Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Informatii de baza pentru cumparaturi on-line

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Buna ziua,

Incep prin a spune ca nu am cumparat niciodata nimic online.

Inteleg ca imi trebuie un card.
Am un card de salariu la BCR pe care nu doresc sa-l folosesc pentru plati on-line.
Am un card de debit la ING pe care am niste economii.
Ambele sunt Visa-Electron.

Prima idee a fost sa-mi fac un card la alta banca (Alpha Bank de exemplu) si sa il incarc doar cu banii necesari pentru tranzactie.
Alta idee a fost sa-mi fac un alt card la ING (inteleg ca exista Visa Electron International) pe un alt cont tot de debit si sa transfer bani de pe cardul care il am deja la ING pe acest card (doar suma necesara tranzactiei)

Doresc sa achizitionez produse on-line ca persoana fizica cum ar fi un antivirus sau carti de specialitate sau electronice.

Am inteles ca atunci cand introduc datele cardului trebuie sa am grija ca in adresa URL sa apara HTTPS:// in loc de HTTP://
Vad ca multa lume vorbeste de PayPal dar nu peste tot exista acest mod de plata. De exemplu BitDefender solicita plata printr-un sistem propriu securizat.

Indeea este sa pot cumpara de oriunde dar sa fiu cat de cat protejat. Fiind persoana fizica nu voi folosi sume mari de bani si cardul vreau sa-l alimentez doar atunci cand vreau sa cumpar.

Editat de Catalin__Ro, 08 octombrie 2009 - 08:23.


#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Ce fac eu: am 2 carduri la aceeasi banca. Pe unul imi tin banutii altul il folosesc pt plati on line. Cand am de facut o plata transfer prin internet banking suma necesara pe cardul pt plati on line. Si oricum primul card (cel de economii sa ii zicem asa) nu il pot utiliza pt plati on line din cauza politicii de securitate a bancii.

#3
mitzanumax

mitzanumax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.08.2008
Paypal se foloseste cel mai mult pentru US, Canada, Australia....ma rog...poti sa iti faci un cont la ei dar ai nevoie de un Credit Card, totusi din cate stiu eu exista si la noi un site, Epayment.ro care ofera securitate utilizatorilor care vor sa faca cumparaturi online.

http://www.epayment.ro/

Incearca...bafta multa

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Daca vrei sa cumperi un antivirus iti sugerez Kaspersky, este mai bun decat Bitdefender si accepta si plata prin Paypal: http://www.kaspersky.ro

#5
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View Postrickysyv, on 8th October 2009, 14:34, said:

Daca vrei sa cumperi un antivirus iti sugerez Kaspersky, este mai bun decat Bitdefender si accepta si plata prin Paypal: http://www.kaspersky.ro


Poate ai dreptate dar problema este ca nu vreau sa ma limitez doar la site_urile care accepta Paypal.
Acesta e motivul pentru care vreau un card doar pentru plati on-line cum are eSkybax.
Inteleg ca principalul atu Paypal este siguranta dar trebuie sa fie si un comision. Sau totul e gratuit pentru cumparator si comisionul este doar la vanzator?


View PosteSkybax, on 8th October 2009, 09:36, said:

Ce fac eu: am 2 carduri la aceeasi banca. Pe unul imi tin banutii altul il folosesc pt plati on line. Cand am de facut o plata transfer prin internet banking suma necesara pe cardul pt plati on line. Si oricum primul card (cel de economii sa ii zicem asa) nu il pot utiliza pt plati on line din cauza politicii de securitate a bancii.


Pai atunci fac si eu la fel cu ING. Mai fac un card cu alt cont pentru plati online si transfer bani prin Internet banking.
Inteleg ca serviciul e gratuit.

Alta varianta era sa-mi fac card la Alpha Bank dar cred ca pierd bani sa transfer de la o banca la alta.

#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
E destul de scump sa-ti faci 2 conturi la ING daca nu tii suficienti bani in ele pt ca dobanda sa acopere comisioanele lor de administrare. Paypal e gratuit pentru cumparatori, de fapt asta e punctul forte pe care si mizeaza ei (pe langa siguranta) ca sa atraga noi utilizatori.

#7
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Ma simt dator sa comunic decizia luata.
Am mai facut un card la ING pe alt cont.
Acum am la ING 2 carduri si 2 conturi ambele carduri fiind visa electron international.
Eu voi transfera banii necesari achizitiei on-line dintr-un cont in celalalt prin internet banking sau prin alimentare cont folosind cardul la bancomat.
In felul acesta, chiar daca cineva imi va afla datele cardului cu care fac tranzactii on-line nu va gasi decat un cont gol sau aproape gol.
Nu exclud nici Paypal la care vreau sa ma inscriu dar pe de alta parte ,asa cum am mai zis, nu vreau sa fiu limitat doar la siteurile care accepta Paypal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate