Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 

How (not) to make a server

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
32 răspunsuri în acest subiect

#1
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
Despre subiectul asta pot fi o multime de probleme/solutii si subiecte de discutii... dar cer pareri celor care au trecut (depasit) situatia asta...

Lucrez la un proiect destul de amplu... care necesita mai multe servere (fara sa intru in detalii)... Totul decurge bine si frumos pana in momentul cand unele servere vor trebui sa lucreze de pe un server web si nu din calculatorul meu...

Sa presupunem ca am 'server1.exe' care e executat si functioneaza perfect in calculatorul meu... Care ar trebui sa fie cea mai optima solutie pt a executa dracovenia on the web server...

Partea mai proasta e ca nici nu stau asa bine la capitolul asta... si intrebarile mele sunt urmatoarele:

1] Ar fi recomandat ca executabilul sa il pun pe server si-l execut printr-un script asp/php
        - daca asta ar fi solutia cea mai buna... as avea nevoie de informatii / linkuri / sau pareri despre cum ma conectez din aplicatia mea la pagina web -> server1.exe -> pagina web -> aplciatia mea (in urma conexiunii trebuie sad primesc anumite informatii)

2] Fac intregul server intr-un limbaj ca asp/php:
        - aceleasi nelamuriri ca mai sus... cum ma conectez practic la o simpla pagina web... aceasta accesand baza de date (va fi si asa ceva)... intr-un final informatiile ajungand la mine...

Este un subiect destul de amplu... si din lipsa de cunostinte accept si simple pareri... dar as prefera parerile celor ce au trecut deja sau au cunostinte despre asta....

mc mult...

#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
nu stiu daca se putea sa fi mai vag de atat.
serveru ala, zici ca e exe, ce face? cum comunica? se comporta el ca server web? se integreaza intr-un server web? cum? ce tehnologie? sau e cumva un obiect COM? sau ce?
ce ii faci tu pe calcu tau si ce face el ca sa raspunda. degeaba zici tu de asp/php alea-s 2 chestii diferite. iar cand spui de server web, exista o multitudine de moduri cum sa implementezi treaba.

#3
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
Nu conta asa mult ce limbaje folosesc... ci cum ar fi recomandat... Ideea e cam asa...
Un programel prin care 2 oameni sau mai multi pot comunica si au la indemana o multitudine de servicii prin care vor putea sa faca aproape orice impreuna (de la a asculta muzica pana la a vedea filme, remote control si multe altele )....  proiectul aduce a messenger cu multe servicii in plus...

Citat

degeaba zici tu de asp/php alea-s 2 chestii diferite
Ar fi fost doar ideea ca sa inteleaga lumea la ce ma refer... Eu o sa ma folosesc de asp.net

Acum ca am intrat mai in amanunt... cum ar trebui implementat serverul pt un oarecare messenger?

(Cred ca era mai simplu de inteles asa)

Editat de shantz, 27 octombrie 2009 - 21:22.


#4
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.622
  • Înscris: 25.07.2002
Tu vrei sa faci un server de messenger in asp.net sau php? Sper ca glumesti :)

#5
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006

Vizualizare mesajurban, pe 27th October 2009, 23:24, a scris:

Tu vrei sa faci un server de messenger in asp.net sau php? Sper ca glumesti :)


Well... de asta ii topicul deschis... vreau pareri pentru cea mai eficienta metoda...

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006
Pai ori nu stii sa te exprimi, ori esti prea secretos si ne iei pe la Ploiesti. Din cate informatii ai binevoit sa dai eu as zice ca ca e "How NOT to make it". Daca vrei sa auzi si alternative, fii mai coerent.

Limbajul conteaza, si de asemenea si sistemul de operare pe care vrei sa rulezi chestia aia (ai zis de .exe, deci presupun ca e Windows). Fiecare limbaj/OS are particularitatile si tehnologiile lui, asa ca degeaba ti-as zice eu ca as face deploy la un JBoss la care m-as conecta cu RMI sau JMS cand tu esti legat de .NET ;)

Editat de andrei_0, 28 octombrie 2009 - 11:15.


#7
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006

Vizualizare mesajandrei_0, pe 28th October 2009, 11:11, a scris:

degeaba ti-as zice eu ca as face deploy la un JBoss la care m-as conecta cu RMI sau JMS cand tu esti legat de .NET ;)

Poi vezi... nu e nevoie sa zici asta... ca stii deja ca sunt legat de .net.
Proiectul pt inceput va fi windows (client si server)... daca decurge totul cum trebuie... probabil o sa fac clientul si pt linux... (dar serverul tot pe windows va ramane...  - banuiesc ca nu voi ajunge pana acolo - )
  Proiectul e deja inceput de ceva timp... si am ajuns in momentul critic cand am nevoie de server pt a putea continua... si vreau sa fiu sigur de metoda care urmeaza sa o implementez, sa nu regret nimic peste 3 luni si sa o iau de la capat.

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
atunci cel putin clientul nu il vei scrie nativ windows. asta daca vrei s anu te legi la cap, evident.
dar tot nu ne-ai spus ce anume vrei defapt. probabil ai impresia ca un server se face in 3 feluri si gata. nu domle, un server, la modl generic, se paote implementa in zeci de mii de moduri si nu exagerez. asa la plesneala ai probabil minim 100 de tehnologii pe care le poti folosi pt a implementa un server. iar 100 aia s-ar putea sa fie un numar mic. apoi mai ai nu stiu cate zeci  de tehnici de a implementa un server, si aproape fiecare tehnica se poate aplica la o tehnologie. ca in unele cazuri trebuie sa fi masochist sa o faci, e partea a doua. si apoi mai ai miile de limbaje pe care sa le folosesti care vin cu particularitatile lor.

platformele le-ai hotarat. amu hotaraste-te ce tehnologii si apoi ce limbaje ai vrea sa folosesti si continuam. .NET pica pt ca sunt sigur ca nu vrei sa rescrii clientul. sau no, daca vrei s ail rescrii in alt limbaj, poti sa lasi si .NETu pe tava.

#9
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
Vroiam sa ajung si aici...
Serverul o sa fie windows (C# / ASP .net ) dupa cum ziceai tu... sa nu ma leg la cap...
ma gandeam sa imi scriu singur bibliotecile pt tot ce ma intereseaza... (conexiuni) pt ce am nevoie pe langa cele existente in .net... (pt ca in primu` rand... chiar daca te complici, cand termini vrei sa ai ceva facut de tine)... chiar daca dureaza ani... Da` vroiam sa intreb ce parere aveti despre WCF? ma gandesc ca o sa complice si partea de client daca va trebui rescrisa pentru linux...

poate ajung si la WCF daca mai aud pareri ca merita... dar inca cred ca vreau sa o iau "pe la Ploiesti" dupa cum zicea cineva...

deci... metoda eficienta de implementare server pt messenger (windows - C# - asp / .NET)

Editat de shantz, 28 octombrie 2009 - 13:29.


#10
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006
pai de ce trebuie sa fie server web?

#11
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
daca ar fi totul in calculatorul meu totul ar decurge fara probleme... dar nu stiu cum se procedeaza in momentul in care serverul meu va rula de pe un alt server

#12
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

Vizualizare mesajshantz, pe 28th October 2009, 13:35, a scris:

daca ar fi totul in calculatorul meu totul ar decurge fara probleme... dar nu stiu cum se procedeaza in momentul in care serverul meu va rula de pe un alt server
pai serverul ala pe care ruleaza serverul tau, de ce trebuie sa fie un server web?

P.S. nu ti se pare suspect ca ai un server pe care ruleaza alt server?

Editat de andrei_0, 28 octombrie 2009 - 13:49.


#13
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.622
  • Înscris: 25.07.2002
Singurul caz in care serverul tau ar rula pe un server http este cand nu vrei sa implementezi un alt protocol de comunicatie si refolosesti HTTP-ul. Insa HTTP-ul desi este un protocol foarte bun pentru ceea ce a fost gandit sa faca (servirea paginilor de web) este limitat pentru ce vrei tu sa faci.

Din ceea ce ai scris pana acum eu inteleg ca nu prea stii cum sta treaba cu protocoalele si comunicatia client server altfel nu prea pricep de unde decizia ta de a folosi HTTP ca si protocol pentru comunicatia messenger-ului. Drept si prin urmare iti sugerez sa pui mana pe google si citesti despre protocoale, sockets, socket servers, sisteme client server si tot ceea ce deriva din asta. Abia dupa ce intelegi mecanismele pe baza caruia va functiona aplicatia ta poti sa te gandesti in ce limbaj o vei scrie desi probabil ca pana atunci ai sa realizezi ca asp. sau php sunt printre cele mai neindicate (nu zic ca nu poti sa scrii un socket server cu ele dar preferabil sa o faci doar ca experiment).

Punctual la intrebarea ta ti-as recomanda java pe partea de server si C++/C# pe partea de client. Daca esti sigur ca serverul va rula doar pe un anumit sistem de operare poti merge si cu C++ pe server. Daca vrei sa faci client multiplatforma atunci probabil java sau qt (C++) pentru client.

Editat de urban, 28 octombrie 2009 - 14:41.


#14
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
Asta ziceam... ca stiu cum sta treaba de implementat daca ar fi fost in calculator la mine server-ul. Imi faceam serverul meu .exe... il executam si gata. M-am jucat ceva timp cu minichaturi and stuff... dar cum va sta treaba cand serverul meu va fi sa zicem 'server1.shantz.com'? sau chiar de voi folosi IP-ul... si ma voi conecta la xxx.xxx.xxx.xxx.

Ma gandeam ca singura posibilitate e http.... stiu ca ar fi fost tare ciudat... da` nu stiu cum as putea executa server-ul meu altfel
... sau singura posibilitate e ca serverul sa ramana in calcu` meu :|

Editat de shantz, 28 octombrie 2009 - 15:36.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
Poti avea o intrare DNS (pentru domeniul shantz.com) fara sa fii constrans a avea un daemon HTTP pe serverul cu IP-ul adiacent.

Chiar stii prea putine despre retelistica. Uita de ASP, pune mana pe un limbaj calumea (java, c, c++ sau sa zicem python daca chiar vrei scripting) si studiaza in paralel cu el mai tot ce tine de retelistica, ca esti paralel.

PS "esti paralel" este o indemnare la invatat - fa ceva in privinta asta ;)

Editat de OriginalCopy, 28 octombrie 2009 - 15:47.


#16
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
mc de raspuns... da` speram totusi altceva...
stiu ca am de invatat despre subiectul asta... da` speram la un raspuns mai exact... ca sa stiu exact ce ma apuc sa studiez...
si pt ca tot e primul care poate raspunde in sfarsit la o intrebare mai am o rugaminte...

Am inteles ca aplicatia mea nu o pun pe un server http... poi unde o pun? :| o sa functioneze exact ca si cum ar fi executata din calculatorul meu?

Editat de ciuly, 28 octombrie 2009 - 17:11.
aberatii gramaticale


#17
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.622
  • Înscris: 25.07.2002
Fara suparare dar nu cred ca ai cunostintele necesare sa faci ceea ce iti propui. Pune mana si citeste ce ti-am zis eu si dupa ce te lamuresti ce inseamna un socket server si cum functioneaza el vino inapoi si intreaba-ne la obiect ce nelamuriri ai.

Si ca sa nu ramai confuz .. aplicatia ta (serverul cum ii zici tu) nu are nici o restrictie legata de calculatorul pe care va rula ci cel mult de sistemul de operare. De asemenea, adresa de ip sau host name-ul pe care va rula nu are nici o importanta pentru ca aplicatia ori va citi dintr-un fisier de configurare ori va citi direct din sistem adresa de ip si portul pe care va rula (ip + port = socket .. de unde si denumirea de socket server) si mai departe e treaba unui DNS sa rezolve numele masinii. Asa ca pune mana si citeste pe wikipedia despre: DNS, protocol, socket server, client server.

#18
shantz

shantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 02.06.2006
Stiu ca te va surprinde ca intrebarea mea de pe topicul asta e destul de idioata... da` stiu cum functioneaza protocoalele... si socketurile... lucrez si in asm... si chiar parti din programul meu vor cuprinde si asm... si unele lucruri le stiu chiar la nivelul cel mai de jos...

da... da` cum pun aplicatia mea sa ruleze pe un host? Tot la intrebarea asta ajung la care nu raspunde nimeni. Deja va stresez cu intrebarea asta. Daca am facut serverul (aplicatia) si sa zicem ca e gata. Il iau ii dau upload... unde? si cum il execut de acolo? (sa fie 'on' gata sa accepte conexiuni)

Editat de shantz, 28 octombrie 2009 - 16:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate