Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Curent trifazic -> monofazic

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu. Daca sistemul este echilibrat si consumul este egal pe fiecare faza, se poate ajunge la un curent pe nulul comun care sa tinda la zero.
Citeste un pic de teorie despre circuitele trifazate.


http://em.ucv.ro/ele...rgas/3_aula.htm
http://em.ucv.ro/ele...rgas/4_aula.htm
http://em.ucv.ro/ele...rgas/1_aula.htm
http://em.ucv.ro/ele...rgas/2_aula.htm

#20
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Empiric trebuie considerat efectul defazarii cu 120o  intre cele trei tensiuni. De aceea si suma curentilor pe nulul comun este o suma vectoriala a celor trei curenti. Amplitudinea maxima tine de un consum dezechilibrat la doua doua faze si este egala cu 1 unitate.
Uite aici o pagina care permite calculul vectorilor:  :D
http://www.walter-fe...esultant_ro.htm
Pagina etse interactiva, se introduc 3 vectori, se rotesc pentru a fi decalati la 120o si se modifica amplitudinile pe desen (direct pe varful vectorilor). Se poate observa cum rezultanta nu depaseste ca amplitudine pe cel mai mare vector.
Rezulta ca  pentru conductorul de nul se poate folosi un conductor similar cu cel de pe faze.

Edited by mister_rf, 09 November 2009 - 10:56.


#21
nikulmeu

nikulmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2010
buna tuturor!
sunt noua pe aici si nu am gasit  pe forum subiectul care ma intereseaza...sper ca nu am gresit  deschizand  un nou sub.
va  rog sa ma ajutati.. care imi e  problema..asa,, deci vreau sa construiesc o casa .. si  as vrea sa ma alimentez  la curent  la 380 .. (pt ca  am auzit  eu ceva dar nu prea bine :) )  ce fel de aparat transforma energia  de la 380 la 220 ,, ?? am  inteles ca pretul este mult mai  mic  la 380 . si eu  as vrea  sa obtin niste costuri minime  . sa pun o centrala electrica.va rog sa ma luminati si pe mine . iar daca am scris ceva gresit  pls intelegeti-ma ,, sunt femeie :).
va multumesc !
  :notangel:

#22
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Intre 2 faze, ai 380V.
Intre o faza si nul (impamantare), ai 220V.

#23
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cum nu o sa faci tu conectarea, poti sa fii linisitita. Nu este nevoie de aparate speciale de trecere de la 380V la 220V(mai recent se foloseste 400V respectiv 230V). Cine realizeaza instalatia  stie cum si ce trebuie sa faca, astfel toti consumatorii clasici becuri, televizor, frigider, etc. se vor alimenta la 220V iar centrala electrica va fi alimentata la 380V. :D

Ca idee, alimentarea clasica la 220V inseamna o alimentare pe doua fire, o faza si un nul, intre care gasim o tensiune de 220V.
La alimentarea de 380V, numita si trifazica se folosesc trei circuite simple de 220V, care din ratiuni economice/tehnice  au un fir in comun: firul de nul.
De aceea este simplu de folosit o astfel de instalatie si ca instalatie clasica de 220V, in acest caz folosim doar un circuit din cele trei disponibile.

Edited by mister_rf, 05 January 2010 - 00:42.


#24
nikulmeu

nikulmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2010
uff ,, baietii , stati asa ,, poate ex. mai bine acum. deci... treaba cica ar fi asa .. ma racordez la 380 .. si apoi  cica exista un aparat care transforma  din 380 la 220 . si eu practic  platesc la 380kw. asta ar implica costuri mult mai mici .treaba e  ,, ca nu stiu cum  se numeste acel aparat. a vazut  sotul meu la cineva montat ,, dar eu nu am rabdare ..tre sa stiu acum:) . zice ca avea contoar ,, apoi trecea prin acest aparat ,, mai avea un contoar si pt 220 . dar plata se face la 380 .si era montat in camera tehnica langa centrala. ms mult pt intelegere  si pt promptitudine. muahhhhhhhh :thumbup:

#25
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In concluzie: cineva va face un proiect dupa care se realizeaza instalatia, nu-i asa?

PS2: eu recomand sa citesti ce am spus acolo, doua randuri mai sus.
Conectarea se va face trifazic, dar consumul intern este monofazic. Adica, se va semna un contract la societatea de distributie pentru trifazic, dupa care faci ce doresti cu energia electrica...


NU se foloseste ''un aparat de trecere'' de la 380V la 220V, OK?

Edited by mister_rf, 05 January 2010 - 00:59.


#26
nikulmeu

nikulmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2010
uff am un proiect da. am citit tot , dar cred ca tre sa mai citesc ..lollllll sunt si blonda pe deasupra :),da pisi , deci  eu   iau 380 , si  apoi?  nu exista nici un fel de aparat? si daca tot te pricepi mister,, parerea ta  care este?merita sa incerc faza  si sa imi cumpar o centrala electrica ?mssssss mult
pupici

Edited by mister_rf, 05 January 2010 - 01:08.


#27
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Dupa cum vezi aceasta problema a mai fost discutata.
Dpdv tehnic problema este simpla, daca vrei sa afli si opinii despre acest tip de centrala, trebuie sa-i intrebi pe userii care au deja instalate centrale electrice.
Eu de pe margine fara sa fiu utilizator, nu pot sa stiu deficientele/dezavantajele comparativ cu o centrala termica clasica, plus ca imi lipseste experienta  costurilor lunare la    folosirea unei astfel de centrale intr-o locuinta.
Incearca o intrebare aici:
http://forum.softped...p?showforum=369

Edited by mister_rf, 05 January 2010 - 01:17.


#28
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Bransamentele se executa monofazat pt.curenti de 30A inclusiv si trifazic pt.curenti mai mari de 30A.O instalatie electrica noua se proiecteaza respectand prevederile "Normativului I7/2003".In functie de puterea instalata ceri un "Aviz de racordare" in care se specifica si tensiunea.De regula pt o vila P+1 este bine sa ceri prin aviz o putere instalata de 16Kw si absorbita de 13Kw.Pt puteri mai mari o sa ai probleme ,o sa-ti ceara sa comanzi un "studiu de solutie" si o sa ajungi sa platesti mai multi bani pt.realizarea bransamentului.

Edited by mister_rf, 05 January 2010 - 22:44.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnikulmeu, on 5th January 2010, 01:06, said:

merita sa incerc faza  si sa imi cumpar o centrala electrica ?

Merita daca: se poate instala trifazic, deja retelele sunt supraincarcate in anumite zone-iar de ani de zile in 90% din cazuri-zero investitii; te gandesti la confort; nu sunt dese intreruperi in furnizarea de energie electrica; iti permiti o centrala electrica-destul de scumpa; ai bani sa platesti consumul lunar, avand in vedere ca pentru spatii intre 100-200 mp, platersti lunar in functie de tarif, intre 500-1100 RON.

#30
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am bransament trifazat pe tarifare standard. (nu stiu cat e kw).
Am nevoie pentru o centrala electrica.
Au venit cei de la Enel si au montat contoarul.
Mai exista un alt tip de tarifare in afara de cel standard si cel pe zi/noapte (doua zone orare)?
Exista o tarifare diferentiata pe trepte de putere?

#31
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce valoare are siguranta montata de enel in BMP si ce model de centrala ai sau vrei sa-ti iei?
Astepta-te la cel putin dublu fata de gaz indiferent de ce plan tarifar alegi sau cat de bine e izolat acel imobil.
Din pacate incalzirea electrica inca nu este rentabila si nici retelele de Transport si punctele Trafo nu sunt dimensionate pentru astfel de consumatori.La noi retelele sunt de pe vremea lu raposatu cand se folosea 1bec si un radio si noi visam la
50KW trifazat putere instalata/fiecare locuinta.Cam de-atat ai nevoie ca sa poti folosi centrala electrica sau incalzire individulizata pe camera,instant pentru apa calda,plita inductie,cuptor electric si alte cele care mai sunt intr-o casa moderna.
Nu vezi ce greu obtii un bransament trifazic de 20-30KW si ce cheltuiala.

#32
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010

View Postmister_rf, on 07 octombrie 2009 - 02:30, said:

Am dat anterior un link cu tipurile de abonamente. Exista in acea lista si posibilitatea consumului in regim monofazic la un pret redus. Este acel abonament de tip CTP. Cand comparam acest pret pentru energia consumata in regim monofazic cu cea in regim trifazic, observam ca nu sunt diferente... Posted Image

http://www.electrica...enda tarife.doc
http://www.eon-energ...tarife-energie/

linkurile nu functioneaza

#33
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Posttakof, on 13 februarie 2015 - 20:48, said:

linkurile nu functioneaza
Pentru că-s vechi. La mine de exemplu, linkurile mai vechi de 3 - 4 ani, nu funcţionează .

#34
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006

View Postgeo123, on 11 februarie 2015 - 16:19, said:

Ce valoare are siguranta montata de enel in BMP si ce model de centrala ai sau vrei sa-ti iei?
Astepta-te la cel putin dublu fata de gaz indiferent de ce plan tarifar alegi sau cat de bine e izolat acel imobil.
Din pacate incalzirea electrica inca nu este rentabila si nici retelele de Transport si punctele Trafo nu sunt dimensionate pentru astfel de consumatori.La noi retelele sunt de pe vremea lu raposatu cand se folosea 1bec si un radio si noi visam la
50KW trifazat putere instalata/fiecare locuinta.Cam de-atat ai nevoie ca sa poti folosi centrala electrica sau incalzire individulizata pe camera,instant pentru apa calda,plita inductie,cuptor electric si alte cele care mai sunt intr-o casa moderna.
Nu vezi ce greu obtii un bransament trifazic de 20-30KW si ce cheltuiala.


Siguranta este de 36A.
Centrala va fi o Protherm de 20-22 Kw.
Incalzirea cu ajutorul unei CT electrice, e singura varianta pe care o am in momentul asta, peste 4-5 ani cand o veni si gazul prin zona, vom vedea.
Centrala va fi singurul mare consumator. Nu vor exista aparate de AC, plite/cuptoare electrice, boilere/instant, etc.
TV, calculatoarele si masina de spalat sunt ceilalti consumatori din casa.
Pentru ACM voi opta pentru panouri solare termodinamice.

Edited by bluebilly, 17 February 2015 - 16:53.


#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Disjunctor de 36A nu exista pentru ca nu e standard.Disjunctorul tau poate fi 32A;caz in care iti asigura o putere maxima de cca. 21KW asta daca sarcina este distribuita perfect pe cele 3 faze ceea ce in realitatea nu se intampla pentru ca ai si consumatori monofazici si nici fazele nu au aceeasi tensiune.
Altfel spus nu vei putea alimenta nici macar magaoaia de centrala cu actualul bransament daramite si ceilalti consumatori monofazici care pot trece lejer de 4KW in anumite perioade.Este destul sa mearga masina de spalat pe incalzire si sa mai folosesti un fier de calcat sau uscator de par si ai atins 4KW fara sa mai luam in calcul frigidere,becuri TV-uri,electonice marunte dar care se aduna.
Acolo ai nevoie de un bransament de cca 30KW  echivalent sigurata de 50A in BMP iar sectiunea conductorilor de bransament de 10mm2/cupru si 16mm2/aluminiu.
Daca nu ai asa nu poti monta centrala.Trebuie sa te duci electrica sa soliciti ce ti-am scris mai sus si in functie de ce este acolo vor propune o solutie mai ieftina sau mai scumpa.
Mie mi-e frica sa nu ai chiar disjunctor de 16A si bransament aferent.Mai bine pui o poza sa ne lamurim.

#36
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Poate am gresit eu, si disjunctorul este de 32 A, dar in momentul cand am facut cererea de bransament la Enel, am precizat ca voi avea o centrala de 21 kw.
Cei de la Enel nu si-au dat seama ca voi avea nevoie de o putere mai mare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate