Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Originea românilor - partea II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9037 replies to this topic

#7795
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 alalaltu, on 10th June 2010, 19:09, said:

Morosane, nu ma apuc acum sa caut pe net, insa ma refer la alea de cartier, toate niste betoance construite in stil pseudobrancovenesc. Daca eu as da banii pentru o biserica, sincer, as angaja niste mesteri de la voi din zona sa-mi faca una din lemn!
imi plac si mie bisericile maramuresene din lemn, dar cred ca le sta bine la ele acasa, pe Mara, Iza si Viseu, nu in cartierele marilor orase. din pacate arhitectii romani de azi s-au dovedit incapabili ca in materie de biserici sa conceapa ceva ce sa fie in acelasi timp modern dar si ancorat in traditie, raspunzand canoanelor dar si cerintelor vremii pe care o traim.
mi-as dori sa vad ceva ortodox si romanesc care sa poata sa stea alaturi de asta:
http://www.aboutlive...n_Cathedral.jpg
The Liverpool Metropolitan Cathedral is a Roman Catholic cathedral built in contemporary style in 1963. It is still regarded as a modern concept of architecture for a Catholic Church


 fanemusca, on 10th June 2010, 19:14, said:

pur si simplu ti-am explicat o metodologie prin care se pot gasi originea unor cuvinte necunoscute.
In cazul asta, stim ca terminatia "ades" greceasca, devine in romaneste "azi". Aceasta regula se poate regasi in cuvantul "brazi". Care este cuvantul grecesc care a dat "brazi" nu stiu. Am identificat doar o posibilitate ignorata de altii. Cand din intamplare o sa am mai multe informatii te anunt.
m-am prins. ne-ai furnizat o metoda care nu da rezultate nici macar in cazul pe care il alegi drept exemplu (brad).

apropo de brad. ai aici un dictionar englez-grec. eu am introdus in partea dreapta (engleza) toate cuvintele englezesti care au cat de cat legatura cu bradul pe care le cunosc:

fir
abies
pine
juniper

pentru niciunul din ele n-am obtinut in stanga (greceste) ceva ce sa semene cat de cat cu brad.

Edited by ego_zenovius, 10 June 2010 - 18:34.


#7796
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Exista si la noi, insa e catolica: Biserica Orsova

Attached Files



#7797
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 ego_zenovius, on 10th June 2010, 19:33, said:

sa vad ceva ortodox si romanesc care sa poata sa stea alaturi de asta:
http://www.aboutlive...n_Cathedral.jpg
The Liverpool Metropolitan Cathedral is a Roman Catholic cathedral built in contemporary style in 1963. It is still regarded as a modern concept of architecture for a Catholic Church

ad[/b].
e naspa
nu-mi place :puke:

#7798
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 ego_zenovius, on 10th June 2010, 18:33, said:

m-am prins. ne-ai furnizat o metoda care nu da rezultate nici macar in cazul pe care il alegi drept exemplu (brad).
infirmi metoda propusa de mine cu ce?
Cu o prostie:

 ego_zenovius, on 10th June 2010, 18:33, said:

apropo de brad. ai aici un dictionar englez-grec. eu am introdus in partea dreapta (engleza) toate cuvintele englezesti care au cat de cat legatura cu bradul pe care le cunosc:

fir
abies
pine
juniper

pentru niciunul din ele n-am obtinut in stanga (greceste) ceva ce sa semene cat de cat cu brad.
chiar in momentul acesta nu am timp.
in princpiu, pe scurt:
1. cuvantul brad poate fi reminescenta unui cuvant compus cu alta semnificatie
2. cuvantul brad poate sa fi desemnat complet altceva, nu pine.

Adica sunt nu stiu cate posibilitati de explorat inainte de a veni cu un verdict definitiv: nu se poate. Dar tu crescut in totalitarism poti gandi probabilistic? Ma indoiesc. Tu gandesti dual: ori neagra ori alba.

#7799
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 alalaltu, on 10th June 2010, 16:51, said:

Chestia cu aurul e cam tiganeasca. In rest macar are o arhitectura cat de cat originala. Majoritatea bisericilor noi seamana intre ele ca si doua filiale Plus Discount.
acoperisul de aur stralucind in soare e cam singura chestie draguta la biserica aia.
in rest,unde ai vazut acoperisuri tiganesti de aur?si acum tot ce e aur-argint e tiganesc?si daca ar fi tiganesc care ar fi problema,? :mellow:

#7800
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 fanemusca, on 10th June 2010, 19:39, said:

infirmi metoda propusa de mine cu ce?
nu ne-ai dat un singur exemplu in care "metoda" ta sa poata fi aplicata. brad-ul scartaie, gaseste alceva.

#7801
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Mai lipseste o cruce cu cristale Swarovski. Sau macar  una cu neoane.

Edited by alalaltu, 10 June 2010 - 18:48.


#7802
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 fanemusca, on 10th June 2010, 19:39, said:

Dar tu crescut in totalitarism poti gandi probabilistic?
uite, incerc sa gandesc probabilistic.
probabilistic vorbind s-ar putea ca "O Brad frumos, o Brad frumos..." sa se refere la Brad Pitt.

#7803
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008
Tabla aia poleită numai aur nu-i, rușii au o tradiție în cupole aurite, dar chiar folosesc aur.

[ http://thumb1.shutterstock.com.edgesuite.net/display_pic_with_logo/138280/138280,1243361415,1/stock-photo-golden-domes-of-novodevichiy-convent-in-moscow-31047466.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://kiev.ukrainetrek.com/images/kiev-ukraine-cathedral-of-the-assumption-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://blogs.hitchwiki.org/elvistudio/files/dsc5296_kremlin_23february.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.stjt.org/images/Moscow_Churches.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://thumb1.shutterstock.com.edgesuite.net/display_pic_with_logo/442249/442249,1252759501,6/stock-photo-the-annunciation-cathedral-moscow-kremlin-russia-36920833.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



A fost și la noi o biserică complet aurită, dar i-au dat foc turcii, tătarii sau polonezii.

[ http://img815.imageshack.us/img815/7565/bisericatreiierarhi008.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7804
lolekbolek

lolekbolek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.10.2006
In legatura cu numele Cluj
http://www.szabadsag....vm/categ_id/32
exista un Clus si in Slovacia
conform documentelor
1230- Clus
1295-Kolos
1317?1329?1347: villa Kolusmonustura
1327: Klus; Kolos
1329?1347: Kolusmonustora
1332: Clus
astazi KliŸ, Klizs
Klizske Hradiste
http://www.mbendi.co...asp?pid=2382226
..
un alt Kolozs
http://ro.wikipedia....i/Cojocna,_Cluj

Edited by lolekbolek, 10 June 2010 - 19:47.


#7805
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008

 fanemusca, on 10th June 2010, 19:14, said:

Care este cuvantul grecesc care a dat "brazi" nu stiu. Am identificat doar o posibilitate ignorata de altii. Cand din intamplare o sa am mai multe informatii te anunt.
Oricum, faptul ca brad se gaseste intr-o forma apropiata in albaneza si in dialectele romanesti suddunarene ne spune clar unde se aflau strabunii romanilor cand in limba lor a intrat cuvantul brad. Adica in Balcani. Adica intr-un loc unde nu traiau daci. Adica cuvantul "brad" nu poate fi la origine dac.

  Din cîte știu, grecii nu s-au remarcat printr-o civilizație montană deosebită. De ce trebui ca unele cuvinte ce definesc vegetația de la altitudini mari precum brad, molid, jneapăn, jep etc. să nu fie cuvinte vlahe la origine. Să nu ignorăm faptul că vlahii au construit o splendidă civilizație a lemnului, care se regăsește din M-ții Pindului pînă în Valasko. Vlahii au construit din bardă biserici de 40 de metri. Încă mai sunt meșteri care pot construi din bardă o casă locuibilă, în dor cîteva zile. Iar Brâncuși nu a fost grec.
  În ultimul timp, deși ocupă 70-80% din suprafața pădurilor de rășinoase, molidul este asimilat cu bradul. Un muntean priceput în ale lemnului îți va atrage atenția cînd faci confuzia. Altfel spus, bradul și molidul au fost pilonii pe care s-a construit această civilizație, și nu trebuie confundați.

#7806
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 entwistle, on 10th June 2010, 21:40, said:

Din cîte știu, grecii nu s-au remarcat printr-o civilizație montană deosebită. De ce trebui ca unele cuvinte ce definesc vegetația de la altitudini mari precum brad, molid, jneapăn, jep etc. să nu fie cuvinte vlahe la origine. Să nu ignorăm faptul că vlahii au construit o splendidă civilizație a lemnului, care se regăsește din M-ții Pindului pînă în Valasko. Vlahii au construit din bardă biserici de 40 de metri. Încă mai sunt meșteri care pot construi din bardă o casă locuibilă, în dor cîteva zile. Iar Brâncuși nu a fost grec.
  În ultimul timp, deși ocupă 70-80% din suprafața pădurilor de rășinoase, molidul este asimilat cu bradul. Un muntean priceput în ale lemnului îți va atrage atenția cînd faci confuzia. Altfel spus, bradul și molidul au fost pilonii pe care s-a construit această civilizație, și nu trebuie confundați.
apropo de molid. la fel ca in cazul lui brad, DEXul ne trimite la albaneza.
brad ... Cf. alb. *bradh, bredh.  
molid ... Cf. alb. molikë.  
si, ca coincidenta (pardon, testiculenta, ca sa evitam cacofonia) sa fie deplina, la fel ca brad si molid se termina in d si formeaza pluralul in zi, nu in di.

 entwistle, on 10th June 2010, 21:40, said:

Din cîte știu, grecii nu s-au remarcat printr-o civilizație montană deosebită. De ce trebui ca unele cuvinte ce definesc vegetația de la altitudini mari precum brad, molid, jneapăn, jep etc. să nu fie cuvinte vlahe la origine. Să nu ignorăm faptul că vlahii au construit o splendidă civilizație a lemnului, care se regăsește din M-ții Pindului pînă în Valasko. Vlahii au construit din bardă biserici de 40 de metri. Încă mai sunt meșteri care pot construi din bardă o casă locuibilă, în dor cîteva zile. Iar Brâncuși nu a fost grec.
  În ultimul timp, deși ocupă 70-80% din suprafața pădurilor de rășinoase, molidul este asimilat cu bradul. Un muntean priceput în ale lemnului îți va atrage atenția cînd faci confuzia. Altfel spus, bradul și molidul au fost pilonii pe care s-a construit această civilizație, și nu trebuie confundați.
o intrebare:
ce inseamna "cuvant de origine vlaha"? intelegi prin asta un cuvant format "din nimic" in interiorul limbii vlahilor (limba romana), nemostenit si neimprumutat?
o observatie: pentru ca au lemnul destul de slab, bradul sau molidul nu se prea folosesc la constructii care trebuie sa dureze - biserici, case. cel mult pentru anexe gen poiata, cotet, cocina, saivan, sopron, etc.
casele si bisericile se faceau in general din stejar sau fag.

Edited by ego_zenovius, 10 June 2010 - 20:55.


#7807
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 entwistle, on 10th June 2010, 20:40, said:

Din cîte știu, grecii nu s-au remarcat printr-o civilizație montană deosebită. De ce trebui ca unele cuvinte ce definesc vegetația de la altitudini mari precum brad, molid, jneapăn, jep etc. să nu fie cuvinte vlahe la origine. Să nu ignorăm faptul că vlahii au construit o splendidă civilizație a lemnului, care se regăsește din M-ții Pindului pînă în Valasko.
sunt mai multe aspecte aici care nu trebuie confundate.
1. faptul ca terminatia greceasca "ades" da in limba romana "azi". De aici speculatia ca "brazi" poate are origine intr-un cuvant grecesc
2. civilizatia vlahilor este mult mai complexa ca s-o reducem la civilizatia ciobanilor si padurenilor.  In definitiv vlahii sunt urmasii latinofoniei balcanice. Eu nu pot sa-mi inchipui ca vlahii sunt urmasii doar a latinofonilor care au trait in varful muntilor inainte de distrugerile din jurul anului 600. Asta inseamna sa ajungem la teoria de tot kktul daco-romana cu indivizi care traiau prin paduri si vagaune. Dupa distrugerile din 600 latinofonii s-au repliat, au transportat cunostintele lor anterioare, dar s-au reconstituit intr-o noua societate, in jurul cetatilor din munti. Arheologia indentifica foarte clar aceasta civilizatie, ca fiind Komani-Kruja, dar albanezii si-o revendica, ca o teorie a continuitatii iliro-albaneze. Numai ca aceea civilizatie explica foarte clar dezvoltarea societatii vlahilor, a transformarii latinofonilor balcanici, samd. Nu este o societate total izolata in munti formata doar din ciobani. Este o societate mult mai complexa angrenata in negot, angrenta in activitati militare, cu o elita bogata si educata. Adica e vorba de o societate mult mai complexa decat de o societate formata doar din ciobani si padurari.

#7808
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008

 ego_zenovius, on 10th June 2010, 22:03, said:

apropo de molid. la fel ca in cazul lui brad, DEXul ne trimite la albaneza.
brad ... Cf. alb. *bradh, bredh.  
molid ... Cf. alb. molikë.  
si, ca coincidenta (pardon, testiculenta, ca sa evitam cacofonia) sa fie deplina, la fel ca brad si molid se termina in d si formeaza pluralul in zi, nu in di.


o intrebare:
ce inseamna "cuvant de origine vlaha"? intelegi prin asta un cuvant format "din nimic" in interiorul limbii vlahilor (limba romana), nemostenit si neimprumutat?
o observatie: pentru ca au lemnul destul de slab, bradul sau molidul nu se prea folosesc la constructii care trebuie sa dureze - biserici, case. cel mult pentru anexe gen poiata, cotet, cocina, saivan, sopron, etc.
casele si bisericile se faceau in general din stejar sau fag.
Da, înțeleg un cuvînt românesc, spun vlah pentru că așa nu-i restrîng aria de formare doar pe teritoriul României actuale.
Rășinoasele se prelucrează cel mai ușor din bardă. Iar dacă sunt tăiate primăvara devreme și lăsate la uscat cît trebuie, pot rezista sute de ani. În trecut, inima lemnului nu se folosea la construcții, ceea ce îi dădea o și mai mare durabilitate în timp.

#7809
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Femeiusca diferenta intre ceea ce a fost si ceea ce ti-ar fi placut sa fie este mare.
Dupa o tine o civilizatie care traieste din mancaruri culese in padure si care-si zideste casute de paie nu merita sa fie mentionata.
Tie ti-ar placea,asta o stiu de cand am intrat aici,copil mic, ca civilizatia valaha sa-si traga originea de la unii latinofoni din balcani din secolele de dupa prabusirea imperiului roman de vest iar asta ba nu-i cu putinta.
Dovezile arheologice si documentare ne indeamna catre o concluzie destul de logica iar care se pare ca nu intra in mintea ta de dorobant inrobit: o populatie latinofona a mai danuit, la nord de dunare, dupa retragerea aureliana chiar in conditiile prohibitive asa cum au supravietuit,bine mersi toate populatiile ce traiau in occident sub obladuirea Romei asijderea altor popoare de pe planeta care au suferit mai multe invazii in cursul istoriei.

#7810
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 entwistle, on 10th June 2010, 22:24, said:

Da, înțeleg un cuvînt românesc, spun vlah pentru că așa nu-i restrîng aria de formare doar pe teritoriul României actuale.
vrei sa zici ca brad e un cuvant nemostenit si neinprumutat de la daci / romani / cumani / francezi / englezi / turci / evrei / goti / avari / slavi / unguri / tigani / albanezi / greci /  nemti / chinezi sau irochezi?

#7811
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 marcuzzzo, on 10th June 2010, 21:27, said:

Dovezile arheologice si documentare ne indeamna catre o concluzie destul de logica iar care se pare ca nu intra in mintea ta de dorobant inrobit: o populatie latinofona a mai danuit, la nord de dunare, dupa retragerea aureliana chiar in conditiile prohibitive
bun.
in logica ta este imposibil ca latinofonia sa fi existat, in BAlcani, unde este demonstrata ca exista in sec 6 (caci numerosi oameni politici precum imparati ca Iustinian se dodevesc a fi existat in Balcani).

Asta este imposibil.
IN schimb in capul tau  este posibil ca latinofoniii sa existe acolo unde sunt demonstrati gotii, gepizii, slavii.

Sa stii ca ma impresionezi cu logica ta.

#7812
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 fanemusca, on 10th June 2010, 21:53, said:

bun.
in logica ta este imposibil ca latinofonia sa fi existat, in BAlcani, unde este demonstrata ca exista in sec 6 (caci numerosi oameni politici precum imparati ca Iustinian se dodevesc a fi existat in Balcani).

Asta este imposibil.
IN schimb in capul tau  este posibil ca latinofoniii sa existe acolo unde sunt demonstrati gotii, gepizii, slavii.

Sa stii ca ma impresionezi cu logica ta.

Pai asa cum m-ai buimacit tu pe mine cu povestile tale de adormit copii.
Uite cum sta treaba,si la noi au fost documentati gotii,vizigotii,francii si asa mai departe, fara a pomeni pe latinofoni iar asta n-a insemnat exterminarea fostilor romani de la Roma. Asa ca tacerea documentelor nu este un argument valabil pentru a dezminte prezenta latinofonilor la nord de dunare. Chestia aia cu regatul latinofonilor din Iliria este doar o fabulatie,o inventie a niste necontinuatistilor care viseaza la un inceput nobil pentru valahii in cale de formare.

Edited by marcuzzzo, 10 June 2010 - 22:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate