Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Bun comun

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
gherghinap

gherghinap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2009
Cu deosebit respect va rog a-mi comunica daca imobilul ( casa de locuit si anexe gospodaresti) constituie bun comun al tatalui meu si respectiv al mamei mele, in urmatoarea situatie:
Parintii mei s-au casatorit in anul 1949. In anul 1959 in baza unei decizii a Consiliului Popular local, tatal meu a fost improprietarit, in conformitate cu prevederile HCM 968/1956, cu un teren (loc de casa)viran, in intravilan, care a fost inscris in CF pe numele tatalui meu. In anul 1960 pe acest teren tatal meu impreuna  (conform consemnarii facute ,de Consiliul Populuar , in adeverinta in baza careia a fost efectuata intabularea imobilului in CF) cu mama mea au construit o casa de locuit si anexe gospodaresti .Aceste immobile (casa de locuit si grajd) au fost intabulate in CF, in anul 1976, tot pe numele tatalui meu.  

Are mama mea dreptul , cota parte, din aceste bunuri, daca au fost realizate impreuna, cu tatal meu, in timpul casatoriei?

Cu multa recunostinta

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postgherghinap, on 16th September 2009, 11:17, said:

Cu deosebit respect va rog a-mi comunica daca imobilul ( casa de locuit si anexe gospodaresti) constituie bun comun al tatalui meu si respectiv al mamei mele, in urmatoarea situatie:
Parintii mei s-au casatorit in anul 1949. In anul 1959 in baza unei decizii a Consiliului Popular local, tatal meu a fost improprietarit, in conformitate cu prevederile HCM 968/1956, cu un teren (loc de casa)viran, in intravilan, care a fost inscris in CF pe numele tatalui meu. In anul 1960 pe acest teren tatal meu impreuna  (conform consemnarii facute ,de Consiliul Populuar , in adeverinta in baza careia a fost efectuata intabularea imobilului in CF) cu mama mea au construit o casa de locuit si anexe gospodaresti .Aceste immobile (casa de locuit si grajd) au fost intabulate in CF, in anul 1976, tot pe numele tatalui meu.  

Are mama mea dreptul , cota parte, din aceste bunuri, daca au fost realizate impreuna, cu tatal meu, in timpul casatoriei?

Cu multa recunostinta
Constructia este in mod sigur bun comun. In ceea ce priveste terenul, si pentru acesta regula generala ar fi ca este bun comun, chiar daca a fost improprietarit in acte numai unul dintre soti, avand  in vedere ca data casatoriei si intrarea in vigoare a actualului Cod al Familiei sunt anterioare datei improprietaririi. Singura exceptia ar fi daca sotul a primit terenul ca recompensa sau pentru merite deosebite in munca. In acest caz terenul ar fi bun propriu conform art. 31, lit. d din Codul Familiei.
Deci in principiu ar avea si mama Dvs. dreptul la cota legala din ambele bunuri, daca nu se aplica exceptia de mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate