Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sleep Paralisys

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
Pana de curand credeam ca doar eu sufar de aceasta "tulburare". de vreo 4 ani am gasit-o pe internet sub numele de "sleep paralysis" - nu stiu daca are corespondent in limba romana

se intampla de obicei inainte de a adormi. te trezesti, deschizi ochii, dar esti complet paralizat si nu poti misca nici un muschi sau scoate vreun sunet.

chestia ciudata e ca aceasta paralizie e acompaniata in toate cazurile de prezenta unei entitati malefice (in cazul meu o femeie - aceeasi femeie de zeci de ani). incerci neputincios sa te misti, simti ca esti ingropat de viu si acea entitate se apropie tot mai mult de tine si-ti vrea raul. constientizezi tot ce se intampla si vezi camera, ochii fiind deschisi si cu cat incerci mai mult sa te misti cu atat esti mai neputincios. multi il asociaza cu un cosmar dar cine a trait aceasta experienta poate confirma ca nu e acelasi lucru cu un vis

desi le traiam destul de des in copilarie, episoadele s-au mai rarit cu timpul, ultimul fiind acum 2-3 ani

sunt curios daca sunt useri si pe Softpedia care au sau au suferit de "sleep paralisys" si care pot sa descrie experientele ciudate si infricosatoare ce o acompaniaza

Edited by denis.m, 18 May 2005 - 11:05.


#2
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Mi s-a intamplat si mie de vreo doua ori sa am starea asta...e extrem de nasoala senzatia...Si nu stiu ce explicatie logica sa-i dau pentru ca nu s-a produs in momente in care eram stresata de ceva, iar de filme de groaza vazute inainte de culcare nici nu se pune problema pentru ca nu ma impresioneaza evenimentele de pe pelicula. Eu n-am vazut pe nimeni da` clar mi-era frica de ceva, nu puteam sa ma misc, nici sa vorbesc. PLeahhh nasol nasol nu vreau sa mi se mai intample. :worthy:

#3
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005
Nu știu ce zice doctora Ana, dar e clar că li s-a întâmplat multora, fie și numai în vis. Mai sunt și alte explicații, dar mi-e că nu se mai culcă nimeni la noapte...

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Aaaaaaa ... sunt 2 variante .
1) Ori un psiholog sau neurolog (Doamne fereste poate ai vreo tumora care-ti preseaza pe o anumita zona (aceasi), si creierul nu mai este irigat suficient si apar halucinatii). Primul pas este sa faci o electroencefalograma sau un CT (ei stiu mai bine oricum, ce sa-ti faca) . Ar fi bun un consult si la psihiatru, pt ca mai nou, la noi in tara (cel putin), schizofrenia debuteaza la varste fragede (si cam astea sunt simptomele). Bine ca nu-ti vorbeste acea entitate.
2) Si dupa ce ai facut controalele de mai sus, si esti declarat sanatos tun, mergi la un preot. Dar nu inainte de doctori.

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu incerc sa ma bazez pe realitati medicale, stiintifice ...
Pe dealta parte, eu personal cred ca suntem inconjurati de spirite si tot felul de entitati, care nu pot patrunde in lumea noastra cat timp le tinem portile inchise. In starea de semiinconstienta, din momentul in care adormim, cand constientul nu mai vegheaza, putem sa fim mai expusi si sa le percepem. In asemnea situatii, in care percepem spirite malefice, desi eu personal nu prea cred, poate ar fi bine sa fie adus un preot in casa pt a sfinti casa.Macar ajuta, psihologic, te simti oarecum protejat. Plus ca un preot bun, poate are darul de a "simti".
Imi aduc aminte ca si eu am avut astfel de senzatii, nu stiu daca visam, sau nu, dar eram invaluita de  o fericire si liniste imense. Parca si zburam.

#6
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Asta ne mai lipsea, spirite malefice sa vina sa ne intrebe de sanatate. Sau tumori cerebrale. Ba arunescule, o sa murim ba :roflmaofast: !

#7
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Spirite malefice... that's silly.

#8
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

bbshtrumf, on May 18 2005, 12:44, said:

Asta ne mai lipsea, spirite malefice sa vina sa ne intrebe de sanatate. Sau tumori cerebrale. Ba arunescule, o sa murim ba :roflmaofast: !

<{POST_SNAPBACK}>

Omu’ avea o problemă, bebetu, de ce ești cîrnaț?

#9
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

prostulplanetei, on May 18 2005, 11:50, said:

Omu’ avea o problemă, bebetu, de ce ești cîrnaț?

<{POST_SNAPBACK}>

Dupa cum ai fi putut citi daca ai fi avut curiozitatea si eu am aceeasi problema mestere. Dar permite-mi sa ma indoiesc k ea se datoreaza unei tumori cerebrale sau unor spirite rauvoitoare care si-au propus ca in mod inexplicabil sa-mi strice tocmai mie, un biet bbshtrumf,  somnul cand e mai dulce.

#10
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

bbshtrumf, on May 18 2005, 12:53, said:

Dupa cum ai fi putut citi daca ai fi avut curiozitatea si eu am aceeasi problema mestere. Dar permite-mi sa ma indoiesc k ea se datoreaza unei tumori cerebrale sau unor spirite rauvoitoare care si-au propus ca in mod inexplicabil sa-mi strice tocmai mie, un biet bbshtrumf,  somnul cand e mai dulce.

<{POST_SNAPBACK}>

Fucking vodoo magic, women, și-atunci cărui fenomen se datorează?

#11
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Nush` fratzi, ca daca stiam iti spuneam si tie. Daca aflu te contactez, n-avea grija.
Pe acelasi principui vin si te intreb de ce exista somnambuli. Si daca imi zici ca tot fantomele sunt de vina nu pot decat sa-ti sugerez sa incerci sa-ti tragi un sut in dinti pana reusesti sa iti atingi premolarau` cu calcaiu.

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
si mie mi se mai intapla sa ma trezesc(sa fiu constient, dar totusi foarte obosit si cu o senzatie ciudata) dar sa nu ma pot misca... totusi daca ma chinui pot sa ma trezesc cu totul... nu as asocia chestia asta cu spirite sau stiu eu ce...
am mai auzit si la alti oameni.... nu cred ca are de-a face cu o bola ceva... se pare ca doar o parte din creier se "trezeste"... or something like that....

#13
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

gtk, on May 18 2005, 12:04, said:

si mie mi se mai intapla sa ma trezesc(sa fiu constient, dar totusi foarte obosit si cu o senzatie ciudata) dar sa nu ma pot misca... totusi daca ma chinui pot sa ma trezesc cu totul... nu as asocia chestia asta cu spirite sau stiu eu ce...
am mai auzit si la alti oameni.... nu cred ca are de-a face cu o bola ceva... se pare ca doar o parte din creier se "trezeste"... or something like that....

<{POST_SNAPBACK}>

Da , ce spui tu are explicatie stiintifica. Esti pe undeva la pragul dintre constienta si semiinconstienta, cand percepi si inregistrezi situatia din jur, dar constientul e inca adormit si nu o trece prin "sita" gandirii.
Dar ei relateaza ca simt ceva care le sufla in ceafa, si ei nu se pot opune.

#14
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
nu cred ca e vorba de tumori. precizez ca episoadele s-au rarit odata cu inaintarea in varsta. daca era implicata vreo tumoare cerebrala ar fi trebuit sa fie invers

pe mine ma intereseaza aceea senzatie aparte de semi-realitate si faptul ca aceeasi entitate e prezenta de fiecare data. nu-mi pot explica logic acest fapt si pot asemui oarecum fenomenul cu cel de "deja-vu"

ma bucur in schimb ca a fost studiat recent si s-au gasit oarecare raspunsuri. ma simteam oarecum singur si neinteles: http://en.wikipedia....Sleep_paralysis

pe de alta parte exista o sumedenie de relatari asemanatoare cu iz paranormal de pretutindeni:

"In Japan, awareness during sleep paralysis is referred to as kanashibari (literally: "drawing out sadness"); in Canada (Newfoundland), as a visit from the "old hag" (Ag Rog); in Mexico, as subida del muerto (the dead getting on top); in Turkish, as karabasan (black buster).

In medieval times of Europe, attacks of sufferers of sleep paralysis may have given rise to the belief in mara, incubi, succubi, other demons and witchcraft.

In traditional Russian belief symptoms reminiscent of sleep paralysis were attributed to the anger of domovoi, the home spirit, punishing people for bad husbandship or betrayal.

The combination of paralysis and hallucinations has led to speculation that the phenomenon might be a cause of some alien abduction reports, out-of-body experiences, and other seemingly paranormal events."

Attached Files


Edited by denis.m, 18 May 2005 - 12:19.


#15
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

Ana_Karr, on May 18 2005, 12:10, said:

Da , ce spui tu are explicatie stiintifica. Esti pe undeva la pragul dintre constienta si semiinconstienta, cand percepi si inregistrezi situatia din jur, dar constientul e inca adormit si nu o trece prin "sita" gandirii.
Dar ei relateaza ca simt ceva care le sufla in ceafa, si ei nu se pot opune.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu-mi sufla nimeni in ceafa fata draga. Si daca imi sufla ori ma trezeam ca ma gadila ori subconstientul meu semim-constient de constientizarea situatie ii zicea sa termine dracu` cu glumele.

#16
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

bbshtrumf, on May 18 2005, 12:59, said:

Nush` fratzi, ca daca stiam iti spuneam si tie. Daca aflu te contactez, n-avea grija.
Pe acelasi principui vin si te intreb de ce exista somnambuli. Si daca imi zici ca tot fantomele sunt de vina nu pot decat sa-ti sugerez sa incerci sa-ti tragi un sut in dinti pana reusesti sa iti atingi premolarau` cu calcaiu.

<{POST_SNAPBACK}>


Giugiuca, cine-a zis că fantomele-s de vină? Apropo de yoga, știi ce intră pe o ureche, iese pe cealaltă și-ți rămâne-n cap? Târnăcopu’! Beeei, pe același principiu io te-ntreb: dacă nu știi, de ce te bagi? Lasă egszorciștii să se esprime.

#17
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Acuma n-am voie nici sa-mi spun parerea? Daca am una v-o spun si voua ma ca nu-s calica, doar n-o s-o tin doar pentru mine. Da credeam ca nu mai suntem in 1500 toamna cand orice nu se putea explica se punea pe seama paranormalului si entitatilor necunoscute.

Edited by bbshtrumf, 18 May 2005 - 12:37.


#18
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

bbshtrumf, on May 18 2005, 13:36, said:

Acuma n-am voie nici sa-mi spun parerea?

<{POST_SNAPBACK}>

Păi, zi, bebetu, ce mai stai?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate