Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5260 replies to this topic

Poll: Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014 (66 member(s) have cast votes)

Care din cele 2 asociatii considerati ca are dreptate in demersurile sale?

  1. http://ascdbn.ro/ (Asociatia Salvati Cartierele Damaroaia si Bucurestii Noi) (54 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

  2. http://www.administratorimobileubm.ro (Asociaþia Constructorilor din Damaroaia) (12 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote

#307
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

 crs32, on 07 februarie 2013 - 18:37, said:

NU LE INTRESEAZA PE BANCI! garanteaza si statul..intelege !

Fondul de Garantare al Creditelor acopera riscul pentru nerambursarea creditelor de catre contractantul de credit, dupa ce s-a facut executarea silita a apartamentului. Din moment ce nu mai au ce sa execute silit, ma indoiesc ca Fondul va prelua riscul pentru un credit dat din prostie si lacomie de catre banca. Si ajungem la ipoteza de lucru cu personajul Avath, expusa mai sus.

#308
crs32

crs32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.10.2012
Mai elibereaza asociatia vreo autorizatia de constructie in tara? dar in UE?

#309
Avath

Avath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2012
Hai ca am ajuns si studiu de caz... multumesc csercses ...

In fine , cea mai plauzibila varianta este urmatoarea :

Asociatia lui "cersesc" cum l-a botezat crs32 :) nu darama nimic pt ca nu are cum , blocurile nasoale vor cadea singure peste cativa ani .
O sa apara peste tot la TV ca vai a cazut blocul ,asociatia se va bucura.
Tiganii vor cumpara in continuare terenuri , vor aparea blocuri si mai multe .
Damaroaia / Bucurestii Noi se va transforma dintr-un cartier cum erau Rahova, Militari acum ceva ani intr-un cartier de blocuri.
Va aparea alt cartier de case / vile spre iesirea din Bucuresti daca nu chiar la ceva km de Bucuresti .
Romaero / Baneasa se va inchide , vor aparea in locul lor cartiere rezidentiale cu f multe blocuri.
Basescu moare , Chiliman se muta in Elvetia , mai dau faliment 3 banci.
Se interzice cresterea porcilor in mediu rural . LaserXl se muta in Viena .
Se interzice importarea masinilor mai vechi de 3 luni , romanul revine la caruta .


Cum spuneam , csercses , de ce nu va certati voi direct cu tiganii ?

 C0Bu, on 07 februarie 2013 - 18:54, said:

Si in plus inspectoratul de stat in constructii, care probabil ofera instantei o analiza in urma careia se hotaraseste daca o cladire este in ilegalitate sau nu, nu cumva este cea care vegheaza activitatea tuturor dirigintilor de santier ? Deci atata timp cat cladirea din actele semnate de un diriginte de santier este identica cu realitatea, nu cumva ISC se contrazice singur ?

Pai cam da , d-asta tot spun ca sansele ca ei sa darame blocurile sunt nule .
Ca un judecator dea o decizie favorabila demolarii trebuie sa cada fooooarte multe capete.
Capete ce nu au cazut pentru chestii mult mai grave.

Vezi cazul cladirii din Aurel Vlaicu , a luat autorizatie pentru 5 etaje , a construit 10 .
Cladirea inca este acolo, cu tot cu decizia judecatorului de a demola casa ... si au trecut cam 3 ani de la decizia de demolare.
A fost foarte simplu , au trecut cladirea in legalitate....

#310
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Poate asociatia are contract de demolari cu primaria, si aici e totata afacerea :). De aceea nu se cearta direct cu tiganii, ca astia construiesc repede, si poti demola dupaia foarte usor. Acum inteleg de ce ii spunea lui oprescu sa pregateasca banii...

#311
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Cu tiganii de certam in Instanta, deocamdata. Astia nu intra pe forumuri.
Pentru cladirea din Aurel Vlaicu exista sentinta de demolare pe Fond. Acum este la Apel. Nu exista nicio sansa sa intre in legalitate, stai linistit.

#312
crs32

crs32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.10.2012
Ai demonstra ca nu esti doar un  forum ist. Gasim p site procesele?

#313
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Avath si restul, terminati cu amenintarile si limitati-va la discutii in cadrul legal ...

#314
Avath

Avath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2012

 ech, on 07 februarie 2013 - 21:14, said:

Avath si restul, terminati cu amenintarile si limitati-va la discutii in cadrul legal ...

Chiar nu amenintasem pe cineva, erau doar niste idei .

In fine  , o sa-l urmez pe Minime si astept sa citesc in presa despre actiunile lor de a demola blocuri.
Pana atunci ma bucur de apartamentul tiganesc :)

#315
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Va invartiti in jurul cozii: s-a primit autorizatie pentru P+3, s-a construit P+4 automat cladirea poate fi demolata. Acum cativa ani aveai posibilitatea ca in termen de x ani (vreo 4 parca) sa platesti o amenda si intrai cu cladirea in legalitate , dar Udrea (care avea in subordine si ISC-ul)  a dat o lege prin care te pot urmari pe termen nedefinit pentru nerespectarea autorizatiei si pot intenta proces de demolare. Eu asa stiu ca e legea actuala.

#316
nirvana2012

nirvana2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2013
Buna, eu am cautat si am gasit procesele in derulare . Sunt pe portal punct just punct ro. Cautati la dosarele tribunalului bucuresti dupa numele asociatiei. Sunt vreo 7-8 pana acuma dar nu am vazut vreo sentinta data.
Ca idee, mi-am facut userul asta ca sa postez fix informatia asta. Pe mine m-a interesat zona, dar mi-a trecut.

Inteleg punctul de vedere al celor din asociatie, inca mi se pare ca isi varsa frustratile pe cine nu trebuie. Iarasi, argumentul "nu ati avut bani de casa si stati la bloc deci ne stricati cartierul" mi se pare extrem, extrem de urat.
Traim intr-o societate in care multe nulitati dispun de bani, v-ati dori sa ii aveti vecini? Nu cred.

Masurati-va vorbele, daca nu va vedeti in ochi pentru ca vorbiti din spatele calculatorului, nu trebuie sa uitati ca va adresati unui om ca si voi....

#317
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
In sfarsit a aparut unul pe forum caruia i-a trecut prin cap unde sa caute!

Nirvana2012, mesajul era si pentru tine si si-a atins tinta.
Felicitari, inseamna ca dupa ce te munti in casa noua, nu o sa fii pus in situatia ca, in loc sa-ti cauti meseriasi sa-ti aranjezi casa, sa iti cauti avocati.
Nu era nevoile de injuraturile de la sfarsit. Scopul nostru nu este sa ne razboim cu voi, cumparatorii. Si nu noi va punem sa va aruncati cu capul inainte, fara sa ganditi.

Avem un caz in care tiganul are plangere penala facuta de Disciplina in Constructii inca din luna martie 2012, (mai are una din ianuarie 2013), dar asta nu l-a impiedicat sa declare senin la notariat ca nu sunt probleme cu constructia lui si sa vanda deja 4 apartamente in ultima luna, pana sa-l blocam noi la cartea funciara. Autorizatia este P+2E+M, blocul are P+3E+M si supradimensionat. Numai daca faci pe naivul nu vezi ca nu respecta autorizatia.

Deci cine este borfasul? Mai are la vanzare 20 apartamente.

Cine este fraierul aici? Cine nu se uita bine in acte?

#318
crs32

crs32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.10.2012
pai vad ca deja la una ati renuntat... D c ?

pai vad ca deja la una ati renuntat... D c ?

#319
LaserXL

LaserXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 14.12.2012

 nirvana2012, on 13 februarie 2013 - 12:07, said:

Buna, eu am cautat si am gasit procesele in derulare . Sunt pe portal punct just punct ro. Cautati la dosarele tribunalului bucuresti dupa numele asociatiei. Sunt vreo 7-8 pana acuma dar nu am vazut vreo sentinta data.
Ca idee, mi-am facut userul asta ca sa postez fix informatia asta. Pe mine m-a interesat zona, dar mi-a trecut.

Inteleg punctul de vedere al celor din asociatie, inca mi se pare ca isi varsa frustratile pe cine nu trebuie. Iarasi, argumentul "nu ati avut bani de casa si stati la bloc deci ne stricati cartierul" mi se pare extrem, extrem de urat.
Traim intr-o societate in care multe nulitati dispun de bani, v-ati dori sa ii aveti vecini? Nu cred.

Masurati-va vorbele, daca nu va vedeti in ochi pentru ca vorbiti din spatele calculatorului, nu trebuie sa uitati ca va adresati unui om ca si voi....

Daca ai fi urmarit cu atentie discutiile, ai fi vazut ca noi, astia care stam la casa, nu suntem frustrati de loc, si nici nu ne varsam nervii pe cei care stau la bloc intr-o zona de case. Din nou zic, daca ai fi fost atent, ai fi vazut ca aceste specimene "oameni ca noi" sunt deranjati de casele din jur....... Eu inca am banuielile mele cum ca acesti "oamnei ca noi" sunt cumva arvuniti de tiganii care su construit blocurile, pentru a lua pulsul, si a afla cam care e starea....

Nici unul dintre noi nu a atacat, ci daor a raspuns injuriilor. Eu nici macar nu m-am obosit sa le raspund celor care m-au facut manelist samd......

#320
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Cred ca asta e topicul pe care intra cei mai multi utilizatori,la primul lor post...Posted Image

#321
nirvana2012

nirvana2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2013

 LaserXL, on 13 februarie 2013 - 18:17, said:


Daca ai fi urmarit cu atentie discutiile, ai fi vazut ca noi, astia care stam la casa, nu suntem frustrati de loc, si nici nu ne varsam nervii pe cei care stau la bloc intr-o zona de case. Din nou zic, daca ai fi fost atent, ai fi vazut ca aceste specimene "oameni ca noi" sunt deranjati de casele din jur....... Eu inca am banuielile mele cum ca acesti "oamnei ca noi" sunt cumva arvuniti de tiganii care su construit blocurile, pentru a lua pulsul, si a afla cam care e starea....

Nici unul dintre noi nu a atacat, ci daor a raspuns injuriilor. Eu nici macar nu m-am obosit sa le raspund celor care m-au facut manelist samd......

Cand ma refeream la masuratul vorbelor, nu ma refeream numai la o parte din cei implicati, ci la absolut toata lumea. De ambele parti s-a exagerat, sau asa mi s-a parut mie. Bineinteles ca nu toti userii la fel de mult, dar ...impresia generala pe care o da discutia unuia din afara ei e ca in loc sa se discute punctual si sa se furnizeze informatii importante si argumentate, s-a ajuns la aruncat cu rosii...

#322
LaserXL

LaserXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 14.12.2012

 nirvana2012, on 14 februarie 2013 - 11:54, said:

....impresia generala pe care o da discutia unuia din afara ei e ca in loc sa se discute punctual si sa se furnizeze informatii importante si argumentate, s-a ajuns la aruncat cu rosii...

Corect!Posted Image

Edited by LaserXL, 14 February 2013 - 18:11.


#323
mistretsu

mistretsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2007
Salut, vad ca parerile sunt foarte impartite si ma aflu in situatia de a nu putea lua o decizie cu care sa fiu 100% hotarat.

-iau un apartament vechi din anii 80-90, pana termin sa il platesc o sa aiba cladirea respectiva 50-60 de ani.
-iau un apartament nou, nu am cum sa verifica calitatea cladirii, mai ales ca zona bucurestii noi/damaroaia este printre cele mai "rele" ca sol in situatia unui seism.

Am gasit ceva care se incadreaza in bugetul meu, este la intersectia strazilor Lita si Sinca langa parcul Izbiceni. Stie cineva ceva despre cladire/ constructor?
Numarul de contact pe care il am eu l-am mai gasit si pe net asociat unui alt nume. A auzit cineva de Cristian Burloiu sau stacioiu Ionut?
Am vorbit cu persoana respectiva, nu pare de etnie, cel putin dupa voce, din cate am inteles ar fi constructor/proprietar si ar locui in aceeasi cladire ( mie unul mi se pare suspect sincer).

Edited by mistretsu, 22 February 2013 - 16:45.


#324
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
e a etnicilor. Numai daca te uiti la..."model" iti dai seama. Ai vorbit la telefon cu "cineva" care nu era...Cand vei da primele semnaturi vei vedea a cui e!
Si pune-te pe citit!TOT ACEST TOPIC!Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate