Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Probleme display camera video Sony HandyCam dcr-sr32

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Alexms

Alexms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2006
Cine ma poate sfatui ce sa fac.

Am o camera video Sony HandyCam dcr-sr32 .
Ieri am vrut sa filmez insa cand am deschis camera pe lcd nu imi apareau decat niste dungi, nu vedeam nimic. camera inregistreaza insa nu pot vedea pe diplay-ul.
Am observat ca doar daca invart display-ul 180 de grade si inchid clapeta  imi apare imaginea normala in rest in orice pozitie as tineo nu imi apar decat dungi.
Ma poate ajuta cineva  cu un sfat? Garantie nu am avut decat un an si asta a expirat prin martie. asa ca un lucru e cert tre sa arunc cu bani, insa inainte de a ma avanta vreau sa imi spuneti daca a mai patit careva treaba aceasta sa imi spuna cam ce defect are si cam cat mar costa  sa o repar?

#2
doctor_z

doctor_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.10.2009
Lucrul acesta trebuia sa te intrebi inainte de a o cumpara.Displayul este conectat la camera printr-o pamblica de plastic cu trasee metalizate care dupa un numar de flexionari cedeaza.La un service specializat s-ar putea gasi dar problema este ca se aduc mai rar caci afara astfel de camere sunt pentru  ( o singura intrebuintare ) dupa care ... alta . Este prea ieftina pentru ei ca sa o repare.Cu o suta de lei europeni iei alta noua.

#3
lungu64

lungu64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAlexms, on 28th October 2009, 00:01, said:

Cine ma poate sfatui ce sa fac.

Am o camera video Sony HandyCam dcr-sr32 .
Ieri am vrut sa filmez insa cand am deschis camera pe lcd nu imi apareau decat niste dungi, nu vedeam nimic. camera inregistreaza insa nu pot vedea pe diplay-ul.
Am observat ca doar daca invart display-ul 180 de grade si inchid clapeta  imi apare imaginea normala in rest in orice pozitie as tineo nu imi apar decat dungi.
Ma poate ajuta cineva  cu un sfat? Garantie nu am avut decat un an si asta a expirat prin martie. asa ca un lucru e cert tre sa arunc cu bani, insa inainte de a ma avanta vreau sa imi spuneti daca a mai patit careva treaba aceasta sa imi spuna cam ce defect are si cam cat mar costa  sa o repar?


Am patit si eu acelasi lucru.La un service Sony te costa 300 Ron (atat am platit eu).Schimba banda dintre camera si ecran.

#4
doctor_z

doctor_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.10.2009
I got DCR-SR32 and I had first problems with colours then screen was moving down at last LCD stoped working. You are not wrong this wire is broken. I got till under the panel LCD I changed it and it's like new. Repair shop wanted for repair 150Pounds I did by myself for 50. The wire you can buy in the service or repair shop how you prefer number on the wire is written, mine was 1-871-457-11 sold as 1-871-457-21. you have to check your it might be the same. To change it it's not very easy but it's possible if the woman like me did it:D.


Dupa cum vezi o poti schimba singur daca te incumet si te costa ~50 Pounds

http://www.fixya.com...screen_problems

#5
Alexms

Alexms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2006

View Postdoctor_z, on 28th October 2009, 00:39, said:

I got DCR-SR32 and I had first problems with colours then screen was moving down at last LCD stoped working. You are not wrong this wire is broken. I got till under the panel LCD I changed it and it's like new. Repair shop wanted for repair 150Pounds I did by myself for 50. The wire you can buy in the service or repair shop how you prefer number on the wire is written, mine was 1-871-457-11 sold as 1-871-457-21. you have to check your it might be the same. To change it it's not very easy but it's possible if the woman like me did it:D.


Dupa cum vezi o poti schimba singur daca te incumet si te costa ~50 Pounds

http://www.fixya.com...screen_problems

M-as baga sa schimb singur daca si femeile pot  :D .  Imi poate spune cineva daca pot comanda aceasta folie din tara si de unde?

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite si paginile din manualul service pentru a efectua aceasta operatie.

Attached File  Pages_from_Sony_DCR_SR32.pdf   801.06K   273 downloads
Attached File  Pages_from_Sony_DCR_SR32_2.pdf   257.5K   141 downloads

#7
Alexms

Alexms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2006

View Postdoctor_z, on 28th October 2009, 00:16, said:

Lucrul acesta trebuia sa te intrebi inainte de a o cumpara.Displayul este conectat la camera printr-o pamblica de plastic cu trasee metalizate care dupa un numar de flexionari cedeaza.La un service specializat s-ar putea gasi dar problema este ca se aduc mai rar caci afara astfel de camere sunt pentru  ( o singura intrebuintare ) dupa care ... alta . Este prea ieftina pentru ei ca sa o repare.Cu o suta de lei europeni iei alta noua.

Gata am reusit sa rezolv problema, dupa o jumatate de an in care m-am chinuit sa filmez cu ea asa cum era, am intins folia pana nu am mai vazut aproape nimik. In cele din urma am dus camera la un service autorizat sony si mi-au schimbat folia ptr 400 lei.  In 2 zile mi-au dat-o ca noua.
Doctor_z  camera m-a costat 1600 lei acum 2-3 ani, cred ca ce mi-ai spus tu ca e de unica folosinta nu e adevarat. cei drept m-am jucat mult cu clapeta si am rasucit-o de multe ori dar 400 lei nu sunt 1200 cat este aceasta camera acuma pe piata. apropo daca imi faci rost de o camera ca aceasta la 100 de E anunta-ma ca sunt interesat sa mai iau una.  :peacefingers: :naughty:  

Daca mai are cineva asemenea probleme ii sfatuiesc sa treaca pe la service autorizat si ptr banii acestia nu cred ca merita bataia de cap sa comanzi folia si sa desfaci camera (iti trebuie mana de femeie fina  :D ).

#8
georgegogu

georgegogu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.02.2007
Eu am patit acelasi lucru si am depistat 2 alternative de remediere:
-va adresati unui service Sony autorizat si va costa reparatia 370ron pe factura cu garantie 3 luni.
-cumparati de pe okazii panglica  FP-610 se numeste si o inlocuiti singuri sau la un alt centru specializat ajungand la doar 1/2 din suma pe care o puteti plati la service-ul Sony.
Se pare ca este un fel de consumabil aceasta panglica,la circa 2-3 ani se cere inlocuita :(
Numai bine

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vad ca e un topic despre probleme display...
Am si eu o problema cu un Panasonic gs37, mai exact tatal meu i-a spart display-ul, e crapat. Se poate desface/inlocui? Daca da, are cineva o idee de unde se poate cumpara?

LE: am desfacut, pe rama scrie asa: LSSC0834.

Edited by Lucian_M, 14 April 2012 - 20:53.


#10
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu prea conteaza ce scrie pentru ca, probabil, nimeni nu va aduce piesa fara sa perceapa si manopera. Asa ca mai bine faci o vizita la un service. Prin Bucuresti ar fi cateva... prin zona ta, nu stiu. Eventual poti suna intai sa spui ce problema si ce model de camera ai... poate iti spun pretul aproximativ al reparatiei. Pentru un Canon hv20, schimbarea displayului, la CrisService a costat 300 lei. Pentru Sony si Panasonic, as recomanda ASTA. Din auzite, de la mai multi "colegi" in decursul anilor, ar fi , poate, cei mai seriosi si dotati cu aparatura performanta. Din fericire eu nu am avut nevoie de ei ;). Pentru Panasonic mai poti intreba si la reprezentanta Panasonic.
S-auzim numai de bine!
Va doresc un Paste fericit!

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am reusit sa desfac piesa. Acum, o sa merg cu ecranul pe la cateva service-uri (generale) din Piatra, poate gasesc ceva pe acolo. Ma astept la un pret mic, altfel, daca trece de 50-70 lei, deja ma gandesc sa iau alta camera. Ea, saraca, merge bine, insa ecranul e chiar util uneori, vizorul e mai dificil de utilizat (dar pe trepied, la serbarile sotiei, merge).

Multumesc de raspuns.
Salutari din Neamt!

Edited by Lucian_M, 14 April 2012 - 22:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate