Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Canale TV / RADIO din Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
zamfy

zamfy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 07.04.2005
De mai mult timp ma intreb ce canale emit in Republica Moldova si, mai ales, ce programe difuzeaza.
Stiu ca acolo se receptioneaza majoritatea canalelor de la noi, dar asta inseamna ca nu exista si posturi nationale moldovenesti care sa transmita filme, seriale, emisiuni proprii etc ?
Iar daca exista si acolo canale interesante si care emit prin satelit, poate ar trebui ca ele sa fie preluate si de Televiziunile prin Cablu din Romania.

Edited by zamfy, 13 May 2005 - 22:04.


#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,176
  • Înscris: 05.05.2003
Din pacate, pe satelit, sunt aproape inexistenti basarabenii... un singur canal (care nu e 100% autohton) au pe satelit si acela e destinat numai rusilor din Moldova  :naughty:
E vorba de STS MOLDOVA, transmis prin satelitul Panamsat 72'EST... tot acolo sunt si 2 posturi de radio moldovenesti (HIT FM si MELODIA FM)

Am putea afla usor ce anume au ei acolo numai daca am gasi pe net adresa unei societati de cablu... sau un ghid TV (asa cum au cam toate ziarele de la noi) :D

#3
zamfy

zamfy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 07.04.2005
Inseamna ca acolo se urmaresc mai mult canalele din Romania. :OK:
Am putea afla mai multe de la cineva care locuieste in Republica Moldova sau care face vizite pe acolo.
Poate ca printre cei inregistrati pe forum e si cineva care ar putea sa ne spuna mai multe, pentru ca subiectul mi se pare interesant.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,176
  • Înscris: 05.05.2003
Aici gasiti lista completa precum si acoperirea & alte date tehnice

#5
zamfy

zamfy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 07.04.2005

r@zvan, on May 15 2005, 08:28, said:

Aici gasiti lista completa precum si acoperirea & alte date tehnice

<{POST_SNAPBACK}>

Ar fi cateva canale, dar cate emit si prin satelit ?
In afara de STS MOLDOVA, din lista respectiva, ai mai gasit ceva pe satelit ?

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,176
  • Înscris: 05.05.2003
Nu au altceva pe satelit... au avut doar o tentativa in anii 2003/2004 (nu mai tin minte exact), dar nu s-a materializat nimic!
Au tot promis atunci ca vor baga MOLDOVA 1 pe satelit... dar ''promisiune'' a ramas :naughty:

#7
sdavid

sdavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2005

r@zvan, on May 13 2005, 22:27, said:

Din pacate, pe satelit, sunt aproape inexistenti basarabenii... un singur canal (care nu e 100% autohton) au pe satelit si acela e destinat numai rusilor din Moldova  :naughty:
E vorba de STS MOLDOVA, transmis prin satelitul Panamsat 72'EST... tot acolo sunt si 2 posturi de radio moldovenesti (HIT FM si MELODIA FM)

Am putea afla usor ce anume au ei acolo numai daca am gasi pe net adresa unei societati de cablu... sau un ghid TV (asa cum au cam toate ziarele de la noi) :D

<{POST_SNAPBACK}>


In Chisinau poti sa vezi pe eter doar TVR 1 si ProTV din canalele romanesti .  In cazul TVR a fost un "embargo politic" pana acum jumatate de an,iar ProTV are statie locala care retransmite ProTV Romania cu inserturi de stiri locale .
Exista in Chisinau o companie de cablu SunTV care retransmite si Prima TV dar in pachetul extra .Din cele 45 de programe pe cablu NUMAI 5 sint in limba romana (3 ale noastre si 2 ale lor ).Restul retransmise de la Moscova (inclusiv Eurosport si Discovery dublate in rusa). Cablul e scump pt viatza de acolo si acopera din cate am aflat cam 50-60 % din populatia Chisinaului . Canalele rusesti cele mai urmarite sint ORT si HTB .TV Moldova are program redus din motive de economie doar 6 sau 8 ore/zi  .
Si in ceea ce priveste radiourile e la fel . Doar KissFM este retransmis si are si program local.ProFM ul a renuntzat la a mai retransmite Bucurestiul acolo pt ca nu era o afacere si a "vandut-o" moldovenilor . Exista si Radio Nova si radioul national .In rest : 23 de radiouri in limba rusa ,majoritatea retransmise de la Moscova desi legea te obliga sa ai program in "limba de stat" in procent de 30%.
Cunosc media de acolo asa ca daca va mai pot ajuta puteti intreba  :D
Sa nu uit : se pregateste National TV (care va fi un mix intre N24+Favorit+NationalTV) si National FM

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,176
  • Înscris: 05.05.2003
Ok... thank's de info!

#9
_Patrick99

_Patrick99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.01.2005
Fratii Micula pregatesc un nou carboradio:Fresh Fm care cica va emite din Chisinau :worthy:

#10
zamfy

zamfy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 07.04.2005
E foarte interesant ce spui, Sdavid.
Cum ramane totusi cu lista asta de canale ? E luata de pe net:
- 1 Kanal v Moldove
- Moldova 1
- STS-Moldova
- NIT
- canal 26
- TVC
- Euro-TV
- Muz-TV
- Media-TV
- Bas-TV
- TRC Balti
- MMDS canale
- Albasat
Sunt cumva canale locale sau sunt tot "made in Rusia" ?
Inca ceva: care e cel mai bun canal din Moldova ? Exista vreunul care sa semene cu Pro Tv (cu filme, seriale etc.) ?
Mersi.

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,176
  • Înscris: 05.05.2003
Partial, raspund eu... chiar urmaresc unele din ele :D

STS-urile (ca au mai multe) sa zicem ca ar fi mai apropiate de PROCINEMA
Cred mai degraba ca NTV-ul (HTB) s-ar apropia mai mult de PRO TV

Din pacate nu urmaresc zilnic, dar mai stau totusi cateva minute pe unele filme (din pacate in rusa)

Muz TV e un post foarte interesant de muzica... mai au si Muz Love (tot de muzica)

Dar repet... cele de mai sus, sunt in rusa, deci nu se pot numi ''moldovenesti''

Dar cei mai in masura sa ne zica sunt chiar basarabenii :)

Edited by r@zvan, 16 May 2005 - 20:55.


#12
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
Am fost in MD caci nevasta mea e de acolo...intr-adevar cele mai multe canale TV sunt in rusa....facand abstractie de limba :), calitatea programelor e foarte buna...posturile de muzica au emisiuni excelente,videoclipurile sunt extrem de bine realizate....deh...bani sunt la rusi garla....iar posturile gen PROTV dau filme foarte noi...am vazut niste filme la ei "la liber" care la noi apareau de abia la HBO.Partea proasta pentru ei este ca pretul abonamentului la cablu e foarte mare comparativ cu nivelul lor de trai...asa ca multi si-au facut niste miniretele de "cartier".

#13
valentinv

valentinv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.04.2003

marius, on May 18 2005, 13:43, said:

Am fost in MD caci nevasta mea e de acolo...intr-adevar cele mai multe canale TV sunt in rusa....facand abstractie de limba :), calitatea programelor e foarte buna...posturile de muzica au emisiuni excelente,videoclipurile sunt extrem de bine realizate....

<{POST_SNAPBACK}>


In FM e cam aceeasi treaba ca si la tv.Tot radiourile rusesti sunt mai bune decat cele in limba romana.Exceptie facea radio Nova care la momentul la care l-am ascultat eu in 2000-2001 era mult mai bun decat multe din radiourile noastre.Acum am inteles ca nu mai e asa.Dintre radiourile rusesti mi-a placut Dinamit Fm.Cred ca nu mai exista acum...si mai erau cateva care se prindeau in judetele noastre de langa granita.Cam asta e ce am observat eu in partea de est a Romaniei pt ca pe partea cealalta a Prutului nu am trecut pana acum... :)

Edited by valentinv, 18 May 2005 - 16:48.


#14
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,082
  • Înscris: 29.04.2006
Un link interesant:

http://www.frocus.net/index.php?lng=ro

precum si:

http://www.telemd.info/


Si eu sunt interesat de starea audio-vizualului din Republica Moldova. Daca mai aveti alte stiri, postatile aici.
Multumesc.

Totodata, radio in clear din R. Moldova pe satelit:

http://www.lyngsat.c...io/Moldova.html

Situl televiziunii publice:

http://www.trm.md/

Si singurul radio pe care l-am gasit pana acum online (radioul public):

http://radio.trm.md/radio/trm_flux.asx

La un moment dat si "CNA-ul" din Moldova avea un site (www.cca.md), in prezent acesta nu mai exista.  :confuzzled:

#15
valentinv

valentinv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.04.2003

 Zygoth, on Jun 25 2006, 15:57, said:

Si singurul radio pe care l-am gasit pana acum online (radioul public):

http://radio.trm.md/radio/trm_flux.asx


Radio Noroc - www.radionoroc.md a obtinut cateva frecvente la ultimele concursuri si va acoperi intreg teritoriul Basarabiei.
Are si stream : http://radionoroc.md...radionoroc.aacp

Kiss FM Chisinau - www.kissfm.md retransmite in majoritatea timpului Kiss FM Bucuresti. Se poate asculta online la http://radio.starnet...8000/kissfm.ogg

Fresh FM care retransmite National FM va acoperi toata Moldova in curand. Site-ul e www.freshfm.md.Momentan nu au dat drumul la emisie pe net.

Noul site CCA (consiliul coordonator al audiovizualului) este www.cca.telemedia.md

Edited by valentinv, 25 June 2006 - 20:00.


#16
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 zamfy, on May 13 2005, 23:46, said:

Inseamna ca acolo se urmaresc mai mult canalele din Romania. :OK:
Am putea afla mai multe de la cineva care locuieste in Republica Moldova sau care face vizite pe acolo.
Poate ca printre cei inregistrati pe forum e si cineva care ar putea sa ne spuna mai multe, pentru ca subiectul mi se pare interesant.



Eu cred ca se urmaresc mai mult canale rusesti din ce am vb cu colegii mei de fac care sunt basarabeni....Destul de putini urmaresc posturile romanesti...si in general de la noi cea mai buna acoperire o are cum e si de asteptat l tvr1 .

#17
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,082
  • Înscris: 29.04.2006
Din totalul de 69 de posturi de radio si televiziune difuzate prin eter in Republica Moldova, 16 au programe proprii, iar restul 53 retransmit cu insertiuni proprii programele altor posturi straine, se arata intr-un raport facut public miercuri de Centrul de monitorizare a spatiului informational din Republica Moldova, SIMON.

Potrivit raportului, din posturile retransmise 43 sunt produse in Rusia, 4 in Romania, iar altele 6 in alte tari.

Numarul mic al programelor produse in R.Moldova, nu este determinat de motive financiare, ci de politica necoordonata a Consiliului Coordonator al Audiovizualului (CCA) in privinta eliberarii licentelor de emisie, a afirmat Victor Osipov, directorul centrului SIMON.

"In unele tari occidentale, statul elibereaza licente doar unui numar de posturi care poate fi alimentat suficient de piata interna de reclama", a exemplificat Osipov.

Solicitat de BASA-press, Ion Mihailo, presedintele CCA, a evitat sa comenteze afirmatiile lui Osipov.

Potrivit partii a doua a raportului, presa tiparita din Republica Moldova, nu reflecta situatia reala a Companiei Publice "Teleradio Moldova". In perioada octombrie-noiembrie a.c. cele mai multe articole publicate pe acesta tema au fost despre proiectul de lichidare a Companiei de Stat Teleradio Moldova, dar foarte putine, respectiv doar 1%, despre situatia si perspectiva economica a institutiei, se mai arata in raport.

Centrul SIMON este un proiect sustinut de "Media-im-Pakt" in cadrul Pactului de Stabilitate pentru Europa de Sud-Est. Consiliul consultativ al Centrului Simon este format din institutii active in plan informational intre care Asociatia Presei Electronice, Centrul Independent de Jurnalism, Uniunea Jurnalistilor din Moldova.

#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Daca are cineva informatii despre postul de radio Micul Samaritean, stiu ca e din Republica Moldova si are si la noi mai multe statii locale. E unul si acelasi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate