Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3187
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Totusi ce motosapa folosesti.

#3188
joykare

joykare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.12.2010

View Postpufarin, on 7th December 2011, 13:03, said:

Totusi ce motosapa folosesti.
eee,trebuia sa citesti un pic mai bine,honda fg315e2

#3189
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Si vrei sa imi spui ca mergi 37 km in spatele ei la frezat, asta presupunand ca faci doar o trecere ?

#3190
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.10.2009

View Postpufarin, on 7th December 2011, 14:44, said:

Si vrei sa imi spui ca mergi 37 km in spatele ei la frezat, asta presupunand ca faci doar o trecere ?
iti spun eu ca se poate. Mi-a spus cineva ca lucreaza 1 ha pe zi cu o motosapa din aceea. Dar a uitat sa mentioneze ca era 1ha de vie, mergea o data pe fiecare rand, deci jumatate din suprafata, si pe urma am constatat ca el muta bolovanii de colo colo. :thumbdown:  Eu facusem febra musculara numai ca l-am vazut cat alerga in spate ei, ca mergea de parca avea roti :death:
Eu de aceea am schimbat-o. Ca ma alerga prea tare...am vrut una mai scumpa si mai puturoasa. :OK:
Ps: este posibil de lucrat 3 ha cu o motosapa...daca aduni suprafata muncita pe un an de zile, si nu mai ai altceva de facut decat sa frezezi, si poate te rogi la D-zeu sa nu dea ploaie prea multa ca sa ai timp sa lucrezi. Totusi spor la lucru :peacefingers:

#3191
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Motosapa in sus,honda,jos,matgrit la stinga,chineji la dreapta dar iata 2 maini dibace (recunosc,nu ale mele)
Attached File  318.jpg   145.46K   184 downloads
Attached File  319.jpg   146.23K   157 downloads
Link-ul complet aici .

Cit despre aia 3 ha,mai taiati si voi sau altceva nu aveti de facut DECIT munca cimpului...De era scaiba aici va zicea vreo 2 de...obraz...
Cine nu stie,motosapa CHIAR inseamna 2 treceri,perpendiculare una peste alta,iar daca este si iarba(teren nelucrat de un an de zile) vreau sa il vad si eu pe Arnold ala care se ia la tranta cu 3 HA.
Sorry,dar nu m-am putut abtine...
Pentru cei care totusi nu cred,de curios,un test:sa vedem cit timp va ia la 1 ar sa faceti si numa 2 treceri(corecte,nu fusherai) de frezat cu motoroto si pe urma inmultiti.Rezulta ca te apuci in martie si in concediul din vara apuci sa pui si cartofi sau zarzavaturi,care or iesi anul urmator.:D

@SCAIBA,hai da-le peste nas,ca le zici mai bine decit mine...!

Edited by alexbjorg, 07 December 2011 - 16:45.


#3192
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011

View Postpufarin, on 7th December 2011, 08:57, said:

Motosapele se la MAT numai romanesti nu sant, cel mult sant ansamblate la noi.

pe cuv ?? :S :S  vino in fabrica si uitate , unde sunt facute !. daca nu stii nu te baga !!!!

Edited by horia66, 07 December 2011 - 20:04.


#3193
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
@danutz2011 pune poza din/cu fabrica si atunci ne scoatem palaria in fata lor.

PS.
Nu avem pretentia sa fabrice si motoarele.

#3194
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostIdI1, on 7th December 2011, 18:17, said:

@danutz2011 pune poza din/cu fabrica si atunci ne scoatem palaria in fata lor.

PS.
Nu avem pretentia sa fabrice si motoarele.



Nu stiu altii cum...simt,dar mie imi pute a reclama mai mult sau mai putin mascata,parca sintem la ProTv :P
Ca de bursa,cam putini am auzit...
Of
..."unix choose his friends..." o parere despre arch?sau mai bine debian?Cochetez cu ideea de free-OS,ca m-am saturat de antivirusi,malware and other "windows-friendly" things...

Edited by alexbjorg, 07 December 2011 - 17:39.


#3195
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
@alexbjorg. Daca nu ai incercat  pana acum o aroma de Linux, incearca o aroma de menta sa vezi daca te prinde, LinuxMint.

sau direct de pe softpedia:

http://news.softpedi...ow-236232.shtml

#3196
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 16:33, said:

Motosapa in sus,honda,jos,matgrit la stinga,chineji la dreapta dar iata 2 maini dibace (recunosc,nu ale mele)
Attachment 318.jpg
Attachment 319.jpg
Link-ul complet aici .

Cit despre aia 3 ha,mai taiati si voi sau altceva nu aveti de facut DECIT munca cimpului...De era scaiba aici va zicea vreo 2 de...obraz...
Cine nu stie,motosapa CHIAR inseamna 2 treceri,perpendiculare una peste alta,iar daca este si iarba(teren nelucrat de un an de zile) vreau sa il vad si eu pe Arnold ala care se ia la tranta cu 3 HA.
Sorry,dar nu m-am putut abtine...
Pentru cei care totusi nu cred,de curios,un test:sa vedem cit timp va ia la 1 ar sa faceti si numa 2 treceri(corecte,nu fusherai) de frezat cu motoroto si pe urma inmultiti.Rezulta ca te apuci in martie si in concediul din vara apuci sa pui si cartofi sau zarzavaturi,care or iesi anul urmator.:D

@SCAIBA,hai da-le peste nas,ca le zici mai bine decit mine...!
nenea .. vino la mine ca eu am lucrat 3 hectare cu motosapa...aveam si tractor nu ca nu as fi avut dar nu am putut intra cu tractorul in camp supt nici o forma si mi/am luat motosapa la spinare i/am aratat ogorul in timp ce am irbicidat cu pompa de spate motosapa sor odihnit apoi am inceput actiunea ... 50 de ari in jumate de zi.. asaca daca nu ai folosit asa ceva ..si tare ma gandesc ca nu ai folosit de ce sa/i desconsideram pe oameni?

#3197
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Eu la 2 ha de meri cu tractorul si freza de 1,6 m folosita doar cu jumatate din cutite(0,8 m) si o singura trecere fac aproape o jumatate zi. Si frezarea acopera cam 40% din suprafata.

#3198
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010

View Postdanutz2011, on 7th December 2011, 16:45, said:

pe cuv ?? :S:S  vino in fabrica si uitate , unde sunt facute !. daca nu sti nu te baga !!!!
eu, unu am vazut (fabrica) linia de montaj-bancurile de lucru. in magazia lor ai sa vezi toate piesele componente ale motosapelor care sunt asamblate de ei nu fabricate( fabricarea presupune turnatorie proprie, masini de prelucrat etc), motorul in doi timpi cauta pe net si cu greu ai sa gasesti producatorul lui, cel in patru timpi zbm 200c marca zanetti (  http://www.zanettimo...BenzinaZBM.aspx ) nu-mi inspira incredere, au renuntat la cele honda doar pt ca erau mai scumpe, ca o parere strict personala, cred ca toate piesele care alcatuiesc transmisia sunt si ele importate din china via italia

#3199
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 17:33, said:

Motosapa in sus,honda,jos,matgrit la stinga,chineji la dreapta dar iata 2 maini dibace (recunosc,nu ale mele)
Attachment 318.jpg
Attachment 319.jpg
..........................

Stiu ca "intentionezi" sa faci un tractoras, ai vreun proiect in lucru?

#3200
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Linuxmint merge dar vreau ceva mai micut, like puppy sau cruhchbang si out of the box.Mai incerc cu live-usb-uri,dar parca tot archbang ar fi cistigatorul.Buntu&friends ii fain dar nu imi vee camera web.Ma rog,mai vedem...Multumesc.

Nu se poate intra cu tractorul de nici o forma da se intra cu motosapa si se face si 50 ARI in juma de zi....Bine tata,BRAVO!
In urma cu vreo 2500 de postari,daca s-ar fi cautat,s-ar fi aflat ca sint detinator de motosoapa(nu conteaza marca si puterea)si alte cele.Intimplator,cei 15 ari din spatele casei soacrei stiu in cit timp ii frezez cu motoroto,2 treceri corecte si stau si ma minunez de unii.Curios,stiu si cit timp face tractoristul cu freza tractata intr-o singura trecere aceeasi suprafata.Inseamna ca eu( si unii care tac in neincredere caci tacerea e de aur) sint un lenes fara pereche si lucru mai incet ca americanii la autostrada.
Cu tractorul,si juma de suprafata,si aia numa jumate,aia o mai cred,caci e posibil,dar restul...
Toma-Necredinciosul ma cheama!
Nu ma cert,dar totusi unii merita un picutz trasi de maneca.
Cit despre clone si reclame la anumite scule,exista bursa.Nu mai laudati atit ori firma asta ori aia ori ailalta,cam TOATE sint chinezisme,NOI nu producem NUMAI ansamblam,si la service ne pricepem sa luam banii de la nestiutori.
Mai bine sa dam sfaturi pertinente,sa ne prezentam sculele si faptele eroice in pura lor realitate,si sa mai punem si metrul pe pamint nu sa apreciem din ochi+TVA si sa devenim supertarani mecanizati.
Sa nu uitam totusi ca mai intra si nestiutori care in urma sfaturilor noastre mai mult sau mai putin competente ajung sa ne umple frigiderele cu carne.
Eu de aceea ma abtin sa mai comentez care scula e mai buna.Exista 2-3 sfaturi generale,care nu sint batute in cuie dar e bine de urmat,ele fiind "supte" din experienta personala a celor 3000 si ceva de postari ale experientelor personale ale mecanizatilor "de grupa mica".In rest,fiecare dupa muschii,punga si priceperea sa...
Si ute asa,ma fac si eu nevazut ca dl. scaiba...
Deie D-zo sa scoateti tara din rahatul in care se scalda,caci mancarica tot voi o produceti.
Sarbatori fericite sa aveti,an nou si imbelsugat,rezervorul,pivnita si podul pline de rod imbelsugat si ....pamint in optim!
Alex

#3201
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011
bine NA SUNT FACUTE IN CHINA  . nu am deunde sa fac poze ca nu e fabrica mea . dar am si eu o intrebare la motosapa mat http://magrit.ro/?page_id=10    merge sa-i pun plug si prasitoare ?? voi cezceti . si apropo nu fac reclama nimanui ca nu castig nimic .   ce motocultor imi recomnadati as vrea sa-mi iau ???

#3202
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostNickRvl, on 7th December 2011, 20:09, said:

Stiu ca "intentionezi" sa faci un tractoras, ai vreun proiect in lucru?
Ar fi,se va afla totul in timp,mersi de intrebare,anul asta inca sint in proiecte si povesti cu diversi mecanici,fiecare as la locul sau de munca,dar cu pareri impartite.Dar exista nistii linii generale,acel domn din state prezinta in mare cam la ce ma judec si vreau sa obtin,dar cu alte piese,caci el a refacut ceva scos din fabrica si lasat de paragina,pe cind eu MUSAI sa fac de la 0 (zero).
Odata proiectul pe hirtie finalizat,va fi postat si voi incepe lucrul care va fi foarte lent din lipsa de toate (stau la bloc,nici garaj nu am).

#3203
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdanutz2011, on 7th December 2011, 20:17, said:

bine NA SUNT FACUTE IN CHINA  . nu am deunde sa fac poze ca nu e fabrica mea . dar am si eu o intrebare la motosapa mat http://magrit.ro/?page_id=10    merge sa-i pun plug si prasitoare ?? voi cezceti . si apropo nu fac reclama nimanui ca nu castig nimic .   ce motocultor imi recomnadati as vrea sa-mi iau ???
  Ok.Facem pace!De matgrit nu zic nimic si nimeni nu are sa iti zica caci nimeni nu are de la firma asta scula.Eventual cumperi tu si ne povestesti ca sa stim si noi :D
Sfaturi:
-incerca si rasfoieste macar ultima jumatate de topic,caci sint enorm de multe sfaturi (nu te lenevi:cind iti cumperi o masina de ocazie sau o plasma iti faci lectiile si aici dai cu batul in balta?;lectura este OBLIGATORIE si nu optionala
-sa ai service asigurat la tine in oras,NEAPARAT,sau cit mai aproape de locatia ta; NU lua de pe net daca service-ul ii la dracul in praznic,are sa iti para rau GARANTAT
-minim 5,dar mai bine 6 sau chiar 8 magari de forta si REALi nu umflati cu pompa
-sa aiba mers inapoi,caci nu te vad bine daca esti subnutrit
sa fie MACAR cit tine de grea (75-80kg),daca este usoara ai sa ai probleme cu aderenta (tractiunea);daca este usoara patineaza ca masina pe polei (daca citesti topicul vei afla a multime de solutii mai mult sau mai putin ingenioase privitor la derapaj)
-sa aiba macar 2 viteze INAINTE;daca are numai una te cam fugareste
-daca se poate,sa poti adapta si reductor (creste puterea si scade viteza),dar asta este OPTIONALA,caci acum sint si scule mai performante  si la un pret mai scazut ca acum 3 ani (vezi de ex. bsr,unii sint f multumiti de el)
-motor honda sau Briggs&Straton (sper ca am scris corect),pe urma vin celelalte,toate fiind chinezesti,unele nefiind chiar asa rele(daca ii chinezeasca ii naspa-NU in totalitatea cazurilor)
-daca iti permite punga,cumpara ceva cu PRIZA SEPARATA PE FIECARE ROATA DE TRACTIUNE (ambreiaj separat pe fiecare roata),pina acum sintem 2 care am aflat de ce si am postat si sintem disperati pentru asa ceva (restul banuie de ce dar ...) si TOTI inghitim in sec si visam mai departe
-Motosapa NU este facuta pentru ARAT.Punct!Nu este tractor,dar cu anumite modele se poate face aratura de 10-15 cm REALI...
-sa nu puneti botul la sculele de-a gata atasabile la motoroto,ele sint scumpe si slabe calitativ;mai bine vorbiti cu un meserias care vi le face la juma de pret (vezi topic)
-cititi si intrebati,si nu mergeti pe principiul "asta o iau ca ii mai ieftina" ca sa nu va dati cu pumnii in ...cap

Personal,as prefera sculele de pe tractoras.ro (stim noi ce stim) dar depinde si de punga fiecaruia;nu lua asta ca si reclama ci pura realitate:este chinezeasca,este scumpa dar face banii,si ai service BUN in tara si piese de schimb
Cam astea ar fi in general sfaturile gradinita.

LECTURA TOPICULUI ESTE OBLIGATORIE SI NU OPTIONALA!

De ce? Sintem satui sa ne repetam unii pe altii care si ce si de ce din 10 in 10 pagini pentru ca intra tot timpul unii care NU AU TIMP sa citeasca si vor totul mura in gura.
Daca vreti rezolvare in 5 minute ,mergeti la un service sau la Dedemann sau Pracktiker sau Obi ,vorbiti cu oamenii de la vanzari,si Domnul si mila sa sa fie cu voi.

Edited by alexbjorg, 07 December 2011 - 20:05.


#3204
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postjoykare, on 7th December 2011, 12:38, said:

mai mic pe dracu tot asa alergi dupa ea si tot asa iti rupe mainile

NU alergi deloc. Stai pe scaunel. Matale nu te-ai uitat la poze ? Nici pe youtube ?

View Postalexbjorg, on 7th December 2011, 16:33, said:

sa vedem cit timp va ia la 1 ar sa faceti si numa 2 treceri(corecte,nu fusherai) de frezat cu motoroto

Am facut eu o gradina de 1.000 mp asta-primavara cu al meu Pubert Loncin, cam 4 ore si ceva. Dar nu doua treceri in curmezis, ci suprapusa prima freza peste ultima din randul anterior. Si batut bine de tot pe loc. Pamantul foarte tare, ca plouase, se uscase si facuse o crusta de numa' numa'. Si dup-aia, noaptea, cine visa ca-i sunt batute mainile cu maiul ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate