Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Oferta noua Clicknet de sfarsit de an

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#19
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Mie mi se pare scump ăla mare. Chiar și la 12.85 tot vin vreo 70 de lei. E mult pentru românul mediu. Și pentru reducerea aia vor pretinde probabil vreo 2+ ani de abonament.

Edited by wirespot, 26 October 2009 - 19:56.


#20
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Corectati-ma daca gresesc: inainte, la abonamentele anterioare, nu cumva aveai nelimitat in orice retea de telefonie fixa in afara perioadei de varf? Mi se pare mie sau cu noile "oferte", limiteaza de fapt numarul de minute (gratuite) in afara orelor de varf, catre alte retele fixe nationale mai putin Romtelecom? Eu asa inteleg: inainte era nelimitat (catre RDS, UPC etc.), acum ai 1000, 2000, 4000... Repet, unde e oferta?

http://www.romteleco...ente-voce-fixa/

Edited by soft0811, 26 October 2009 - 20:03.


#21
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009

View Postsoft0811, on 26th October 2009, 19:59, said:

Corectati-ma daca gresesc: inainte, la abonamentele anterioare, nu cumva aveai nelimitat in orice retea de telefonie fixa in afara perioadei de varf? Mi se pare mie sau cu noile "oferte", limiteaza de fapt numarul de minute (gratuite) in afara orelor de varf, catre alte retele fixe nationale mai putin Romtelecom? Eu asa inteleg: inainte era nelimitat (catre RDS, UPC etc.), acum ai 1000, 2000, 4000... Repet, unde e oferta?

http://www.romteleco...ente-voce-fixa/
•4000 de minute incluse oricând pentru apeluri naționale către toate rețelele fixe.
•400 de minute incluse oricând pentru apeluri naționale către rețelele fixe și mobile, pentru apeluri internaționale către rețelele fixe din UE și rețelele fixe și mobile din SUA și Canada.
•4 Eurocenți pe minut fără TVA (4,76 Eurocenți cu TVA) pentru apeluri naționale către rețelele mobile și apeluri internaționale către rețele fixe din UE și rețelele fixe și mobile din SUA și Canada, oricând.
•apeluri gratuite nelimitate oricând în rețeaua Romtelecom.

asta e oferta...si sa fim seriosi...chiar vb tu mai mult de 4000 minute in retele fixe?...

#22
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004
pacat ca ofertele la internet sunt din ce in ce mai proaste comparativ cu altii...
de ex. chiar si la ofertele regionale te obliga la 2 ani contract pt. ca altfel (pt. 1 an) platesti 17 euro pe modem
oferta clicknet voce gratis de 11,78 euro cu 6 mb internet vad ca s-a si scos deja desi scria clar pe site ca e valabila pana la 31 oct.(am si print screen)
astia din ce in ce mai prost o dau cu ofertele de net comparativ cu concurenta
imi placea stabilitatea dar asta e,cu preturile astea mergem pe varianta RDS !

Edited by luxury54, 26 October 2009 - 20:11.


#23
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Am fost azi la romtelecom si o tanti frustrata mi-a zis ca nu pot beneficia de oferta regionala, deoarece abonamentul meu expira pe 13.11 si oferta e pana la sfarsitul acestei luni.
Saptamana trecuta ma sunase o cucuoana si imi oferea la 12,5 euro(fara TVA) 6mbps(tot cat am acum), cu 6 luni gratuite/3 luni gratuite, daca doresc prelungirea pe 2 ani sau un an. In oferta regionala ai 8mbps, modem wi-fi gratis si fixul inclus in 12.5 euro(tot fara TVA). Mi se pare nesimtire,mai ales ca oferta regionala se adreseaza abonatilor noi si existenti. I-am zis de oferta regionala, sau ca vreau viteza mai mare la aceeasi bani si s-a facut ca ploua si mi-a inchis cu un " multumesc pentru ca m-ati lasat sa va comunic oferta, sunati la 1930 daca doriti abonament de viteza mai mare la 18 euro". The end
Mai are rost sa sun la 1930 poate o dreg? Am de gand sa renunt la fix si la clicknet daca nu beneficiez de oferta.

Edited by vimann, 26 October 2009 - 21:35.


#24
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postvimann, on 26th October 2009, 21:32, said:

Am fost azi la romtelecom si o tanti frustrata mi-a zis ca nu pot beneficia de oferta regionala, deoarece abonamentul meu expira pe 13.11 si oferta e pana la sfarsitul acestei luni.
Saptamana trecuta ma sunase o cucuoana si imi oferea la 12,5 euro(fara TVA) 6mbps(tot cat am acum), cu 6 luni gratuite/3 luni gratuite, daca doresc prelungirea pe 2 ani sau un an. In oferta regionala ai 8mbps, modem wi-fi gratis si fixul inclus in 12.5 euro(tot fara TVA). Mi se pare nesimtire,mai ales ca oferta regionala se adreseaza abonatilor noi si existenti. I-am zis de oferta regionala, sau ca vreau viteza mai mare la aceeasi bani si s-a facut ca ploua si mi-a inchis cu un " multumesc pentru ca m-ati lasat sa va comunic oferta, sunati la 1930 daca doriti abonament de viteza mai mare la 18 euro". The end
Mai are rost sa sun la 1930 poate o dreg? Am de gand sa renunt la fix si la clicknet daca nu beneficiez de oferta.
sau asteapta sa -ti expire contractul,sunt sanse mari sa se mentina oferta.e un risc asumat.

#25
adsoofmelk2003

adsoofmelk2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 25.12.2007
in principiu toate abonamentele s-au scumpit in medie cu 1 euro.de remarcat ca mai este doar un singur abonament cu minute incluse fara limita in orice fix national. in rest exista o limta pentru minutele incluse pe fix sau mobil

#26
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postalexrullz, on 26th October 2009, 21:04, said:

asta e oferta...si sa fim seriosi...chiar vb tu mai mult de 4000 minute in retele fixe?...
Eu compar abonamentul meu prezent cu ce se ofera acum la aproximativ acelasi tarif:

- eu am urmatorul abonament (se pare ca actualmente retras):

Quote

Voce Seara și Weekend
- 60 minute naționale incluse în rețeaua Romtelecom, în perioada de vârf;
- apeluri gratuite nelimitate în rețeaua Romtelecom, în afara perioadei de vârf;
- apeluri nelimitate gratuite către orice rețea fixă națională, în afara perioadei de vârf.
- tarif: 7,8 E (9,28 E cu TVA)
http://www.romteleco...-seara-weekend/

fata de ce se ofera acum:

Quote

Voce Fix 1000+
- 1000 de minute incluse pentru apeluri naționale către toate rețelele fixe, în afara perioadei de vârf
- 100 de minute incluse oricând pentru apeluri naționale către toate rețelele fixe
- apeluri gratuite nelimitate în rețeaua Romtelecom, în afara perioadei de vârf 7,8
- tarif: 7,8 E (9,3 cu TVA)
http://www.romteleco.../voce-fix-1000/

Asemanari:
- pretul (daca nu luam in calcul "promotia")
- apeluri gratuite nelimitate în rețeaua Romtelecom, în afara perioadei de vârf

Deosebiri:
- un discount lunar de aproape 1 E (inclusiv TVA) daca m-as abona pana la 31 decembrie pentru abonamentul nou
- nu mai am nelimitat catre orice retea fixa nationala in afara perioadei de varf, ci doar 1000 de minute
- nu mai am 60 de minute in perioada de varf cu Romtelecom, ci 100 de minute, chiar cu toate destinatiile din abonament, insa ce este foarte important, se consuma primele:

Quote

Ordinea de consum a minutelor incluse in abonament este urmatoarea:
- minute incluse, oricând, către toate destinațiile din abonament;
- minute incluse către toate rețelele naționale de telefonie fixă în afara perioadei de vârf;
- minute nelimitate în rețeaua Romtelecom, în afara perioadei de vârf.

Asa ca daca am "norocul" sa consum cele 100 de minute in Romtelecom si-n afara perioadei de varf...  :angry:

PS Destepti cei de la marketing, au "coafat" o oferta mai slaba decat cea anterioara drept o oferta "noua"... Cel putin pentru mine este mai slaba.

Edited by soft0811, 27 October 2009 - 01:06.


#27
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
O alta problema este si ordinea in care se consuma minutele incluse.
Ordinea de consum a minutelor incluse in abonament este urmatoarea:

minute incluse, oricând, către toate destinațiile din abonament;
minute incluse către toate rețelele naționale de telefonie fixă în afara perioadei de vârf;
minute nelimitate în rețeaua Romtelecom, în afara perioadei de vârf.

#28
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Acum am vazut si eu B) variantele noi de abonamente de voce. La 2 dintre ele au 4 centi/minut catre retele mobile si international fix (UE). Vad bine? Devine mai rentabil sa suni de pe fix pe mobil (in alte retele decat cea in care esti abonat).

#29
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Da, sunt si eu surprins ca au venit cu abonamente noi.

Totusi http://www.romteleco...a/voce-fix-100/
100 de minute oricand catre orice retea fixa = 6,2 euro/luna fara TVA si cu reducere.
Cine imi poate explica justificarea tarifelor si a costurilor cu aceste linii telefonice fixe cand pentru 5 euro/luna alt operator mobil iti ofera pe langa cele 100 de minute catre fix si 50 de minute nationale catre mobil si 1000 in retea. Diferenta este enorma si nu imi explic care sa fie motivul pentru care altii ofera la un tarif mai mic, mai mult decat ce ofera RTC la un tarif mai mare. Sa fie diferenta de costuri explicatia? Daca e sa vorbim de interconectare, de cat primeste fiecare pentru apelurile terminate in reteaua proprie, este o diferenta in favoare operatorului mobil, dar aceasta se transforma in credit pentru clienti si iar nu se justifica.
Deci care este explicatia acestor tarife imense pe care le practica RTC in raport cu alti operatori?

Si mai am o nelamurire. Cum se explica tariful de 1 centi/minut catre RTC mobil cand costul unui minut in reteaua fixa e de 2,7 centi? De cand costurile apelurilor catre reteaua mobila au ajuns mai mici decat cele catre fix?

View Postlepov, on 27th October 2009, 09:15, said:

4 centi/minut catre retele mobile si international fix (UE). Vad bine? Devine mai rentabil sa suni de pe fix pe mobil (in alte retele decat cea in care esti abonat).
Este mai rentabil sa suni de pe fix atunci cand iti faci abonamentul pentru a-l folosi corespunzator cu minutele incluse. Dar daca iti faci abonament de 1000 de minute si nelimitat in retea ca sa vorbesti cu 4 centi catre mobil atunci nu se merita.

Edited by danutz1, 27 October 2009 - 09:54.


#30
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

View Postsoft0811, on 27th October 2009, 00:51, said:

Asa ca daca am "norocul" sa consum cele 100 de minute in Romtelecom si-n afara perioadei de varf...  :angry:

PS Destepti cei de la marketing, au "coafat" o oferta mai slaba decat cea anterioara drept o oferta "noua"... Cel putin pentru mine este mai slaba.
Din moment ce unii chiar sunt extaziati de aceasta mega-oferta... nu pot sa spun decat felicitari pt cei de la marketing :)

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgalex, on 27th October 2009, 01:03, said:

O alta problema este si ordinea in care se consuma minutele incluse.
Ordinea de consum a minutelor incluse in abonament este urmatoarea:

minute incluse, oricând, către toate destinațiile din abonament;
minute incluse către toate rețelele naționale de telefonie fixă în afara perioadei de vârf;
minute nelimitate în rețeaua Romtelecom, în afara perioadei de vârf.
E o informatie verificata? Daca sun dupa ora 18 in romtelecom nu se poate sa se consume din minutele incluse. Automat sunt trecute la cele nelimitate in rtc in afara perioadei de vf

Edited by dorin_2k, 27 October 2009 - 13:21.


#32
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Este verificata direct de la sursa.

Observatie: la voce fix 100, abonamentul de care se vorbeste aici, nu apare ordinea de consum a minutelor dar probabil ca e aceeasi ca si la celelalte abonamente cu minute incluse.

Edited by danutz1, 27 October 2009 - 13:13.


#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
OK, am inteles.
Chiar acum am sunat si am trecut de la voce seara si weekend de la 7,8E la Voce fix 1000+ la 7 E. (fara TVA)
Am redus ab de la 7,8 la 7E si am in loc de 60 min in retea, acum 100 min in retea in orele de vf.
Se refera doar la convorbirile ce nu sunt nelimitate acea ordine de consumare.
Daca sun dupa ora 18 in rtc pot vorbi nelimitat.

Edited by dorin_2k, 27 October 2009 - 13:26.


#34
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Slab , slab , foarte slab ! Scump , scump , foarte scump , la concurenta e mai ieftin decat la RTC !

#35
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu am de la concurenta si sincer nu ma pot baza pe acel telefon.Stii care e raspunsul la intrebarea "ba ce kilu meu telefonia voastra merge o zi da una ba-va cer despagubiri...reziliez...etc?" raspunsul concurentei "e gratuit nu aveti ce face".  :D

Daca vrei calitate la telefonia fixa romtelecom este cu vreo cateva clase peste ceilalti. Va spune unul care de ceva ani este la concurenta  ;)  Si nu...nu sunt salariat la romtelecom. Telefonia mobila imi este suficienta nu sunt f interesat de cea "fixa".

#36
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdorin_2k, on 27th October 2009, 13:25, said:

OK, am inteles.
Chiar acum am sunat si am trecut de la voce seara si weekend de la 7,8E la Voce fix 1000+ la 7 E. (fara TVA)
Am redus ab de la 7,8 la 7E si am in loc de 60 min in retea, acum 100 min in retea in orele de vf.
Cu oferta asta risca sa scada veniturile din telefonie, dar macar pastreaza clientii ca veniturile oricum au scazut, poate vor reusi in cel mai bun caz reducerea ritmului de scadere a lor.

Este un fel de ieftinire prin migrare despre care tot spuneam ca ar fi nevoie in loc de minute nelimitate la acelasi pret.
Oricum miscarea e inteligenta in sensul ca, decat sa le ieftineasca pe toate automat si sa scada veniturile, mai bine vin cu altele noi mai bune si le ofera clientului nemultumit spunadu-i ca ii da mai mult la un pret mai mic.

Abonamentele cu minute incluse binenintele ca sunt deja ?condimentate? cu obisnuitele reduceri fata de pretul de lista. Din pacate pentru ei, criza isi spune cuvantul si clientul care are numai fix se uita mai mult la cat plateste nu la cat de mare e reducerea. Pe fix intotdeauna a fost o zona sensibila pentru ei fata de clicknet unde clientul inghite cam tot ce ii poti oferi in materie de marketing. E spiritul de turma care iti spune sa mergi inainte (sa te abonezi) daca si ceilalti fac acelasi lucru. La fix sunt deja abonati asa ca aici spiritul de turma se manifesta in sens invers.

E bine si asa, e un pas catre normalitate, dar e foarte mic. Incearca sa pastreze clientii in retea cu abonamentul voce simplu de 5,5 euro care nu iti ofera nimic dar il pot scoate la inaintare clientilor care solicita rezilierea. S-au gandit si la pensionari icu venituri reduse care le ofera un telefon la care sunt siguri ca pot apela la 112 in caz de necesitate pentru cei care isi permit luxul de a plati pentru 3,9 euro/lunapentru asta. Tot e bine fata de 7 euro pentru care primeai fix acelasi lucru. Sa vedem si balanta la sfarsit de an, cati au plecat, cati au venit si cu cat a scazut numarul clientilor pierduti fata de perioada similara.

Nu, nu sunt deloc dur, din pacate asta e realitatea.

Edited by danutz1, 27 October 2009 - 16:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate