Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

U.P.C. - 51 de canale în format H.D. (49+ 2x LookSport PPV). Partea I.

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26365 replies to this topic

#15067
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 16.01.2007

View PostDIVX2006, on 08 august 2014 - 08:01, said:

[...] 3 lei as fi dat pentru AXN HD si MyZen TV HD, nu pentru mizeria aia de look.Posted Image
Acei 3 lei reprezintă o majorare a tuturor abonamentelor. Motivul/motivele majorării, din lipsă totală de transparență și sinceritate, o știe doar UPC pentru că pe noi, până acum ne-au cam aburit la greu (canale noi TV, taxă stâlp, dezvoltare infrastructură, inflație etc.). Noi, abonații, putem decât specula! Posted Image

#15068
pursimuove

pursimuove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 16.04.2014
Hai ca sunteti hahalere. Mai aveti putin si va sinucideti pentru 3 lei, dar cand va fura enelul, cand va fura distrigazul nu sariti cu gura.

quant ai facut vreun studiu de piata cumva ca, clientii upc nu sunt interesati de fotbal ?

Edited by pursimuove, 08 August 2014 - 08:51.


#15069
commo

commo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2005

View Postmanic_user, on 08 august 2014 - 08:46, said:

până acum ne-au cam aburit la greu (canale noi TV, taxă stâlp, dezvoltare infrastructură, inflație etc.). Noi, abonaţii, putem decât specula! Posted Image

Putem doar specula.... Ce coincidenta stranie sa majorezi cu 3 lei abonamentul la putin timp dupa ce ai batut palma sa transmiti liga1... A naibii coincidenta!


View Postpursimuove, on 08 august 2014 - 08:49, said:

Hai ca sunteti hahalere.

"Amice, esti idiot" ti-ar spune nenea Iancu. Eu nu-mi permit sa te fac nici pramatie sau canalie, nu-mi permit, nu te cunosc. Am vazut insa unde bati matale

#15070
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Corect, insa e decizia lor, pana la urma, tu daca vrei poti sa reziliezi abonamentul, si-au asumat-o. As intelege daca ar fi transparenti si nu ar umbla cu optiuni vopsite gen canale extra hd, care nu exista nicaieri pe site, majorarea insa e pentru Look Plus, in principal, asa mi se pare. In fine, sunt scumpi, foarte scumpi daca nu ajungi sa negociezi cu ei.

#15071
fanul89

fanul89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.11.2009
la voi s-a emis facturele pe august,ca l-a mine nu este nimic in cont?/

#15072
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
si la mine intarzie....trebuia emisa noua factura pe 7

Edited by cretacic, 08 August 2014 - 09:28.


#15073
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Poate avem o luna moka...

#15074
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postpursimuove, on 08 august 2014 - 08:49, said:

quant ai facut vreun studiu de piata cumva ca, clientii upc nu sunt interesati de fotbal ?
Este evident ca fanii de Liga1 sunt abonati in alta parte. Si tot ce ar putea face ar fi sa renunte la acei operatori si sa vina la UPC. Dar pana s-ar intampla asta, le-a venit ideea sa-i stoarca pe abonatii actuali.

Prin urmare extraoptiunea taxabila fotbal a fost activata implicit la toti abonatii. Au urmat reclamatii la ANPC care a intervenit iar UPC a dat inapoi. Daca aveau dreptate si ceea ce au facut ar fi fost legal, atunci nu aveau decat sa actioneze ei impotriva ANPC. Eu personal asteptam totusi niste scuze pentru faptul ca m-au practic fortat sa depun o cerere de dezactivare a unei optiuni taxabile pe care eu nu am solicitat-o.

Ce-a de-a doua modalitate de actiune a fost ca unul din Lookuri sa nu stea in extraoptiunea in care ii era locul ci sa fie pus in baza si sa se mareasca abonamentul. Notificarea asociaza clar cele 2 evenimente, si oricum este evident ca aceste costuri trebuie acoperite de la toti abonatii.
Daca insa ceri o explicatie telefonica ti se pomeneste de 'taxa de stalp' care insa nu a intrat in vigoare. De ce angajatii UPC sunt instruiti sa-si minta clientii cu nerusinare, nu pot sa inteleg .
De ce sa nu dai raspunsul cinstit 'am majorat abonamentul deoarece am avut chef sa introducem fotbal'   in loc sa minti clientul cu  'Majorarea este datorata taxei de stalp'.
In concluzie nu cred ca sunt multi abonati UPC care sunt interesati de fotbal. Dar oricum cifra in sine este irelevanta si discutia nu trebuie adusa pe fagashul asta.   Este bine ca fanii de Liga1 sa aiba o extraoptiune unde sa fie stranse toate Look-urile iar cei care nu sunt interesati sa nu fie fortati sa contribuie la acest produs.

View Postfanul89, on 08 august 2014 - 09:19, said:

la voi s-a emis facturele pe august,ca l-a mine nu este nimic in cont?/
Initial au fost emise facturile majorate dar gresite, apoi au fost retrase si emise altele.
Inteleg insa din discutiile din ultimele pagini ca multi semnaleaza ca au primit facturile refacute alte altor abonati. Care intre timp au fost si ele retrase. Sa speram ca UPCul va reusi sa trimita destinatarilor facturile corecte astfel incat sa si apuce sa incaseze bani de la abonati luna asta.

Edited by quant, 08 August 2014 - 10:32.


#15075
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Si eu tot 7 am ca data de facturare si factura nu a aparut nici acum in My Upc. A mea pe la cine o fi ajuns? Posted Image

Edited by Fantasio, 08 August 2014 - 11:18.


#15076
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
s-au razgandit sa motiveze scumpirea de 3 lei ca fiind taxa de stalp pentru ca la anul cand va aparea adevarata taxa de stalp nu ar mai avea ce sa mai spuna!

#15077
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008

View PostFantasio, on 08 august 2014 - 11:17, said:

Si eu tot 7 am ca data de facturare si factura nu a aparut nici acum in My Upc. A mea pe la cine o fi ajuns? Posted Image

''Cica e cadou luna asta,nu platiti nimic'' :P

#15078
dixxen

dixxen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.05.2009

Quote

Stimate Client,
Te informam ca factura din contul tau MyUPC sau pe care ai primit-o prin e-mail prezenta anumite neconcordante cauzate de erori de sistem. Ea a fost retrasa pentru recalculare si te vom anunta prin e-mail cand va fi disponibila factura corecta.
In cazul in care ai efectuat deja plata, suma va fi regularizata la plata facturii urmatoare.
Ne cerem scuze si te asiguram ca facem tot posibilul sa rezolvam aceasta situatie cat mai rapid.
Multumim pentru intelegere,
Echipa UPC

Posibil eroare la calculul taxei de stalp :D

#15079
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 16.01.2007

View Postpursimuove, on 08 august 2014 - 08:49, said:

Hai ca sunteti hahalere. [...]
Definiția pentru hahaleră este aceasta:

Quote

iar sinonimul este acesta:

Quote


Aștept și accept scuzele tale adresate tuturor membrilor Softpedia față de această afirmație gravă, în speranța că nu cunoșteai exact sensul cuvântului pe care l-ai folosit.
Dacă cunoșteai exact sensul cuvântului hahaleră și l-ai folosit cu bună știință, atunci ești reprobabil. Posted Image

#15080
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postcatalincc, on 08 august 2014 - 11:18, said:

s-au razgandit sa motiveze scumpirea de 3 lei ca fiind taxa de stalp pentru ca la anul cand va aparea adevarata taxa de stalp nu ar mai avea ce sa mai spuna!
In scris, in notificarea online si nici pe factura nu se facea nici o referire la vreo 'taxa de stalp' . Deci nu au vrut sa lase o urma 'in scris' a unui neadevar evident.

In schimb daca sunai la serv de relatii clienti si cereai o justificare atunci atunci  minteau pur si simplu folosind acest argument.

Eu am sunat o data si luna trecuta cand a aparut notificarea de majorare a abonamentului, dar si acum 2 zile dupa ce disparuse factura pe care tocmai o achitasem si cand doream sa negociez o oferta 'de fidelizare' prin care ceream respectarea termenilor contracului initial, bineintels fara succes.

De fiecare data eram mintit cu multa seninatate. Am incercat sa le explic la domnisoare cum sta treaba, au spus ca asta li s-a comunicat de la nivel inalt ca trebuie sa raspunda clientilor si asta este.  Eu nu as rezista sa fiu angajat la o astfel de companie intr-un astfel de mediu.

Edited by quant, 08 August 2014 - 11:53.


#15081
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Ca tot vorbim de acei 3 lei trebuie specificat ca nu e 3 lei pentru TOATA LUMEA. Sunt multi abonati la care scumpirea a fost de 2 lei sau 1 leu. Eu personal nu cunosc pe nimeni cu scumpire de 3 lei ci doar 1 leu deci nu e vorba de toti abonatii UPC. Factura a venit ok, a durat insa 3 zile asa zisa recalculare unde au scazut acei 10 bani pusi pe 31 iulie Posted Image In legatura cu Look TV inca imi merge chiar daca e dezactivata optiunea si mi-au zis ca imi ramane pe liber inca si nu voi fi taxat.

Edited by Kalman2007, 08 August 2014 - 13:48.


#15082
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Ok noi vorbeam de majorare la modul general, cauzele si explicatiile oferite, astea au iritat abonatii. Eram luati peste picior putin mai sus ca "Mai aveti putin si va sinucideti pentru 3 lei". Nu-i vorba de valoarea absoluta a sumei.

Majorarea este insa destinata a acoperi costurile Look extra care ar fi trebuit oferit doar doritorilor.  Este insa si mai deranjanta explicatia oferita de serviciul de relatii cu clientii unde de luna de zile abonatii sunt mintiti sistematic ca majorarea se datoreaza 'Taxei pentru constructiile speciale' asa-numita 'taxa de stalp'. De ce ni se serveshte sistematic aceasta minciuna de o luna de zile ??  De au ajuns unii oameni de buna-credinta chiar sa creada aceasta minciuna. Cum de isi permite o companie prezumtiv serioasa sa faca asa ceva ?

Toata povestea a inceput odata cu semnarea contractului dintre UPC si Looktvuri care evident este foarte scump si evident trebuia platit de abonati, iar fanii de fotbal nu cred sa fie prea multi la UPC. Atunci s-a inventat extraoptiunea fotbal cu povestea aferenta terminata prin interventia ANPC, iar Look plus a fost smuls din optiune si bagat pe gat tuturor cu costurile aferente. Acum ca scumpirea este si in trepte ce mai conteaza:  Toate acestea nu sunt decat tertipuri de jecmani abonatii.

Eu personal am si spus-o intr-un post anterior ca nu vreau sa dau nici macar un ban pentru Liga1.

@Kalman2007   Ce ar fi maine UPCul sa desfinteze pachetul Filmbox si sa bage posturile in baza. Apoi sa mareasca pretul la o treime din abonati cu 9 lei, la alta cu 10 si ultima cu 11. Marirea va fi pusa in carca inexistentei taxe stalp, si vor fi ridicate in slavi noile posturi deosebite oferite abonatilor. Profitul creste, lumea ar trebui sa fie fericita iar pentru eventuali nemultumiti avem explicatia taxei de stalp deci de vina este fiscalitatea Guvernului. Iti place scenariul ?

Edited by quant, 08 August 2014 - 15:48.


#15083
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Eu nu am zis ca nu ai dreptate :D
Dar daca ei ziceau pe fata ca scumpirea e de fapt pentru Look Plus atunci iesea un scandal imens pentru ca abonatii UPC nu sunt interesati de asa zisul ''fotbal adevarat''. Asa oficial au bagat niste scuze si atat.

#15084
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Noi aici vorbim de logica jecmanirii UPCiste.

Nesimtire si minciuna la adresa abonatilor.

Sa intelegem ce este CORECT si ce este INCORECT.

Nu doar ce este demonstrabil ca fiind legal sau ilegal. Pentru ca la banii lor isi permit niste avocati buni care in hatishul legislatiei romanesti sa demonstreze ca roshul este verde pentru toata lumea nu doar pentru daltonisti.  

Este clar ?

Edited by quant, 08 August 2014 - 16:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate