Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Desenele copilariei...

- - - - -
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#217
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Vrei să zici Duck Dodgers.

#218
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postevilone, on Sep 6 2006, 15:47, said:

Vrei să zici Duck Dodgers.

:) Asta am vrut sa zic, nu mai stiam exact cum se scrie asa ca am scris cum mi-a sunat mie mai bine   :rolleyes:

#219
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
N-am vzut sa fi scris cineva de ciocanitoarea udi ;) sau de popei marinarul cu a lui olive. si parca mai erau unele frantuzesti, imi scapa numele desenului dar stiu ca era un personaj numit benoi ratonul. Desene animate ... mai erau unele cu omuletul lui gopo ... isi mai aminteste cineva de patratel?
Carti cu benzi desenate ... s-a amintit de pif si hercule dar nimeni n-a zis nimic de rahan ...

Edited by blacatusu, 06 September 2006 - 17:38.


#220
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Mie-mi place Spongebob Squarepants ^_^

#221
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ma mai uitam si la Mizerabilii sau la Tom Sawyer  :)  He he ce vreumuri...
PS:Are cineva vreun episod cu Motomartienii...sau macar un link ceva...ms anticipat

#222
ion_cta

ion_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 18.08.2006
Popeye Marinaru` era desenul meu preferat ! :D Apropo ... isi mai aduce aminte cineva forma de salut din desen ??

#223
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eram la liceu pe vremea cand aveam acces la Italia 1 si Canale Cinque... plus RTL2... nu cred ca mi-a scapat ceva.

Desenul meu preferat: Georgie (cea mai realista si poate una dintre cele mai triste povesti - unele scene au fost taiate, ca erau cam prea "dezbracate", dar, oricum, super, super)

Sailor Moon - sunt o gramada de serii (7, parca, eu am numai siglele (.avi) si melodiile (.mp3) de la 5 serii, este posibil ca italienii astia sa fi combinat 2-in-1, de le-au iesit numai 5)

Lady Oscar

Candy Candy

Holi e Benji (doua serii) - pentru cine are A+ (action plus anime), il poate revedea

Mary e il giardino dei misteri

Mila (doua variante - Mila e Shiro si Mimi - asta e cu volei)

Hikari (gimnastica artistica)

E quasi magia, Johnny

Occhi di gatto

Terry e Maggie, magic girls

Papa Gamba Lunga

Cantiamo insieme

L'isola misteriosa

Robin Hood

Wedding Peach

Card Captor Sakura

Creamy

Fiocchi di cotone per Jeannie

Piccole donne

Polon combina guai

ala cu grupul Bee Hive, cu concerte de muzica

Gemelli nel segno del destino

Il mistero della pietra azzurra

plus Denver, Captain Planet, Macron, Voltron, Snorky, Strumfii, Aventurierii Spatiului, Lydie, Sandy Belle, Perinne, Belle et Sebastian, inca unul cu o fetita, Annette, si cu fratiorul ei, Dani, care isi rupe un picior din cauza prietenului si colegului de scoala al lui Annette, si tot ce ati mai spus voi pe acolo.

Numarul de seriale de desene animate japoneze este enorm. Stiam un stie, ceva cu anime nu stiu cum, era plin, plin.

Canalul action plus anime a difuzat / difuzeaza: Inuyasha, Slayers, Kiddy Grade, Captain Tsubasa (Holly e Benji), Kaleido Stage (asta e fain, e cu circ, trapezisti), Miow Miow... si inca unele, dar prea violente pentru gustul meu.

Later edit: Charlotte, Lupin, Il tulipano nero, Muschetarii, Magica Emi...
De pe Cartoon, Jetix: Courage, X-Men, Samurai X, Spioanele, Witch, Two Stupid Dogs, Samurai Jack etc., etc. ...

Edited by Deria_Leena26, 10 September 2006 - 16:36.


#224
sm3k3ri3

sm3k3ri3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2006
HIHI... Ce de amintiri... Lidia, Candy-Candy, Sandi Bell, Nils Holgerson (vi-l aduceti aminte pe piciul care zbura pe gascan pana in Laponia?  :D ), Testoasele Ninja, Captain Planet...
A... Si pentru cine vrea s-o revada pe MIhaela, au inceput cei de la MINIMAX sa reia seria desenelor cu ea...
Imi mai aduc aminte de Aventurierii Spatiului (o mai stiti pe Sibip, creatura verde care canta la mandolina?  :D ), Piratii Apei Negre, MIca Sirena (nu a lui Disney, ci desenele frantuzesti cu rechinul ala idiot cu ochii bulbucati si vrajitoarea marilor), Strumfii au fost dati si la noi o perioada... AAA... Si desenele cu Ratonii.... cum se numeau? Cu Ciril Rictus...
Ce vremuri....  :D

#225
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Despre Sailor Moon:
http://en.wikipedia....iki/Sailor_moon
Lol; ia citiți și pe aici: :w00t:
http://en.wikipedia....an_distribution

Attached Files


Edited by djl, 21 September 2006 - 11:00.


#226
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Hello! Eu sunt un mare fan al filmelor Disney...mi-au "marcat" copilaria si am ramas fixata pe ele si acum....am o colectie draguta de desene animate, printre care Alba ca Zapada, Cenusareasa, Pisicile aristocrate, Doamna si Vagabondul, Alladin, Cartea Junglei, Dumbo, Frumoasa si Bestia, 101 Dalmatieni si inca unele, dar caut de foarte mult timp un film....Spargatorul de nuci...L-am gasit pe imdb, titlul original este "The nutcracker prince", as vrea foarte mult sa-l revad si sa-l adaug colectiei, dar nu-l gasesc pe nicaieri...isi aduce cineva aminte de el? era cu o fetita, Clara, si cu un soldatel de plumb, cu niste sobolani...

#227
FCBARCELONA

FCBARCELONA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 24.04.2005
Desenele mele favorite au fost/sunt Wacky Races(absolut superbe),Scooby Doo,Popeye,Two Stupid Dogs,Cow and chicken,Tom si Jerry :D etc

#228
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
Cat de bine-mi pare c-am gasit topicul asta...Ma bucur ca am putut da peste oameni care au vazut desenele astea...
Ce vremuri...
Zicea cineva de desenele cu spargatorul de nuci, cu Clara....cred ca era ceva cu Craciunul in desenele astea...de fapt, aveam si o carte numita "Regele jucariilor", cu povestea asta (nu e chiar poveste, cartea are peste 100 de pagini)..
As enumera cateva din desenele mele preferate pe vremea aia:
-Ratonii (vai cat ma bucur ca mi-ati amintit de ele)
-Bamse(cred ca asta a aparut ceva mai tarziu...am si carti din alea de benzi desenate cu el)
-Punkie Browster(am cautat pe google vreo 6 variante de scriere la desenele astea...se pare ca asa se scrie corect...niste desene cu o fettita si un personaj ciudat, care venea cu curcubeul)
-Pif et Hercule(exceptionale!!! scria cineva mai sus ca era enervat de faptul ca se repetau episoadele, pentru ca le stia....aveam aceeasi senzatie..ce asemanatori erau copiii :)) )
-ceva de genul...sper sa nu incurc..."Aventuri in orasul cu palmieri" (niste desene..dragute, cu animalute...tare caraghioase)
-cel cu "Competitia"(f.f. bune...imi amintesc ca desenul ala mi-a atras atentia spre sporturile de iarna...parca era ceva cu 2 echipe...unii erau buni, ceilalti rai)
-mai erau niste desene cu mamuti/elefanti, care faceau tot felul de lucruri...parghii...chestii de-astea...lucruri pe care le incercam si eu acasa
-desenul acela cu sabiile si piticii(..erau niste desene care, parca, se dadeau in diminetile de vacante scolare)
-Tom Sawyer(dupa ce am vazut desenele astea, am cumparat toate seria tom sawyer, a lui Mark Twain...am fostputin dezamagit...cartea era mult diferita de desene)
-Nils Holgerson(desene exceptionale...carte superba, cei care au avut ocazia sa o citeasca, stiu de ce spun asta...e scrisa de Selma Lagerlof..si cred ca titlul complet e cam asa.."Minunata calatorie a lui Nils Holgerson prin Suedia")
-Tao Tao(superbe desene, erau pe TVR2, cred ca pe la 4 dupa-amiaza...imi amintesc si acum una dintre povestile spuse de ursoaica...si apropo, am descarcat melodia de la ele de pe forumul asta :)) )
cam asa...mai erau multe altele...dar astea mi le-am amintit la o prima strigare(stateam azi-noapte, in timpul meciului, cu marker-ul in mana, mobilul in cealalta[am netul pe el, si citeam topicul asta], si notam pe coperta unei reviste desenele pe care mi le aminteam..)

Edited by AndreicuKapp, 28 September 2006 - 08:12.


#229
morandi3

morandi3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.08.2005
mai or fost unele prin 95 parca.. secretul apei albastre??? cu o fata pe un submarin, etc...

#230
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Postmorandi3, on Sep 29 2006, 13:43, said:

mai or fost unele prin 95 parca.. secretul apei albastre??? cu o fata pe un submarin, etc...

Si ea era fata capitanului Nemo? Cred ca imi aduc aminte de acest anime...

#231
tao_ch

tao_ch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2006

View PostMauxel, on Jun 3 2005, 20:05, said:

Isi aduce cineva aminte de Clemantine? A fost un desen animat cu o fata roscata care avea puteri supranaturale, si cu un spirit rau care aparea in chip de foc - flacari. Pe spirit il chema cu M.... Nu mai stiu... Sper ca n-am visat desenul asta. ;)
Ar fi sinistru  :huh:


domne , atata ma obsedat desenu asta,dar abia azi am cautat pe google ("desen animat flacari " :)) ) si am gasit forumul asta salvator. problema era ca nu mai stiam cum se chema fata . imi aminteam doar niste imagini disparate,balonasul ala protector si un personaj negativ ca niste limbi de foc, a carui nume de asemenea ma sacaia- Malmoth, dupa cum am redescoperit azi.

iata  ce am mai aflat

http://fr.wikipedia....i...'animation)

http://www.coucoucir...rique.php?id=83

http://209.85.129.10...F...t=clnk&cd=5

#232
tao_ch

tao_ch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2006
better version

http://en.wikipedia....chanted_Journey

#233
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostAndreicuKapp, on Sep 28 2006, 09:10, said:

Cat de bine-mi pare c-am gasit topicul asta...Ma bucur ca am putut da peste oameni care au vazut desenele astea...
Ce vremuri...
Zicea cineva de desenele cu spargatorul de nuci, cu Clara....cred ca era ceva cu Craciunul in desenele astea...de fapt, aveam si o carte numita "Regele jucariilor", cu povestea asta (nu e chiar poveste, cartea are peste 100 de pagini)..
As enumera cateva din desenele mele preferate pe vremea aia:
-Ratonii (vai cat ma bucur ca mi-ati amintit de ele)
-Bamse(cred ca asta a aparut ceva mai tarziu...am si carti din alea de benzi desenate cu el)
-Punkie Browster(am cautat pe google vreo 6 variante de scriere la desenele astea...se pare ca asa se scrie corect...niste desene cu o fettita si un personaj ciudat, care venea cu curcubeul)
-Pif et Hercule(exceptionale!!! scria cineva mai sus ca era enervat de faptul ca se repetau episoadele, pentru ca le stia....aveam aceeasi senzatie..ce asemanatori erau copiii :)) )
-ceva de genul...sper sa nu incurc..."Aventuri in orasul cu palmieri" (niste desene..dragute, cu animalute...tare caraghioase)
-cel cu "Competitia"(f.f. bune...imi amintesc ca desenul ala mi-a atras atentia spre sporturile de iarna...parca era ceva cu 2 echipe...unii erau buni, ceilalti rai)
-mai erau niste desene cu mamuti/elefanti, care faceau tot felul de lucruri...parghii...chestii de-astea...lucruri pe care le incercam si eu acasa
-desenul acela cu sabiile si piticii(..erau niste desene care, parca, se dadeau in diminetile de vacante scolare)
-Tom Sawyer(dupa ce am vazut desenele astea, am cumparat toate seria tom sawyer, a lui Mark Twain...am fostputin dezamagit...cartea era mult diferita de desene)
-Nils Holgerson(desene exceptionale...carte superba, cei care au avut ocazia sa o citeasca, stiu de ce spun asta...e scrisa de Selma Lagerlof..si cred ca titlul complet e cam asa.."Minunata calatorie a lui Nils Holgerson prin Suedia")
-Tao Tao(superbe desene, erau pe TVR2, cred ca pe la 4 dupa-amiaza...imi amintesc si acum una dintre povestile spuse de ursoaica...si apropo, am descarcat melodia de la ele de pe forumul asta :)) )
cam asa...mai erau multe altele...dar astea mi le-am amintit la o prima strigare(stateam azi-noapte, in timpul meciului, cu marker-ul in mana, mobilul in cealalta[am netul pe el, si citeam topicul asta], si notam pe coperta unei reviste desenele pe care mi le aminteam..)


da.. tao tao era si el superfain. Mi se pare mie sau erau tot felul de povesti cu talc?

#234
barcea

barcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.05.2006
erau ceva desene pe undeva cu o vaca si aia canta doo-da doo-da [...] doo-da doo-da habar n-am cum le zice da imi tot aduc aminte. any help !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate