Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ubuntu 10.04 LTS a.k.a. Lucid Lynx

- - - - -
  • Please log in to reply
870 replies to this topic

#19
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Cred ca unul din marele avantaje ale lui linux sunt multitudinea de distributii. Fiecaruia i se potriveste una in functie de preferinte, cunostiinte si hardware. Si discutia voastra de mai sus exact la concluzia asta ajunge.

Haideti sa pastram topicul special pentru discutiile despre 10.04

#20
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

 danutHD, on 9th November 2009, 18:23, said:

Cred ca unul din marele avantaje ale lui linux sunt multitudinea de distributii. Fiecaruia i se potriveste una in functie de preferinte, cunostiinte si hardware. Si discutia voastra de mai sus exact la concluzia asta ajunge.

Haideti sa pastram topicul special pentru discutiile despre 10.04
Off: pe mine ma enerveaza chestia asta,au ajuns toti prostii (scuzati expresia) sa faca cate o distributie Linux,am vazut de curand linux HANNA MONTANA, serios .. wtf ...

On: Credeti ca vor aparea efecte compiz noi in 10.04?

Edited by Gh3r0m, 09 November 2009 - 17:49.


#21
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Scuze ca am fost offtopic.
Am postat gresit din prima, dar fara sa vreau.
Nu am mai facut al doilea post unde trebuia, desi daca stau sa ma gandesc era mai bine sa il fac.
Din cele testate pana acum si aici vorbesc de stick-ul meu am ajuns la concluzia ca din cele 5 distributii live incercate toate imi raporteaza un transfer de date extrem de lent sub 1 Mb/s.
In windows stick-ul nici nu mai e recunoscut. Cred ca e busit rau de tot.
O sa il duc la garantie dupa ce il mai testez maine pe alt calculator cu Sidux sa vad ce zice.
Daca am aceleasi rezultate garantie scrie pe el.

Multumesc pt. intelegere.

Edited by Fratello_2007, 09 November 2009 - 18:48.


#22
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009
Sa revenim la subiect:

Ubuntu 10.04 LTS se va baza pe Debian testing, nu pe Debian unstable, cum a fost pana acum. Debian testing va "ingheta" in decembrie si cativa developeri de la Ubuntu vor lucra la Debian pentru asta. Apoi, dupa "freeze", vor lucra impreuna la buguri. Cred ca Ubuntu 10.04 va fi cel mai stabil si lipsit de buguri release de pana acum.

#23
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@D3b1an ce nu inteleg eu.
Debian Unstable e mai stabil decat Ubuntu.
Sidux si Mepis la fel. (astea folosesc tot Debian sid.)
Acum nu cred ca Ubuntu va deveni mai stabil pt. ca va folosi Debian testing.
Parerea mea.
De ce Ubuntu nu are si el pachete comune cu debian si prefera un deb mai aparte?
Adica ce avantaj are un pachet deb din ubuntu fata de un pachet deb din debian?
Daca tot cream distributii asa cu duiumul cel putin sa ramanem compatibili cu parintele.
Ubuntu 10.04 posibil sa fie mai stabil din motive de LTS, nu pt. ca va fi debian testing.
Ubuntu nici ceva observate de mine promite viteza de boot mai mare, dar nu s-au tinut de cuvant.
Au promis tot felul de modificari si nu vad mai nimic schimbat la aspect.
Nu spun ca nu e stabil noul ubuntu. Dar ori se misca extrem de greu in a pune mana si a face ceva Ok, ori nu prea au ei chef sa ne asculte si fac cum ii taie capul.

#24
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Trebuie sa apara primul alpha zilele astea,nu-i asa?  :)

Edited by Gh3r0m, 30 November 2009 - 12:30.


#25
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003

 Gh3r0m, on 30th November 2009, 12:29, said:

Trebuie sa apara primul alpha zilele astea,nu-i asa?  :)

Nu :( L-au amanat iara, incep si astia sa faca ca Fedora.... deja ma irita.

Primul alpha apare pe 10 in loc de 3  :confuzzled:

#26
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Of, maine trebuia sa apara...

#27
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009
Cine va opreste sa luati build-ul zilnic?
Aveti aici: http://cdimage.ubunt...y-live/current/
Apoi il aduceti la zi si gata.

 D3b1an, on 9th November 2009, 19:24, said:

Sa revenim la subiect:

Ubuntu 10.04 LTS se va baza pe Debian testing, nu pe Debian unstable, cum a fost pana acum. Debian testing va "ingheta" in decembrie si cativa developeri de la Ubuntu vor lucra la Debian pentru asta. Apoi, dupa "freeze", vor lucra impreuna la buguri. Cred ca Ubuntu 10.04 va fi cel mai stabil si lipsit de buguri release de pana acum.
Se pare ca nu va fi asa, acesta era planul dar e cam greu de pus in practica.
Debian testing va "ingheta" in martie din cate se pare.

Ubuntu 10.04 LTS se va baza pe Debian testing, totusi, deci aici nu e vreo schimbare.

#28
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Singura problema cu USB-ul, se intampla cand conectam telefonul si nu era recunoscut din prima. In rest aveam viteze mari de copiere pe stick-uri, ~10 MB/s.

La 9.10 am renuntat dupa 3 zile, pentru ca nu imi apareau driverele pentru placa mea video.


Sa speram ca 10.04, fiind LTS sa ne incante si prin interfata dar si prin stabilitate.

#29
buxa

buxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.03.2007

 Fratello_2007, on 9th November 2009, 16:31, said:

Inca un lucru prost despre Ubuntu.
Am avut incredere in el.
Si el imi oferea doar dezamagiri.
Ultima dezamagire pe care nu o pot trece cu vederea este partea de usb 2.0
Madam *ubuntu habar nu are ce e ala usb 2.0 nici in anul 2009.
Pacat.
O sa revin la Debian sau ceva pe Slackware.
Sa crape X aplicatie mai e cum e dar sa nu te poti folosi de usb 2.0 e crima.
Am incercat sa caut raspunsuri, nimic.
Am incercat sa vad ce pot sa ii fac si se pare ca nu am ce. Nu am chef sa recompilez kernel acum.
Pe langa faptul ca vine cu un monstru de kernel de aproape 15 MB Ram, e nu stie usb 2.0

Sa nu mai zic ca X-ul mananca resurse aproape de 3 ori mai multe decat este necesar.
Transmission are un bug enervant cand vine vorba de limitare a vitezii provizorie, carie hardiscul continuu.
Daca vrei sa downloadezi pe o partitie NTFS procul sta in 99%.
Swap-ul desi am 350 Mb Ram Liberi din 512 pe XFce, incepe sa se ingrase de la sine.

Sincer imi ajunge. Am sperat ca in ultimii 4 ani a facut progrese. Si o spun cu mana pe inima, nu, nu a facut nici un progres.
Imi pare rau ca ubuntu reprezinta lumea linux in general. In general cand spui cuiva linux persoana se gandeste la ubuntu.
Toti care vin sa imbratiseze linux incearca ubuntu si fiindca comunitate nu face un OS cum trebuie fug pe Windows.
Pacat. Cele mai multe critici vin din cauza unui OS ca ubuntu.

Totusi daca as putea rezolva problema cu usb 2.0 i-as mai da o sansa. Cu restul problemelor ma pot impaca dar cu problema asta nu.

Eu zic sa folosesti Ubuntu pe un calculator, nu pe prajitorul de paine despre care tot spui tu acolo.
Eu am trecut de vreo 2 ani pe Linux deoarece sub Windows am avut probleme similare cu USB-ul. Am mers la un prieten si s-a uitat pe placa de baza unde avea cativa condensatori pusi la ingrasat. S-au facut ca purceii - adica s-au impuscat. Asta a fost cauza problemei la USB. Am reinstalat windows-ul, chipset-ul drivere ... tot ce se putea - tot USB 1.0 aparea, desi eu stiam ca este 2.0.
Dupa asta am schimbat procesorul, placa de baza si am luat-o de la capat cu reinstalarea - dar de data asta cu Linux Ubuntu. De atunci nu am mai facut nici o reinstalare, practic nu am avut nici o problema. Am si uitat ce inseamna antivirus, drivere, cleanere, defragmentari etc.
Asa ca, nu mai da vina pe sistemul de operare cand rasnita ta este problema. Daca tot vrei sa iti imbunatatesti hardware-ul, citeste mai intai si ce echipamente suporta mai bine linuxul. Din cate am mai citit in acest sens - linuxul iubeste procesoarele si chipseturile Intel, si nu prea ii place ATI la placi video - cauta o nvidia s.a.m.d.

#30
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@buxa problema cu USB 2.0 nu era din Ubuntu, era din USB-urile de pe carcasa.
Nici o problema hardware nu am, deci nu schimb nimic. Inca functioneaza OK PC-ul.
Cat despre celelalte lucruri rama ferm convins ca se putea si mai bine.
Cum spuneam nu sunt chiar asa de noob in ale linux-ului.
Cum spuneam mai sus nu investesc nimic la ora actuala in PC.
Am Nvidia pe PC nu ATI.
Ubuntu nu e primul meu contact cu Linuxul si nici singura distributie instalata.
Pacat ca s-au ars acele portuti usb de pe carcasa. :(
Folosesc linux de ~6 ani stiu ce ii poate pielea. ;)

Edited by Fratello_2007, 06 December 2009 - 11:53.


#31
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
pe mine singurele chestii care ma dezamagesc la ubuntu: alinierea icon-urilor care e mult mai buna in Xubuntu ... si culoarea,care vad ca nu vor sa renunte la ea  <_<

#32
buxa

buxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.03.2007

 Fratello_2007, on 6th December 2009, 11:52, said:

@buxa problema cu USB 2.0 nu era din Ubuntu, era din USB-urile de pe carcasa.
Nici o problema hardware nu am, deci nu schimb nimic. Inca functioneaza OK PC-ul.
Cat despre celelalte lucruri rama ferm convins ca se putea si mai bine.
Cum spuneam nu sunt chiar asa de noob in ale linux-ului.
Cum spuneam mai sus nu investesc nimic la ora actuala in PC.
Am Nvidia pe PC nu ATI.
Ubuntu nu e primul meu contact cu Linuxul si nici singura distributie instalata.
Pacat ca s-au ars acele portuti usb de pe carcasa. :(
Folosesc linux de ~6 ani stiu ce ii poate pielea. ;)

Nu am zis ca nu stii ce este linuxul. Sunt convins ca ai mai multa experienta ca mine, dar daca la mine merge USB 2.0 pe Ubuntu 9.10, inseamna ca stie in anul 2009 ce e ala USB2.0. Nu da vina pe distributie cand poate fi vorba de echipamentul hardware. Eu folosesc Ubuntu pe 2 desktopuri si un laptop - nu am avut nici o problema cu USB-ul si sunt convins ca sunt multi altii pot spune acelasi lucru.

#33
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Hai baietii, la download si testing http://news.softpedi...32-129357.shtml :)

#34
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Acu il testez eu! Fiind under construction nu ma astept la nimic!

LE: Ubuntu 9.10 in picioare. Nu e nimic nou!

#35
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

Quote

"For too long on the Free Software desktop there has been a systray that is simply out of control. It provides for an arbitrary window with arbitrary behavior that developers have used arbitrarily. This provides a difficult interface for users as they don't know what to expect," wrote Gould. "Enough bitching. We're going to fix it."

:thumbup:  ma mir ca s-au gandit sa repare odata tray'u ala nenorocit  :naughty:

Edited by Gh3r0m, 20 December 2009 - 19:46.


#36
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Noutati ceva? L-ati testat pana la urma? Personal ma astept sa fie un SO bun, stabil, avand in vedere ca e LTS.
Sunt curios daca o sa apara Gnome 3 in timp util, desi cred ca chiar daca va aparea nu va fi inclus, poate in 10.10

Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate