Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Coroana premolar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006
Nu cunosc termenii de specialitate asa ca voi incerca sa explic cat mai babeste problema.

Cu ceva timp in urma am facut o rezectie prin care s-a cimentat radacina unui premolar. Urmatorul pas este construirea unei coroane, unde am mai multe posibilitati. As fi interesat  care dintre urmatoarele variante le considerati cele mai bune ca si raport pret/calitate:

1) Coroana Cr-Ni
       - coroana: 90 RON
       - dispozitiv: 60 RON
2) Coroana Portelan
      - coroana 260 RON
      - dispozitiv 60 RON

Doctorul mi-a spus ca nu recomanda sa pun coroana doar pe acest premolar, deoarece aceasta va prinde si gingia. Fiindca gingia e uda, nu imi poate garanta lucrarea. El recomanda sa pun o coroana si pe dintele vecin, care desi e sanatos, va actiona ca un fel de suport.

Deci ar mai fi si variantele 3) si 4)  care vor fi 2*pret coroana.

Alte costuri nu a mai specificat.

Astfel, care credeti ca e cea mai buna varianta ?
Daca aleg solutia cu o singura coroana, exista un timp minim pt care e garantat ca va rezista ?
Daca aleg solutia cu Cr-Ni, e mare riscul sa fie probleme cu culoarea ?
E justificata diferenta asa de mare intre Cr-Ni si portelan ?

#2
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Cum adica " s-a cimentat radacina unui premolar" ? Am si eu un premolar care se preteaza la coroana, dar nu accept sa imi stric un alt dinte pentru el.

#3
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
As mai adauga :

cum adica "deoarece aceasta va prinde si gingia. Fiindca gingia e uda, nu imi poate garanta lucrarea" ??? :huh:

Ca si sfat general, e bine sa stii exact ce urmaresti de la un tratament dentar: ceva de clitate, care sa dureze in timp(dar care acum ar necesita o investietie mai mare(atat la capitolul bani cat si la capitolul timp)) sau ceva  mai mult sau mai putin de moment, bazat pe compormisuri(dar care necesita o investietie mai mica acum). ;) Sa nu uitam ca ieftin si bun nu exista(mai ales cand vorbim de domeniul medical)! :)




Hai ca-mi era dor de voi... :kisstogether:

Edited by Ivanna, 14 September 2009 - 16:59.


#4
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006

 nile, on 14th September 2009, 16:13, said:

Cum adica " s-a cimentat radacina unui premolar" ? Am si eu un premolar care se preteaza la coroana, dar nu accept sa imi stric un alt dinte pentru el.

Nervul acelui premolar a fost mort, iar la o radiografie s-a observat o punga de puroi, astfel mi-a recomandat ca sa fac o rezectie prin care sa se scoata acel puroi si sa "se cimenteze radacina" (expresie retinuta de la el).

Nici eu nu prea as inclina sa imi stric alt dinte pt el. :\

Ivanna said:

cum adica "deoarece aceasta va prinde si gingia. Fiindca gingia e uda, nu imi poate garanta lucrarea" ???

Acel premolar consta doar din perete. La ce ai dat tu quote e exact ce mi-a zis el. Deci nu cred ca as putea detalia.
Mi-a zis ca va monta un dispozitiv in radacina, iar pe el va veni acea coroana, dar aceasta va prinde/ va apuca si din gingia, care natural e uda. Din cauza asta a zis ca "nu-ti pot garanta ca o sa tina, poate iti cade peste 5 ani. Nu pot sa iti garantez ca mori cu dintele asta".

#5
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Myrmidon, on 14th September 2009, 17:03, said:

"nu-ti pot garanta ca o sa tina, poate iti cade peste 5 ani. Nu pot sa iti garantez ca mori cu dintele asta".
E o leaca prea optimist as zice :rolleyes: Revin mai pe seara :)

#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Zici ca nervul e mort la dintele asta...cine a facut tratamentul endodontic(cine a scos nervul)? Medicul actual?

Cat despre partea cu gingia umeda...inca imi e neclar ce riscuri implica imbracarea acelui singur premolar. Stiam ca la dinti cu distructie coronara mare, se reface bontul din ceva material(compozit?) si se pune pivot de fibra. Scuze nu stiu sa descriu exact, spun doar ce-am vazut prin poze pe ici pe colo(de ex aici http://www.microendo...cvente.php#n31). Daca dintele e atat de distrus subgingival incat nu se poate pune coroana pe el, inseamna ca o fi irecuperabil, nu? De ce sa ne mai chinuim cu rezectii si bani pe 2 coroane? :huh:

n-ai o radiografie cu el?

P.S: Adevarul e ca tot medicul care te-a vazut are toate informatiile. Asa, prin telefonu fara fir, nu vad ce sfaturi ai putea primi.

#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 Myrmidon, on 14th September 2009, 11:49, said:

Daca aleg solutia cu Cr-Ni, e mare riscul sa fie probleme cu culoarea ?
Pai ar fi. Ca e doar metalul. Nu ai nimic alb pe metalul ala. Ar iesi un dinte de "fier".

 Myrmidon, on 14th September 2009, 11:49, said:

E justificata diferenta asa de mare intre Cr-Ni si portelan ?
Sa stabilim de la inceput ca ala de 260 RON nu e portelan. Decat daca medicul ti-e frate, dar atunci nu ti-ai mai bate capul aici.
Ala de 260 RON e un compozit. Un fel de plastic care se sparge si-si schimba culoarea.
Daca vrei o comparatie dintre astea doua, alege-l pe ala din metal. La celalalt, cand  ti-o sari plasticul de pe metal, intr-un an, nu ar arata dintele ca o oglinda sparta.

 Myrmidon, on 14th September 2009, 18:03, said:

Nici eu nu prea as inclina sa imi stric alt dinte pt el. :\
Foarte bine. Ai dreptate. Instinctul iti dicteaza foarte bine. Nu sacrifica inca un dinte. Mie medicul asta nu-mi inspira incredere luand in considerare tampeniile pe care ti le spune. .

 Myrmidon, on 14th September 2009, 18:03, said:

aceasta va prinde/ va apuca si din gingia, care natural e uda. Din cauza asta a zis ca "nu-ti pot garanta ca o sa tina, poate iti cade peste 5 ani. Nu pot sa iti garantez ca mori cu dintele asta".
Asta cu gingia uda, si de asta e lucrarea lui un esec - adica din cauza ta - e un mare bullshit.
Eu zic sa mergi la alt medic, oricat te-ar incanta preturile lui. E un fel de hotie si acolo. Ala de 260 RON nu e portelan. Nici la faza asta nu e corect, cum nu e corect nici in explicatiile pe care ti le da.

Ma gandeam acum, ca poate nu esti din Bucuresti si nu stiu cat de mare e foamea prin nord-estul tarii. Dar tot ar fi prea ieftin pt portelan.

#8
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006

 Ivanna, on 14th September 2009, 20:42, said:

Zici ca nervul e mort la dintele asta...cine a facut tratamentul endodontic(cine a scos nervul)? Medicul actual?

Sincer, habar nu am. :| Ce pot sa iti zic sigur e ca nu medicul actual. Cand am ajuns la el si am facut prima radiografie a observat ca nervul e mort. Banuiesc ca stomatologul la care mergeam cand eram mai mic [eram <18 ani si nu trebuia sa platesc], dar el atat zicea ca doar pune plombe.

Quote

Daca dintele e atat de distrus subgingival incat nu se poate pune coroana pe el, inseamna ca o fi irecuperabil, nu? De ce sa ne mai chinuim cu rezectii si bani pe 2 coroane?

Pentru ca initial cand am mers la acest doctor, i-am zis ca as prefera sa nu il scoata daca e posibil. Rezectia a fost necesara, dar de faptul ca recomanda sa puna pe coroana pe doi dinti a zis doar dupa ce mi-a pregatit acest dinte. :\

Quote

n-ai o radiografie cu el?

Am, dar cand incerc sa o trec in format digital, iese catastrofal. Ce am atasat e varianta cea mai buna. [eventual priveste-o de la indepartare si/sau ajusteaza luminozitatea si contrastul pozei]

Ana Karr said:

Pai ar fi. Ca e doar metalul. Nu ai nimic alb pe metalul ala. Ar iesi un dinte de "fier".

La solutia Cr-Ni, din ce mi-a explicat, am inteles ca totusi vine ceva pe metal, insa spre deosebire de portelan, zona acoperita de alb, va fi doar in exteriorul dintelui.

Quote

Ma gandeam acum, ca poate nu esti din Bucuresti si nu stiu cat de mare e foamea prin nord-estul tarii. Dar tot ar fi prea ieftin pt portelan.

Nu sunt din Bucuresti. Momentan sunt in orasul natal, oras sub 50.000 de locuitori. Din cate am inteles, preturile aici sunt mult mai mici si decat in orasele mai mari din apropiere: Cluj si Targu Mures.  Ex: o plomba temporara - 20 RON sau extractie de dinte permanent e de 40 RON, fara diferentieri.

Attached File  123.JPG   51.46K   32 downloads

#9
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Apoi mie nu-mi prea pare rezecat premolarul asta, eu il vad intreg. :w00t:

nu-mi dau seama cat de restaurabil o fi dintele asta(eu nu-s medic :death: ) da sigur nu mi-as slefui si vecinul pentru el. Daca se poate face ceva cu el bine, daca nu afar cu el. Rezectia aia(in caz ca s-a rezecat ceva)  nu cred sa rezolve mare branza atat timp cat nu s-a umblat deloc pe canale. Adica degeaba facem curat in fata usii, daca in casa e cocina; intr-un final presul din fata iar se murdareste.

Daca chiar vrei sa tragi de dintele asta, poate ar trebui schimbat medicul. in CJ, printre medicii pasionati as enumera: Raluca Miclea, Stefan Anca, Nicoleta(nu stiu numele de famile, dar parca e nico09 aici pe forum), Dan lazar, Smaranda Buduru(ordinea a fost complet aleatoare). Raluca Miclea+Smaranda Buduru lucreaza la stomestet(prima se ocupa de partea de endo am inteles, iar a doua mai mult cu protetica(coronite &Co)). Un medic dedicat insemana evident costuri mai mari, dar si rezultate mai bune.

LE: Scuzeeeee, banuiesc ca radiografia e inainte de rezectie,nu(de aia nu se vede c-ar fi rezecat)?

Edited by Ivanna, 15 September 2009 - 19:05.


#10
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006

 Ivanna, on 15th September 2009, 20:03, said:

nu-mi dau seama cat de restaurabil o fi dintele asta(eu nu-s medic :death: ) da sigur nu mi-as slefui si vecinul pentru el. Daca se poate face ceva cu el bine, daca nu afar cu el. Rezectia aia(in caz ca s-a rezecat ceva)  nu cred sa rezolve mare branza atat timp cat nu s-a umblat deloc pe canale. Adica degeaba facem curat in fata usii, daca in casa e cocina; intr-un final presul din fata iar se murdareste.

LE: Scuzeeeee, banuiesc ca radiografia e inainte de rezectie,nu(de aia nu se vede c-ar fi rezecat)?

Nu. Cred ca nu ma exprim prea coerent. :)
Cand am ajuns la doctorul acesta, mi-a cerut sa fac o radiografie la dinte. Am facut-o, a constatat ca nervul e mort si ca exista o punga de puroi. Mi-a cerut sa merg la rezectie (la sectia de chirurgie BMF din Tg Mures). Acolo m-au taiat deasupra dintelui, au facut ce au facut si mi-au "cimentat radacina". Revenind la stomatolog, am facut o alta radiografie, aceasta ce am atasat-o, si pe baza ei mi-a pregatit dintele pt acel dispozitv - pivot.

#11
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
pe radiografie eu vad conturul radacinii cam asa(tot ce-i posibil sa nu vad bine, radiografia nu e prea clara, iar eu nu-s medic):


Vazandu-l asa, dintele nu-mi pare rezecat. Repet, tot ce-i posibil sa vorbesc prostii.

#12
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 Ivanna, on 15th September 2009, 22:58, said:

pe radiografie eu vad conturul radacinii cam asa(tot ce-i posibil sa nu vad bine, radiografia nu e prea clara, iar eu nu-s medic):
pm.jpg

Vazandu-l asa, dintele nu-mi pare rezecat. Repet, tot ce-i posibil sa vorbesc prostii.
alungire coronara,gingivectomie,cum vrei tu sa-i zici nu se poate face? :naughty:
daca tratamentul endo nu a fost facut corect sau de loc ,rezectia a fost facuta just for fun! e cazul sa intreb de diga,iriganti?
geoda o vezi mai bine pe poza postata in mesajul tau ,am incercat sa schitez zona unde trebuie sa privesti!

Attached Files


Edited by m_mosu, 16 September 2009 - 00:50.


#13
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 m_mosu, on 16th September 2009, 00:49, said:

geoda o vezi mai bine pe poza postata in mesajul tau ,am incercat sa schitez zona unde trebuie sa privesti!
Multumesc! Da, acum mi-e clar. Stiam eu ca vorbesc prostii(nici macar studenta la stomatologie nu sunt :notangel:, ci doar o leaca mai curioasa decat altii ).

Scuze :newblush:

#14
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 Ivanna, on 16th September 2009, 10:18, said:

Multumesc! Da, acum mi-e clar. Stiam eu ca vorbesc prostii(nici macar studenta la stomatologie nu sunt :notangel:, ci doar o leaca mai curioasa decat altii ).

Scuze :newblush:
no problem, placerea a fost de partea mea si oricand, cu placere,desi impresia e ca macar "un pic" student(a) esti, altfel nu prea puteai desena pe acel rx,oricat de curios si avid de informatii ai fi! :thumbup:

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Bine ai venit pe la noi, moșule :D

#16
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 ripper, on 16th September 2009, 12:21, said:

Bine ai venit pe la noi, moșule :D
ms de urari ,bine v-am gasit!

#17
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 m_mosu, on 16th September 2009, 09:13, said:

desi impresia e ca macar "un pic" student(a) esti, altfel nu prea puteai desena pe acel rx,oricat de curios si avid de informatii ai fi! :thumbup:
:newblush:
Ma tem ca nu sunt nici "un pic" studenta la stomatologie. Poate intr-o alta viata o sa fiu mai inspirata si o sa iau alte decizii la 18 ani :rolleyes:. Deocamdata calculam integrale stochastice. :thumbup:

Cat despre utilitate rezectiei fara vreun tratament endo corect in prealabil, eu am tot incercat sa avertizez pana acuma, da' nu prea aveam putere de convingere avand in vedere cal alti medici vedeau lucrurile putin altfel (de ex aici http://forum.softped...m...t&p=6922198  :notangel: ).

Edited by Ivanna, 16 September 2009 - 11:51.


#18
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006
Multumesc celor ce au raspuns.

Avand in vedere ca maine trebuie sa dau raspunsul final, solutia optima mi se pare ca ar fi: coroana pe 1 dinte fie la acest doctor, fie la altul, iar tipul acesteia sa fie Cr-Ni :| Oricare alte pareri sunt binevenite :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate