Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#37
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View PostDDuras, on 8th October 2009, 22:15, said:

Asa ca ... acum alta dilema: ori renunt la accesorii si ma multumesc doar cu freza , orirenunt la Husqvarna (care ma tenta) si va trebui sa o iau de la capat cu cautarile .  :(

ce accesorii te intereseaza? poate o putem rezolva intr-un fel. in prima faza iti trebuie freza(banuiesc),deci o  scoatem noi la capat, macar pt. transformarea de care ai dat dovada :naughty: fata de "inceputuri".
succes

#38
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Freza o are ea , nu ? In rest, daca nu se pot atasa accesorii,cum s-o rezolvam ?

Iar ca accesorii,daca e sa cada plugul, mai raman rarita (sau plugul de bilonat- vad ca i se spune in nu stiu ate feluri) si  prastoarea. Ar fi mai ramas dac ar fi fost.

#39
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Apropos de rarita si prasitoate - daca poti sa sudezi, vezi ca e mult mai ieftin sa ti le faci tu. Plugul e mai greu, doar daca faci rost de un brazdar de undeva. Dar platbanda de 5mm grosime pt astelalte se gaseste usor.

#40
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am vazut la unele modele ca sunt oferite ca accesoriu - "planetare".

Ce or fi astea si la ce or folosi ?

#41
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Link (pe PM eventual, sa nu repetam povestea)? Exista diferential pt unele, pt cand e folosit la tractiune cu rotile de cauciuc. Evident, orice diferential contine si planetare.


Folosește metoda scheleton: se salvează pagina în format PDF, iar fișierul se atașează la mesaj.  :peacefingers:

Edited by raduk, 12 October 2009 - 10:33.


#42
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Ca sa clarific - era intrebare pt link/similar, ca sa-mi dau seama ce a vazut. :D

#43
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
era scris doar: planetare - 31 euro; n-aveai cum sa te lamuresti mai mult.

#44
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Gata !

Sunt posesorul unei Husqvarna T85HX  ; cea de care face mentiune @clespet in postul #9

E frumoasa jucaria, ramane sa vedem cum merge.

M-as bucura daca topicul ar continua cu idei despre functionare,intretinere,probleme, etc. Banuiesc ca n-or fi chiar atat de putini posesori de motosape printre forumisti  :)

#45
sandibelu

sandibelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.02.2008

View PostDDuras, on 27th October 2009, 17:48, said:

Gata !

Sunt posesorul unei Husqvarna T85HX  ; cea de care face mentiune @clespet in postul #9

E frumoasa jucaria, ramane sa vedem cum merge.

M-as bucura daca topicul ar continua cu idei despre functionare,intretinere,probleme, etc. Banuiesc ca n-or fi chiar atat de putini posesori de motosape printre forumisti  :)

Se pare ca pana la urma ai mers la maximul intervalului de bani in care vroiai sa te incadrezi. :) Sa o stapanesti sanatos si sa nedai primele impresii.

#46
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Asa e, dar n-am prea avut alternative. Am mai avut o oferta pt. o Honda dar mai scumpa si motor ceva mai vechi, iar la cele din hipermarketuri nu mi-a venit sa ma bag. Acum ramane sa vedem; sper sa nu-mi para rau   :)


Cu privire la impresii, cred ca mai aveti de asteptat; putin probabil s-o bag in brazda toamna asta.

#47
sandibelu

sandibelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.02.2008

View PostDDuras, on 28th October 2009, 19:11, said:

Asa e, dar n-am prea avut alternative. Am mai avut o oferta pt. o Honda dar mai scumpa si motor ceva mai vechi, iar la cele din hipermarketuri nu mi-a venit sa ma bag. Acum ramane sa vedem; sper sa nu-mi para rau   :)


Cu privire la impresii, cred ca mai aveti de asteptat; putin probabil s-o bag in brazda toamna asta.

Daca a recomandat-o Clespet, nu cred sa iti para rau. :)
Spor la treaba!

Sand

#48
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da' ce, lucrati in echipa, sunteti rude, sau ce ?   ;)

#49
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View PostDDuras, on 27th October 2009, 17:48, said:

Gata !

Sunt posesorul unei Husqvarna T85HX  ; cea de care face mentiune @clespet in postul #9

E frumoasa jucaria, ramane sa vedem cum merge.

M-as bucura daca topicul ar continua cu idei despre functionare,intretinere,probleme, etc. Banuiesc ca n-or fi chiar atat de putini posesori de motosape printre forumisti  :)

felicitari,iti doresc sa te bucuri si sa te folosesti cit mai mult de utilaj. asteptam poze , filmulete,...dovezi.

#50
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multumesc pt. urari si pt. relatii. Dar sa stii ca n-ai scapat de mine !  ;)   S-ar putea sa te mai intreb una-alta.

#51
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View PostDDuras, on 29th October 2009, 18:14, said:

Multumesc pt. urari si pt. relatii. Dar sa stii ca n-ai scapat de mine !  ;)   S-ar putea sa te mai intreb una-alta.

la dispozitie oricand, ceva util: sa nu uiti de "rodaj", 5 ore de lucru, in brazda, dupa care schimbi uleiul de la motor.
succes.

#52
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postclespet, on 30th October 2009, 19:02, said:

la dispozitie oricand, ceva util: sa nu uiti de "rodaj", 5 ore de lucru, in brazda, dupa care schimbi uleiul de la motor.
succes.

si dupa aia la 20 de ore,nu ? asa zicea vanzatorul.  si in rodaj nu se adauga si celelalte cutite, nu ?

#53
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View PostDDuras, on 3rd October 2009, 13:55, said:

In privinta motoarelor Honda situatia este putin derutanta. In sensul in care am vazut de ex. prin supermarketuri diferite marci de motosape echipate cu Honda.

De ex. cu motoare Honda de 5,5 (cat are si motorul de la Husqvarna de care s-a facut vorbire) am mai vazut motosape Practikline,Dragon,MacAllister,Ruris, cu preturi undeva intre 1800 si  2450 lei ( e adevarat,preturile sunt din vara).

La motosape o mai conta si altceva in afara de motor? In ideea de a justifica diferenta de pret a Husqvarnei (in afara de faptul ca platesti brandul).

Sa va lamuresc eu:
toate motosapele low cost care se gasesc in supermarket, indiferent de cine sunt facute, sunt echipate cu motoarele honda, B&S, etc proiectate pentru uz general. Caracteristica principala luata in calcul la proiectarea lor a fost debitarea unei puteri constante intr-o plaja de turatie ingusta (generatoare curent, pompe apa etc). Ca urmare, aceste motoare sunt mai "stranse" in coeficienti, de unde si pretul un pic mai mic. La motosape, cererea de putere variaza extrem de mult, asa ca de aici apar problemele de fiabilitate, ba un vilbrochen, ba o biela...
Trecand la partea de transmisie, aici avem o varza totala, fiecare firmulita din cele citate avand alt sistem constructiv, dar toate avand ca tinta principala reducerea costurilor, de unde si fiabilitatea scazuta.

Pe de alta parte, exista gama de motosape professional, de firma, care sunt duble la pret, dar justificat: spre exemplu la motosapele honda de 5.5 cp, motorul e heavy duty, proiectat special sa suporte variatii mari de putere, transmisia e proiectata si executata de honda nu de nea caisa, asa ca diferenta de pret se vede si cand pui produsele la lucru unele langa altele.

Ar mai exista si a treia categorie, cea premium, dar pentru noi, amarastenii, sunt doar un vis frumos - in definitiv fac ce fac si cele professional, dar la preturi de doua trei ori mai mari ca cele profi si de sase opt ori mai mari ca cele low.


L.E.
Nu mai pot edita...
erata:
In loc de "debitarea unei puteri constante intr-o plaja de turatie ingusta" a se citi "debitarea unei puteri constante intr-o plaja de turatie ingusta fara socuri mecanice".
In loc de: "La motosape, cererea de putere variaza extrem de mult" a se citi: "La motosape, cererea de putere variaza extrem de mult cu socuri mecanice importante si frecvente".

Edited by raduk, 24 November 2009 - 18:50.


#54
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Interesant ce spui. Ai motosapa ?

Treaba cu " socuri mecanice importante si frecvente"n-am prea inteles-o insa.  De unde asa socuri ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate