Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Desenele copilariei...

- - - - -
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#1
Anira

Anira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.04.2005
am si eu o problema si o mica obsesie de la un timp. incerc sa dau de un desen animat de cand eram eu mica, mica... se numea "lidia si floarea cu sapte culori". il mai stie cineva? cum pot da de el?  :)  :) pls?

#2
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Da imi aduc aminte. Poate ai vreo pila pe la tvr sa-l caute prin arhiva lor de pelicule cinematografice.

#3
iriwdir

iriwdir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.02.2005
Foarte frumoase desenele. Mi le aduc aminte. Nu eram chiar asa de mica. Era Lidia care avea o cheita.. Cheia florilor parca.. Si mai avea o pisica si un caine. Kati si Cador parca.  

Desenele copilariei, alaturi de Sandy Bell si Perinne.
Dar nu mi-as mai dori sa le vad. Cred ca m-ar dezamagi acum.

#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
cand eram la gradinita ne puneau mereu desene cu mihaela si alte personaje romanesti pe un proiector de cinema.
probabil erau si cu lidia...
ce vremuri fericite...  :)

mai tarziu ma uitam pe italia 1 la tot felul de eroi care macelareau inamicii.

acum nu ma mai uit decat la courage the courdly dog cand am timp.  :rolleyes:

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Ha, Ha... Si eu am prins Mihaela, Lolek si Bolek, Miaunel si Balanel :D

#6
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Pollux, on May 16 2005, 20:02, said:

desene cu mihaela

<{POST_SNAPBACK}>


poate suna comic, dar vreau si eu sa mai vad desene cu Mihaela!! (imi aduc aminte ca erau si la radio,si incepeau cu ceva de genul: "Buna searaaa, copii!" :)
..si cu Gopo!
si mai vreau sa ma uit pe reviste cu benzi desenate, care, din pacate, nu se mai gasesc.De ex.,acelea cu Pif & Hercule..sau Pluto,Goofy..etc.

Daca este cineva din Cta care mai are reviste din astea, pls vreau sa mi le imprumute si mie putin!

#7
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Eu ma uitam la shtrumfi pe bulgari, asa printre puricii de la televizor.

#8
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Si eu la rusi.In fiecare seara la 7 erau.Si mai era si Sandi Bell si Denver(ultimul dinozaur), testoasele ninja..OFFFF.Ce frumos era

Edited by naughtydream01, 16 May 2005 - 20:37.


#9
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
mie parca mi se parea trist sandybell..pt ca avea niste colege rele care ii faceau probleme pt ca ea era la un/de la orfelinat,nu?..sau incurc eu desenele? :blush:

#10
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Ba da dar era frumos fata de Pokemon si mai stiu eu ce desene de acum.Pff acum cativa ani ma trezeam la 8 dimineata duminica sa ma uit la desene si erau o gramada.Acum nu mai am de ce.

#11
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Mie insa nu imi plac(eau)  :P  Tom si Jerry!! Pt ca tin(eam) cu Tom si pt ca stiam mereu cum se termina: intotdeauna iesea soricelul victorios  , iar saracul motan..:glare:

#12
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
bleah..the world`s gone mad !!!! mad i tell you ... au inceput sa traduca (de multisor timp) "cartoanele" (asa le ziceam eu :D) de pe cartoon network ... si asta mi se pare cea mai mare imbecilitate posibila
pe langa faptul ca majoritatea glumelor nu mai au nici un sens dupa ce se traduc ... nici nu mai invata nimic copilul ...
eu , cel putin am invatat engleza la cartoon  ^_^ , si chiar ma mandresc de chestia asta  :lol: si pot sa zic ca o stapanesc destul de bine ... da acum , ce dracu sa mai invete copilul ??
unele desene chiar imi placeau si mie .. da acu nu mai au nici un farmec  :console:

#13
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

Ina, on May 16 2005, 21:57, said:

Mie insa nu imi plac(eau)  :P  Tom si Jerry!! Pt ca tin(eam) cu Tom si pt ca stiam mereu cum se termina: intotdeauna iesea soricelul victorios  , iar saracul motan..:glare:

<{POST_SNAPBACK}>


pe o logica asemanatoare eu urasc Coyote and Road Runer. Adica, coiotul ala e chiar genial. Nu e usor sa construiesti capcanele alea. Dar vine un scenarist idiot care face balustrada prea flexibila si se intoarce ghiuleaua inapoi, sau pune un tren unde un trebuie cand nu trebuie si strica minunatie de plan.  :rant:

Tom si Jerry in schim imi plac. Pnetru ca uneori mai ies si prieteni. Si cred ca e un episod in care castiga Tom.  :peacefingers:

#14
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Mie imi plac filmele de animatie astea noi dar serialele de-alde pokemon si mai stiu eu ce... :death:

#15
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
OMG :w00t: Topic-ul asta a fost un adevarat exercitiu de memorie pentru mine (care si asa am probleme cu memoria )
Cu Mihaela cred ca se mai gasesc pe net... Iepurele si lupul rusi (am uitat cum ii chema si replica aia geniala) inca se mai gasesc ;) Lolek si Bolek erau pe MiniMax pana nu demult...
De strumfi, Pif et Hercule (ce tare era cu plasturele ala pe obraz :lol: ) era sa si uit...
In Perinne si Sandy Belle am si uitat care era povestea... Stiu ca intr-unul dintre ele, ii murea fetei tatal (asta e singura faza pe care mi-o aduca aminte clar)
Coyote and Road Runer inca sunt de actualitate. Mi se pare absolut geniala o faza in care ramane suspendat strutul in aer pe o piatra, iar coiotul dupa ce, intr-un final, ajunge jos, scoate o placa pe care scrie "Nu m-ar deranja, dar chiar sfideaza legea gravitatiei", la care scoate si strutul o placa pe care scria "Nu am studiat niciodata Dreptul" :w00t:  :roflmaofast:
In T&J sunt multe episoade in care castiga Tom. Nu multe, dar exista totusi
Cu testoasele... Am si uitat cum ii chema pe sobolan... pe porc... pe creier...
Mai tin minte ca erau niste desene, pe care de asemenea le-am vazut de curand, dar nu le-am retinut numele, cu un print si cele 7 mari parca intunecate, care umbla pe o corabie cu un "dragonas" si o tipa...
Un desen animat care ma obsedeaza avea erou un tip la pieptul gol cu ditamai sabia si niste pitici... Si ma obsedeaza pentru ca asta e singurul amanunt pe care mi-l reamintesc...

Care mai are si alte "amintiri din copilarie"? :D :coolspeak:

Edited by Nozavi, 16 May 2005 - 21:52.


#16
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
nu zait...pagadi  B)

#17
Anira

Anira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.04.2005
hehe de curand am vazut cateva episoade din sailor moon :)). ce amintiri.imi placeau mult alea de pe canalele italiene. erau unele cu niste jucatoare de volei...hmm, dragute. din cazua lor am incaput sa joc volei in generala :)

mai stiti, pe vremea cand eram mici, erau niste desene intro pt programulm de noapte ..cu un om de zapada...care ajungea la casuta lui, si cu renii lu mos craciun cum zburdau pe cer..si era un deal de zapada superb... (spuneti-mi cand sa ma opresc :w00t: ).

sady bell?? dar de candy candy?? :))

ok..deci cu lidia am o obsesie de multi ani. si credeam ca netul ma va salva. am gasit tot pana acum, mai putin desenele astea. nu stiu  daca au fost traduse si in alta limba (ceva pe niste site-rui italiene).

#18
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004

Nozavi, on May 16 2005, 21:50, said:

Iepurele si lupul rusi (am uitat cum ii chema si replica aia geniala) inca se mai gasesc ;)

[ http://www.krassycandoit.com/blah/img/nu-pogodi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  

Quote

Mai tin minte ca erau niste desene, pe care de asemenea le-am vazut de curand, dar nu le-am retinut numele, cu un print si cele 7 mari parca intunecate, care umbla pe o corabie cu un "dragonas" si o tipa...

Mi-au plăcut la nebunie (asta prin 93-94), dar nici eu nu îmi aduc aminte numele.

Captain Planet
- http://www.imdb.com/title/tt0098763/
- http://www.tvtome.co...the_Planeteers/

De Sandy Bell îmi aduc aminte vag...

P.S.
1. Mai sunt, dar în acest moment memoria m-a lăsat baltă.
2. Topicul ar trebui mutat la Multiplex
3. http://forum.softped...showtopic=53480

ATENÞIE
[Later Edit: Era la un moment dat pe Cartoon Network un fel de Toonami (adica desene serioase: cu eroi, cu sfârșitul lumii, cu momente apocaliptice atât din trecut cât și din viitor etc.). Își mai aduce aminte cineva cum se chema acea emisiune (emisiune fiind o denumire improprie).

În alte ordine de idei...
La început Cartoon Network era de-a dreptul superb... Vă mai aduceți aminte de acele episoade - pilot? Acolo a apărut și primul episod cu Courage (cacofonie ?  :D  ), Johnny Bravo...

Edited by fed_up, 16 May 2005 - 22:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate