Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ETAPE inchis balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Doresc sa maresc sufrageria prin desfiintarea balconului.As dori sa stiu care sunt etapele.Mai intai trebuie inchis in termopan sau facuta izolatia si apoi pus termopanul?
Poate cei care au facut astfel de modificari ma pot ajuta.Multumesc

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Mai intai depui o cerere pt certificat de urbanism daca nu vrei sa te trezesti cu vre-o amenda grasa de platit... Apoi ia leg cu un arhitect. Pt ce vrei tu sa faci ai nevoie de proiect de arhitectura, expertiza tehnica &stuff.

#3
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Am toate actele  gata. Pe mine ma intereseaza faza cu termopanul si cu izolatia,  in ce ordine se fac astea.

#4
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
pai stai putin. daca aia ctele gata inseamna ca ai facut proiectu sia cesta a fost validat, nu? atunci trebuie sa faci ce e desenat in proiect!

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

mirageboss, on May 22 2005, 20:49, said:

Am toate actele  gata. Pe mine ma intereseaza faza cu termopanul si cu izolatia,  in ce ordine se fac astea.

<{POST_SNAPBACK}>

Sigur n-ai proiect... ai grja sa nu bubui tare cand dai peretele jos ca vecinii abia asteapta sa-ti faca reclamatie...
Apoi e cam naspa faza cu termoizolatia la interior, s-ar putea sa se formeze condens...
Folosesti vata minerala&rigips?

#6
poli94

poli94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2005
Iti dau un sfat, ca unul care trec chiar acum prin asa ceva: indiferent in ce ordine vei face totul, ai grija CUM se face! Fie ca e vorba de demolat, fie ca e vorba de izolat asigura-te ca baietii isi fac treaba ca lumea. Eu era sa am probleme la demontarea (a se citi spargerea) sticlei vechi de la balcon. De nu ii atentionam, ar fi facut varza balconul vecinului de sub mine care partial e acoperit cu sticla. Pana la urma a fost OK, baietii au luat-o in serios si s-a terminat cu bine. De fapt se va termina maine  :)
Si tot despre ordinea ideala ... iti doresc succes! :)  Mie mi-a fost tare greu sa sincronizez totul.  :confuzzled:

Edited by poli94, 23 May 2005 - 21:22.


#7
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

renderman, on May 23 2005, 19:23, said:

Sigur n-ai proiect... ai grja sa nu bubui tare cand dai peretele jos ca vecinii abia asteapta sa-ti faca reclamatie...
Apoi e cam naspa faza cu termoizolatia la interior, s-ar putea sa se formeze condens...
Folosesti vata minerala&rigips?

<{POST_SNAPBACK}>

Si ai grija ca de obicei peretele din camera lipita de balcon este de rezistenta, termoizolat, peretele balconului sau logiei. (depinde ce e) neavand mereu rol structural sau termoizolant (eu am logie, peretele exterior (cel de 37.5 este cel intre logie si camera aferenta) . Deci tu o sa faci o deschidere intr-un perete cu rol structural. daca stai la ultimu etaj o sa fie mai usor... Bafta

Edited by c_cris85, 23 May 2005 - 22:02.


#8
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
intai si intai vor izola balconu (muncitorii), apoi va veni termopanu dar numai rama(asa am dori noi) iar cand va fi totul gata (gletuit si dat cu lavabil) vom pune sticla in geam!
Pana la urma mi-am raspuns singur la intrebare.De acord cu mine? Cineva impotriva?
Le multumesc celor care si-au facut griji pt mine (autorizatii, rezistenta zidului...).

#9
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

mirageboss, on May 24 2005, 11:46, said:

intai si intai vor izola balconu (muncitorii), apoi va veni termopanu dar numai rama(asa am dori noi) iar cand va fi totul gata (gletuit si dat cu lavabil) vom pune sticla in geam!
Pana la urma mi-am raspuns singur la intrebare.De acord cu mine? Cineva impotriva?
Le multumesc celor care si-au facut griji pt mine (autorizatii, rezistenta zidului...).

<{POST_SNAPBACK}>

Pai...asa se face. se monteaza profilu fara geamuri. Dar daca vrei sa termini tot si abia p'orma sa pui, trebe sa te intelegi cu muncitorii. Dureaza cam 1 saptamana toata reparatia (la mine atat a durat pana s-a uscat)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate