Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#73
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Salut agricultorii softpedisti, si ma bucur ca se reiau subiectele despre DIY. Nu am experiente proprii cu constructia de tractoare home-made, ci doar cu constructia de karturi pe vremea pionieriei si UTC-ului. Insa am vazut acum vreo 10 ani, la cineva din comuna Bordei-Verde jud. Braila, un tractoras home-made facut la marea arta. Motorul folosit era un diesel monocilindru de 8 cai, cu racire pe lichid, prin fierbere - pe masura ce apa de racire se evapora, se completa manual, avand ca reper un mic plutitor. Consumul era infim - maxim 700 ml de motorina/ora. Transmisia era similara cu cea de motosapa, cu lant si pinioane. Stiu ca adaptase inclusiv o punte cu diferential, nu mai retin exact ce tip, insa omul isi facea treaba cu brio, folosea agregatul la multe activitati, inclusiv tractor cu remorca sau motopompa. Daca aveti ceva schite din revista mai sus-mentionata, poate le puteti uploada, sa incercam sa incropim un plan de constructie.

#74
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postpufarin, on 3rd October 2009, 04:39, said:

Este defapt un tractor monoax si am dat pe el aproximativ 80 de milioane, cu plug, freza si cutite de rezerva, roti de metal si cauciuc, curele de rezerva, kit de reparatie motor. Motorul este diesel de 15 CP, 6 viteze inainte si 2 inapoi.
Iti dai seama ce inseamna sa mergi cu a 6-a in brazda?  :bicycle:

#75
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Da!
M-am uitat si eu de curiozitate, sa vad ce are omul, si in afara de putere, care evident e muuuuult mai mare fata de ce am eu, rapoartele de transmisie sunt cam ca la a mea, asa ca:
Daca lucrezi cu sapele puse in locul rotilor, viteza a 5 a e ideala. La viteza mai mica dormi pe langa el, la a 6 a iti arunca pamantul in sus si cam plange (cel putin a mea, a lui s-ar putea sa nu planga - are putere tripla) Oricum, si eu dau a 6 a la finisare, ca ridica solul in sus si face astfel si o triere (raman bolovanii nesparti deasupra, pot sa-i strang cu grebla ulterior, ramanand patul de semanat foarte fin - sau montez freza tractata, care ii sparge si pe aia)
La freza tractata se merge cu a 2 a sau a 3-a, ca freza se alimenteaza de la priza de putere cu turatie constanta si inaintarea se face mai incet, sa aiba timp cutitele sa lucreze.
La prasitoare a 3-a sau a 4-a, ca la a 5 a cam alergi dupa motor si la a 6 a trebuie sa fii Maricica Puica... la plug la fel.
La rarita (plugul de bilonat) a 5-a, cam alergi dupa motor, dar arunca mai bine pamantul in lateral si are si inertia mai buna.
La transport la - de la garaj la pct de lucru a 4 -a, cam asta e viteza unui om in pas vioi fara sa alerge, la a 5 a alerg dupa ea.
Remorca la ea nu am, dar cred ca viteza pentru transportul cu remorca e 4-5-6, ca sa ajungi eventual unde aveai treaba
1 a si a 2a eu nu le folosesc, ca sunt extrem de lente, adormi pe langa masinarie.

#76
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ce anume ai tu ?

#77
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Haidi, bre Duras! Ai mintea scurta? Reia de la postul 55, in acest thread (o pagina in urma), ca doar cu tine m-am conversat o pagina intreaga! Ai si poza!

Edited by eureur, 12 February 2010 - 13:15.


#78
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mea culpa !   :worthy:

ceea ce m-a derutat e treaba aia cu 6 viteze; ai la Honda de 5,5 cai 6 viteze ???

#79
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
si doua inapoi
De fapt sunt 3 inainte si una inapoi, dar are inainte de CV un reductor cu doua pozitii, repejor si catinel (ma rog, iepuras si testoasa, ca asa sunt marcate)

Edited by eureur, 12 February 2010 - 13:47.


#80
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu le am doar pe astea: iepuras si testoasa. + una inapoi

#81
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
De aia a mea a fost de trei ori cat a ta, la pret... O fi justificat, n-o fi, e interpretabil. Depinde si ce vrei sa faca, si cat vrei sa te tina. Ca un exemplu: eu o am pe asta, cumnatul are una din aia de la brico, cu motor de grup electrogen si mecanica facuta la unguri, nu dau nume sa nu se interpreteze drept reclama.
Amandoua au cam aceeasi putere, difera doar lantul cinematic intre motor si freze. A lui nu intra mai mult de 20 cm nici s-o omori, cam lasa bolovani nesparti si e si mai putin productiva (la concurs, cine termina mai repede aceeasi suprafata, o trecere, castig net) Asa ca, daca are de pus morcovi, cartofi sau alte buruieni la care vrea afanare la 30 cm, tot pe mine ma cheama.

Edited by eureur, 12 February 2010 - 14:07.


#82
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
la asta ma gandeam si eu ...  :)

#83
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am o jucarie luata din Hornbach ... facuta la unguri ... cu motor B&S de 6,5 CP. Cred ca cel mai inteligent lucru pe care l-am facut cu ea este ca am luat din prima si reductorul, care nu e inclus in kitt-ul de baza (vine doar cu frezele pe ea). De motocultat am motocultat cu ea mai de joaca mai de proba pana cand am bagat-o in livada ca sa destelenesc cu ea. Am muncit ca un ocnas ca sa ma imprietenesc cu ea si cu terenul plin de pir ... da' pana la urma a mers. A fost greu sa ma prind la ce e buna tija din spate care se infigea in pamant si prima data am scos-o ca sa nu ma incurce :nonobad:  dupa care am incercat sa dau cu ea fara reductor  :nonobad:  si dupa vre-o saptamana de teste de aptitudini, certuri si batai (ca dadea in mine cand prindea bolovani) cel mai destept a cedat si a inceput sa coopereze. Nu stiu daca am facut bine sau nu dar eu am demontat frezele si le-am ascutit cat am putut eu de bine si p'orma parca a fost mai bine in lupta cu piru'. Am reusit sa o stapanesc si sa fac tot pamantul din livada praf, dupa ce am inteles cum functioneaza tija aia din spate care de fapt da nivelul si mai e si antiprost ... sa nu te tarasca motocultoru' prin toata gradina si am putut sa-i potolesc zelul montand reductorul. Asa ca acum o folosesc cu reductorul si tija aia care nu stiu cum ii zice da e buna. Cu toate ca i-am cumparat toate accesoriile care le-am gasit atunci ... sunt convins ca pe o parte din ele am dat banii degeaba (plugul de exemplu n-a vrut sa coopereze de loc). Imi place plugul ala de bilonat cum merge da' l-am folosit deocamdata doar ca sa fac un sant ornamental in jurul livezii. Am mai luat si niste tamburi care sa fiu ... daca imi trece prin cap la ce-or fi buni  :P ... poate la culcat buruienile ? Cel mai tare ma enerveaza la ea faptul ca sculele nu sunt tractate ci ele poarta motorul ... ca inginer mi se pare o idee tampita rau de tot ... adica te bazezi mult de tot pe indemanarea celui care conduce scula ... ceea ce nu e in regula de loc.
Pana la urma am ajuns sa ne cunoastem am facut pace si colaboram, dar o astept la cotitura sa o inlocuiesc cu ceva mai serios si mai usor de utilizat de un neica nimeni in ale agriculturii. Pana una alta trebuie sa iau ceva de cosit si parca nu as da 2-3000 RON pe o motocositoare ci as lua ceva care sa mearga la motocultor ... am vazut o chestie care e vre-o 2-300 RON are roti proprii da' tare mi-e ca impingi la ea de-ti sar ochii. Am de gand sa pun in toata livada lucerna, pe care s-o pape gainile si purcelul iarna ... deci trebuie sa-i dau 2-3 coase pe vara si am eu ambitia asta sa nu mai chem oameni la munca ... da' parca vad ca n-o sa mearga.

#84
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009
ii salut pe toti cei care intra aici!ce parere aveti despre motocultoarele ruris?pe pagina lor de web arata si un motocultor in actiune cu diverse accesorii.as dori sa stiu cum se comporta.are  sau a lucrat cineva cu acesta marca de motocultor?

Edited by vitic, 13 February 2010 - 17:50.


#85
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostStudioOne, on 11th February 2010, 23:24, said:

Iti dai seama ce inseamna sa mergi cu a 6-a in brazda?  :bicycle:
Nu o sa reusesti, o sa ramai pieton  :confuzzled:  5 si 6 sant pentru asfalt.

#86
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@masterd - din cate stiu eu frezele nu se ascut , dar momentul este oricum depasit.

@vitic - ruris sunt romanesti, produse de un SRL; asta cam spune tot ...

Edited by DDuras, 14 February 2010 - 17:29.


#87
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 14th February 2010, 17:28, said:

@masterd - din cate stiu eu frezele nu se ascut , dar momentul este oricum depasit.

@vitic - ruris sunt romanesti, produse de un SRL; asta cam spune tot ...

Pai chestia e ca nici eu nu stiu daca se ascut sau nu ... pur si simplu m-am uitat la ele ... pareau boante si infasurau pirul pe ele si le-am ascutit. Dupa ascutire nu-l mai infasurau, i-l taiau bucatele mici.
Partea haioasa e ca am impresia ca mi-am facut un deserviciu pt ca din bucatelel alea de radacina de pir vor iesi alte sute de buruieni.

#88
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
daca e pir , atunci i-ai facut o inmultire pe cinste !   ;)

#89
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca tot am ajuns la momentul "daca mi-o arati tu pe-a ta, ti-o arat si eu pe-a mea", sa va spun ce am eu: o motosapa Pubert, simpla, cu motor chinezesc Loncin.

Da, da, stiu... nu-mi plac chinezariile, dar am luat scula asta din doua motive obiective si unul subiectiv. Primele doua (obiective): Pubert face scule mici de gradinarit de vreo 100 de ani. Loncin este un fabricant de motoare mici, destul de bunisor - mi-au spus-o mai multi care au scutere si alte motoare facute de el...

Motivul subiectiv a fost pretul - la oferta in Brico ...

Spre deosebire de alte scule similare, nu are transmisia pe pinion si melc, ci pe curea. Avantaje: transmite un cuplu mult mai mare de la motor la freze, transmisia este lineara (n-am nevoie de reductor) si piesele implicate au o uzura mult mai mica. Dezavantaje: nu poti sa-i pui cositoare pe ea, as cum poti pune la cele cu pinion si melc.

Referitor la taierea buruienilor cu frezele: motosapa nu este un plug, sa intoarca brazda si sa le bage in pama^nt, ca sa putrezeasca. Ea doar marunteste solul.

Daca ai multe buruieni, recomandabil este sa le cosesti, apoi sa bagi motosapa... ca daca le tai marunt si le tavalesti prin tot locul, eu cred ca - de fapt, le insama^ntezi ... Parerea mea.

Edited by horia66, 14 February 2010 - 21:47.


#90
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Prima data le-am cosit ... p'orma le-am motocultat cu frezele ... le-am lasat sa mai creasca oleaca si p'orma le-am motocultat iara. Prin sept-oct terenul din livada arata ca ala dintr-o rasadnita. Sa vedem acu' la primavara cand am de gand sa pun lucerna peste tot. Vre-o incompatibilitate cu pomii din livada ?

Edited by horia66, 15 February 2010 - 12:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate