Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Desenele copilariei...

- - - - -
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#379
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
M-am saturat de MIHAELA, LOLEK SI BOLEK, WOODY...Miaunel si Balanel erau dragute... :lol:

#380
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

 Mauxel, on May 31 2005, 00:21, said:

Un desen animat care ma obsedeaza avea erou un tip la pieptul gol cu ditamai sabia si niste pitici... Si ma obsedeaza pentru ca asta e singurul amanunt pe care mi-l reamintesc...
[COLOR=blue]

Imi aduc aminte ca prin vis... Erau doua sabii: sabia stelei si sabia puterii parca.. ;)
Una din sabii era la personajul negativ, piticii traiau intr-un copac si se purtau cam ciudat. Parca mai era si un dragon sau... ma rog, o fiinta zburatoare. Personajul principal era brunet, habar n-am cum il chema pe el sau desenul animat.
A mai fost desenul acela "Calaretul singuratic" cred ca se numea. Un cowboy cu prietenul lui indian. Pe cal il chema Silver. Diii Silver!!!!
Imi mai aduc aminte de Michelle Vaillant cu un pilot de formula 1, Zorro, Strumphii, Snorqi (varianta in apa a strumphii-lor), Aventurierii spatiului - cred ca printre cele mai reusite seriale de desene animate pe care le-am vazut, Saber Rider - cu caii lor roboti, Voltron cu leii, Macron 1 cu navele care se transformau si cu echipajul format din 2 baieti, o fata, un pusti si un robotel, Testoasele, Sandy Belle, Candy-Candy, Perrine, Lidia in jurul lumii cu floarea ei si cu catelul si pisica, Sailor Moon, Denver - ultimul dinozaur, Captain Planet, Piratii apei negre. Dimineata, la 8, inainte sa plec la scoala ma uitam la niste desene cu ursuleti cu inimioare, sau la cele cu Sonic - ariciul, sau unele cu o fetita bruneta cu doua codite extrem de nazdravana.
Nu pot sa uit Pif si Hercule care ma enervau la culme fiindca dadeau numai aceleasi episoade pe care le stiam deja pe de rost. De asemenea ma secau la suflet cele cu Virgul care tineau cam 5 min, din care 3 min dura genericul cu melodia aia insuportabila pe care dansa bebelu' obraznic.
Recunosc, si eu priveam cu ochii obositi printre puricii de pe bulgari si urmaream ce se mai dadea pe acolo. Imi placea enorm genericul cu fetita care se duce la culcare si tragea cortina de stele dupa ea.
Eh... probabil am uitat de mullte altele... Deja m-a cuprins nostalgia. Ce copilarie frumoasa am avut noi, generatia 70-80...
de filmul cu cele doua sabii mi-am adus si eu aminte dar zau ca nu stiu titlu...frumoase intr-adevar poate gasesti ceva aici ca eu nu am gasit. era mishto cand ala bun unea amandoua sabiile...ce prapad facea atunci :lol:

LE: nu citisem tot...se numeau "blackstar" cel cu doua sabii magice

Edited by VipeR85, 30 September 2007 - 23:37.


#381
florik2003

florik2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2007
erau niste desene, pe italieni, cu un fel de oameni dragon, lilieci... nu stiu cum sa le zic... ziua erau doar niste statui si noaptea se transformau... si imediat cum se aratau la lumina deveneau de piatra.... nu mai stiu cum se cheam... atat imi amintes... dar mi au placut atat de muuult  
ma poate ajuta cineva? va rog!!!   :wallbash:

#382
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

 florik2003, on Oct 1 2007, 00:42, said:

erau niste desene, pe italieni, cu un fel de oameni dragon, lilieci... nu stiu cum sa le zic... ziua erau doar niste statui si noaptea se transformau... si imediat cum se aratau la lumina deveneau de piatra.... nu mai stiu cum se cheam... atat imi amintes... dar mi au placut atat de muuult  
ma poate ajuta cineva? va rog!!!   :wallbash:
am dat un link mai sus unde gasesti cam toate desenele mishto de prin anii 90

e in postul cu nr 380

Edited by VipeR85, 30 September 2007 - 23:53.


#383
florik2003

florik2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2007
mi am amintit!!! de fapt i am gasit pe un site dat de cineva de pe forum   :clapping: :vampire:   Gargoyles...
isi aminteste cineva de acest desen? pe langa celelalte?

#384
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006
@malmoth, pe asta il mai stie cineva??? "Arabian naitsu: Shinbaddo no bôken" (1975)
Doamne cat mi-au placut... 52 de episoade a cate 24 de min
Au aparut pe DVD la nemti    http://www.zelluloid...x.php3?id=18969
Uite si genericul aici:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PA9VCFKjNHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by sile32, 01 October 2007 - 10:25.


#385
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Serialul rusesc cu lupul si iepurele se numeste, simplu, "Nu, pogodi !"
A debutat in 1969 si a avut 18 episoade, ultimele 3 fiind facute dupa 1980 (poate chiar 1990?) - deoarece la inceput se face reclama unui sponsor si apare chiar un telefon mobil. Ultimul episod se deafasoara intrun magazin universal si se termina cu o batalie a la Star Wars.
Asadar, "vinovati" de nazbatiile celor doi sunt:
scenaristii A. Kuriadischii si A. Hait (ciudata metoda de a indica un nume prin initiala)
Regizorul V. Kotenotchin
Vocile din spatele personajelor: A. Papanov (Lupul) si K. Rumianov (Iepurele).
Informatii contine si Imbd.com

Attached Files


Edited by malmoth, 01 October 2007 - 21:55.


#386
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar ăsta l-a văzut cineva? http://en.wikipedia....gs_Go_To_Heaven
Trebuie să iau caseta de la cineva!

Tot nu am aflat ce era cu serialul animat de la nemți - căruia ei îi ziceau ceva de genul Die Weltraum (Veltraum) Mouse.

Edited by djl, 06 October 2007 - 00:15.


#387
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar ăsta a fost cumva difuzat la noi?
http://en.wikipedia....ths_(1980_film)

#388
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Povestiri din padurea verde
inceputul si sfarsitul in original: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fr5Lu3eQGMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
alta varianta de sfarsit (?) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NTDAvnAwTmo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
o reinterpretare int-un spectacol live:
(cred ca am ascultasst genericele de vreo zece ori la rand)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iSOfDCbz_4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
promo pe TVOntario: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h1OJO4oeTug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va mai amintiti???? primul cantec interpretat: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9xkWEVLGPCs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    ???? Ahhh, ce vremuri....

Edited by malmoth, 14 October 2007 - 02:50.


#389
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pe vremea lui Ceausescu erau doar sambata si duminica cate un desen animat (de la 14.30 daca nu ma insel). In general Tom si Gery, Woody, etc. Eram distrus cand bagau porcarii propandistice. Dupa revolutie nu mi-a venit sa cred cand bagau desene animate mai des. Era unu' nu stiu cum ii zice pe engleza, "Calaretul cu sabie", care mi-a placut pe langa cele enumerate mai sus. (Imi cer scuze daca a mai postat cineva amanuntele astea.)

#390
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Saber rider.

#391
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
hai sa imi mai incerc norocu odata: stie careva cum se numeau desenele alea cu un ins ce conducea masini prin tot felul de curse. Parca michel vaillant se numea insul, insa nu mai stiu cum se numeau desenele

#392
the13

the13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.10.2007

 romaximusro, on Oct 23 2007, 20:01, said:

hai sa imi mai incerc norocu odata: stie careva cum se numeau desenele alea cu un ins ce conducea masini prin tot felul de curse. Parca michel vaillant se numea insul, insa nu mai stiu cum se numeau desenele

Heroes on Hot Wheels (USA)
Michael Vaillant (europa)

asta cred ca e
e din 1986

incearca aici
http://btjunkie.org/...Michel Vaillant

Edited by the13, 23 October 2007 - 19:10.


#393
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oare un intro am sanse sa gasesc? multam fain

#394
the13

the13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.10.2007
stie cineba de unde pot sa dau jos

The Raccoons

#395
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

 the13, on Oct 23 2007, 19:31, said:

stie cineba de unde pot sa dau jos

The Raccoons
cand aflii imi spui si mie...acu mi-am adus aminte si de desenelea alea. parca erau duminica pe tvr 1...
raccons sau rattons

Edited by VipeR85, 31 October 2007 - 19:34.


#396
the13

the13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.10.2007

 VipeR85, on Oct 31 2007, 19:34, said:

cand aflii imi spui si mie...acu mi-am adus aminte si de desenelea alea. parca erau duminica pe tvr 1...
raccons sau rattons

sunt cateva pe www.btjonkie.org

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate