Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3457
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
[quote name='predrag80' date='6th January 2012, 09:53' post='10905813']
@ciprian_vladis: Pai ti-am postat cum arata tot sistemul cu transmisia primara acum cateva zile.                             Salutare. Asta am vazut si multumesc foarte mult . Ca si principiu mi-am dat seama cum este  dar mult ma intereseaza dimensiunea fuliei mici (aia pentru mers inainte) . Nu imi pot da seama ce dimensiune are din fotografie. si acel pdf nu il gasesc deloc... Nu vrea Gogu sa imi arate nimic  ...

#3458
lionBabylon

lionBabylon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.02.2007

 chirac, on 6th January 2012, 11:05, said:

Nu-i nici o suparare prietene !Este vorba de un motocultor Zirka prductie chinezeasca,8 cp ,bun din toate punctele de vedere!  Un  hectar de teren il faci in 5 ore cu freza,bun de munca sa fii!                                                                                                                                                                                                       Motocultor 5,67KW (8CP)

Dimensiuni:(Lungime×Latime×Inaltime) 2180×890×1250mm
Ecart 650-730mm
Anvelope 6.00-12
Garda la sol 234mm
Greutate in lucru, cu freza 350kg
Viteza de deplasare   Inainte 6 viteze 2.31, 3.82, 6.11, 7.77, 12.83, 20.51
(km/h) Inapoi 2 viteze 3.77, 12.66
Motor Monocilindru, orizontal, patru timpi, diesel
Putere 8Cp
                       Turatie cuplu 2600rpm
Consum carburant: cca.1,4l/ora
Capacitate cilindrica 405cc
Combustibil                                      motorina, bio diesel
Raport de compresie                     22:1
Racire                                                lichid
Tractiune                                           1510N
Ulei motor                                         15W40 (cca1,5l)
Ulei transmisie                                T90 (cca. 2,5l)
Lichid de racire                                cca. 1,5l
Acumulator                                       36Ah (310A start)
Motosapatoarea este  MTD 5,5 la care i-am pus un motor romanesc 4 timpi benzina -face treaba de n-ai aer! :coolspeak:

Multumesc foarte mult.
Curiozitatea este data de faptul ca intentionez sa achizitionez si eu un utilaj, si nu sint hotarit ce sa iau.
Cind voi avea insa cu ce sa ma falesc, fiti siguri ca o voi face si voi posta informatii si opinii.
Un sfirsit de saptamina placut va urez tuturor !

#3459
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
@lionBabylon intra pe tractoras.ro si le vezi acolo. Ce a omis dl. chirac este faptul ca de acolo le cumpara si el.

#3460
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Pana acum pentru 2000 mp am ramas la o motosapa pe curele cu 5-6 CP si 2+1 viteze. Vad dupa aia cum fac rost de roti, plug si ce mai trebuie, pana la toamna sau chiar toamna viitoare. Oricum terenul fiind nelucrat de multi ani va trebui neaparat sa fie arat/discuit cu un tractor mare. Scuterul meu copie de Honda ma tine fara nici un incident de 12.000 km - deci merg tot pe motoare copie sau original Honda, GX160 sau GX200.
Oferte? Cine ce a vazut la un raport pret/calitate excelent? Vorbesc de oferte care merita ca pretul de lista il au toti si se gaseste la orice Goagal. Pana la 1 februarie o sa bage toate magazinele oferta de primavara...
Multumesc.

#3461
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
La multi ani! si tot ce va doriti de la noul an!

Am vazut ca au aparut si altii care sunt la fel de nedumeriti ca si mine ce motosapa sa cumpere... si m-am gandit sa impartasesc ultimele informatii pe care le-am cules. Eu am inceput cu Ruris ca prima optiune dar acum m-am reorientat.

Am gasit o oferta la BauMax motosapa ROBI-156 "fabricata" in Ungaria la 1600 RON. Desi mai fusesem in magazin nu am remarcat-o din prima...

-motor Briggs&Stratton 190cc - am inteles de pe forum si de la service-urile cu care am mai discutat ca ar fi cele mai bune motoare
-garantie 5 ani de zile
-nu necesita vizite periodice la service ca la Ruris.
-i se poate monta reductor(model inedit pe care nu l-am mai vz in alta parte si care poate fi home made cu putina dibacie- se monteaza in locul sapelor)
-montarea de alte accesorii gen cositoare, etc ceea ce la Ruris era imposibil.
-sunt tot felul de accesorii, cei din magazin vi le pot explica mai bine.

Dezavantaje - o singura viteza inainte.....dar cred ca ma descurc sa o intorc....ca nu are decat 50 kg

Pe mine m-a convins garantia(baumax cica e singurul magazin care da 5 ani garantie la motosape, iar de Ruris am auzit numai de rau din toate partile legat de garantie si service), pretul si motorul(mai mare la acelasi pret cu ruris).

pentru ce imi trebuie mie....solar 350 mp si gradina eventual 1-2000 mp....cred ca e alegearea cea mai buna.

Edited by nicoretro, 07 January 2012 - 02:21.


#3462
lionBabylon

lionBabylon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.02.2007
Buna ziua,

stie cineva ceva despre aceste utilaje: http://www.techsan.ro ?

#3463
lionBabylon

lionBabylon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.02.2007

 nicoretro, on 7th January 2012, 02:14, said:

La multi ani! si tot ce va doriti de la noul an!

Am vazut ca au aparut si altii care sunt la fel de nedumeriti ca si mine ce motosapa sa cumpere... si m-am gandit sa impartasesc ultimele informatii pe care le-am cules. Eu am inceput cu Ruris ca prima optiune dar acum m-am reorientat.

Am gasit o oferta la BauMax motosapa ROBI-156 "fabricata" in Ungaria la 1600 RON. Desi mai fusesem in magazin nu am remarcat-o din prima...

-motor Briggs&Stratton 190cc - am inteles de pe forum si de la service-urile cu care am mai discutat ca ar fi cele mai bune motoare
-garantie 5 ani de zile
-nu necesita vizite periodice la service ca la Ruris.
-i se poate monta reductor(model inedit pe care nu l-am mai vz in alta parte si care poate fi home made cu putina dibacie- se monteaza in locul sapelor)
-montarea de alte accesorii gen cositoare, etc ceea ce la Ruris era imposibil.
-sunt tot felul de accesorii, cei din magazin vi le pot explica mai bine.

Dezavantaje - o singura viteza inainte.....dar cred ca ma descurc sa o intorc....ca nu are decat 50 kg

Pe mine m-a convins garantia(baumax cica e singurul magazin care da 5 ani garantie la motosape, iar de Ruris am auzit numai de rau din toate partile legat de garantie si service), pretul si motorul(mai mare la acelasi pret cu ruris).

pentru ce imi trebuie mie....solar 350 mp si gradina eventual 1-2000 mp....cred ca e alegearea cea mai buna.

Buna ziua,

Baumax asigura chiar ei garantia? Sau o firma partenera ?  Sau e ceva ca la Praktiker, adica duci produsul inapoi la ei, ei il trimit undeva si astepti sa ti-l aduca reparat.
Daca cumva fac chiar ei si daca ai Baumax la tine in oras, e f. bine.
Din cite am aflat eu, B&S sint intr-adevar cele mai bune ... dupa Honda. Depinde acum si pe Honda cine le face ...

Am gasit azi o firma are distribuie utilaje Valex (Italia): http://decaluxparten...ge=products_new
Vad ca ofera un motocultor 8001 (pare sa aiba cam aceleasi caracteristici cu LC 750). Stie cineva ce motor are ? Chiar Valex, sau tot ceva chinezesc ?

 pufarin, on 6th January 2012, 18:23, said:

@lionBabylon intra pe tractoras.ro si le vezi acolo. Ce a omis dl. chirac este faptul ca de acolo le cumpara si el.

Multumesc, am vizitat aceasta pagina.
Foarte interesant si frumos ... pentru cine isi permite.
Din pacate, eu nu.

#3464
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010
am gasit ceva interesant cu un motor de motosapaVisit My Website

#3465
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 nicoretro, on 7th January 2012, 02:14, said:

Dezavantaje - o singura viteza inainte.....dar cred ca ma descurc sa o intorc....ca nu are decat 50 kg

Si va veni vremea aratului. Cu 50kg ale motosapei vei afta ca nu prea are aderenta. Solutia: adaugi greutate. Si dupa aia vezi ca iti lipseste viteza inapoi.
Si vine vremea frezatului. Cu 50 kg vezi ca nu se afunda. Solutia: adaugi greutate. Si vezi ca-ti lipseste viteza inapoi.
Si vine vremea... nu mai vine ca te saturi de chin si te uiti la o motosapa/motocultor cu viteza inapoi.

Vrei o motosapa ok?
1. Du-te la Stihl si uita-te la Viking.
2. Du-te la Husqvarna si uita-te la Husqvarna.
3. Du-te la magazine de profil si uita-te la AGT, Bertolini etc care au aceeasi configuratie si service in spatele cladirii.
4. Du-te la magazine gen Bricostore, Dedeman, sau chiar internet (poate gasesti preturi mult mai bune) insa sa-ti arate fizic unde e service-ul. Daca tu trebuie sa astepti 2 saptamani pentru o piesa... las-o balta. Sau, o iei in cunostinta de cauza. Macar sti ce iei.

Vrei motocultor ok? Costa insa isi scoate banii. Viking si Husqvarna nu am vazut sa aibe motocultor. Nu spun ca nu sunt doar ca nu am vazut.

Ai sa alegi intre:
Bertolini
BCS
Lombardini sau alte marci consacrate in Europa la pret de un tractor sau

motocultoare chinezesti care s-au dovedit foarte fiabile, in unele situatii/culturi mai recomandate decat cele europene, cu intretinere foarte ieftina la pret cumsecade (amortizare rapida).

In ceea ce priveste motorul la motosapa, eu prefer pe cele cu cuplu mai mare la turatii joase. Adica cilindree cat mai mare. De aceea as opta in cazul acesta la un B&S 5,5CP si 205 cmc in defavoarea unui motor Honda GS/GC de 5,5CP si 160cmc. De ce?... tragi singur concluzia.

Si, ca sa inchei acest roman ^_^ , nu uita niciodata diferenta intre o investitie buna si una proasta: pe banii tai poti cere oricate informatii doresti si poti fi oricat de pretentios doresti, atata timp cat ai banii in buzunar. Dupa ce i-ai dat ... "domnia si prostia se platesc".

Edited by predrag80, 08 January 2012 - 00:08.


#3466
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
@ciprian_vladis: dupa cum mai spuena cineva pe aici, pe tine te-ar interesa mai mult raportul intre fulii si nu neaparat dimensiunile fuliilor. Acest lucru il poti afla si din poza folosind doar un compas sau chiar o rigla. Insa, voi cauta si acel .pdf si il voi posta ASAP.

#3467
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 predrag80, on 8th January 2012, 01:13, said:

@ciprian_vladis: dupa cum mai spuena cineva pe aici, pe tine te-ar interesa mai mult raportul intre fulii si nu neaparat dimensiunile fuliilor. Acest lucru il poti afla si din poza folosind doar un compas sau chiar o rigla. Insa, voi cauta si acel .pdf si il voi posta ASAP.



M-ati facut sa ies pe balcon cu problema voastra.La mine,flansa pricipala,aia mica de pe ax-motor are 5,5 cm iar cea mare,finala are 23 cm.
Problema este insa raportul dintre ele,deoarece la viteza mica merge normal insa la viteza "iepure" adica pe la 3 sferturi ma alearga si la bilonat sau alte lucrari mai pretentioase la acesta viteza nu o mai pot stapini.Am facut rost de alta flansa mai mare,de proba,asta are 30 cm,si se apropie aproape multumitor de viteza de care am nevoie.
Dupa experimente am ajuns la concluzia ca la aceeasi turatie de 3 sferturi -acceleratie as avea nevoie cam de inca 5 cm in plus,adica 35 cm diametru la fulia mare.
Repet,aceste "setari" sint la scula mea,pubert loncin 55 lc.De aici,vorba lui @predrag80 se poate calcula raportul pe care il am sau e care am nevoie,cunoscind ca "producatorul" da o turatie maxima la freze,deci la acceleratie maxima,undeva in jur de 155-160 rot/min (depinde firma),diametrul frezelor fiind de 31 cm.Din datele astea se poate calcula,pentru cine este curios,viteza maxima in km/ora :P.Din pacate,am uitat sa numar rot/min la "broasca testoasa" adica la viteza minima.
A nu se uita ca Puterea este in functie de Viteza motoroto,adica acceleratie mare,viteza mare,putere mare si invers.
Vezi  aici cum arata mai exact loncin-ul.

#3468
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 lionBabylon, on 7th January 2012, 16:52, said:

Baumax asigura chiar ei garantia? Sau o firma partenera ?  Sau e ceva ca la Praktiker, adica duci produsul inapoi la ei, ei il trimit undeva si astepti sa ti-l aduca reparat.
Daca cumva fac chiar ei si daca ai Baumax la tine in oras, e f. bine.
Din cite am aflat eu, B&S sint intr-adevar cele mai bune ... dupa Honda. Depinde acum si pe Honda cine le face ...

Eu stau in Brasov, garantia e asigurata de o firma destul de mare de profil din BV. Au si ei motosape....dar nimic la preturi pe care sa mi le permit.

Majoritatea motoarelor Honda cu care sunt echipate motosapele mai low cost sunt fabricate in China(carcase de plastic, etc). Am vz de ex la o motosapa Bertolini un motor Honda de la mama lui(arata total diferit, alte materiale).

 lionBabylon, on 7th January 2012, 16:52, said:

Am gasit azi o firma are distribuie utilaje Valex (Italia): http://decaluxparten...ge=products_new
Vad ca ofera un motocultor 8001 (pare sa aiba cam aceleasi caracteristici cu LC 750). Stie cineva ce motor are ? Chiar Valex, sau tot ceva chinezesc ?
  

Sunt chinezesti, asta am gasit pe google. Si in general, cand in descrierea produsului apar chestii de genul "motor: in 4 timpi"....si lipseste firma....iti dai seama.

Edited by nicoretro, 08 January 2012 - 12:15.


#3469
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 predrag80, on 7th January 2012, 23:48, said:

Si va veni vremea aratului. Cu 50kg ale motosapei vei afta ca nu prea are aderenta. Solutia: adaugi greutate. Si dupa aia vezi ca iti lipseste viteza inapoi.
Si vine vremea frezatului. Cu 50 kg vezi ca nu se afunda. Solutia: adaugi greutate. Si vezi ca-ti lipseste viteza inapoi.
Si vine vremea... nu mai vine ca te saturi de chin si te uiti la o motosapa/motocultor cu viteza inapoi.

Sa ari cu un asemenea utilaj mi se pare o imitatie de aratura, am mai spus-o, poate fi el si bertolini, agt.. cu 3 viteze.
Cred ca la frezat se descurca fara greutate aditionala. Si de ce as vrea sa dau inapoi la frezat? am loc sa intorc mergand cu fata.

 predrag80, on 7th January 2012, 23:48, said:

Vrei o motosapa ok?
1. Du-te la Stihl si uita-te la Viking.
2. Du-te la Husqvarna si uita-te la Husqvarna.
3. Du-te la magazine de profil si uita-te la AGT, Bertolini etc care au aceeasi configuratie si service in spatele cladirii.
4. Du-te la magazine gen Bricostore, Dedeman, sau chiar internet (poate gasesti preturi mult mai bune) insa sa-ti arate fizic unde e service-ul. Daca tu trebuie sa astepti 2 saptamani pentru o piesa... las-o balta. Sau, o iei in cunostinta de cauza. Macar sti ce iei.

Vrei motocultor ok? Costa insa isi scoate banii. Viking si Husqvarna nu am vazut sa aibe motocultor. Nu spun ca nu sunt doar ca nu am vazut.
Ai sa alegi intre:
Bertolini
BCS
Lombardini sau alte marci consacrate in Europa la pret de un tractor sau

motocultoare chinezesti care s-au dovedit foarte fiabile, in unele situatii/culturi mai recomandate decat cele europene, cu intretinere foarte ieftina la pret cumsecade (amortizare rapida).

Am fost la toate magazinele posibile, la service-uri si am batut internetul la greu pana sa ma decid. Aleg ceva low cost, pt ca nu cred ca viking sau husqvarna mertita pretul mult mai mare. Eu de-aia m-am orientat la una de 1600 ron - ROBI 156 (care poate fi folosita si cu alte scopuri decat frezat, de ex transformarea in cositoare...ceea ce motosapele scumpe de care imi spuneai nu permit). Consider ca e cel mai bun raport calitate pret.  Service-ul e facut de firma care vinde si BCS,AGT,  Berolini, Honda, ma gandesc ca sunt ok.

Momentan e cea mai buna oferta pe care am gasit-o, dar nu sunt blocat pe ea. Ma mai pot razgandi pana maine cand vreau sa ma duc sa o iau. Astept oferte mai bune daca aveti si le tineti ascunse :)

#3470
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
http://www.robix.hu/...rkingtools1.htm
aici apare reductorul de care va spuneam ieri....pentru cei care mai au motosape gen Ruris la care nu li se poate adapta reductor...asta e o inginerie buna. Poate fi home made. La magazin parca era 600 ron....dar nu mai tin minte bine...nu vreau sa gresesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kg9ryAfhktI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am gasit si un film in care apre in uz.

Edited by nicoretro, 08 January 2012 - 13:58.


#3471
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@nicoretro - daca vrei si coasa si altele - iti trebuie pe surub melcat, unde gasesti Ruris, Szentkiraly si Robix... opinia generala e ca Robi ar fi cea mai fiabila. Cu mai multe viteze inclusiv inapoi nu e decat la transmisii pe curea sau pinioane, si astea nu ofera optiuni de cosit. Si eu vreau sa iau dar astept ofertele. La Dedeman e LC75 la 2000 RON si anul trecut a fost la oferta 1700 RON. Ai nevoie urgenta sa sapi pana la 1 februarie cand ies noile oferte?

@predrag80 - Vikingul tau nu mai e disponibil, Huskvarna e 2900ron si nu are decat 1+1 viteze (fara redusa) iar motorul e GX160, iar adevaratele motocultoare Bertolini & Honda sunt visuri.
Despre motoare un B&S de 205 cmc trebuie comparat cu Honda GX200 (nu 160) - ce ai alege? Eu personal as alege un GX200 chiar si copie, si copia are cilindru de fonta si ax cu came pe lant.

@lionbabylion - motocultorul 8001 seamana foarte mult cu Loncin75 196cmc mai ales la motor, fiarele sunt sudate putin diferit. "Decalux Partener VALEX este o societate de import-export, distribuitor scule electrice si unelte electrice, cu o bogata experienta, care activeaza in mod deosebit pe piata din Romania." - Slatina, Olt

Sanatate!

Edited by Oxigen1234, 08 January 2012 - 17:09.


#3472
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 Oxigen1234, on 8th January 2012, 17:00, said:

@nicoretro - daca vrei si coasa si altele - iti trebuie pe surub melcat, unde gasesti Ruris, Szentkiraly si Robix... opinia generala e ca Robi ar fi cea mai fiabila. Cu mai multe viteze inclusiv inapoi nu e decat la transmisii pe curea sau pinioane, si astea nu ofera optiuni de cosit. Si eu vreau sa iau dar astept ofertele. La Dedeman e LC75 la 2000 RON si anul trecut a fost la oferta 1700 RON. Ai nevoie urgenta sa sapi pana la 1 februarie cand ies noile oferte?

Cositul nu e o conditie pt mine, doar dadusem exemplu de accesorii pe care le poti monta.

E de analizat varianta asta...am vazut si eu Loncinul la Dedeman. Avand in vedere ca are 2 viteze inainte, nu mai e nevoie de reductor. deci ar merita diferenta de bani, chiar daca nu e la oferta. Dar cum e cu motorul pe care il are? Eu am abandonat varianta Loncin tocmai pt motor...am cautat cu Honda sau B&S. Parca am citit la un mom dat pe forum ca avea cineva probleme cu el. Imi aduc bine aminte? stie cineva mai multe de loncin?

Eu as avea nevoie de el cam in 1-2 saptamani maxim. De maine ma apuc de lucru la solar si apoi trebuie sa pregatesc terenul. Hai sa zic ca pot imprumuta de la cineva o motosapa sa imi fac treaba, daca ar fi sa apara ofertele.

#3473
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 alexbjorg, on 8th January 2012, 09:46, said:

M-ati facut sa ies pe balcon cu problema voastra.La mine,flansa pricipala,aia mica de pe ax-motor are 5,5 cm iar cea mare,finala are 23 cm.
Problema este insa raportul dintre ele,deoarece la viteza mica merge normal insa la viteza "iepure" adica pe la 3 sferturi ma alearga si la bilonat sau alte lucrari mai pretentioase la acesta viteza nu o mai pot stapini.Am facut rost de alta flansa mai mare,de proba,asta are 30 cm,si se apropie aproape multumitor de viteza de care am nevoie.
Dupa experimente am ajuns la concluzia ca la aceeasi turatie de 3 sferturi -acceleratie as avea nevoie cam de inca 5 cm in plus,adica 35 cm diametru la fulia mare.
Repet,aceste "setari" sint la scula mea,pubert loncin 55 lc.De aici,vorba lui @predrag80 se poate calcula raportul pe care il am sau e care am nevoie,cunoscind ca "producatorul" da o turatie maxima la freze,deci la acceleratie maxima,undeva in jur de 155-160 rot/min (depinde firma),diametrul frezelor fiind de 31 cm.Din datele astea se poate calcula,pentru cine este curios,viteza maxima in km/ora :P.Din pacate,am uitat sa numar rot/min la "broasca testoasa" adica la viteza minima.
A nu se uita ca Puterea este in functie de Viteza motoroto,adica acceleratie mare,viteza mare,putere mare si invers.
Vezi  aici cum arata mai exact loncin-ul.
Va multumesc domnule Alex .Atat am vrut sa stiu , raportul de transmisie si sistemul de ambreiaj. Imi cer scuze scuze pentru deranjul creat dar mi-ati fost de un real ajutor.

#3474
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 19.02.2011
[quote name='nicoretro' date='8th January 2012, 18:48' post='10916255']
Dar cum e cu motorul pe care il are? Eu am abandonat varianta Loncin tocmai pt motor...am cautat cu Honda sau B&S. Parca am citit la un mom dat pe forum ca avea cineva probleme cu el. Imi aduc bine aminte? stie cineva mai multe de loncin?

buna,da a fost un coleg care are loncin 75 si  a avut probleme la carburator.... plutitorul spart si mizerie multa in carburator....mie personal motorul nu mi-a facut figuri.....atentie la garantie ,si piese de schimb ,te taxeaza  de te rup in doua,a trebuit sa dau comanda la alt distribuitor pt. curele.....citeste citeva pagini in urma ,nu mai revin pe aceeasi tema pt. a nu parea prea plingacios.....in general motorul se comporta bine...pornirea o am mult mai usoara  ca la drujba stih...eu iti spun parerea ca utilizator,si aceasta poate diferi de cea a specialistilor...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate