Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Desenele copilariei...

- - - - -
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#253
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Sigur nu faci o confuzie? Din câte ţin eu minte, pe „ăla rău” din Inspector Gadget îl chema „MAD”. Nu cred că a fost scos. Nu îi arată faţa aşa, ca element de „mister”. Se practică. Vezi Mom & Dad din „Cow & Chicken” de exemplu, care sunt arătaţi mereu de la brâu în jos.

#254
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mad era organizația.

#255
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Da, ai dreptate. Nu am văzut filmul, dar în desenele animate faţa nu apare:

http://en.wikipedia....iki/Doctor_Claw

Nu apare nici în original, nu este cenzurată.

#256
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
Stie cineva unde pot gasi cateva episoade din Pif et Hercule?
si alte astfel de link-uri...pentru alte desene?

#257
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Salutare tuturor.
Căutând detalii despre niște filme văzute demult la bulgari, am dat peste acest subiect (nu e singurul) și citind  toate posturile mai că am dat cep la butoiul cu memorie.
Văd că s-a tot vorbit de desenele clasice, de Nu Zaieț și Leka noșt deța – în afară de ultima și de acele minute de desene animate de la TVR de sâmbăta și duminca (pe care toti le așteptam cu sufletul la gură) exista televiziunea bulgara cu programele ei pentru copii. Cine nu-și poate aminti de Za dețata – Pentru copii{/i} de la ora 17.40, poate chiar și mai devreme, dată în reluare a doua zi la 10.30 + pastila animată de la 19.40, înainte de Leka Noșt…
Își mai amintește cineva de aceste seriale de animație, difuzate la bulgari?
Smehoranite – Monchichis – cu niște maimuțele care locuiau într-un copac (cu care se deschide genericul). Producție Hana & Barberra.
Niște linkuri despre ei:
http://www.retrojunk...198-monchichis/
http://www.timelesst...nCharacters.jpg

Biskitite – Biscuits/Biskits{/i] – cu niște cățeluși drăgălași și un rege rău:
http://images.bcdb.c...ictures/biskits

Prikliuceniata na Tedi Rukspin – Adventures of Teddy Ruxpin – cu o corabie zburătoare, un inventator, un ursuleț drăguț – Teddy și companionul lor galben și cu multe picioare. Dușmanul lui Teddy era fiorosul Tweeg cu al său servitor ca o sfeclă roșie pe două picioare cu corn în frunte, ce se semna pe ghiulelele destinate ursulețului.
Episoade care îmi vin în minte: cel cu mașina de mărit/micșorat și cel cu maimuțele/bufnițele zburătoare – katangii. Reluat pe Prima sau ProTV.

Ferdy mrafkata – Ferdy – furnicuța cea pusă pe șotii (într-unul din episoade s-a răzbunat crunt pe tapir înnodându-i limba de o cracă). Versiune preluată în limba germană.

Sindbad – versiune preluata în limba germană, cea care a fost difuzată pe TVR2 în perioada 1990-1991.

De emisiunea [i[Dobro utro – Bună Dimineața
de sambătă dimineața ds la 8 la 10 ce ziceți? Acolo se difuzau [i]Smarfovete – Smurfs
și Snorks

În fiecare sambătă seara era o pastilă animată Opera presto

Duminica după-masa Vseaka nedelia – În fiecare duminică, unde dădeau Pantera Roz și Dr. Snaggles.

Mai erau și programele de revelion, mai ales pe programul doi, unde dădeau desene animate și tot felul de filme. Lungmetraje de animație precum [Cursa de pisici.
Cam atât deocamdată.

#258
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Va rog, stiti cum se cheama personajele din poza?

Attached Files



#259
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vulpea aia (sau ce e) parca era tot timpul numita de catre gorila "patron" , banui ca inseamna sefu' sau ceva asemanator

#260
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Stiu, dar mai mult ca sigur au niste nume.
Apareau destul de des in desenul animat

#261
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006

 asterizan, on Oct 27 2006, 17:11, said:

Stiu, dar mai mult ca sigur au niste nume.
Apareau destul de des in desenul animat

Nu stiu cum ii cheama pe aia doi, dar cert este ca reprezinta varianta animata a cuplului BD "Placid et Muzo".
Numele tuturor personajelor/vocilor apar pe genericul de sfarsit. Am tot incercat sa dau de "distributie" pe net dar nu am reusit. Cine are serialul sa se uite la sfarsit, ca acolo sunt toate personajele.

#262
hanssick

hanssick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 11.07.2006
tom&jerry,sailor moon,piratii marii intunecate,bugs bunny,etc.
P.S.Daca imi mai aduc aminte mai scriu!

#263
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Pasarea de foc spatiala,
Testoasele Ninja, Darkstar, Snorky, Pif&Hercule, Michel Vaillant, Denver ultimul dinosaur, Ordy, Tao-Tao, Ratonii, Sandy Bell, Prima Mariana, Gulliver, Heidi, Sindbad, Lidia in jurul lumii, Alice in Tara Minunilor, Clementine, Aventurierii spatiului  , Calaretul cu sabie, Macron 1, Cupido, Perrine, Captain Planet, Vrajitorul din Oz, Pinocchio, Nils Holgersson, Diplodo, Cro, Candy, Mizerabilii, Zorro.
Competitia – a avut putine episoade, pana sa ma dumiresc mai mult  s-a si terminat. Era despre sporturile de iarna, in viitor, cu tot felul de afaceri subterane; mi-amintesc de “zeppelinul” Tv si de un monorail cu care au fost rapiti niste sportive.

Familia Addams (, genericul ), Beetlejuice (pe Tele7 in 1995)

Omul-tomata, dublat de Marius Savescu

Ren si Stimpy 

Capitanul Z – ceva albastru/rosu cu antene printre nori si perne – un fel de Patrula Zorilor. Un serial cu o banda de maidanezi, al caror sef era un caine alb cu verde si rosu (marginea urechii) ce calatorea cu un Cadillac decapotabil – filme dublate la Mediavision (pe la sfarisitul lui 1996 pe PROTV – sambata si duminica dimineata)

Unele generice, ale desenelor de mai sus, marea majoritate de pe TVR, le am trase pe caseta audio (nu numai atat, ci si reclame si generice de filme: Actualitati, Insula Ellis, ciocolata Kiss – cea in greceste cu “Kiss!, Kiisss!!)

#264
sybelle90

sybelle90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.11.2006
sincer,si eu ma uitam la sailor moon insa desenele mele preferate erau tom si jerry... ^_^

#265
jablonsky

jablonsky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.10.2006
Nu se compara desenele de atunci cu cele de acum, acum sunt dublate cu voci romanesti  :death:

noroc cu Tom & Jerry ca acolo nu au ce sa dubleze

#266
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Desene animate: Swat Kats(printre cele mai tari action tunes), Grendizer(primul anime care l-am vazut), Sailor Moon(pe Italia uno cred), Dragon Ball Z(sau catd e amuzanta poate fi viloenta fara minte), Tom&Jerry(cele mai tari desene animate facute vreodata), Cadillacs&Dinosaurs(parca asta era numele, facut super misto, pcat ca nu a avut episoade)

#267
Rat Poison

Rat Poison

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2006
Remember Nu Zait,Nu Pagadi

#268
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mmm, ce vreau și eu Sailor Moon pe casetă V.H.S. sau C.D.

#269
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Swat cats erau si desenele mele preferate :rolleyes: Si Grendizer :bouncey:

#270
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

 malmoth, on Nov 2 2006, 15:16, said:

Pasarea de foc spatiala,
Testoasele Ninja, Darkstar, Snorky, Pif&Hercule, Michel Vaillant, Denver ultimul dinosaur, Ordy, Tao-Tao, Ratonii, Sandy Bell, Prima Mariana, Gulliver, Heidi, Sindbad, Lidia in jurul lumii, Alice in Tara Minunilor, Clementine, Aventurierii spatiului  , Calaretul cu sabie, Macron 1, Cupido, Perrine, Captain Planet, Vrajitorul din Oz, Pinocchio, Nils Holgersson, Diplodo, Cro, Candy, Mizerabilii, Zorro.
Competitia – a avut putine episoade, pana sa ma dumiresc mai mult  s-a si terminat. Era despre sporturile de iarna, in viitor, cu tot felul de afaceri subterane; mi-amintesc de “zeppelinul” Tv si de un monorail cu care au fost rapiti niste sportive.

Familia Addams (, genericul ), Beetlejuice (pe Tele7 in 1995)

Omul-tomata, dublat de Marius Savescu

Ren si Stimpy 

Capitanul Z – ceva albastru/rosu cu antene printre nori si perne – un fel de Patrula Zorilor. Un serial cu o banda de maidanezi, al caror sef era un caine alb cu verde si rosu (marginea urechii) ce calatorea cu un Cadillac decapotabil – filme dublate la Mediavision (pe la sfarisitul lui 1996 pe PROTV – sambata si duminica dimineata)

Unele generice, ale desenelor de mai sus, marea majoritate de pe TVR, le am trase pe caseta audio (nu numai atat, ci si reclame si generice de filme: Actualitati, Insula Ellis, ciocolata Kiss – cea in greceste cu “Kiss!, Kiisss!!)


:w00t:  astea sunt majoritatea desenelor cu care am crescut , ce memorie buna ai , nu cred ca mai puteam sa-mi aduc aminte toate desenele si vad ca tu le-ai acoperit in proportie de 80-90% , super . Asta e cam perioada '90-'97 si sunt cele mai tari . Ordy , Aventurierii spatiului , Saber Rider si Testoasele erau printre preferatele mele . Unde sunt desenele de alta data ? Cel putin din Ordy aveai ce sa inveti ,erau si educative , te plimba in fiecare episod intr-o anumita perioada din istorie de la egipteni pana in prezent , aratau cum s-au inventat diverse lucruri , aparatul de fotografiat , telefonul si alte d-astea  :coolspeak:  . Daca gaseste cineva un link cu Ordy sa-l posteze aici , e super desenul  .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate