Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Monitor LCD pentru Design-Jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostQED, on 1st October 2009, 11:58, said:

Intrucit unele jocuri ruleaza in rezolutie WUXGA, unii gameri (probabil cei cu placi video puternice si care vor sa joace totul pe "high") prefera standardul asta. Full HD a fost facut pentru filme HD 1080p ca sa nu mai ramina dungile alea negre sus si jos si cam asta e noul trend din cite vad si eu.
Asta în cazul filmelor cu aspect 16:9. Dar ce te faci când te uiți la filme cu aspect cinema, 21:9? Dungile negre tot o să apară.

#20
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 1st October 2009, 18:43, said:

Asta în cazul filmelor cu aspect 16:9. Dar ce te faci când te ui?i la filme cu aspect cinema, 21:9? Dungile negre tot o să apară.

Urmatorul pas va fi si disparitia acelui format  :rolleyes:

Personal prefer 16:10 dar e doar o problema de timp pana va disparea.

Edited by AMDG, 01 October 2009 - 17:56.


#21
vermilion2006

vermilion2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 26.07.2008

View Postvermilion2006, on 1st October 2009, 17:45, said:

Este vreun utilizator aici care are:
- Dell UltraSharp 2209WA panou IPS
- Dell G2410 panou TN
- Samsung SyncMaster T240 panou TN
ca sa imi zica cum se comporta in redarea culorilor si a cum sta in filme jocuri rapide, cum sta cu lagul si cu ungiul de vizibilitate.
Nu pot sa ma hotarasc.
Astept alte sugestii de monitoare

Nu are nimeni monitor din astea ca sa dea cu parerea despre el?

#22
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postvermilion2006, on 2nd October 2009, 13:25, said:

Nu are nimeni monitor din astea ca sa dea cu parerea despre el?
Eu am Samsung SyncMaster T240HD.
Culorile sunt bune,unghiul de vizibilitate e destul de "redus" dar atata timp cat stai singur in fata monitorului,sau nu te asezi pe scaun in stanga - dreapta,perpendicular cu monitorul, e totul ok.
La jocuri sunt foarte multumit de el. Filme,la fel.Ti-l recomand. Poti sa-l alegi si pe cel fara TV Tuner. ( Samsung SyncMaster 240 ) e si mai ieftin.

#23
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009

View Postvermilion2006, on 2nd October 2009, 13:25, said:

Nu are nimeni monitor din astea ca sa dea cu parerea despre el?

Chiar daca cineva are pe unul din ele nu le are pe celelalte sa faca comparatia. Cauta review-uri pe net:


Eu as merge pe asta:

http://reviews.cnet....7-33581193.html

http://alatest.com/r.../#partner:50472

Orice iei cere verificarea de pixeli morti/blocati.

#24
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostQED, on 2nd October 2009, 15:12, said:

Orice iei cere verificarea de pixeli morti/blocati.

Il poti restitui daca il iei de pe net.

#25
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostQED, on 30th September 2009, 21:54, said:

Sint vreo citeva firme care au produse mediocre dar printr-o reclama turbata au reusit sa-si faca un cerc de fani. Dintre ele: Samsung, Creative, Logitech. S-ar putea adauga si Nvidia, Intel si Apple cu deosebirea ca aceastea din urma n-au produse mediocre, doar supraevaluate.
Samsung are produse mediocre ?
Samsung este nr.1 pe piata de LCD-uri.

View PostQED, on 1st October 2009, 11:43, said:

Sony ia paneluri de la Samsung.
Corect

#26
adi09

adi09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2007
Si eu as vrea sa imi iau un monitor pentru aplicatii de design si nu numai, pana in maxim 1400-1500 ron, ce am gasit cu led backlight mai laudate si puse in topuri sunt:
-Dell G2410
-SAMSUNG XL 2370

Dell'ul e nr.1 in review'uri, dar diferenta nu e deloc mare, va rog sa ma ajutati cu niste pareri

#27
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
Sunt in cautarea unui monitor de 24".
Il voi folosi in mare parte pt jocuri,navigare pe net,filme.Nu ma intereseaza sa aiba : camera web incorporata / tv tuner / boxe / etc.    Sa fie de 1920 X 1200 ,iar la "response time" ,sub 8 ms.
Acum ...e de discutat intre TN / IPS / sau altele.  Eu folosesc singur monitorul,asa ca nu ma deranjeaza daca are 160 -160,stau perpendicular ,in fata monitorului.
Ma intereseaza si culoarea neagra,mai exact spus,sa fie negru inchis,literele din windows explorer / internet / meniuri /
Ar fi cateva variante pe care le-am luat in calcul.
HP-ul asta  ( nu joc online )    Response Time  6ms G2G (12ms ISO)   e cam mult ???
Samsung 245T  Asta mi se pare un monitor superb,astept parerile voastre.
Dell  Dell 2408
LG LG L245WP
HP HP Compaq LA2405WG
Cam astea mi-au atras atentia,ar mai fi cateva.  V-as ruga sa va dati putin cu parerea.
Eu as alege Samsung-ul,din cele 5 de sus. Zilele trecute am avut ocazia sa testez un monitor de 24",mai exact Samsung T240 HD,avea response time 5 ms,in jocuri a mers superb,la fel si in alte aplicatii.Conteza daca are 6-8 ms ?
Voi simti ,la jocuri ? La acel Samsung care l-am testat,nu mi-a placut un lucru : culoarea alba are o nuanta albastruie,nu se vede ff tare,dar se vede.
Sunt dispus sa cheltuiesc 400 euro,dar daca e un monitor bun,si consider ca merita,mai pun ceva.
Multumesc,astept sugestiile voastre.

#28
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009
Daca se incadreaza in buget:

http://www.testseek....d147eaa4b7.html

Daca nu, Dell-ul celalalt dar Dell G2410 e led backlit.

#29
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View PostQED, on 29th October 2009, 00:14, said:

Daca se incadreaza in buget:

http://www.testseek....d147eaa4b7.html

Daca nu, Dell-ul celalalt dar Dell G2410 e led backlit.
Din cate am citit pe net,inclusiv aici ,acest monitor are exact problema ce-am vazut-o la Samsung T240HD,doar ca e pe culoare rosie.
Am cautat pe mai multe forumuri,si multi posesori de Dell U2410 zic aceeasi treaba.
Si Dell 2408  mi se pare un monitor bun.
E greu sa ma decid cand vine vorba de monitor,pt ca totul tine de gusturi / culori / etc.  Cand e vorba de-o placa video,un hard,RAM,CPU, e cu totul altceva,pt ca acolo "vorbesc" specificatiile,puterea componentei,etc.
Daca cineva de aici a avut sau are vreunul din monitoarele care le-am enumerat mai sus (mesaj 27 ),rog mult de tot sa-si dea cu parerea.

#30
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postovidiu77, on 29th October 2009, 03:15, said:

Din cate am citit pe net,inclusiv aici ,acest monitor are exact problema ce-am vazut-o la Samsung T240HD,doar ca e pe culoare rosie.
Am cautat pe mai multe forumuri,si multi posesori de Dell U2410 zic aceeasi treaba.
Si Dell 2408  mi se pare un monitor bun.
E greu sa ma decid cand vine vorba de monitor,pt ca totul tine de gusturi / culori / etc.  Cand e vorba de-o placa video,un hard,RAM,CPU, e cu totul altceva,pt ca acolo "vorbesc" specificatiile,puterea componentei,etc.
Daca cineva de aici a avut sau are vreunul din monitoarele care le-am enumerat mai sus (mesaj 27 ),rog mult de tot sa-si dea cu parerea.

gindeste-te daca placa ta video poate scoate framerate decent la 1920x1200 :)
orice joci sub rezolutia nativa va fi interpolat si pierde din calitate de obicei...

orice monitor are "problema" interpolarii/scaling-ului rezolutiilor sub-native....unele au electronica mai buna, altele nu...

#31
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View Postzeroice, on 30th October 2009, 00:46, said:

gindeste-te daca placa ta video poate scoate framerate decent la 1920x1200 :)
orice joci sub rezolutia nativa va fi interpolat si pierde din calitate de obicei...

orice monitor are "problema" interpolarii/scaling-ului rezolutiilor sub-native....unele au electronica mai buna, altele nu...
GTX 295,deocamdata sunt multumit de ea.

#32
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Dintre toate acelea eu as alege Dell 2408. Am un Dell de 22" si sunt foarte multumit.

#33
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postovidiu77, on 30th October 2009, 00:24, said:

GTX 295,deocamdata sunt multumit de ea.

asa da :)

#34
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View Postzeroice, on 30th October 2009, 23:15, said:

asa da :)
Care-l recomanzi ?

#35
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View Postovidiu77, on 28th October 2009, 21:09, said:

Sunt in cautarea unui monitor de 24".
Il voi folosi in mare parte pt jocuri,navigare pe net,filme.Nu ma intereseaza sa aiba : camera web incorporata / tv tuner / boxe / etc.    Sa fie de 1920 X 1200 ,iar la "response time" ,sub 8 ms.
Acum ...e de discutat intre TN / IPS / sau altele.  Eu folosesc singur monitorul,asa ca nu ma deranjeaza daca are 160 -160,stau perpendicular ,in fata monitorului.
Ma intereseaza si culoarea neagra,mai exact spus,sa fie negru inchis,literele din windows explorer / internet / meniuri /
Ar fi cateva variante pe care le-am luat in calcul.
HP-ul asta  ( nu joc online )    Response Time  6ms G2G (12ms ISO)   e cam mult ???
Samsung 245T  Asta mi se pare un monitor superb,astept parerile voastre.
Dell  Dell 2408
LG LG L245WP
HP HP Compaq LA2405WG
Cam astea mi-au atras atentia,ar mai fi cateva.  V-as ruga sa va dati putin cu parerea.
Eu as alege Samsung-ul,din cele 5 de sus. Zilele trecute am avut ocazia sa testez un monitor de 24",mai exact Samsung T240 HD,avea response time 5 ms,in jocuri a mers superb,la fel si in alte aplicatii.Conteza daca are 6-8 ms ?
Voi simti ,la jocuri ? La acel Samsung care l-am testat,nu mi-a placut un lucru : culoarea alba are o nuanta albastruie,nu se vede ff tare,dar se vede.
Sunt dispus sa cheltuiesc 400 euro,dar daca e un monitor bun,si consider ca merita,mai pun ceva.
Multumesc,astept sugestiile voastre.
Alte pareri ? Idei ? Sfaturi ?
De HP LP 2475w ,ce parere aveti ?? HP tft central

#36
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009

View Postovidiu77, on 2nd November 2009, 20:42, said:

De HP LP 2475w ,ce parere aveti ?? HP tft central

Dupa cum scrie acolo culorile cu care vine setat sint proaste si necesita o calibrare hardware pentru a beneficia de potentialul monitorului. O data calibrat nu mai ai probleme dar trebuie sa faci rost de un colorimetru de imprumut.

Edited by QED, 03 November 2009 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate