Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Merita trecerea de la UPC la RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Desteny, cablelink nu se mai instaleaza nicaieri, doar fiberlink. Eu am fiberlink 1, cel de 28 de ron, dar daca vrei iti pot face niste teste de viteza sa vezi ce si cum.  Daca te intereseaza mai multe informatii sau daca te hoatarasti sa inchei un contract, da-mi un PM.

#20
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 Desteny, on 9th September 2009, 18:02, said:

Sunt de vreo 1 an jumate, dar m-am tot informat ca nu carecumva sa fac vreo greseala, dar aud ca rds fiber link all the way.
Acum trebuie sa ma duc sa intreb daca la mine aici in Iancului , sector 2 au bagat fiberlink sau doar cable link.
Inca o intrebare as mai avea, Fiberlinkul cade des? pentru ca UPC-ul meu cadea decat 1 zi sau 2 maxim pe durata intregului an.
Deci fiberlinkul cum sta la stabilitate?

stai pe UPC atunci daca esti asha sensibil..intr`un an jumate inca nu ai ajuns sa citesti "sectiunea upc"? citeste sa vezi cum se ineaca saracii in contractele lor semnate pe 1-2 ani si mai vorbim ok?

#21
Desteny

Desteny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008

 micutza08, on 10th September 2009, 22:23, said:

Desteny, cablelink nu se mai instaleaza nicaieri, doar fiberlink. Eu am fiberlink 1, cel de 28 de ron, dar daca vrei iti pot face niste teste de viteza sa vezi ce si cum.  Daca te intereseaza mai multe informatii sau daca te hoatarasti sa inchei un contract, da-mi un PM.
ar fii grozav daca ai putea sa dai link la un test de viteza facut in afara si sa imi spui viteza medie de download de pe torrenti cu seederi in extern.
Mersi !

#22
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Viteza maxima e cea din oferta. Nu exista limitari ascunse, depinde doar de unde descarci.
Extern: max 50Mbs down, 2Mbs up
Metro: max 50Mbs down, 50Mbs up
[ http://www.speedtest.net/result/562657424.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] 28lei

Edited by Blackhawk, 11 September 2009 - 19:47.


#23
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
asta cand nu ai 2-3 pusti pe scara, cu dc + deschis non stop...

#24
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

 lafayette, on 12th September 2009, 21:16, said:

asta cand nu ai 2-3 pusti pe scara, cu dc + deschis non stop...

Te asigur eu ca merge la fel de bine si cu 5 pusti pe scara.

#25
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 lafayette, on 12th September 2009, 21:16, said:

asta cand nu ai 2-3 pusti pe scara, cu dc + deschis non stop...
UPC se confrunta cu problema asta cand duce in carca mai multe blocuri pe un simplu cablu coaxial..
-BPON provides 622 megabits per second (Mbit/s) of downstream bandwidth and 155 Mbit/s of upstream traffic (clasicul Fiberlink)
-2.488 gigabits per second of downstream bandwidth, and 1.244 Gbit/s of upstream bandwidth (pentru cei trecuti de curand pe GPON)
http://en.wikipedia.org/wiki/GPON
Mai conteaza si split ratio-ul, dar esenta e ca merge bine cu tot cu vitezele mari si absenta limitarilor (FUP, Trafic Shaping) ;) dar tu crd ca confunzi RDS cu o retea de cartier din anii '90 sau Cable/xDSL :)

Edited by Blackhawk, 12 September 2009 - 20:54.


#26
oto10

oto10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.08.2008
stau in centrul capitalei , zona romana , la mine este UPC.... de care pot zice ca m au exasperat pe mine si vecini . cum ploua...gata, se duce semnalul la TV...de net ... nu mai zic ! ultima lor interventie a durat peste 24h pana sa remedieze. un raspuns de la deranjamente : " la dumneavoastra in zona este infrastructura foarte veche ( conform raport echipa tehnica) este o problema de durata ! " azi am mers la o casierie rds&rcs cu o cerere din partea asociatiei de locatari pt a se deplasa o echipa sa evalueze costurile de extindere a retelei , santem 4 scari de bloc ( 7 etaje ) indrumati telefonic de catre un operator rds . cam asta este UPC-ul..... daca RDS considera ca se merita investitia ( 60 abonati noi ) sper sa vina cu fiberlink.

#27
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
Nu stiu de ce va plangeti voi de UPC, eu am oferta de 10 MB download si 1 MB upload, acuma am primit prin posta ca se mareste gratis la 12 MB download si 2 MB upload.
Locuiesc in Timisoara la casa si merge foarte bine UPC, nu as schimba cu rds din mai multe motive:

1. Ai un upload "garantat" , eu momentan il am de  128 kb/s dar se va dubla dupa marire
2. Ai legaturi externe foarte bune, adica in tarile europene sin in alte parti ale lumii, sa nu uitam ca UPC are firma de net si alte servicii si in alte tari europene, e o companie multinationala, deci au o retea destul de buna
3. Downloadul de pe extern merge foarte bine, nu e de zeci de mega dar e unu bun si stabil
4. Incearca sa descarci de pe filesharing, gen rapidshare si ai sa vezi ca e mult mai bun UPC decat RDS, nu mai folosi dc++ e total invechit

#28
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 ralfy_tm, on 19th September 2009, 00:44, said:

4. Incearca sa descarci de pe filesharing, gen rapidshare si ai sa vezi ca e mult mai bun UPC decat RDS, nu mai folosi dc++ e total invechit


Serios ? Dovedește.

#29
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

 ralfy_tm, on 19th September 2009, 00:44, said:

Nu stiu de ce va plangeti voi de UPC, eu am oferta de 10 MB download si 1 MB upload, acuma am primit prin posta ca se mareste gratis la 12 MB download si 2 MB upload.
Locuiesc in Timisoara la casa si merge foarte bine UPC, nu as schimba cu rds din mai multe motive:

1. Ai un upload "garantat" , eu momentan il am de  128 kb/s dar se va dubla dupa marire
2. Ai legaturi externe foarte bune, adica in tarile europene sin in alte parti ale lumii, sa nu uitam ca UPC are firma de net si alte servicii si in alte tari europene, e o companie multinationala, deci au o retea destul de buna
3. Downloadul de pe extern merge foarte bine, nu e de zeci de mega dar e unu bun si stabil
4. Incearca sa descarci de pe filesharing, gen rapidshare si ai sa vezi ca e mult mai bun UPC decat RDS, nu mai folosi dc++ e total invechit
Esti tare. E ca si cum ai spune ca trabantul merge mai repede decat loganul (sa zicem) ;) . Esti binevenit sa ne prezinti si dovezi sa ne dai peste nas daca chiar ai dreptate.
Incep eu:
Fiberlink 28 lei.
[ http://www.speedtest.net/result/569285735.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/569286395.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

 ralfy_tm, on 19th September 2009, 00:44, said:

mai copile, tu abia ai descoperit internetul, nici nu stii ce sa faci cu el :)
o fi bun UPC pt mess si hi5 dar pentru altceva  :thumbdown:

Edited by cipy1185, 19 September 2009 - 13:52.


#31
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
Voi tot credeti ca RDS e mai bun,  hai sa va zic cum cred eu ca sta treaba, pentru mine la casa UPC e mult mai bun decat RDS, poate la bloc o fi mai bun RDS, dar nu sunt sigur...

Eu vad ca imi dati dovezi de genu ping, alea nu sunt dovezi, incearca sa faci download la ora de varf si sa faci downloaduri multiple din locatii diferite sa vezi cu se comporta si ca viteza si ca STABILITATE.

@cipy1185 eu nu am descoperit deabea acuma internetu si nu folosesc websituri de socializare gen hi5 , mi se par pierdere de timp.
Si credema ca fac multe cu internetu meu, nici macar nu poti tu sa iti imaginezi :)

@InTech cum vrei sa iti dovedesc?

#32
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 ralfy_tm, on 19th September 2009, 20:34, said:

Voi tot credeti ca RDS e mai bun,  hai sa va zic cum cred eu ca sta treaba, pentru mine la casa UPC e mult mai bun decat RDS, poate la bloc o fi mai bun RDS, dar nu sunt sigur...

Eu vad ca imi dati dovezi de genu ping, alea nu sunt dovezi, incearca sa faci download la ora de varf si sa faci downloaduri multiple din locatii diferite sa vezi cu se comporta si ca viteza si ca STABILITATE.

@cipy1185 eu nu am descoperit deabea acuma internetu si nu folosesc websituri de socializare gen hi5 , mi se par pierdere de timp.
Si credema ca fac multe cu internetu meu, nici macar nu poti tu sa iti imaginezi :)

@InTech cum vrei sa iti dovedesc?
la rds nu exista ora de varf...
la casa este mai bun upc,dar nu pentru mult timp..(gpon)

#33
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 ralfy_tm, on 19th September 2009, 20:34, said:

@InTech cum vrei sa iti dovedesc?

1. Pui la tras fisierul asta, să vedem ce viteze ai pe HTTP cu un singur thread.
2. Pui la tras același fisier dar de mai multe ori simultan, ca să vedem cît prinzi pe HTTP în total, pe extern.
3. Pui screenshot din uTorrent sau ce client de torrente vrei tu cu un download de la niște peersi din afara țării ( ai grijă să se vadă peersii în screenshot ).
4. Pui screenshot din uTorrent sau ce client de torrente vrei tu cu un upload către niște peersi din afara țării ( ai grijă să se vadă peersii în screenshot ).

Hai să te văd, că tot ai ieșit pe interval.

#34
LoveGod

LoveGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 08.02.2008

 ralfy_tm, on 19th September 2009, 20:34, said:

Voi tot credeti ca RDS e mai bun,  hai sa va zic cum cred eu ca sta treaba, pentru mine la casa UPC e mult mai bun decat RDS, poate la bloc o fi mai bun RDS, dar nu sunt sigur...

Eu vad ca imi dati dovezi de genu ping, alea nu sunt dovezi, incearca sa faci download la ora de varf si sa faci downloaduri multiple din locatii diferite sa vezi cu se comporta si ca viteza si ca STABILITATE.

@cipy1185 eu nu am descoperit deabea acuma internetu si nu folosesc websituri de socializare gen hi5 , mi se par pierdere de timp.
Si credema ca fac multe cu internetu meu, nici macar nu poti tu sa iti imaginezi :)

@InTech cum vrei sa iti dovedesc?

Alou, neica. RDS merge bine, indiferent de ora. Sunt din Timisoara si iti pot spune ca merge brici. Tin server de MU pe el si merge 24/7 fara probleme, caderi de net si altceva.

Ia uite niste speedteste:

[ http://www.speedtest.net/result/569694316.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si de la InTech:

[ http://img4.imageshack.us/img4/7493/testwq.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fa tu asa ceva cu UPC! :naughty:

Asta ii FiberLink 2 de 39 ron.

Edited by LoveGod, 19 September 2009 - 23:32.


#35
oto10

oto10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.08.2008
@ralfy tm
eu unu nu am nimic cu UPC , intradevar firma mare, frumoasa dupa cum se vede in zare .... eu nu m am plans de viteza...... asta este un lux pt mine ca si abonat al lor ! dupa UPC....vremea este de vina :) ploua si gata......nu mai functioneaza mai nimic :)
Problema mea este RDS-ul.......dupa o saptamana de asteptare , nici un semn de viata din partea lor !

#36
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
Nu are rost sa mai zic nimic, multi o sa inteleaga asta ca nu am ce mai zice, dar nu este asa :)

Chestia e de preferinte, eu sincer sunt multumit de UPC.
Am ip fix, poti tine lejer servere de jocuri fara batai de cap si ceea ce mie imi place este o viteza stabila, adica nu creste sau scade, eu uploadu il am acelasi indiferent de ora :)

Eu prefer UPC pentru ca locuiesc la casa si la case e doar CableLink RDS, RomTelecom si UPC.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate