Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3205
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 20:24, said:

Ar fi,se va afla totul in timp,mersi de intrebare,anul asta inca sint in proiecte si povesti cu diversi mecanici,fiecare as la locul sau de munca,dar cu pareri impartite.Dar exista nistii linii generale,acel domn din state prezinta in mare cam la ce ma judec si vreau sa obtin,dar cu alte piese,caci el a refacut ceva scos din fabrica si lasat de paragina,pe cind eu MUSAI sa fac de la 0 (zero).
Odata proiectul pe hirtie finalizat,va fi postat si voi incepe lucrul care va fi foarte lent din lipsa de toate (stau la bloc,nici garaj nu am).

Deocamdata vorbesc si eu sa ma flu in treaba si nici motosapa nu am, oscilez si eu mai rau ca cei de mai sus intre a-mi lua sau nu si de care sau poate i-mi da scaiba in rate.... apropo de garaj, pentru garaj i-am invidiat din todeauna pe americani, si l-au permis din todeauna (ma rog, majoritatea) si au acolo locsorul unde-si fac de cap.... pe timpul lui nea` Nicu, la noi, era aproape o infractiune sa ai asa ceva si tot la bloc stau si eu numa simbata "evadez" la tara unde ma impart intr miii de prioritati, dar, ca si bancul, daca bani de motososapa nu am un motor tot i-mi iau... si trecind peste toate (cuti viteza, lanturi, pinioane etc etc) cum ai de gind sa faci tractiunea spate, banuiesc ca o fi si o tractiune spate, pentru ca eu nu vad decit o transmisie cu lant, ideal ar fi un diferential (parca asa se cheama) gen Dacia papuc dar totusi e cam mare... ma rog, ceva de acest gen, si o consider piesa/ansamblul cel mai important, restul, schimbator de viteze, ambreiaj si alte cuplaje mi se par chiar simple, iar mi-am adus aminte de americanul acela cu tancul... ma impresionat "la lacrimi" tot sistemul acela inventat de el pentru actionarea senilelor.....

#3206
joykare

joykare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.12.2010

View Posthoria66, on 7th December 2011, 20:09, said:

NU alergi deloc. Stai pe scaunel. Matale nu te-ai uitat la poze ? Nici pe youtube ?



Am facut eu o gradina de 1.000 mp asta-primavara cu al meu Pubert Loncin, cam 4 ore si ceva. Dar nu doua treceri in curmezis, ci suprapusa prima freza peste ultima din randul anterior. Si batut bine de tot pe loc. Pamantul foarte tare, ca plouase, se uscase si facuse o crusta de numa' numa'. Si dup-aia, noaptea, cine visa ca-i sunt batute mainile cu maiul ?
fara suparare ,ai dat vreodata cu motosapa sau ajungem iar sa ne  contram fara rost?

#3207
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Posthoria66, on 7th December 2011, 21:09, said:

NU alergi deloc. Stai pe scaunel. Matale nu te-ai uitat la poze ? Nici pe youtube ?


http://forum.softped...a...t&id=719024
  Si mai cautati si pe aici http://forum.softped...howtopic=774269   ,chit ca nu ii complet

Edited by horia66, 07 December 2011 - 20:23.


#3208
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostNickRvl, on 7th December 2011, 20:10, said:

cum ai de gind sa faci tractiunea spate, banuiesc ca o fi si o tractiune spate, pentru ca eu nu vad decit o transmisie cu lant, ideal ar fi un diferential (parca asa se cheama) gen Dacia papuc dar totusi e cam mare...

Se numea odata ... Damas ! Avea tractiune spate, cu o punte micuta si draguta cu diferential pe ea... Si daca ai noroc cu carul, chiar gasesti o punte de-aia - ori la dezmembrari, ori nou-nouta. Da' musai cu tot cu cardan.

View Postjoykare, on 7th December 2011, 20:14, said:

fara suparare ,ai dat vreodata cu motosapa sau ajungem iar sa ne  contram fara rost?

Mda. De vreo 2 ani tot dau, in fiecare primavara. O vie de vreo 2.000 mp si o gradina de 1.000.

#3209
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostNickRvl, on 7th December 2011, 21:10, said:

si trecind peste toate (cuti viteza, lanturi, pinioane etc etc) cum ai de gind sa faci tractiunea spate, banuiesc ca o fi si o tractiune spate, pentru ca eu nu vad decit o transmisie cu lant, ideal ar fi un diferential (parca asa se cheama) gen Dacia papuc dar totusi e cam mare... ma rog, ceva de acest gen, si o consider piesa/ansamblul cel mai important, restul, schimbator de viteze, ambreiaj si alte cuplaje mi se par chiar simple, iar mi-am adus aminte de americanul acela cu tancul... ma impresionat "la lacrimi" tot sistemul acela inventat de el pentru actionarea senilelor.....


Lol,dacia...Te mai las 5 min si pe urma iti dau soluita ! :D
Punte spate de Damas (ii CU diferential),ax cardanic scurtat la maxim,sudat sau alta solutie o roata dintata pe capatul ei,una pe axul motorului,lant intre ele,Asta ii 1 dintre variante.La cealalta intercalezi o cutie de viteze (ex de atv,cred)intre cardan si motor,si o faci cu ambreiaj,si ai si mai multe viteze.
Solutia mea ii ca la tricicleta;o roata dintata pe mijlocul axului spate(bara plina de fi 40),roti dintate si lant de macar de jumate ( 1/2) de tol sau chiar mai gros,carma(volanul) ca la karturile cu motor de mobra de pe vremea lui ceasca sau adaptata de la dacia 500.O singura viteza si mai apropiata ca pret de punga mea (1 bucata lant de 1/2,are 5 m si costa 130 Ron :D,asta de ex)
Inca nu ii finalizata,inca caut solutii la diverse probleme,unele minore,altele...Acolo la tractorase ai mai multe pdf-uri ,ca si inspiratie fac cit 10000 de cuvinte...

Horia ai fost mai rapid (gand la gand cu bucurie)

Edited by alexbjorg, 07 December 2011 - 20:31.


#3210
joykare

joykare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.12.2010

View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 20:15, said:

http://forum.softped...a...t&id=719024
  Si mai cautati si pe aici http://forum.softped...howtopic=774269   ,chit ca nu ii complet
bag de seama ca nu stii care este diferenta dintre o motosapa si un motocultor.......ne-am intors de unde-am plecat....hai pa ,c   a sunt prea multi experti p'aici.

#3211
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
io? in nici un caz. :thumbup:

#3212
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postjoykare, on 7th December 2011, 21:31, said:

bag de seama ca nu stii care este diferenta dintre o motosapa si un motocultor.......ne-am intors de unde-am plecat....hai pa ,c   a sunt prea multi experti p'aici.


Era vorba ca stai pe scaunel,ca nu alergi dupa ea si ti s-a dat exemplu de ceva de 15 cp,care este asemanatoare.Dar vad ca esti si expert :D si suparacios; si "hai pa!" daca pleci de tot,daca nu ,fi politicos!

Cit despre diferenta intre motosapa si motocultor,este linie foarte subtire dar foarte bine delimitata,dar pe care putini o inteleg (ex:vreau o masina cu consum mic:pe benzina sau pe motorina?nu conteaza,nu eu fac plinul)-analogie:a NU se intelege la tipul de carburant,ci la modul in care cineva vrea sa cumpere ceva dar inca nu poate pricepe ce cu ce se maninca;fara aluzii,purul adevar
Daca vrei sa afli totusi,NU am sa iti explic pentru ca nu meriti :D ,te trimit sa iei TOT topicul de la inceput,si stunci vei intelege de ce unii dintre noi sintem satui de repetat. :pace:

Edited by alexbjorg, 07 December 2011 - 20:44.


#3213
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Om fi noi experti da nu santem asa capabili ca alti la motosapat.

#3214
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postjoykare, on 6th December 2011, 21:26, said:

Am vrut sa spun ca daca eu cu o motosapa muncesc 3ha ce sens are sa dai dublu si sa muncesti mai putina?

Mai omule, tu ai zis ca "ce sens are sa dai dublu ?" (pe un motocultor). Ca tot asa te alearga, ca si motosapa. Iar eu am zis ca ala nu te alearga, ca stai pe scaunel. Tu nu mai tii minte cum a deviat discutia ?

#3215
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Posthoria66, on 7th December 2011, 21:41, said:

Mai omule, tu ai zis ca "ce sens are sa dai dublu ?" (pe un motocultor). Ca tot asa te alearga, ca si motosapa. Iar eu am zis ca ala nu te alearga, ca stai pe scaunel. Tu nu mai tii minte cum a deviat discutia ?


:peacefingers:

#3216
joykare

joykare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.12.2010

View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 20:35, said:

Era vorba ca stai pe scaunel,ca nu alergi dupa ea si ti s-a dat exemplu de ceva de 15 cp,care este asemanatoare.Dar vad ca esti si expert :D si suparacios; si "hai pa!" daca pleci de tot,daca nu ,fi politicos!
auzi prietene vad ca in primul rand esti of-topic (de fapt nu numai tu) altul era rostul topicului-sa putem da o idee viitorilor cumparatori-si in al rand nici tu nu stii ce vrei sa zici ba  de dacia ba de damas,cine vrea sa ia o motosapa este in ceata totala.

#3217
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
alex si horia cred ca Damas-u intradevar s-ar potrivi, nu am vazut nici unul la dezmembrari pe aici pe la noi, stiu unu` de vinzare, sigur no sa fie de acord sa-mi de mie puntea spate.... intradevar e o idee buna, am pus-o la dosar. Alex, sub nici o forma sa nu faci "ca la tricicleta" sau poate nu-mi dau eu seama, fara diferential sar putea sa te trezesti ca tragi de volan sa cirmesti, ai rotile cirmite dar "masinaria" merge tot inainte, intelegi ce vreu sa spun. Ma uit la tractoarele alea pe care si le permiteau americanii acum "2000"de ani si toate aveau diferentiale, asa ca "cu ochii pe Damas" (scuzati)...

#3218
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View Postpufarin, on 6th December 2011, 23:01, said:

Are, de exemplu: efortul depus mai mic, timpul mai scurt de executare a lucrarii, fiabilitatea, randament, etc. Apropo tu cu ce lucrezi 3 ha ?
Oare U 650?


View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 17:33, said:

Motosapa in sus,honda,jos,matgrit la stinga,chineji la dreapta dar iata 2 maini dibace (recunosc,nu ale mele)
Attachment 318.jpg
Attachment 319.jpg
Link-ul complet aici .

Cit despre aia 3 ha,mai taiati si voi sau altceva nu aveti de facut DECIT munca cimpului...De era scaiba aici va zicea vreo 2 de...obraz...
Cine nu stie,motosapa CHIAR inseamna 2 treceri,perpendiculare una peste alta,iar daca este si iarba(teren nelucrat de un an de zile) vreau sa il vad si eu pe Arnold ala care se ia la tranta cu 3 HA.
Sorry,dar nu m-am putut abtine...
Pentru cei care totusi nu cred,de curios,un test:sa vedem cit timp va ia la 1 ar sa faceti si numa 2 treceri(corecte,nu fusherai) de frezat cu motoroto si pe urma inmultiti.Rezulta ca te apuci in martie si in concediul din vara apuci sa pui si cartofi sau zarzavaturi,care or iesi anul urmator.:D

@SCAIBA,hai da-le peste nas,ca le zici mai bine decit mine...!
Stiu eu , 0,5 ha inseamna 4 ore la o singura trecere , cu latimea de lucru de 1 m. ce ziceti primesc un 10 pt. raspuns?

#3219
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postjoykare, on 7th December 2011, 21:48, said:

auzi prietene vad ca in primul rand esti of-topic (de fapt nu numai tu) altul era rostul topicului-sa putem da o idee viitorilor cumparatori-si in al rand nici tu nu stii ce vrei sa zici ba  de dacia ba de damas,cine vrea sa ia o motosapa este in ceata totala.


Daca tot ne atacam,as dori sa imi fac o idee asupra minimului conostintelor d-tale:fiind vorba de motosape,motocultoare,as dori sa stiu honda d-tale in ce categorie se incadreaza.(Nu pentru mine,ci pentru cultura d-voastra generala,pe mine oricum nu intereseaza)
Despre "si in al rand nici tu nu stii ce vrei sa zici ba  de dacia ba de damas" as vrea sa recititi de 10 ori contextul in care apar acele lucruri si le patrundeti intelesul,chit ca este off-topic.
Cit despre ceata totala,nu sintem de vina ca sint nspe mii de tipuri de motoroto si ca nu dispunem de banii,lotul  de pamint si bancul de probe necesare pentru a ne putea da cu parerea privitor la performantele lor,indiferent de tip,provenienta si data aparitiei.
Insa viitorul cumparator este "invitat" sa CITEASCA macar jumatate de topic pentru as face o parere privitor la anumite aspecte,cit si la marcile pe care le avem in dotare,fiecare pe tarlaua lui.
Caci daca aveam cu TOTI bani sau nevoie,nu ne luam motosape ci direct motocultoare(sper ca stiti care e diferenta intre ele,intrebarea de mai sus) sau tractoare si d-ta si altii nu mai aveati pe cine sa intrebati,nici ce sa cititi si nici unii sa jigneasca(voit sau involuntar) cit de cit voalat experienta si bunavointa unora de intr-ajutorare.
Scuze daca ranesc sentimentele unora dar eu unul ma simt cam aiurea ca incerc sa fiu cit de cit de ajutor benevol,si sa ma iau in gura cu cineva care poate a beneficiat deja de cele citite mai sus (respectiv TOT topicul)si pe urma imi da in cap,ceva de genul oul sau gaina...
Toata aceasta discutie este total aiurea si ma retrag din polemica,facind abstractie de atacurile viitoare (voite sau involuntare),dar raman prezent in continuare.
(din respect pentru unii,si nestiinta altora pe de alta parte)

#3220
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostNickRvl, on 7th December 2011, 21:11, said:

alex si horia cred ca Damas-u intradevar s-ar potrivi,

Cre' ca s-ar potrivi si-o punte de Suzuki Samurai, la o adica. Ca-i tot micut. De Jimny nu pot sa zic, ca sunt destul de noi si scumpe. Poate unu facut praf intr-un accident ...

#3221
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011
EU PROPUN PACE . ACEST FORUM NU ESTE PT. CONTRARI CERTURI INJURATURI ETC. SA DEVENIM PRIETENI SA NE AJUTAM RECIPROC . DA AM EU O MOTOSAPA DE LA MAT : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IkFhK89M0P4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  ESTE VIDEO AFCUT DE MINE . merge foarte bine . dar cum am mai zis piesele sunt scumpe :((( . la 30 de ari care ii  am face fata cu brio .  dar am si eu o intrebare ( care va pricepeti ajutatima plz ) pot sa ii pun plug si prasitoare ??  VREAU IN primavara sa ii trag o vopsea ca s-a cam dus si vreau sa ii fac un plug si o prasitoare  . DECI PACE :x :x  sunte-ti de acord ? :D  unu are o motosapa altu alta, fiecare i se pare in felul lui care e mai buna :X DEPINDE DUPA GUSTURI :x
  NOROC :X

#3222
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postliblingnic, on 7th December 2011, 22:17, said:

Oare U 650?



Stiu eu , 0,5 ha inseamna 4 ore la o singura trecere , cu latimea de lucru de 1 m. ce ziceti primesc un 10 pt. raspuns?
La vocea romaniei sint 4 arbitri,eu fiind unul;din partea mea treci mai departe in urmatoarea etapa :D Din pacate tre sa iti dau dreptate,si asa mi de ciuda :D

@NickRvl Din pacate nu am de ales;daca aveam bani,luam tractoras japonez la 2500-3000 euro.Dupa vorba lui @scaiba, eu sint vinovat de praful din buzunare,recunosc,dar numai in parte:nu-mi permit sa ma las de fabrica(sint un simplu muncitor),nici sa ma mut la tara definitiv inca (am o mama ff in virsta in ingrijire,casa este a ei ,ma rog,am eu crucea mea)
Zice o vorba ungureasca:Kicsi penz,kicsi muzsika!Bani putini,muzica putina!(se refera de cit ii dai la "tigan" sa iti cinte la ureche cind "mergi la lautari" )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate