Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1399 replies to this topic

#1045
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 08 februarie 2022 - 22:36, said:

Dar pe Bart l-ai studiat? Esti sigur ca nu urmareste decat imbogatirea si faima? Esti sigur ca nu speculeaza in cartile lui?

Păi, asta am spus deja colegului Logic, că îl suspectez de multe ... pe Bart Ehrman... oricum, și tot eu am fost primul care am zis, Ehrman însuși a recunoscut că s-a pus pe învățat germana și franceza, ca să poată citi lucrările unor bibliști importanți. Printre ei, consider eu, că au fost: Reimarus, Baur, Goguel, Chouchoud. Școala germană a ”înaltului criticism” este ceea ce trebuie și tu să studiezi.:)
Adică, cu alte cuvinte, Bart nu este ”original”. Oricum, e un ”băiat bun”, trebuie să recunoști. Mda... nu trebuia să pună taxă pe blogul lui!

 -Daniel, on 08 februarie 2022 - 22:10, said:

Ca si cum apartenenta la un cult crestin te-ar face mai rau decat ai fost in calitate de lumesc. Ce interes au duhurile rele sa il motiveze pe un om sa se lase de bautura, tigari, injuraturi, glume si chefuri de prost gust, adulter, curvii, furaciuni ...numai tu stiiPosted Image

Păi, eu am spus de prima dată: faptele bune vor mântui pe om.

#1046
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 08 februarie 2022 - 22:10, said:

Ce interes au duhurile rele sa il motiveze pe un om sa se lase de bautura, tigari, injuraturi, glume si chefuri de prost gust, adulter, curvii, furaciuni ...numai tu stiiPosted Image
Bine, dar omul se poate lăsa de tutun și de alcool, de femei (mai greu) și dacă nu se înscrie într-o biserică carismatică.
Pe mine carismaticii nu m-ar primi la ei, fiindcă:
- nu cred că biblia este ”Cuvântul lui Dumnezeu” ci o culegere de povești folclorice, care inițial au circulat oral (prima dată au fost scrise 144 de logii, adică de ”zicători” cu parabole), mai multe pe topicul ”Discrepanțe” de la ”Polemici religioase”
- nu cred că darurile Duhului sfânt mai sunt valabile și astăzi și mă raliez cu convingere absolută opiniei filozofului platonician Celsus, care, interesat și el de fenomenul glossolaliei, a vizitat în sec. II diferite biserici din Palestina și Fenicia, concluzionând: ”limbile ăstora sunt fix ca la noi, la păgâni”. De asemenea, ”tălmăcitorul” manipula prin mesajele din limbi pe care le traducea, chipurile, exact cum procedau și preoții păgîni în temple.
- nu cred și nu am crezut niciodată dogmele fundamentale: trinitatea, nemurirea sufletului, focul iadului.

Deci nu că nu m-aș duce la carismatici, dar nici nu m-ar primi! Posted Image

#1047
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 08 februarie 2022 - 22:36, said:

Dar pe Bart l-ai studiat? Esti sigur ca nu urmareste decat imbogatirea si faima? Esti sigur ca nu speculeaza in cartile lui?

Da, am citit cu drag cărțile lui Bart, toate care au apărut traduse în română și 3 în limba engleză sub formă epub sau mobi.
Dacă speculează sau nu în cărțile lui, oricum, eu confrunt cu Biblia. Am un topic care merge foarte bine și unde am supus dezbaterii multe din problemele cu textul noutestamentar, citite la Bart dar mai ales la alți autori. Răspunsurile colegilor Kruger, Logic, Penticostalul, nu m-au convins de contrariul celor afirmate, și rămân ceea ce sunt, falii teologice, erori, contradicții, inepții...
Vânează și tu, pe ce librării se mai pot găsi, următoarele cărți disponibile online, în limba română:

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/108/107464/images/res_45211cd3d53615f44ea3bebaa84a3e6d.jpg?width=450&height=450&hash=59C0106EFA49B513CD0F1B97F8187CDA - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn4.libris.ro/img/pozeprod/59/1002/F/13307861.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.librariilealexandria.ro/image/cache/catalog/produse/carti/Religie/978-973-50-6263-7-480x480.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asemenea, recomand ”Forged” și ”Jesus, interrupted”, ca lectură obligatorie, dar nu sunt traduse în limba română.

#1048
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Adică vreau să spun că ”Forged” și ”Jesus, interrupted” sunt cărțile cele mai penetrante dpdv al ideologiei JMT. Pe astea trebuie să le citești.:)

#1049
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 08 februarie 2022 - 22:10, said:

Ce interes au duhurile rele sa il motiveze pe un om sa se lase de bautura, tigari, injuraturi, glume si chefuri de prost gust, adulter, curvii, furaciuni ...numai tu stiiPosted Image
Toate religiile prevăd și o conduită morală. Ba chiar și Partidul Comunist Român, te punea ”tovarășa” să stai în bancă cu un elev mai slab ca tine, ca să-l ajuți la învățătură și la comportament. Sau copiii care fumau, în liceu, erau aspru criticați, li se scădea nota la purtare, părinții erau chemați la școală. Dar asta nu înseamnă că PCR sau regimul comunist erau ceva bun (divin?)
PCR a fost o creație pur umană, dealtfel o ideologie atee, și totuși prețuia etica și ”omul nou”. Orice faptă reprobabilă era discutată în orele de dirigenție, la ședința cu părinții. Colectivele de salariați aveau plenare de partid în care orice problemă era dezbătută, în spirit moral. Ba chiar erau unii ajutați să se însoare, fiindcă PCR considera familia ca fiind foarte importantă. Așa era atunci, dar tu nu știi, că nu au prins acele timpuri. Faptele rele ale unora imediat erau sancționate în ședința de partid, poate a băut prea mult sau poate a mers la altă femeie decât soția lui. Se trasa sarcină de partid ca acel om să fie ajutat să se schimbe în bine.
Și totuși comunismul era un regim bazat pe o filozofie atee. Ce ... interes aveau duhurile rele să nu fumeze copiii în recreație? sau în lenevia unora? trebuia să fii un om al muncii, cu serviciu, familie, integrat în societate, adică doar aspecte pozitive generate de un regim ce promova ateismul.
Uite eu regret amarnic că nu am citit cu mai multă luare aminte cărțile din bibliotecă, rămase de la tata, multe dintre ele tratând problema creștinismului într-o manieră atee. Ce bine mi-ar fi prins! :( Le-am citit..., dar superficial, am zis, că se explică erorile din creștinism cumva...că de ce să îmi pierd vremea cu niște comuniști! Posted Image

Sau,... ce alte exemple să-ți mai dau? japonezii! ăștia chiar nu cred în Isus Hristos, ar trebui să fie infectați de duhuri rele, căci ei, japonezii, nu au... ”umbrela cristică„ deasupra lor ca protecție contra Diavolului, dar totuși un popor mai civilizat nu există! acolo este politețe peste tot, oamenii se respectă și ce produse de cea mai bună calitate vin de acolo! și toate acestea... fără Hristos!

Iar cu privire la carismatici, scuză-mă dar nu văd o conduită morală superioară membrilor unor religii cesaționiste, ca să zică cineva că dacă ei au botezul cu Duhul sfânt, atunci victoria lor împotriva lucrurilor carnale ar fi mai evidentă decât în cazul unor cesaționiști! pentru că nu este! sunt mult sub!

#1050
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Asta e nouă!
Profetul și-a scos biserica la munte, în excursie, au închiriat o vilă.
Ce credeți că au făcut? minuni! adică? și-au lungit picioarele! a zis profetul: măi, care mai aveți de lungit picioare, care ați rămas, veniți încoa`!
[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0168.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aK6nG6xR4-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1051
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

 dark, on 09 februarie 2022 - 17:53, said:

Toate religiile prevăd și o conduită morală. Ba chiar și Partidul Comunist Român, te punea ”tovarășa” să stai în bancă cu un elev mai slab ca tine, ca să-l ajuți la învățătură și la comportament. Sau copiii care fumau, în liceu, erau aspru criticați, li se scădea nota la purtare, părinții erau chemați la școală. Dar asta nu înseamnă că PCR sau regimul comunist erau ceva bun (divin?)
PCR a fost o creație pur umană, dealtfel o ideologie atee, și totuși prețuia etica și ”omul nou”.

Sa zicem ca-ti accept paralelismul dintre liderii carismatici si liderii partidului comunist.
Totusi, prin asta imi arati cel mult raul din spatele actiunilor aparent bune ale unor oameni. Tu ai sustinut mai mult de-atat. Ai dat de inteles ca in gruparile carismatice sunt implicate duhuri rele. Or raul facut de oameni nu este determinat de asa-zise duhuri rele. Cum ai ajuns de la rau... la duh rau?

#1052
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 17 februarie 2022 - 14:43, said:

Or raul facut de oameni nu este determinat de asa-zise duhuri rele.
Ba da, poate fi determinat...:huh:

#1053
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Asa invata scoala germana de inalta critica?Posted Image
Cum faci diferenta intre un rau firesc si unul determinat de duhurile rele? Poti sa-mi dai exemple?

#1054
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
A demonstrat cineva că există Diavol? Lucrurile acestea se acceptă ”prin credință”.

#1055
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 -Daniel, on 18 februarie 2022 - 21:50, said:

Asa invata scoala germana de inalta critica?Posted Image
Cum faci diferenta intre un rau firesc si unul determinat de duhurile rele? Poti sa-mi dai exemple?
Un duh rau e un gand urat care te poate influenta.
Sau cihiar si o barfa adresata altcuiva , te poate schimba pe moment. Si in acel moment sa comiti o nenorocire.

Stalin si-a exterminat toti partenerii si adversarii politici findca tot timpul avea in gand ca se unelteste impotriva lui.

#1056
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

 dark, on 19 februarie 2022 - 08:10, said:

A demonstrat cineva că există Diavol? Lucrurile acestea se acceptă ”prin credință”.

Ce motive ai sa crezi ca interesul liderilor carismatici de a castiga bani de pe urma membrilor vine de la Diavol si nu, pur si simplu, din ei insisi?

 Pacolino7, on 19 februarie 2022 - 13:49, said:

Un duh rau e un gand urat care te poate influenta.
Sau cihiar si o barfa adresata altcuiva , te poate schimba pe moment. Si in acel moment sa comiti o nenorocire.

Stalin si-a exterminat toti partenerii si adversarii politici findca tot timpul avea in gand ca se unelteste impotriva lui.

Tu vorbesti de spiritul (gand, sentiment) de care este insufletit omul, care poate fi rau sau bun. @dark vorbeste de spirite - entitati supranaturale care au puterea de a determina pe om sa faca rau.

#1057
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 19 februarie 2022 - 21:08, said:

Ce motive ai sa crezi ca interesul liderilor carismatici de a castiga bani de pe urma membrilor vine de la Diavol si nu, pur si simplu, din ei insisi?

Ei înșiși sunt înșelați crezând că lucrurile pe care le practică în bisericile lor sunt inofensive. Mobilul carismaticilor este banul și nu promovarea Diavolului.

#1058
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Inselati de propria minte sau inselati de Diavol?

#1059
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Înșelați de propria minte sunt carismaticii naivi, care cred în această mișcare religioasă cu toată garnitura ei (limbi, căderi pe spate, lătrătură de lup, vedenii, vise, și ce-or mai face pe acolo), iar înșelați de Diavol sunt liderii lor care, deși știu adevărul, continuă să facă bani cu aceste secte harismatice (de real succes pe piața religioasă!)

#1060
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Aici se vede că...fratele Davidescu Daniel este... profet. Da! Bănuiam eu ceva, dar acum am și dovada în cuvintele acestui frate harismatic.Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUQbIWy_GVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fratele a avut un ”cuvânt din Cer”, atunci când a discutat cu o femeie în tren.Posted Image

#1061
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

 dark, on 20 februarie 2022 - 16:18, said:

Înșelați de propria minte sunt carismaticii naivi, care cred în această mișcare religioasă cu toată garnitura ei (limbi, căderi pe spate, lătrătură de lup, vedenii, vise, și ce-or mai face pe acolo), iar înșelați de Diavol sunt liderii lor care, deși știu adevărul, continuă să facă bani cu aceste secte harismatice (de real succes pe piața religioasă!)
Poate ca experimentarea acestor ciudatenii, indiferent care ar fi sursa lor, ii ajuta sa se simta mai bine dpvd psihic. Iar credinta carismaticilor - nu dicutam daca se bazeaza pe realitate sau nu - este mai greu de pierdut, caci au aceste lucruri palpabile. Spre deosebire de...altii.

Tot nu vad raul rau. Unii care vorbesc in limbi marturisesc o pace. Aia care rad necontrolat aparent sunt fericiti. Ok, lumea ar considera nebun pe un om matur care ia pozitia cainelui si latra, dar daca el este ok in acele clipe...Posted Image

Edited by -Daniel, 02 March 2022 - 18:03.


#1062
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 02 martie 2022 - 18:01, said:

Tot nu vad raul rau. Unii care vorbesc in limbi marturisesc o pace. Aia care rad necontrolat aparent sunt fericiti. Ok, lumea ar considera nebun pe un om matur care ia pozitia cainelui si latra, dar daca el este ok in acele clipe...Posted Image
Aceste fenomene apar identic și în credințe orientale

 -Daniel, on 02 martie 2022 - 18:01, said:

caci au aceste lucruri palpabile. Spre deosebire de...altii.

Dacă limbile și prorociile + vindecările de la carismatici, le numești ”palpabile”, adică consistente, demne de luat în seamă, atunci...Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate