Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
5875 răspunsuri în acest subiect

#3259
alege

alege

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 10.12.2011

 Ion_Bumbu, on 10th December 2011, 20:43, said:

Pai noi doar cu astea ne stim!
Din mai multe motive .
Ceva propuneri, noutati ?

Grig


Sunt multe exemple.
E adevarat ca nu toate sunt prezente pe piata romaneasca, dar merita "inchegata" o discutie despre fiecare.
Am vazut pe piata din Spania Honda FF300.
O minunatie de echipament. Cred ca sunt destule postari pe you tube cu "scula" aceasta.

#3260
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 07.10.2011

 edilari, on 10th December 2011, 16:55, said:

Are cineva asa ceva?http://www.onestop.ro/motocultor-kipor-kgt510c--pid39920  Cum se comporta?Cei de la service cu ce probleme vati intalnit la acest model?Oscilez intre BSR900 SI acest model ce imi recomandati.Asta vad ca are ambreiaj separat pe fiecare roata, isi merita pretul?Astept pareri . Va multumesc!!P.S. Daca mai astept se vor mai ieftini spre primavara sau din contra.Cunoscatori sa isi dea cu parerea...

Mai toate ar trebui sa se iftineasca(ma refer la astea chinezesti)sau cel putin segmentul cel mai vandut de 6,5-7 cai.de scumpit nu o sa se scumpeasca.asta dau in scris.o sa intre Bronto pe piata cu astea chinezesti in februarie si o sa le cam strice planurile importatorilor de 'cartier' dar fara gama kipor care oricum dupa parerea mea,pretul e cam piperat pentru un motocultor chinezesc.singurele care ar putea sa se scumpeasca sunt cele de la Honda,BCS (gama profesionala)  unde achizitiile se fac in euro.daca totusi dispui de o suma mai mare de 6000-7000 orienteaza-te spre un BCS.sunt totusi motocultoare profesionale care au o durata de viata de 10-15 ani.un fake n-o sa aibe niciodata calitatea originalului singurul avantaj fiind pretul.si importatorii stau prost cu piesele de schimb si la astea bine vandute ma indoiesc sa stea mai bine la Kipor unde pret e mai mare si vanzarile mai putine.iar pentru cine zicea ca e site kipor.ro,e doar un alt importator.inca nu s-a globalizat chinezul.

E doar o parere.nu am avut inca in reparatie si nici nu am auzit pareri despre el de la cineva care ar avea.

 alege, on 10th December 2011, 20:01, said:

Sunt multe exemple.
E adevarat ca nu toate sunt prezente pe piata romaneasca, dar merita "inchegata" o discutie despre fiecare.
Am vazut pe piata din Spania Honda FF300.
O minunatie de echipament. Cred ca sunt destule postari pe you tube cu "scula" aceasta.


Suntem mai aproape de china decat de japonia :))) Sunt si la noi destule dar putini si le pot permite.

#3261
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.033
  • Înscris: 30.10.2006

 edilari, on 10th December 2011, 18:55, said:

Are cineva asa ceva?http://www.onestop.ro/motocultor-kipor-kgt510c--pid39920  Cum se comporta?Cei de la service cu ce probleme vati intalnit la acest model?Oscilez intre BSR900 SI acest model ce imi recomandati.Asta vad ca are ambreiaj separat pe fiecare roata, isi merita pretul?Astept pareri . Va multumesc!!P.S. Daca mai astept se vor mai ieftini spre primavara sau din contra.Cunoscatori sa isi dea cu parerea...

Ceva preturi la accesorii primite pe mail in luna iulie:

  -Freza de adincime - 212,69 lei.
  -Presa tractata - 1490 lei. (banuiesc ca e vorba de freze rotative tractate)
  -Plug cu o brazada - 765 lei.
  -Remorca - 2104.03 lei.

Preturile contin TVA

#3262
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 07.10.2011

 NickRvl, on 10th December 2011, 20:11, said:

Ceva preturi la accesorii primite pe mail in luna iulie:

  -Freza de adincime - 212,69 lei.
  -Presa tractata - 1490 lei. (banuiesc ca e vorba de freze rotative tractate)
  -Plug cu o brazada - 765 lei.
  -Remorca - 2104.03 lei.

Preturile contin TVA


E bine totusi ca sunt cu TVA :)) Scump domne,scump

 Bogdan_AGRi, on 10th December 2011, 20:23, said:

E bine totusi ca sunt cu TVA :)) Scump domne,scump

Adica cam aceleasi preturi cu cele de la Honda :))) Dar totusi calitatea la Kipor e putintel mai bunicica

#3263
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.708
  • Înscris: 31.01.2010
Honda FF300 hmmm.....
Eu il am pe asta: http://tractoras.ro/...re-electrica-65
Convinge`ma ca am facut o alegere gresita!

Grig

Editat de Ion_Bumbu, 10 decembrie 2011 - 21:36.


#3264
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 21.02.2006
Normal ca ai gresit, e chinezesc.

#3265
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.708
  • Înscris: 31.01.2010
:crybaby:

Grig

#3266
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.033
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

......................................
Adica cam aceleasi preturi cu cele de la Honda :))) Dar totusi calitatea la Kipor e putintel mai bunicica

Nu cred ca e mai buna... dar, se spune despre Kipor ca e o chinezarie "mai de firma", daca va vine sa credeti.....

Editat de NickRvl, 10 decembrie 2011 - 22:43.


#3267
edilari

edilari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 29.11.2011

 Bogdan_AGRi, on 10th December 2011, 21:09, said:

Mai toate ar trebui sa se iftineasca(ma refer la astea chinezesti)sau cel putin segmentul cel mai vandut de 6,5-7 cai.de scumpit nu o sa se scumpeasca.asta dau in scris.o sa intre Bronto pe piata cu astea chinezesti in februarie si o sa le cam strice planurile importatorilor de 'cartier' dar fara gama kipor care oricum dupa parerea mea,pretul e cam piperat pentru un motocultor chinezesc.singurele care ar putea sa se scumpeasca sunt cele de la Honda,BCS (gama profesionala)  unde achizitiile se fac in euro.daca totusi dispui de o suma mai mare de 6000-7000 orienteaza-te spre un BCS.sunt totusi motocultoare profesionale care au o durata de viata de 10-15 ani.un fake n-o sa aibe niciodata calitatea originalului singurul avantaj fiind pretul.si importatorii stau prost cu piesele de schimb si la astea bine vandute ma indoiesc sa stea mai bine la Kipor unde pret e mai mare si vanzarile mai putine.iar pentru cine zicea ca e site kipor.ro,e doar un alt importator.inca nu s-a globalizat chinezul.

E doar o parere.nu am avut inca in reparatie si nici nu am auzit pareri despre el de la cineva care ar avea.

Multumesc Bogdan pt sfaturi o sa mai astept pana spre primavara.  De cheltuit pentru o jucarie deasta nu aloc mai mult de 2500-max3000, intentionez sa imi cinfectionez eu ceva utilaje. La suprafata de 30 ari pe care o sa o lucrez eu cred ca ma voi descurca si cu o chinezarie. BSR900 am vazut ca se comporta bine cam la toate operatiile asa ca ma voi orienta catre ceva de genul asta.Astept noutatile de care vorbeai si poate atunci ne mai sfatuim putin. Toate cele bune!!!


Suntem mai aproape de china decat de japonia :))) Sunt si la noi destule dar putini si le pot permite.



Multumesc Bogdan pt sfaturi o sa mai astept pana spre primavara.  De cheltuit pentru o jucarie deasta nu aloc mai mult de 2500-max3000, intentionez sa imi cinfectionez eu ceva utilaje. La suprafata de 30 ari pe care o sa o lucrez eu cred ca ma voi descurca si cu o chinezarie. BSR900 am vazut ca se comporta bine cam la toate operatiile asa ca ma voi orienta catre ceva de genul asta.Astept noutatile de care vorbeai si poate atunci ne mai sfatuim putin. Toate cele bune!!!

#3268
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 07.10.2011

 NickRvl, on 10th December 2011, 21:43, said:

Nu cred ca e mai buna... dar, se spune despre Kipor ca e o chinezarie "mai de firma", daca va vine sa credeti.....


M-am exprimat eu gresit.Calitate mai buna decat la surorile chinezesti vroiam sa zic

#3269
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 28.06.2011
salut mai puneti si voi poze cu MOTOSAPELE/ MOTOCULTOARELE VOASTRE (sau accesorii facute de voi pt ele) .orice. sal

#3270
alege

alege

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 10.12.2011

 Ion_Bumbu, on 10th December 2011, 21:36, said:

Honda FF300 hmmm.....
Eu il am pe asta: http://tractoras.ro/...re-electrica-65
Convinge`ma ca am facut o alegere gresita!

Grig


Chiar daca-ti spun ca ai facut o greseala, nu asta este ideea.
Prin acel exemplu - FF300 - si nu numai, putem constata unde a ajuns tehnologia la astfel de utilaje: miniaturizare, efort mic din partea utilizatorului, lucrare de calitate etc.
De ce ai schimbat televizorul cu unul LCD sau mai sus si nu cu unul cu "lampi"?
Pai ce facem luam acele utilaje de 350 kg, cum este al tau, si refuz sa analizez posibilitatea de a avea in gospodarie tehnica de ultima ora?
Eu asa vad lucrurile... In sensul acesta e bine sa ducem discutiile...

#3271
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.708
  • Înscris: 31.01.2010

 alege, on 11th December 2011, 16:57, said:

De ce ai schimbat televizorul cu unul LCD sau mai sus si nu cu unul cu "lampi"?

Simplu!
Ala nu trebe sa traga plugul! :wallbash:

Grig

#3272
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 21.12.2006

 alege, on 11th December 2011, 16:57, said:

Pai ce facem luam acele utilaje de 350 kg, cum este al tau, si refuz sa analizez posibilitatea de a avea in gospodarie tehnica de ultima ora?
Eu asa vad lucrurile... In sensul acesta e bine sa ducem discutiile...

In domeniul utilajelor agricole greutatea unui tractor face diferenta. De geaba ai putere daca nu o poti transmite.

Acei 350 kg impreuna ca 8CP ai motocultorului fac sa merite fiecare banut pe care a dat pe ei.

#3273
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 133
  • Înscris: 12.01.2010

 alege, on 11th December 2011, 16:57, said:

Chiar daca-ti spun ca ai facut o greseala, nu asta este ideea.
Prin acel exemplu - FF300 - si nu numai, putem constata unde a ajuns tehnologia la astfel de utilaje: miniaturizare, efort mic din partea utilizatorului, lucrare de calitate etc.
De ce ai schimbat televizorul cu unul LCD sau mai sus si nu cu unul cu "lampi"?
Pai ce facem luam acele utilaje de 350 kg, cum este al tau, si refuz sa analizez posibilitatea de a avea in gospodarie tehnica de ultima ora?
Eu asa vad lucrurile... In sensul acesta e bine sa ducem discutiile...
de ce tractoarele -john deere de exemplu au in fata greutati care cantaresc cam o tona puse doar pt a mari aderenta?Eu am arat cu a mea cu 70 kg si pot spune ca-i mai trebuiau inca pe atat ca sa traga plugul binisor .De ce honda la motocultorul 560 vine ca optionale si greutati?

Editat de crystachy, 11 decembrie 2011 - 18:29.


#3274
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 21.02.2006
@alege vinzi castraveti gradinarilor. Tare as vrea sa vad Honda aia cu o remorca de 1,5 t dupa ea.

#3275
alege

alege

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 10.12.2011

 pufarin, on 11th December 2011, 18:38, said:

@alege vinzi castraveti gradinarilor. Tare as vrea sa vad Honda aia cu o remorca de 1,5 t dupa ea.


Evident ca am sa pun remorca de 1.5 t pe motocultorul dimensionat corespunzator.  
Fiecare producator serios recomanda accesoriile.
Aceste chestiuni nu cred ca se rezolva pe forum. Copierea lor se poate discuta aici.
"Honda aia" era numai un exemplu de inalta tehnologie. Ce legatura are cu remorca de 1.5t sau cu plugul (cum altcineva spunea aici)?

#3276
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
Ce face respectiva "inalta tehnologie" si nu fac restul sapatoarelor de rand?
PS
Sa nu incepi cu chestii eco, gen emisii poluante si materiale care nu contin nu stiu ce substanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate