Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3241
danielnitu

danielnitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.07.2011

View PostBogdan_AGRi, on 8th December 2011, 20:25, said:

Eu fac distributia la ele pe Giurgiu si te asigur ca din primavara o sa se ieftineasca si chiar o sa apara cateva pachete promotionale foarte bune.Parerea mea e ca cel mai fiabil este cel de 7 cai (dintre astea chinezesti) dar pentru toti care zic ca e aceasi calitate cu un motocultor Honda (cel original,nu facute de Bronto sau Ruris) se insala.La service imi vin numai pentru schimbat cureaua si asta dupa vreo 4-5 ani de functionare iar asta spune multe despre ele.cat la astea chinezesti mai au probleme cu carburatorul,se segmenteaza mai repede,mai cedeaza demarorul si alte mici probleme care se remediaza si costurile sunt destul de mici.La cele facute de Bronto si Ruris,bataie de cap cu transmisia cand cedeaza si din cand in cand se mai blocheaza supapa de admisie din cauza utilizarii benzinei proaste si a faptului ca motoarele cu ax vertical de la honda au fost facute pentru masini de tuns gazon unde nu sunt zduncinate ca la motosape si nu-i vine uleiul in supape.Un motor cu adevarat bun este Briggs&Stratton,aproape nu au probleme deloc.Pentru cine nu-si castiga existenta din agricultura cea mai buna investitie ramane scula chinezeasca.


salutare
nu te contrazic la ce spui despre bronto si ruris
din cele chinezesti si cel de 6,5 este fiabil
poti sa imi spui ce gama de briggs ti se pare adevarat buna, pentru ca eu nu am o parere prea buna despre ele, vin cel mai des la mine la service
merci

#3242
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011

View Postsudest_om, on 8th December 2011, 19:50, said:

Nu activez pe "Mes".Iti pot oferi orice poza sau explicatie aici,daca-i la subiect sau in PM (mesaje personale;vezi ca in dreapta paginii,sus, ai aceasta optiune).Eu folosesc "Cosmote 3G", si sunt foarte multumit...de cata rabdare pot avea (asta-i auzita :) )Asa ca nu pot pune filme,iar cu pozele...trebuie sa ma scol devreme ca sa termin pana seara.Dar ce nu face omul pt. cei ce-i impartasesc ciudatele hobby-uri...Oricand,cu placere.

AA ok zi si mie ce accesoriii pot sa ii pun la a mea ? ? ?      AR TREBUI SA O DESFAC CA NU AM DESFACUT-O DELOC :)  AM TRAS DE EA SARACA IN VARA ASTA  IMI ERA MILA CREDEAM CA SARE MOTORU DIN EA LA CE SECETA A FOST :))  AM SCHIMBAT LA EA DECAT DEMARORU .( ATAT ) RESTU LAFEL SI ACUM VREAU SA VAD DACA POT SA II PUN ACCESORII
AS PUNE POZE DAR AM REZOLUTIA MARE LA ELE SI STAU O ZI SA SE IA  ( ARE 5 MB O POZA ) O SA FAC UN FILMULET PT YOUTUBE CU POZELE SA LE VEDETI )

#3243
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
@Danut2011:
Ai priza de putere la motosapa? Pe site-ul lor nu specifica nimic, dar nu ma mir.N-ar fi singurii care nu stiu ce vand si cum sa-si promoveze marfa.
Daca ai, sunt o multitudine de accesorii ce pot fi anexate (pompe de stropit,irigat, mori de cereale,mori de peletizare...)
Daca nu,poti anexa accesorii tractate: plug,prasitoare,rarita, remorca...
Pozele sunt cu accesorii facute sau adaptate (remorca)de mine, dar e plin netu' de oferte.
Daca vrei sa te apuci de construit,spune-ne si vei primi o gramada de solutii si poze de la mai multi colegi de forum.Si eu iti voi face poze mai detaliate.Oricum,e suficient sa navighezi in sens invers pe paginile acestei sectiuni si gasesti suficient suport de initiat diverse lucrari.
Pt. redimensionat poze,exista programe gratis pe net.Trimite-mi adresa ta de e-mail si-ti voi trimite unul,dar mai vechi.
Succes

Attached Files



#3244
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postdanielnitu, on 8th December 2011, 19:50, said:

salutare
nu te contrazic la ce spui despre bronto si ruris
din cele chinezesti si cel de 6,5 este fiabil
poti sa imi spui ce gama de briggs ti se pare adevarat buna, pentru ca eu nu am o parere prea buna despre ele, vin cel mai des la mine la service
merci

E acelasi motor,singura diferenta e doar de capacitate cilindrica.Amandoua sunt copiate dupa GX200.Poate la mine lumea s-a orientat mai mult spre Honda ori te referi la cele pe ax orizontal sincer imi pare mai buna constructia unui Briggs care nu are curea de transmisie si am uitat sa mai specific ca la Honda cand se bloceaza supapa mai sare si cureaua.Totul depinde si de norocul fiecaruia.

#3245
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011

View Postsudest_om, on 9th December 2011, 08:52, said:

@Danut2011:
Ai priza de putere la motosapa? Pe site-ul lor nu specifica nimic, dar nu ma mir.N-ar fi singurii care nu stiu ce vand si cum sa-si promoveze marfa.
Daca ai, sunt o multitudine de accesorii ce pot fi anexate (pompe de stropit,irigat, mori de cereale,mori de peletizare...)
Daca nu,poti anexa accesorii tractate: plug,prasitoare,rarita, remorca...
Pozele sunt cu accesorii facute sau adaptate (remorca)de mine, dar e plin netu' de oferte.
Daca vrei sa te apuci de construit,spune-ne si vei primi o gramada de solutii si poze de la mai multi colegi de forum.Si eu iti voi face poze mai detaliate.Oricum,e suficient sa navighezi in sens invers pe paginile acestei sectiuni si gasesti suficient suport de initiat diverse lucrari.
Pt. redimensionat poze,exista programe gratis pe net.Trimite-mi adresa ta de e-mail si-ti voi trimite unul,dar mai vechi.
Succes

ms:X:X tanks :*  din ce judet esti ? si cat ai dat pe motocultor ?

#3246
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011
ce ziceti de video stea :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eqUQMxc_SPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:)))))
tare :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uz5P9G4b82U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.

#3247
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009

View PostBogdan_AGRi, on 9th December 2011, 10:51, said:

E acelasi motor,singura diferenta e doar de capacitate cilindrica.Amandoua sunt copiate dupa GX200.Poate la mine lumea s-a orientat mai mult spre Honda ori te referi la cele pe ax orizontal sincer imi pare mai buna constructia unui Briggs care nu are curea de transmisie si am uitat sa mai specific ca la Honda cand se bloceaza supapa mai sare si cureaua.Totul depinde si de norocul fiecaruia.

Eu am B&S de 6cp. De 5 ani il folosesc de-l iau dracii si nu am avut niciodata probleme cu el, de niciun fel. Si anul trecut si anul asta am arat cu el; cam greu, dar am arat. Bineinteles cu greutati de beton agatate, inclusiv o sina lunga de cale ferata. Problema cu aratul nu este tractiunea sau aderenta, care se rezolva usor, ci tendinta lui de a se rasturna, pentru ca avand reductorul, este prea inalt, iar centrul de greutate este sus. Faci un biceps la mana dreapta... Mie imi era sa nu se sparga carcasa de aluminiu din cauza grutatilor agatate ca de tras trage foarte bine. Si mai am o problema cu el: neavand decat mers inainte, precum si lipsa diferentialului il face greu manevrabil la capatul tarlalei, atunci cand intorci - stilul smuls. Interesant clichetul facut de Sud-Est, merita studiat. Mi-ati dat curaj pentru o lama pentru impins zapada (dar ce fac cand trebuie sa dau inapoi?). Cei care vor sa-si ia motosapa, sa-si ia de minim 5cp si musai cu marsarier (io-s patit)! Daca as avea bani pentru un motocultor sigur mi-as lua un chinez ca al lui Pufarin de 15-16cp.

#3248
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011
motosapa mea :D  are demaroru dat jos . e stricat ( dar l-am reparat )  :D  voi ce ziceti TREBUIE VOPSITA :D

Attached Files


Edited by danutz2011, 09 December 2011 - 15:54.


#3249
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdanutz2011, on 9th December 2011, 13:45, said:

ms:X:X tanks :*  din ce judet esti ? si cat ai dat pe motocultor ?
Constanta.Pe motocultor am dat putin peste 6000 (nu mai stiu exact).Acum se gaseste si cu 5300 lei,parca,poate si mai ieftin.
@ Gubi_dutu: Anexeaza-i greutatile la roti (in urma e o poza a cuiva care si-a turnat ciment in rotile metalice.)Mai ai posibilitatea sa prelungesti axul rotilor (teava).La arat efortul nu e mare daca plugul e bine reglat si aderenta buna.De curand am pus un link catre filmulete (pe YouTube) in care motocultorul ara singur.Da, chiar merge singur.Eu,dupa ce am facut muschi incercand, si regland, am reusit aceeasi performanta.Vezi in topicul "Reglare plug", din josul paginii.
Acum m-am apucat de lama pt nivelat/impins zapada.O sa pun poze cand incep imbinarile, acum abia am taiat cateva fiare.

#3250
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011
rotile din ce ar trebui sa le fac ( janta de dacie sudate fiare pe ele sau sarma de la 12 in sus s sudate) care este mai buna ? idei ceva ? ? ?  aveti vreunu semanatoare ???

am proiecte si nu stiu deunde sa incep : vreau sa ii fac  roti metalice ( de aderenta )  , prasitoare ,  as incerca si un plug ( vorba lu' SUDEST_OM intai imprumutat sa vad daca trage) , as vrea sa iii leg de ea un marcator de pus porumbi, si sa o vopsesc ca saraca de ea :((   sa o fac cum era din fabrica :D. DE UNDE AR TREBUI SA INCEP ?

Edited by danutz2011, 09 December 2011 - 18:26.


#3251
BojogIulian

BojogIulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2011
va salut  am probat besereul  te tiraste dupa el are 9 cai

#3252
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View PostBojogIulian, on 9th December 2011, 19:56, said:

va salut  am probat besereul  te tiraste dupa el are 9 cai

Am pierdut firul, de care BSR vorbesti?

Asa ceva se incumeta cineva sa faca? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y9SlZjRfkOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3253
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View PostNickRvl, on 9th December 2011, 21:29, said:

Am pierdut firul, de care BSR vorbesti?

Asa ceva se incumeta cineva sa faca? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y9SlZjRfkOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da...daca as avea minim 5 ore libere timp de 20 de zile, nici un puradel pe cap, care sa-mi zica plangand:"Mi-a furat papusaaa", nici un animal flamand (gaini,gaste, capre, caini...) si o nevasta care sa-mi aduca dimineata cafeaua si seara un pahar cu vin, iar mesele zilei sa fie servite la timp.Dar cum astea nu se-ntampla...Oricum imi place dispozitivul si-l trec pe lista cu "ce-o sa fac la pensie". :D

#3254
edilari

edilari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2011
Are cineva asa ceva?http://www.onestop.ro/motocultor-kipor-kgt510c--pid39920  Cum se comporta?Cei de la service cu ce probleme vati intalnit la acest model?Oscilez intre BSR900 SI acest model ce imi recomandati.Asta vad ca are ambreiaj separat pe fiecare roata, isi merita pretul?Astept pareri . Va multumesc!!P.S. Daca mai astept se vor mai ieftini spre primavara sau din contra.Cunoscatori sa isi dea cu parerea...

#3255
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Daca ai bani de Kipor nu mai sta pe ganduri dar vezi si preturile la acesorii. Oricum freza tractata face toti banii.

#3256
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Incearca sa mergi cu unu fara amberiaje pe  roti si dupa aia incearca si Kipor.
Asa o sa vezi diferenta.
Ei dau si multe utilaje ca optionale.
Acum daca le si aduc asta e altceva.
Au si site in ro.
http://www.kipor.ro/
Grig

#3257
alege

alege

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.12.2011
Numai de chinezesti vorbiti pe acest forum?
Sunt destule motosape si motocultoare "adevarate" in lumea asta.

#3258
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Pai noi doar cu astea ne stim!
Din mai multe motive .
Ceva propuneri, noutati ?

Grig

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate