Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sleep Paralisys

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

prostulplanetei, on May 18 2005, 12:38, said:

Păi, zi, bebetu, ce mai stai?!

<{POST_SNAPBACK}>


Astept sa-mi dai tu voie ca nu vreau sa dezlantui fortele oculte sa vina peste mine si sa-mi strice bunatate de somn.
N-am zis nene ca si mie mi s-a intamplat dar ca nu cred ca explicatiile date de donsoara doctor sunt valabile? Si ca daca aveam eu o explicatie ti-o dadeam si tie sa ai si tu? Mie una mi se pare de maxim bun simt explicatia gasita de arunescu si pot sa zic k m-am lamurit.

Edited by bbshtrumf, 18 May 2005 - 12:48.


#20
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Cimpo chiar acum vreo ora m-am gindit la faza asta si la tine:
http://www.astraldyn...&BulletinID=472

#21
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
interesant articolul

mereu am incercat terifiat sa scap si sa recapat controlul cand mi se intampla

acum vreo doi ani insa incepusem sa-mi doresc din curiozitate sa continui si sa nu incerc sa revin la "realitate" sa vad pana unde ajung. n-am reusit niciodata si din pacate nu am mai avut nici un episod recent

/edit - acum l-am citit pana la capat si m-au izbit acele similaritati in care descriu cum sa scapi din sleep paralysis - eu devenisem oarecum expert - incordam si dezcordam alternativ muschii feselor pana ce treptat capatam control asupra mai multor grupe de muschi si apoi a intregului corp - pe scurt "strangi din c-r si revii pe pamant" :)

Edited by denis.m, 18 May 2005 - 13:04.


#22
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
iti propun sa studiezi tot site-ul pt. ca o să gasesti foarte multă informație valoroasă (adică first-hand):
http://www.astraldynamics.com

Edited by zippy99, 18 May 2005 - 13:06.


#23
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

arunescu, on May 18 2005, 13:57, said:

mereu am incercat terifiat sa scap si sa recapat controlul cand mi se intampla
mi se intampla si mie foarte rar si doar cand sunt foarte obosit... senzatia e naspa: sunt semiconstient dar nu pot sa ma misc.

stiu ca m-am trezit intr-o noapte ca aproape ma sufocam (eram cu fata in jos si ma asezasem cumva sub perna)... dar nu puteam sa ma misc, sa scot capul de sub perna.

incearca sa misti degetele de la picoare :) asa fac eu, le misc, si incet incet capat controlul si la ceilalti muschi :)

#24
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu doar adorm cu cate o mana in pozitii mai incomode si ma trezesc dimineata cu respectiva mana paralizata si de fiecare data ma sperii ca raman fara ea.

si e asa funny.. o ridici cu mana cealalta si ii dai drumul si cade, si apoi incet incet iti revine controlul asupra respectivei.

#25
STFU

STFU

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 21.02.2008
Vad ca nu s-a mai scris de multa vreme pe acest topic. E foarte nasoala chestia asta cu sleep paralysis. Am avut parte de asa ceva la inceputul somnului in doua nopti doar luna asta (ultima in noaptea asta). In total, cred ca am patit asta de vro 4 ori in toata existenta mea. Pun acest fenomen, cel putin in cazul meu, pe fondul oboselii, mai ales psihice.
Ultima s-a manifestat cam asa: am auzit in permanenta un fel de fashait (nu vajait :)), simteam cum intru in starea de somn treptat si tot timpul eram constient de asta, si totul a culminat cu o stare in care nu ma puteam misca, desi eram perfect constient de asta. Pe tot parcursul acestei experiente simti o frica de te caci pe tine. Partea cea mai nasoala este ca am si visat chestii. Eram intr-un apartament in care am stat pana pe la 16 ani (ne-am mutat prin '97 de acolo), eram pe hol unde lumina era stinsa, iar in dormitorul mare lumina era aprinsa si cineva vorbea ceva. Am intrat acolo si era fratele meu multiplicat de 4 ori. Statea pe fotoliu si povestea (nu stiu cu cine...ca nu mai era nimeni acolo), si tot el era si in pat, dar erau de fapt 3 ca el. 2 dintre ei se ingemanau fizic si unul era separat. M-am uitam la cel care vorbea, dar se uita prin mine si continua sa vorbeasca. L-am luat de mana si am incercat sa-l intrerup dar fara folos. Tot timpul asta eram super constient si toate actiunile din vis le-am luat pentru ca am vrut sa le iau. Oribila senzatie. M-am trezit si am decis sa nu mai dorm. Si acum dupa 2 ore de la trezire, am pielea de gaina pe spate. Pe tot parcursul experientei, poti sa juri ca mai este ceva sau cineva pe langa tine in camera.

Ca si concluzie, sunt sigur ca acest tip de experienta vine din lipsa unui somn normal acumulat in ultima perioada (sa zicem vreo 6 luni) pentru ca am inceput sa lucrez in 2 schimburi si n-am reusit pana acum sa ma adaptez la asta; si imi dau seama ca toate aceste lucruri sunt aberatii generate de creier. Oricum...iti vine sa te impusti in genunchi.

#26
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View PostSTFU, on 18th August 2010, 05:25, said:

Si acum dupa 2 ore de la trezire, am pielea de gaina pe spate.

cred ca asta e cea mai naspa chestie pt mine  :deadtongue:
toata ziua sunt paranoica.

in ultimul timp am observat ca ma sufoc in somn. that's fucked up.

oricum nu prea inteleg ce cauta asta la paranormal cand nu mi se pare nimic paranormal in asta. este doar o disfunctie... ca sa nu ii zic boala.

un clip interesant [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e7aAe0mqY9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pouf, 18 August 2010 - 08:36.


#27
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View Postpouf, on 18th August 2010, 09:33, said:

un clip interesant [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e7aAe0mqY9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu adevarat interesant. Nici nu stiam ca in timpul SP in urechia medie este atata activitate si nici ca oamenii misca din picioare asemenea cainilor  :lol:

#28
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Foarte bun filmuletul, cam asta vroiam sa explic si eu. Am patito si eu acum vreo 8 ani, pe parcursul a vreo 2 saptamani am patito de 2 ori, ambele dupa niste vise destul de oribile, toti celor ce le povesteam spuneau tot felul de tampenii care ma speriau. Nu sunt eu prea religios, dar ma gandeam ca totusi am patito, si care sa fie motivul...? hmmm, si am incep[ut cercetarile, apoi m-am linistit, e ceva absolut normal, daca ceva de trezeste brusc din somn simturile se recapata treptat... De exemplu am fost nevoit sa dorm o perioada de timp intr-un mediu absolut zgomotos, dar macar zgomotul era constant, si mereu cand venea sa ma trezeasca cineva, nu stiu cum se face, ca auz nu aveam, dar cand ma striga ma trezeam, si incepeam sa aud zgomotul din camera cam cum e volumul la radio, imagineaza-ti ca la radio e un zgomot constant si volumul la minim, apoi incet incet il dai tare pa la nivelul normal, exact aceeasi senzatie o aveam. Atunci cand m-am trezit paralizat probabil ca nu-si reveniose mobilitatea.

Edited by test_driver, 27 August 2010 - 15:34.


#29
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009
Da, si mie mi s-a intamplat, din fericire o singura data. A fost destul de ciudat : am auzit un zgomot ciudat, nu stiu cum sa-l descriu, dar la inceput era foarte tare, si normal ca m-am trezit. Dau sa ma ridic din pat, dar nu pot, pur si simplu. Eu vedeam in jur, auzeam zgomotul departandu-se, dar eram paralizata. Am stat asa cam 5 minute in care eram paralizata si de frica  :lol: , iar dupa m-am putut misca. Eram asa de speriata incat mi-am tras plapuma peste cap si pana dimineata asa am stat.  :lol: Nici cand m-am trezit nu eram mai breaza : ridic putin plapuma de pe cap, ma asigur ca nu e nimic si dupa o sterg in bucatarie, si pana s-au trezit parintii acolo am stat.  :lol:  :lol: :lol:

#30
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
Am patit-o o singura data, in luna septembrie a acestui an. M-am trezit brusc dintr-un cosmar si eram paralizat , puteam doar sa clipesc si simteam o prezenta in camera. Mi-am revenit cam in 30 de secunde, dar au fost cele mai groaznice 30 de sec. din viata mea. Nestiind ce se intampla eram ferm convins ca urmeaza un atac cerebral. Trecusem printr-o saptamana mult prea plina cu stress, griji si toate cele si asta a fost si explicatia.

#31
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
Se stie ca paralizia in timpu somnului e ceva normal, cauta pe BBC e un documentare despre asta, se numeste "Why we dream" , desi pare ca nu are legatura sa sti ca poate te ajuta cu ceva, vorbeste si despre paralizia in somn. Ti-as pune link dar imi iau warn si asa am 10% deja de acum un an :P

#32
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Cel mai na?pa e atunci când pă?e?ti acest lucru pe la ora 3 diminea?a, fiind singur în cameră ?i fără curent electric (să nu po?i aprinde becul după ce scapi de paralizia asta). Eu am pă?it-o doar o dată (din fericire). Noroc că eram cu cineva în pat ?i că îmi puteam mi?ca bra?ul drept. Am tras o palmă persoanei respective ?i când a tresărit, m-am trezit ?i eu din această paralizie.

Edited by DavidNr7, 03 March 2012 - 23:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate