Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Merita trecerea de la UPC la RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 ralfy_tm, on 20th September 2009, 19:17, said:

Nu are rost sa mai zic nimic, multi o sa inteleaga asta ca nu am ce mai zice, dar nu este asa :)

Ți-a dat oleacă de maxim LoveGod, nu ?  :naughty:

#38
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 ralfy_tm, on 20th September 2009, 19:17, said:

Am ip fix, poti tine lejer servere de jocuri fara batai de cap si ceea ce mie imi place este o viteza stabila, adica nu creste sau scade, eu uploadu il am acelasi indiferent de ora :)

geaba ai ip fix daca nu ai viteza. ce server tii? de dc++, pe ynhub, cu maxim 10 useri?

#39
LoveGod

LoveGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 08.02.2008

 ralfy_tm, on 20th September 2009, 19:17, said:

Nu are rost sa mai zic nimic, multi o sa inteleaga asta ca nu am ce mai zice, dar nu este asa :)

Chestia e de preferinte, eu sincer sunt multumit de UPC.
Am ip fix, poti tine lejer servere de jocuri fara batai de cap si ceea ce mie imi place este o viteza stabila, adica nu creste sau scade, eu uploadu il am acelasi indiferent de ora :)

Eu prefer UPC pentru ca locuiesc la casa si la case e doar CableLink RDS, RomTelecom si UPC.

Si eu tin server de joc MMORPG si mai usor ca tine. Iar viteza este incomparabila. Iti cumperi domeniu cu client dns si ii ca si cum ai avea IP fix. Sunt si domenii cu update dns gratuite cum ar fi no-ip. In concluzie IPul ala a tau static este de rahat. Macar eu, daca iau un ban ceva, dau un reset la router si POC :) Papa limitari.

Degeaba te lauzi cu UPCul, ca ii varza. Cel putin in cazul meu, RDS este foarte stabil, viteza constanta, indiferent de ora.

In orice caz, asteptam sa iti vina si tie fiberlink in zona si sa-ti vina mintea la cap sa-ti bagi RDS. Nu ii vorba de preferinte, ii vorba sa nu fi fraer si sa platesti pentru o viteza de capa capa te, cand cu bani mai putini poti avea internet mult mai rapid decat rahatul acela de UPC :)

Edited by LoveGod, 21 September 2009 - 12:01.


#40
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 LoveGod, on 21st September 2009, 12:43, said:

Degeaba te lauzi cu UPCul, ca ii varza. Cel putin in cazul meu, RDS este foarte stabil, viteza constanta, indiferent de ora.

In orice caz, asteptam sa iti vina si tie fiberlink in zona si sa-ti vina mintea la cap sa-ti bagi RDS. Nu ii vorba de preferinte, ii vorba sa nu fi fraer si sa platesti pentru o viteza de capa capa te, cand cu bani mai putini poti avea internet mult mai rapid decat rahatul acela de UPC :)

degeaba vorbesti la astia de fibra optica ca ei nu stiu decat de coaxial,limitariile la fel..ceva obisnuit la ei ca nu au vazut viteza mai mare :)

#41
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Mi se pare normal că nu poate să înțeleagă.
Dacă mi-ar fi zis cineva acum 3 ani că începînd din August 2008 o să am viteză de pînă la 50 Mbps în Internet, aș fi luat-o ca pe o glumă foarte bună.

#42
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
Eu nu stiu cum e UPC pe la voi,dar la mine e bun, la bloc e mai bun RDS, trebe sa recunosc asta, dar la casa slabe sanse.

RDS de obicei folosesc cei care intra pe dc++ si care stau mult pe romania, eu nu prea umblu pe websiturile din tara.

Pe mine nu ma avantajeaza sa mi se schimbe ip, dimpotriva e o slabiciune in securitate pentru mine. Daca chiar vreau sa am alt ip losesc ip-uri de proxy si gata :)

De exemplu pe websiturile de filehosting daca se downloadeaza cu mai multe ip-uri risti sa fi banat.

Si pentru cel care a zis de servere, eu cu 128 kb/s upload "garantat" am tinut 16 playeri pe un server de cs 1.6

O scurta idee pentru toata lumea, internetu se alege in functie de ce il folosesti ;)


PS: asta e ultimu post pe care il voi posta in acest subiect.

Edited by ralfy_tm, 21 September 2009 - 19:16.


#43
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

 ralfy_tm, on 21st September 2009, 20:10, said:

RDS de obicei folosesc cei care intra pe dc++ si care stau mult pe romania, eu nu prea umblu pe websiturile din tara.

:lol:  nu mai pot de ras, iar o dai in SF-uri. imi pare rau ca nu mai postezi, chiar ma distrezi.
RDS a inceput sa instaleze GPON (FTTH) la case abonatilor sai, daca ai idee ce e aia.

Edited by cipy1185, 21 September 2009 - 20:01.


#44
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
RDS-ul la case = CableLink ( nicidecum FiberLink-ul pe care îl tot lăudam ) , care e cu sub UPC, sînt de acord

Totuși, s-a terminat suferința celor de la case, le instalează GPON, cum zicea colegul de mai sus  :)

#45
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 InTech, on 21st September 2009, 20:53, said:

RDS-ul la case = CableLink ( nicidecum FiberLink-ul pe care îl tot lăudam ) , care e cu sub UPC, sînt de acord

Totuși, s-a terminat suferința celor de la case, le instalează GPON, cum zicea colegul de mai sus  :)

daca baga peste tot GPON e grav pt upc..inca un val masiv de clienti o sa treaca pe RDS,oare ce`i de la case o sa aiba tot FL 1 si 2 sau oferta separata..banuiesc ca profitul nu ii asa de mare la o casa decat la o scara de bloc

#46
LoveGod

LoveGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 08.02.2008

 ralfy_tm, on 21st September 2009, 20:10, said:

Eu nu stiu cum e UPC pe la voi,dar la mine e bun, la bloc e mai bun RDS, trebe sa recunosc asta, dar la casa slabe sanse.

RDS de obicei folosesc cei care intra pe dc++ si care stau mult pe romania, eu nu prea umblu pe websiturile din tara.

Pe mine nu ma avantajeaza sa mi se schimbe ip, dimpotriva e o slabiciune in securitate pentru mine. Daca chiar vreau sa am alt ip losesc ip-uri de proxy si gata :)

De exemplu pe websiturile de filehosting daca se downloadeaza cu mai multe ip-uri risti sa fi banat.

Si pentru cel care a zis de servere, eu cu 128 kb/s upload "garantat" am tinut 16 playeri pe un server de cs 1.6

O scurta idee pentru toata lumea, internetu se alege in functie de ce il folosesti ;)


PS: asta e ultimu post pe care il voi posta in acest subiect.

N-am auzit asa ceva pana acuma.

Internetul se alege in functie de ce il folosesti? Ok, eu folosesc mess si hi5, sa zicem, si upc are viteza slaba la abonament de 3 lei(dau un exemplu), iar RDS iti ofera viteza mult mai mare la 1 RON. Am sa aleg UPC, si am sa platesc in plus, doar pentru ca eu nu folosesc DC++ ?

Ce bine ca nu mai postezi, ca vorbesti numai aberatii ^_^

Edited by LoveGod, 21 September 2009 - 21:19.


#47
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 21.11.2008
Intr-adevar, si mie mi se par Ilogice destule din afirmatiile user-ului Ralfy...

Si eu stau mai mult pe site-uri Straine, adesea.

Nu ma intereseaza jocurile, uneori ma intereseaza Torrent-ii, si mai ales Stream-urile T.V. incl. Externe, in privinta carora cred ca la U.P.C. m-as cam chinui, in orice oras.

Nu stiu ce site-uri te baneaza la Download-ari multiple de pe I.P.-uri diferite, oricum Nu m-am abonat la site-uri cu cerinta de I.P. stabil.


Iar eu stau la Bloc, dar intr-o zona cu putine blocuri, insa e bloc, doar ca e numai cu 4 apartamente pe scara, si dupa ce 2+ ani am stat pe CableLink, desi or zis ca vom fi trecuti la FiberLink, pana la urma -la inceput 2009, dupa ce am facut si eu demersuri, se pare ca a ajuns la urechile cui decide, si am fost trecuti direct pe Gpon, ..desigur mai trebuiesc revazute trasee pana pe la mine, insa se pare ca vor trece si T.V.-ul, pt. cine va vrea I.P. T.V., -tot pe Gpon, oricum -momentan- doar Cablul T.V. a ramas pe infrastructura veche, iar cand se opreste Curentul pe traseu.. doar T.V.-ul cade, Internet-ul si Telefonia Fixa functioneaza in continuare.


..Si 'splitting'-ul capacitatii Gpon poate fi facut direct la 4 sau 8 -in zona mea, nu la 64, 32, 16... Hai, la 8, ca este la 2 scari, adica la un singur bloc. As putea avea a 8-a parte din capacitate, deci.  :D

" GPON offers maximum flexibility because its 2.5-Gbits/sec bandwidth can be split up to 64 times to keep costs down. If needed, GPON also can use lower split ratios (i.e. 32, 16) to deliver more bandwidth. For example, GPON allows 2,300 Mbits/sec (i.e. 2.5-Gbits/sec line rate x efficiency) of bandwidth to be shared by 64 customers, or about 35 Mbits/sec per customer. EPON, by contrast, enables a maximum 900 Mbits/sec (i.e. 1.2-Gbits/sec line rate x efficiency) of bandwidth split between 32 customers, or about 28 Mbits/sec per customer.

The ability to double the split ratio, or serve twice the customers, while delivering equal or more bandwidth reduces per-subscriber costs for GPON. Significant capital expenditure (capex) savings are realized at the optical line terminal (OLT) end of the network while costs at the optical network terminal (ONT) end remain the same.

The higher bandwidth and split ratio makes GPON technology particularly suitable for multi-tenant or multi-dwelling buildings. These buildings can be accessed by a single fiber that delivers high-bandwidth services for multiple customers over existing in-building copper using technologies such as VDSL2 [apropo si de RomTelecom-ul viitorului apropiat..] and Ethernet.
"


http://www.lightwave...p-53429422.html


-ORADEA

Edited by Lopatar, 21 September 2009 - 23:19.


#48
Kpau

Kpau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2009
Salut , imi cer scuze , nu vreau sa par ca un intrus pe aici , dar mi-am facut cont special pt aceast subiect .Recent am inceput sa am probleme cu upc , sunt abonat cred ca de vreo 6 - 7 ani , de pe vremea cand saream in sus daca vedeam 10 kilo , upc-ul era cam singurul in afara bucurestiului de iti oferea cat de cat conexiune ( astral pe atunci ) , si cand mi-au bagat 1.5 mega tin minte ca prietenii mei care lucrau la rds aveau doar 1 mega pe la sediu ( inainte sa ridice banda upc ma duceam la ei la birou cu hardu si stateam toata noaptea sa trag filme ) .Insa de o bucata de vreme nu mai sunt multumit , si asta pt ca au redus viteza de upload drastic .Am si eu cateva intrebari pentru cei binevoitori si care au experienta atat cu upc cat si cu rds ( fiberlink ).

- cum se comporta extern ? ( cu upc momentan trag cu 1.2 - 2.0 mega reali ) - nu ma intereseaza metropolitan pe romania absolut deloc
- cam cat e uploadul la abonamentul cel mai mare ( la upc acum este intre 0.8 -1.2 ) ?
- daca e vreun jucator de world of warcraft , cam care sunt ms-urile pe rds , cu si fara TcpAckFrequency ?
- am vreo cativa tinerei prin bloc pe rds  care cu siguranta isi petrec veacurile pe programe de file sharing , imi va afecta asta banda drastic ?
  
As vrea sa imi schimb providerul pe rds , asa ca raspunsurile voastre ma ajuta foarte mult . Merci fain .

#49
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 21.11.2008

 Kpau, on 22nd September 2009, 01:03, said:

Salut , imi cer scuze , nu vreau sa par ca un intrus pe aici , dar mi-am facut cont special pt aceast subiect .Recent am inceput sa am probleme cu upc , sunt abonat cred ca de vreo 6 - 7 ani , de pe vremea cand saream in sus daca vedeam 10 kilo , upc-ul era cam singurul in afara bucurestiului de iti oferea cat de cat conexiune ( astral pe atunci ) , si cand mi-au bagat 1.5 mega tin minte ca prietenii mei care lucrau la rds aveau doar 1 mega pe la sediu ( inainte sa ridice banda upc ma duceam la ei la birou cu hardu si stateam toata noaptea sa trag filme ) .Insa de o bucata de vreme nu mai sunt multumit , si asta pt ca au redus viteza de upload drastic .Am si eu cateva intrebari pentru cei binevoitori si care au experienta atat cu upc cat si cu rds ( fiberlink ).

- cum se comporta extern ? ( cu upc momentan trag cu 1.2 - 2.0 mega reali ) - nu ma intereseaza metropolitan pe romania absolut deloc
- cam cat e uploadul la abonamentul cel mai mare ( la upc acum este intre 0.8 -1.2 ) ?
- daca e vreun jucator de world of warcraft , cam care sunt ms-urile pe rds , cu si fara TcpAckFrequency ?
- am vreo cativa tinerei prin bloc pe rds  care cu siguranta isi petrec veacurile pe programe de file sharing , imi va afecta asta banda drastic ?
  
As vrea sa imi schimb providerul pe rds , asa ca raspunsurile voastre ma ajuta foarte mult . Merci fain .



Mega.. Ce? MBs. sau Mbs. ..? Daca la U.P.C., unde stai, ai 0,8 - 1,2 MegaBytes la Upload, mira-ma-s, atunci stai acolo. Daca ai doar 0,8 - 1,2 MegaBiti, atunci ia-ti de la R.D.S. -Abonamentul de 39 de RON, FL 2, si o sa ai 2 MegaBiti EXTERN, asta daca nu ai norocul sa nimeresti vreo 'gaura' in Limitare, incat sa prinzi 30 de MegaBiti si inafara tzarii. Iar in unele orase s-ar putea sa prinzi Limita de Upload EXTERN doar la 3 MegaBiti chiar si la Abonamentul de 28 de RON, FL 1.

In mod normal, daca echipamentele de pe scara ta sunt configurate bine, NU conteaza ca pustii fac numai 'file sharing', o sa ai viteze bune.

In ce priveste Download-ul Extern, in orice oras cu FiberLink trebuie sa ai Minim PANA LA.. 30, respectiv 50 de MegaBiti, FL 1, recte' FL 2, repet, EXTERN.

EXTERN = IN AFARA TZARII.


In rest, mai citeste topicul Creste Viteza la R.D.S. -mai ales, nu-ti fie lene!   ;)

#50
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Io nu înțeleg cum netul pe cablu de la UPC merge mai bine ca netul prin cablu RDS. Mare baftă trebuie să ai!

#51
Kpau

Kpau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2009

 Lopatar, on 22nd September 2009, 03:02, said:

Mega.. Ce? MBs. sau Mbs. ..?

In privinta uploadului datele erau in megabiti , adica ~ 128 kilobytes , iar la download am ~ 1.5 megabytes . Am citit pe threadul mentionat de tine , dar nu am gasit un raspuns precis la ceea ce caut . Ma intereseaza foarte mult cum se comporta rds de 38 lei pe world of warcraft , serverele europene , si nu am gasit decat unele inputuri cu privinta la conexiuni pe servere din Romania .Neavand rds inseamna ca nu pot sa fac teste , si nu vreau sa-mi schimb providerul si sa am surprize .

#52
ondila

ondila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.12.2008
fl1
dl extern
cir                     mir
30000Kbit 30000Kbit
up extern
cir              mir
1000Kbit 1000Kbit

dl metro
cir                     mir
30000Kbit 30000Kbit
up metro
cir                     mir
30000Kbit 30000Kbit

#53
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 Kpau, on 22nd September 2009, 09:22, said:

In privinta uploadului datele erau in megabiti , adica ~ 128 kilobytes , iar la download am ~ 1.5 megabytes . Am citit pe threadul mentionat de tine , dar nu am gasit un raspuns precis la ceea ce caut . Ma intereseaza foarte mult cum se comporta rds de 38 lei pe world of warcraft , serverele europene , si nu am gasit decat unele inputuri cu privinta la conexiuni pe servere din Romania .Neavand rds inseamna ca nu pot sa fac teste , si nu vreau sa-mi schimb providerul si sa am surprize .

Ce surprize ? Automat RDS prin fibră va merge cu latență mai scăzută decât UPC prin coaxial. N-ai ce surprize să ai. Că e server de warcraft sau ping pe speedtest.net tot același lucru îți spune. N-ai cum să ai ping scăzut pe speedtest și surprize pe servere de warcraft.

#54
timebandit

timebandit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.10.2007
din plictiseala am citit threadu la inceput crezand ca e retorica intrebarea dar se pare ca nu.

Cum poti sa compari fibra optica cu cablu coaxial ? :)) e adevarat ca si rds are bubele lui dar cand ai de ales intre upc coaxial si rds fibra optica cred ca alegerea e evidenta. e ca si cum ai compara dialup-ul cu ADSLu sau VDSL-u (bine putin exagerata comparatia si analogia fortata ca si dialupu si adslu "merg" tot pe coaxial dar sunt tehnologii diferite) dar ca diferenta de viteza e o comparatia buna :P

apropo de site-urile cu "ip fix" pai .. toate site-urile gen rapidshare daca nu ai cont premium te lasa un download la nush cat timp .. in functie de ip .. daca ai ip dinamic dai reconect ip nou si totul e rezolvat

da stiu .. am injurat si injur RDS Fiberlink peste tot pe unde pot, dar totusi sa-l  compari cu UPC .. UPC care face traffic shaping aka te limiteza pe p2p si vitezele maxime mult mai mici sa fim seriosi. cu ce te incanta aia 12 mbps sau 20 cat ofera daca ii ai doar pe http . ti se incarca pozele de pe hi5 repede ?

sa mai adaug ca RDS poate oricand furniza viteza mai mare pt ca infrastructura ii permite (de fiberlink zic), UPC nush ce poate face .. ca pana inlocuieste tot coaxialu cu fibra optica probabil o sa avem nepoti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate