Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Mixerul din Propellerheads Record -cum se foloseste?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Din anumite motive am fost nevoit sa butonez un mixer si, spre rusinea mea, nu am reusit sa deslusesc tot ce se intampla acolo. Acest topic se vrea un ghid pentru necunoscatori sau incepatori, cu intrebari si imagini punctuale, care cred ca ne va fi de ajutor multora dintre noi. Am ales pentru exemplificare mixerul de la Propellerhead Reason Record (care mi s-a parut ca seamana cel mai mult cu majoritatea mixerelor) si am ales succesiunea modulelor de jos in sus unde am evidentiat cu rosu butoanele la care ma refer
1. Fader
Care este semnificatia urmatoarelor butoane:
Control room out
FX Send
FX Ret (cu toata succesiunea de butoane de mai jos)
Dim -20 dB
De ce VU-meterul are o scala VU si alta corespunzatoare peak (iar punctul de 0 nu coincide)

Atat pentru inceput, multumesc tuturor celor care ma pot ajuta

Attached Files



#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
1. Fader = un dispozitiv cu care poți crește sau scădea gradual nivelul. De regulă este de genul "slider" (liniar ca formă, alunecă în sus sau în jos)și nu "knob" (buton care se rotește stânga-dreapta), cu toate că ambele îndeplinesc aceeași funcție. Poate funcționa liniar sau logaritmic, (și exponențial, am pus în paranteză pentru că în analog nu am întâlnit încă fader care să lucreze exponențial, dar poate o exista) vezi atașamentele, 0-100% indică poziția sliderului, 0 fiind valoarea minimă - jos iar 100 cea maximă - sus).
2. Control room out = acel potențiometru controlează nivelul semnalului trimis spre control room prin control room out - o ieșire de semnal mixat independentă de main out.
3. FX send - return. E oarecum același lucru cu AUX send - return, și semnifică un insert cu sursă direct din canale și revenire în semnalul mixat sau pe un alt canal dedicat. Send - trimitere spre un echipament extern (în cazul FX spre un modul de procesare), iar return - întoarcerea semnalului procesat de acel dispozitiv extern. Habar n-am de unde și cum selectezi/asignezi acel dispozitiv în reason că nu lucrez în el, ideea e că acel dispozitiv e, spre exemplu, un delay, iar tu ai nevoie de delay pe canalul 1,5 și8, de ex. Nu e nevoie de câte un delay separat pe fiecare canal, ci de unul singur pe FX, spre care trimiți semnal din acele canale, el este procesat și semnalul procesat (cele trei canale însumate) se întoarce pentru a fi inclus în mix-ul general. În mod normal ar trebui ca pe fiecare canal să ai posibilitatea de a controla nivelul de FX send, de asemenea un control de nivel general FX send (semnalele trimise de pe canale, însumate) și un control al nivelului FX return (semnalul care se întoarce din modulul de efect).
În cazul FX sau AUX send, pre și post semnifică dacă semnalul trimis este /nu este afectat de egalizatorul de pe canal (pre - înainte, deci nue afectat; post - după, deci este afectat).
4. Dim. 20 dB face exact ce spune, adică reduce nivelul cu 20 dB :)
5. Sunt două tipuri de dispozitive de măsurare a nivelului audio, VU și PPM. VU = Volume Unit măsoară nivelul mediu (VU-metrele acelea cu ac); Peak Program Meter măsoară nivelul de vârf, maxim. Primele reacționează mai greu, 2-300 de milisecunde sau chiar mai mult; sunt preferabile când lucrezi cu echipamente hardware analogice și ai și o ureche disponibilă și cât de cât capabilă. În digital e preferabil să lucrezi cu PPM, dat fiind că un VU nu va indica un vârf ce depășește 0dB dacă nivelul mediu e mai mic de 0, însă dacă echipamentele analogice pot permite semnal peste 0dB fără distorsiune (sau cu, dar îți convine ce iese) distorsiunea digitală e (mult) mai puțin permisivă.

Attached Files



#3
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
multumesc pt raspuns. Inainte de a trece la urmatoarea intrebarea, am cateva nelamuriri:la ce pot folosi  control room out daca este o ieșire de semnal mixat independentă de main out si de ce as avea nevoie sa reduc instantaneu nivelul cu 20 dB.
Mersi

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postervin8571, on 9th October 2009, 11:05, said:

multumesc pt raspuns. Inainte de a trece la urmatoarea intrebarea, am cateva nelamuriri:la ce pot folosi  control room out daca este o ieșire de semnal mixat independentă de main out si de ce as avea nevoie sa reduc instantaneu nivelul cu 20 dB.
Mersi
Din Control Room Out monitorizezi ce faci, tot ce intra si ce iasa.Iesirea Control Room Out se va duce la o pereche de boxe active sau la un amplificator de casca sau chiar intr-o linie de intrare(cum ar fi Line IN-ul placii de sunet)  din iesirea Main Out(L&R) te duci la un amplificator de putere(si atat)...daca acel mixer e utilizat intr-un studio de imprimari atunci Main Out-ul poate ramane neutilizat.
PAD-ul de 20 dB ti-e foarte util atunci cand intri pe un canal cu un semnal foarte puternic iar Gain-ul chiar dat la minim, tot nu reduce suficient, atunci actionezi acel buton.

#5
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Intrebarea 2
Canalele din imagine sunt niste track-uri midi si au butonul width. Ce face acesta?

Attached Files



#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postervin8571, on 9th October 2009, 16:02, said:

Intrebarea 2
Canalele din imagine sunt niste track-uri midi si au butonul width. Ce face acesta?
ce legatura are intrebarea asta cu topicul?...mixerul postat de tine e parte din ce soft ?....

#7
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
La inceputul topicului am scris
"Am ales pentru exemplificare mixerul de la Propellerhead Reason Record (care mi s-a parut ca seamana cel mai mult cu majoritatea mixerelor)"

si asta e o intrebare care tine doar de soft, dar speram sa gasesc un raspuns
mersi

#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postervin8571, on 9th October 2009, 20:03, said:

La inceputul topicului am scris
"Am ales pentru exemplificare mixerul de la Propellerhead Reason Record (care mi s-a parut ca seamana cel mai mult cu majoritatea mixerelor)"

si asta e o intrebare care tine doar de soft, dar speram sa gasesc un raspuns
mersi
Eu am crezut(gresit!) ca topicul se refera la un mixer serios nu la unul software.Mixerul de la Reason nu are nici o legatura cu profesionalul ci doar cu Reason-ul...nu poti numi mixerul unui software drept "profesional".Poti numi softul in sine profesional dar nu mixerul lui.Ce ti-am explicat eu despre PAD-ul de 20 dB si despre Control Room Out, se refera exclusiv la un mixer Hardware.Ca sa intelegi mixerul Reason-ului e de ajuns sa citesti manualul downloadandu-l de aici.Apropo, numele topicului induce in eroare, mixerul reason-ului e una, mixerul profesional e alta.

#9
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
cred ca am gresit eu si nu am fost destul de clar in exprimare; aici nu vreau sa discut despre nici un mixer software (apropo, mixerul reason nu are nici o legatura cu mixerul reason records, cred ca nu stii despre ce e vorba, acesta este un soft aflat in stadiu beta si care emuleaza destul de bine un mixer hardware, mai multe detalii poti afla /aici).Imi cer scuze pt aceasta mica divagare de la subiect si voi cu continua cu modulul FX

Edited by antinari, 10 October 2009 - 18:48.
editare link


#10
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postervin8571, on 10th October 2009, 14:23, said:

cred ca am gresit eu si nu am fost destul de clar in exprimare; aici nu vreau sa discut despre nici un mixer software (apropo, mixerul reason nu are nici o legatura cu mixerul reason records, cred ca nu stii despre ce e vorba, acesta este un soft aflat in stadiu beta si care emuleaza destul de bine un mixer hardware, mai multe detalii poti afla /aici).Imi cer scuze pt aceasta mica divagare de la subiect si voi cu continua cu modulul FX
Am urmarit linkul tau(desi l-ai scris cu dublu "http://")...si acuma am inteles despre ce este vorba.Numele acestui topic trebuia sa fie "Propellerheads Record" iar acest "Propellerheads Record" este un software audio complex.Fiecare soft are mixerul audio particularizat si deci nu coincid toti termenii desemnati butoanelor.In cazul software-ului, FX send(return) este reprezentat de butoane, la hard este vorba despre mufe.Ideal ar fi sa-ti procuri manualul pentru ca acolo iti explica fiecare buton ce face.

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Cred că s-a înțeles puțin greșit ideea. Din punctul meu de vedere, topicul poate rămâne așa cum este, iar discuțiile despre utilitatea/inutilitatea/plasarea corectă sau greșită să se poarte pe PM, cu inițiatorul topicului, cu unul sau cu ambii moderatori ai ariei sau, dacă este cazul, cu un SM sau admin.
Eu am înțeles de aici:

View Postervin8571, on 9th October 2009, 09:44, said:

Am ales pentru exemplificare mixerul de la Propellerhead Reason Record (care mi s-a parut ca seamana cel mai mult cu majoritatea mixerelor) si am ales succesiunea modulelor de jos in sus unde am evidentiat cu rosu butoanele la care ma refer
că topicul e unul care se referă la mixere și funcțiile lor în general, iar respectivele imagini sunt doar pentru exemplificare. Majoritatea funcțiilor întâlnite pe mixerele software se întâlnesc și pe cele hardware, analogice sau digitale, e mai puțin importantă descrierea prin imagini cât răspunsurile punctuale. Chiar dacă mixerul respectiv seamănă mai puțin spre deloc cu unul hardware, cei care au butonat cel puțin o dată un mixer cu siguranță își dau seama ce și cum. Din aceste considerente, consider că topicul e util nu doar pentru cei care folosesc reason, ci pentru oricine folosește un mixer, hardware sau software, analog sau digital, evident discuțiile pot continua despre mixere în general sau particularizat pe un anume tip, atâta timp cât se referă la funcții care se regăsesc în general pe majoritatea mixerelor.

În ce privește diferența hardware/software în cazul FX send/return, și în cazul mixerelor hardware există controlul nivelului trimis/întors, precum și posibilitatea de a trimite pre/post eq. În software mufele și dispozitivul extern sunt înlocuite cu diverse ferestre de dialog în care definești modulul "extern" de efect, însă controlul nivelelor e fix la fel, în sensul că și pe hardware și pe software poți trimite spre fx cât vrei din ce canal vrei, poți corecta nivelul general al send-ului spre fx și nivelul de întoarcere din modulul de procesare.

În ce privește controlul "width" situat lângă balance/pan el se referă la stereo width, adică lățimea câmpului stereo în care se face panoramarea, nu se regăsește în general și pe mixere hardware,  ci mai mult în particular. În mod concret, prin acel control (care poate fi sub formă de knob sau slider, pe mixerele hardware nu am întâlnit slider decât pe digital) modifici "raza" de acțiune a controlului de panoramare (pan sau balance), ceva în genul Q-ului de la egalizatoarele parametrice. Prin teste practice se poate foarte bine afla ce și cum face :)
În cazul canalelor stereo pot fi două knoburi/slidere, unul pentru L și unul pentru R, iar prin acțiunea combinată a celor două se obține, oarecum, și controlul lățimii câmpului. Evident că și acest control poate fi considerat inutil, la fel ca în cazul reducerii generale cu un anumit nivel (20dB în cazul de față sau 6 - 12 - 18 - 24 sau cum o fi pe alte mixere), dar în unele cazuri e util.

#12
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
antinari a inteles foarte bine intentia mea si voi mai posta intrebari (insotite sau nu de imagini) de genul acesta. Sunetistii aud foarte des ceva de genul "ce multe butoane! stii ce fac toate?Da?Imi arati si mie?" :D.
Mersi

#13
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
in sectiunea FX Return am vazut ca exista cateva efecte care, dupa parerea mea, sunt din aceeasi familie; avem plate si room sau tape echo si delay.  De ce trebuie sa combinam aceste efecte? Daca punem un reverb si un delay nu este acelasi lucru?
Mersi

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
La modul strict, ce vine pe FX return nu mai ține de mixer ci de modulul de efect folosit, însă se leagă oarecum de topic dat fiind că există și mixere cu modul FX încorporat, deci: ascultă cu atenție și vei vedea că plate și room nu sunt la fel, chiar dacă ambele sunt din familia reverb. Evident, dacă vei umbla la setări vei putea face dintr-un plate un room sau un stage sau orice alt tip de reverb, ele sunt de fapt niște preseturi.
La felși în ce privește delay-ul, poți folosi preseturi sau poți să îl "reglezi" tu așa cum ai nevoie. Tape delay e o emulare a delay-ului hardware folosit acum niște ani în urmă, compus dintr-o bandă de magnetofon, un cap de înregistrare și mai multe de redare (acum mulți ani de zile am văzut la o nuntă - evident la lăutari - un majak pe post de delay :) )

PS Reverb și delay nu e tot aia
PS2 O eventuală discuție mai aprofundată despre efecte ar fi off topic aici

Edited by antinari, 12 October 2009 - 10:37.


#15
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
in sectiunea EQ exista butonul Bell; ce este si pentru ce se foloseste? De asemenea, ce reprezinta optiunea Filters to DYN S/C?
Mersi

Attached Files

  • Attached File  eq1.JPG   47.02K   17 downloads


#16
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postervin8571, on 12th October 2009, 11:44, said:

in sectiunea EQ exista butonul Bell; ce este si pentru ce se foloseste? De asemenea, ce reprezinta optiunea Filters to DYN S/C?
Mersi
Acel buton de bell, cel mai probabil ca se refera la forma curbei....forma de clopot.

#17
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
am ajuns la modulul insert; aici...de ce toate butoanele se numesc rotary si ce semnifica master inserts?

Attached Files



#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Insertul e o "gaură" de unde se ia semnal de pe canalul respectiv (inclusiv master), se duce într-un loc și se întoarce de acolo tot în gaura aia. De regulă inserturile de pe canale iau semnalul brut, pre-fader/pre-eq/pre-orice și îl aduc, procesat sau nu, tot acolo, intrând în traseul canalului respectiv. Tot de regulă, la un mixer hardware insertul e unul singur, mai multe sunt doar în software (ăsta e unul din motivele pentru care s-a iscat discuția despre oportuniotatea topicului în această formă, mixerele software prezentând unele mici deosebiri față de hardware), iar faptul că default e un efect de rotary nu are nici o relevanță, putea să fie orice altceva...

Edited by antinari, 14 October 2009 - 21:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate