Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Monitor LCD pentru Design-Jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Ok, va tin la curent. Probabil pe joi-vineri il am la calibrat/testat.
Asta daca nu ma razgandesc la ei si folosesc banii pentru comanda de Eizo...

#56
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009
Sint din ce in ce mai multe aplicatii care au color management, mai nou si browsere ca Firefox. Se pare ca asta e trendul mai nou, oricum monitorul ala nu e exagerat, parca 105% gamut fata de aproape 100 cit are un monitor normal bun. E bine sa folosesti si asta:

http://www.softpedia...uickGamma.shtml

http://www.passmark....monitortest.htm

Edited by QED, 05 December 2009 - 22:28.


#57
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Cu destul de multa intarziere (la sfarsit de an programul de lucru e de regula turbat), raspund si eu la topicul asta. Am comandat monitorul HP si pana acum sunt relativ multumit de el. Nu are pixeli morti, nici nuante ciudate (neuniformitati ale ecranului). Calibrarea am facut-o dupa setarile de la Prad, interesant ca luminozitatea e la 13... monitorul e overbright. Trebuie spus ca cel putin dupa Prad, monitorul asta nu are nici o problema in a fi setat in orice mod, inclusiv SRGB, deci nu sunt probleme de culori ciudate...
Interpolarea e foarte buna, acum calibrat la nivelul asta pare destul de odihnitoare imaginea.
Pentru filme cred ca mai e ceva de lucru la calibrare, combinatia cu noua placa (5870 VaporX) e destul de neplacuta la capitolul asta (fiecare are o multime de setari, iar eu n-am avut timp sa le incerc in detaliu).
Pozitionarea e extrem de simpla de facut (tilt, etc). Modul portret nu cred ca-l voi folosi vreodata... nu vad la ce.
Monitorul vine cu toate cablurile, acum il tin pe displayport.
E cam ciudata autodetectia sursei, dureaza ceva pana se stabilizeaza.
Lag in jocuri nu am verificat prea mult, dar nu pare sa aiba (am bagat un walk in Crysys Warhead de 5min si pare ok). Bine, vind de la 8600GTS si un MVA de 25ms BW, asa ca nu am alta comparatie mai buna.
Una peste alta, cred ca face banii, dar daca ar fi sa cumpar tot la Eizo m-as uita...
O sa revin cu poze ale ecranului cand am mai mult timp liber...

Edited by Hansolo, 20 December 2009 - 21:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate