Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Cine ma ajuta si pe mine cu ceva pentru scoala?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
MihaiAdrian95

MihaiAdrian95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.09.2009
Oameni buni stie cineva sa imi explice si mie despre niste chestii la chimia de clasa a 7a? xD facem recapitulare la scoala.. si faza este ca nu mai stiu nimic ( nu ca am inteles vrodata ceva) Spreee exemplu, imi poate explica cineva cum se fac calculele chimice pe baza formulei chimice?

#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Calculele pe baza forumei sunt destul de simple. Sa luam o formula...H2SO4.
Ca sa faci raportul atomic, scrii elementele din formula (nu e chiar corecta exprimarea), adica

H:S:O (ca din astea e facut acidul sulfuric), si apoi in ordinea in care le-ai scris, cati atomi ai din fiecare. Avem 2 de hidrogen, 1 de sulf si 4 de oxigen, deci
H:S:O=2:1:4

Ca sa faci raportul de masa iei raportul atomic si il inmultesti cu numarul de masa A al elementelor. Hidrogenul are 1, sulful 32 si oxigenul 16, deci o sa ai:
H:S:O=2*1:1*32:4*16=2:32:64 si daca poti, simplifici. Aici merge prin 2. Si o sa ai H:S:O=1:16:23

Ca sa faci compozitia procentuala, eu folosesc regula de 3 simpla fiindca mi se pare cea mai intuitiva. Faci masa moleculara a ce ai tu (la acid e asta 2*1+1*32+4*16, adica 98 g/mol) si scrii asa (bine, fara cuvinte)

LA 98 g H2SO4..........2 g H2.........32 g S........64 g O2
Ca sa iasa compozitia procentuala pui la 100g
LA 100g H2SO4........x% H2..........y% S........z%O2

X=100*2/98
Y=100*32/98
Z=100*64/98.

Nu mai fac calculele, sper ca ai inteles.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate