Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Terapie in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt plecat din tara de  2 ani,in Irlanda.
  Cat am fost in Ro,n-am putut sa merg din diferite motive la psiholog;ba nu aveam bani,ba nu nu aveam incredere in ei ,ba mi-era rusine sa merg din cauza anturajului(mergi la psiho,bai,esti nebun!).
  Recent am avut crize repetate-ajungeam acasa ,ma tranteam la podea si incepeam sa plang.Asa ca am decis sa caut ajutor aici,in tara asta.Am cautat,am gasit.Am fost la prima sedinta,e bine.
   Problemele mele ,pe scurt: abuz sexual suferit in copilarie,tata alcoolic,un defect fizic,depresie,singuratate si tot ce mai deriva de aici.
   La prima sedinta a fost destul de bine.Limba engleza nu e o dificultate pt mine.

   Dar intrebarea mea este:
     Este sa nu bine ca fac terapie in alta tara decat Ro?Ma gandesc ca sunt diferente culturale,sociale etc care sunt ( sau nu ) esentiale in procesul terapeutic de vidnecare.Poate un psih. roman ar fi inteles mai bine problemele mele si ar fi avut loc o vindecare mai profunda si eficienta.
   Sper ca ati inteles intrebarea mea.
    Regards,Alex.

#2
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgrouch, on 23rd September 2009, 17:24, said:

Sunt plecat din tara de  2 ani,in Irlanda.
  Cat am fost in Ro,n-am putut sa merg din diferite motive la psiholog;ba nu aveam bani,ba nu nu aveam incredere in ei ,ba mi-era rusine sa merg din cauza anturajului(mergi la psiho,bai,esti nebun!).
  Recent am avut crize repetate-ajungeam acasa ,ma tranteam la podea si incepeam sa plang.Asa ca am decis sa caut ajutor aici,in tara asta.Am cautat,am gasit.Am fost la prima sedinta,e bine.
   Problemele mele ,pe scurt: abuz sexual suferit in copilarie,tata alcoolic,un defect fizic,depresie,singuratate si tot ce mai deriva de aici.
   La prima sedinta a fost destul de bine.Limba engleza nu e o dificultate pt mine.

   Dar intrebarea mea este:
     Este sa nu bine ca fac terapie in alta tara decat Ro?Ma gandesc ca sunt diferente culturale,sociale etc care sunt ( sau nu ) esentiale in procesul terapeutic de vidnecare.Poate un psih. roman ar fi inteles mai bine problemele mele si ar fi avut loc o vindecare mai profunda si eficienta.
   Sper ca ati inteles intrebarea mea.
    Regards,Alex.

Da sunt diferente culturale, sociale intr-adevar insa un terapeut bun se va raporta si la acest aspect. Cu precadere insa se va raporta la consecintele pe care evenimentele din viata ta le-a avut asupra ta. Va lua nota prin modul in care iti expui problema (si prin intrebarile pe care ti le va adresa) de backround-ul cultural. Dar in esenta importante sunt efectele care decurg din trecutul tau.

Succes  :OK:

Edited by roua, 23 September 2009 - 21:19.


#3
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007

View Postroua, on 23rd September 2009, 22:16, said:

Da sunt diferente culturale, sociale intr-adevar insa un terapeut bun se va raporta si la acest aspect. Cu precadere insa se va raporta la consecintele pe care evenimentele din viata ta le-a avut asupra ta. Va lua nota prin modul in care iti expui problema (si prin intrebarile pe care ti le va adresa) de backround-ul cultural. Dar in esenta importante sunt efectele care decurg din trecutul tau.

Succes  :OK:


Thanx,cheers!:)
Oricum ,la 25 de euro/sedinta ,o intreb eu si de aspectele socio-culturale.
Si apropo,pe scurt,ce inseamna un terapeut bun?

#4
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgrouch, on 25th September 2009, 16:22, said:

Thanx,cheers!:)
Oricum ,la 25 de euro/sedinta ,o intreb eu si de aspectele socio-culturale.
Si apropo,pe scurt,ce inseamna un terapeut bun?

"In my early professionals years I was asking the question: How can I treat, or cure, or change this person? Now I would phrase the question in this way: How can I provide a relationship which this person may use for his own personal growth?"

Carl Rogers

Cred ca e scurt si la obiect. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate