru biblioteca cu rafturi, foarte fain. Mi-a placut mobila ca e din aia cu sistem modular, adica daca te saturi, poti sa-ti mai iei vreo 2 corpuri, sa le inversezi intre ele pe cele vechi, si pac, ai mobila noua.

Attached File  IMAG0394.jpg   572K   633 downloads

Edited by raduk, 27 February 2010 - 17:01.
citarea inutilă a postului precedent


#16
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Cred ca daca iti zic de unde o sa imi iau perdelele rade toataaaaa softpedia...din Europa, marela targ ...poate il stii din auzite...
Sunt acolo niste superbitati la 15 lei m2...

Si canapeaua cat a costat daca nu sunt indiscreta?
Ca in sufragerie extensibila vreau si eu...

#17
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Da, am auzit si eu de Europa...e ceva en-gross, nu? :)

Coltarul a costat 2200 RON si a fost foarte ok ca ne-am ales noi culorile toate, am dat comada si in 2 saptamani l-am avut. Si eu tot caut mai ieftine, dar alea mi-au placut ca se potrivesc perfect cu culorile noastre. Sunt verzi cu ceva modele maro pe ele, deci nici nu se putea mai bine...mai asteptam urmatoarele salarii!

Edited by raduk, 27 February 2010 - 17:02.
citarea inutilă a postului precedent


#18
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
E chiar bun la pret coltarul.

Asa am zis si eu, sa fac baza ca apoi o mobila, o perdea se fac in timp..

Dar ai dressing?

Eu am pe holul din fata baii loc de masina de spalat si fac dulap pana sus deasupra ei iar pe balcon, ca e si dupa colt, coltul ala il imbrac in rigips si fac dressing acolo.

Edited by Corina2009, 28 October 2009 - 19:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate