Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5260 replies to this topic

Poll: Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014 (66 member(s) have cast votes)

Care din cele 2 asociatii considerati ca are dreptate in demersurile sale?

  1. http://ascdbn.ro/ (Asociatia Salvati Cartierele Damaroaia si Bucurestii Noi) (54 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

  2. http://www.administratorimobileubm.ro (Asociația Constructorilor din Damaroaia) (12 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote

#325
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006
Fratilor, salut.

Am tot citit in ultimele zile si m-au oripilat comentariile care includ cuvinte precum "demolare".  Sunt pe punctul de a cumpara un apartament in blocul aflat pe Str. Natatiei 59. Alt amic deja a cumparat pe Str. Pietei.

Am incercat sa navighez pe portal.just.ro, dar e ceva imposibil, nu inteleg cum reusiti voi sa filtrati rezultatele.

Asadar, pe scurt: va cer ajutorul. Stiti ceva despre acest bloc? Daca nu, macar ajutati-ma incat sa stiu cum sa pot ajunge sa filtrez prin dosarele de la tribunalul Bucuresti pe respectivul site. Va rog!

Multam.

#326
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Ai tot citi, dar degeaba.
Inainte sa dai cu banu', incearca sa citesti macar actele tiganului!

#327
nirvana2012

nirvana2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2013
pe portal.just.ro navighezi asa: ai o harta, dai click pe bucuresti. Apar mai multe chestii judecatorii and so on. Click pe T. Bucuresti, ceea ce inseamna Tribunalul Bucuresti.
Asa, dupa asta, ai un meniu cu rosu in stanga. de acolo alegi Dosare. Apare o lista si sus niste casute cu care poti sa cauti. Eu am pus la "Parte "   "damaroaia" sa vad ce iese.
Apare o lista cu procesele, acolo nu poti vedea decat partile si sentinta cred daca e cazul.

succes!

#328
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006

View Postcsercses, on 26 februarie 2013 - 02:59, said:

Ai tot citi, dar degeaba.
Inainte sa dai cu banu', incearca sa citesti macar actele tiganului!

Mama, multa amicitie pe forum din partea ta. Nici nu ne cunoastem si deja mi-esti antipatic. Credeam ca doar cu rivalii consacrati te certi. Ne vedem prin cartier, ne salutam, ne ajutam cu faina sau zahar in weekend, nu suntem toti rai :).

@nirvana2012 - multumesc.




#329
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Inainte sa faci pe tafnosul,incearca sa intelegi ce am vrut sa-ti spun.

Inainte sa bati palma cu Dumitru Leonard, intereseaza-te ce inseamna S+P+2E+3R (cum au fost obtinute 3 etaje in autorizatie este alta poveste). Dupa care, daca stii sa numeri pana la 4, poate tragi niste concuzii.

S-ar putea sa ai circumstante atenuante: de obicei tiganii nu arata actele decat in momentul cand te duci la notar sa semnazi antecontractul. Bineinteles, la notarul ales de el.

Sa stii ca nu toate procesele care vizeaza blocurile tiganesti sunt date de catre Asociatie. Sunt multi care au inceput procesele de demolare in nume propriu (eu stiu 3 cazuri).

La un bloc s-a inceput un proces de catre vecini pentru servitute de vedere. Adica orice geam aflat la mai putin de 2 metri de limita de proprietate se desfiinteaza. Orice geam si teava de la centrala de gaze de pe calcan trebuie sa dispara. Legea este foarte clara (Noul Cod Civil). Chemati in Instanta sunt noii proprietari, nu vanzatorul!

Totusi, insist. Nu cresi ca, in loc sa cauti procese pe just.ro, ar fi mai indicat sa citesti cu mare atentie actele casei pe care doresti sa o cumperi si pentru care o sa muncesti 30 de ani de acum incolo?

Sa mergem mai departe cu scenariile. Tu te muti in bloc. Noi dam gres cu toata actiunea asta, ca asa este tara asta de rahat. In fata blocului ai un teren viran. Cand n-o sa mai fie nimeni sa ii opreasca, cu sprijinul javrelor corupte de la Primaria Capitalei, o sa ai un bloc de 5 etaje (cel putin), la fix 3 metri de fereastra ta (daca ai noroc). Asta este valabil pentru toti blockerii care se dau ofuscati pe aici.

#330
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006

View Postcsercses, on 27 februarie 2013 - 03:09, said:

Inainte sa faci pe tafnosul,incearca sa intelegi ce am vrut sa-ti spun.

Inainte sa bati palma cu Dumitru Leonard, intereseaza-te ce inseamna S+P+2E+3R (cum au fost obtinute 3 etaje in autorizatie este alta poveste). Dupa care, daca stii sa numeri pana la 4, poate tragi niste concuzii.

S-ar putea sa ai circumstante atenuante: de obicei tiganii nu arata actele decat in momentul cand te duci la notar sa semnazi antecontractul. Bineinteles, la notarul ales de el.

Sa stii ca nu toate procesele care vizeaza blocurile tiganesti sunt date de catre Asociatie. Sunt multi care au inceput procesele de demolare in nume propriu (eu stiu 3 cazuri).

La un bloc s-a inceput un proces de catre vecini pentru servitute de vedere. Adica orice geam aflat la mai putin de 2 metri de limita de proprietate se desfiinteaza. Orice geam si teava de la centrala de gaze de pe calcan trebuie sa dispara. Legea este foarte clara (Noul Cod Civil). Chemati in Instanta sunt noii proprietari, nu vanzatorul!

Totusi, insist. Nu cresi ca, in loc sa cauti procese pe just.ro, ar fi mai indicat sa citesti cu mare atentie actele casei pe care doresti sa o cumperi si pentru care o sa muncesti 30 de ani de acum incolo?

Sa mergem mai departe cu scenariile. Tu te muti in bloc. Noi dam gres cu toata actiunea asta, ca asa este tara asta de rahat. In fata blocului ai un teren viran. Cand n-o sa mai fie nimeni sa ii opreasca, cu sprijinul javrelor corupte de la Primaria Capitalei, o sa ai un bloc de 5 etaje (cel putin), la fix 3 metri de fereastra ta (daca ai noroc). Asta este valabil pentru toti blockerii care se dau ofuscati pe aici.

Salut

Eu iti multumesc pentru detaliere, insa permite-mi o remarca: nu toti noii proprietari iti sunt inamici. Tonul folosit de tine e mereu unul transparent agresiv cu niste oameni care, asemenea mie, nu au nimic cu tine, isi doresc doar niste informare. De aceea poate vei reusi sa abordezi aceste dialoguri - altfel utile pentru mine si cei ca mine - altfel decat cu toporul in limbaj.

Trecand peste asta, notarul a fost ales de mine, nu de el, iar actele au fost prezentate din start, inca de la vizita. Sa ne intelegem, nu vreau sa clamez ca de fapt toti oamenii sunt binevoitori, doar sa schitez un scenariu care intamplator e real. Acum intervine urmatorul aspect: fondul national de garantare a creditelor. Dincolo de neatentia. poate chiar prostia mea, nu ar fi firesc ca ei, cei care vor gira o buna bucata din suma platita proprietarului actual, sa fie cei mai atenti cu actele incat sa vada o neconcordanta cu PUZ si sa zica: " Frate, esti nebun? Nu ne bagam noi banii in cuibul ala de viespi". Refuzam sa itindam banii pe motiv ca noi, statul, garantul acesor bani, recunoastem ca tot noi, statul, am dat o autorizatie aiurea si astfel exista riscul ca acest bun sa dispara peste 3-4-10 ani". Acum locuiesc cel putin 15 familii in acel bloc, probabil minim 10 au trecut prin Prima Casa. Nu ca Romania ar fi o tara de poveste, dar chiar asa - sa se acorde credite de catre cei care au acordat autorizatiile pentru locuintele construite in ilegalitate ?

Wow, really, ne zici "blockeri"? Adica suntem niste amarati care nu si-au permis case construite chiar de ei prin Primaverii. Dom'le, asa e, eu n-am avut bani de teren, manopera si materiale pentru asa ceva, ca tare as fi preferat sa nu stau la etaj. Dar n-am avut si probabil nici nu voi avea maine-poimaine. Asta a fost, de departe, the next best thing. Ai vizitat recent piata blocurilor noi din capitala? E pulbere, scump, f. putin stoc (deh, nimeni n-a mai construit in ultimii ani)  si nejustificat. Damaroaia/Buc Noi nu este ieftin, este mai ieftin. Dar da, ai dreptate, o parte din vederea noastra ar fi obturata daca cineva ar construi un bloc de n etaje pe acel teren viran, de asta ne e teama si noua, este justificat. Am vizitat probabil peste 10 blocuri in cartier, majoritatea aveau cel putin un deficit de genul acesta.

Altfel, cum ti s-a parut Dumitru Leonard, mentionat chiar de tine?

O zi buna!

#331
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am si eu o curiozitate.
Am observat ca, in general, cifele cu beton vin si toarna mereu seara. Care sa fie explicatia?
Un motiv, ma gandeam eu, ar fi acela ca in timpul zilei se munceste si se fac acele cofraje, dupa care se toarna betonul seara si se lasa la uscat/intarit peste noapte.

#332
ionut_ct

ionut_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2007
explicatia ar fi ca ori sunt in urma cu programul / se grabesc  ori au ceva de ascuns.

Un cofraj dinala nu se face intr-o zi si betonul nu se intareste peste noapte Posted Image (dureaza minim 2 sapt in fct de vreme - daca vrei sa lucrezi corect).
Este posibil ca la finalizarea etajului, inainte sa se aduca betonul, sa mai fi ramas legaturi de verificat/nefacute si sa le faca pe ultima suta de metri. Si in felul asta sa amane livrarea betonului spre seara....dar nu sa fie asta regula.

Deci un plafon nu se usuca peste noapte....in timpul asta se lucreaza la peretii etajelor inferioare.

#333
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Eu i-am vazut cum pe vremea asta, adica pe ploaie si la aproape 0 grade afara, toarna seara betonul la interval de 2-3 zile maxim.
Asta vara am vazut cum s-a inaltat bloc de 5 etaje in maxim 2-3 saptamani. La maxim 2-3 zile se mai turna un etaj.

#334
vintage

vintage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.06.2008
"Dincolo de neatentia. poate chiar prostia mea, nu ar fi firesc ca ei, cei care vor gira o buna bucata din suma platita proprietarului actual, sa fie cei mai atenti cu actele incat sa vada o neconcordanta cu PUZ si sa zica: " Frate, esti nebun? Nu ne bagam noi banii in cuibul ala de viespi". Refuzam sa itindam banii pe motiv ca noi, statul, garantul acesor bani, recunoastem ca tot noi, statul, am dat o autorizatie aiurea si astfel exista riscul ca acest bun sa dispara peste 3-4-10 ani". Acum locuiesc cel putin 15 familii in acel bloc, probabil minim 10 au trecut prin Prima Casa. Nu ca Romania ar fi o tara de poveste, dar chiar asa - sa se acorde credite de catre cei care au acordat autorizatiile pentru locuintele construite in ilegalitate ?"



Nu te baza pe angajatii acelei institutii,sau ai institutiilor bancare sa iti verifice detaliat documentele.Sunt niste simplii angajati,mai mult sau mai putin pregatiti, superficiali deoarece nu e banul lor in joc, si poate chiar interesati in a aproba contractele pentru a atinge anumite targeturi. Exemplele clare din care reies greselile acestor institutii, sunt acele contracte semnate pt apartamente in blocuri construite neconforme cu autorizatiile de construire ( amprenta constructiei este pe intreaga  supr a proprietatii, nrul etajelor depaseste nr admis de etaje caracteristic zonei). Oricum,observ ca de ceva timp,au inteles si constructorii ca lumea a inceput sa isi puna intrebari, si chiar sa actioneze impotriva neregularitatilor, si astfel respecta distantele fata de limitele de proprietate,nrul etajelor admis conform zonei si chiar si nrul de locuri de parcare, deci intra in legalitate. Urmarind de ceva timp acest topic, observ ca locuitorii cartierului, nu sunt afectati numai de aceste neregularitati, ci au si frustrari (unele justificate-nimanui,proprietar de casa,nu i.ar conveni sa se construiasca in vecinatatea proprietatii lui,un astfel de bloc,care sa aiba ferestrele si balcoanele indreptate spre curtea lui) legate de faptul ca in zona apar multe blocuri care "strica"  estetica si linistea zonei.

#335
TiredOrc

TiredOrc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.11.2012
Se toarna betonul seara deoarce nu se fac controale la orele respective, pentru fiecare cifa de beton trebuie prezentat certificatul de conformitate si cel de calitate. Cum in multe cazuri acesta nu exista se descurca si ei cum pot. Plus ca din ce ma inteles de la o ruda apropiata care lucreaza pe cifa, respectivii constructori, colorati sau nu, au diferite intelegeri cu cei de la statia de betoane si se practica "indoitul betonului". Sunt doua modalitati pentru a iesi mai ieftin la beton, ori se indoaie ori se baga in fundatie peturi (practica intalnita in special in zona Berceni).

Blocul de pe Strada Aeromodelului a fost facut intr-un timp record, parintii mei locuiesc in zona si am avut ocazia sa vad cum se desfasoara constructia respectiva, totul a fost facut numai seara, noaptea. Se turna seara incepand cu ora 8-9, cat mai pe graba deoarece am inteles ar fi avut conflicte cu vecinii.

In momentul de fata se vand apartamentele din blocul respectiv detinut de un anume domn, se precizeaza ca sunt deja vandute majoritatea desi nu este adevarat, chiar pot fi gasite pe diferite siteuri cu imobiliare. De fiecare data cand am intrebat era alta poveste, ba mai este unul pe scara ba numai la mansarda, etc. Si mai au o practica ca sa vrajeasca clientii, in diferite apartamente aduc piese de mobilier, mai un dulap mai un sifonier si iti arata "..uite domne aici au inceput deja clientii sa isi aduca mobila, noi ne ocupam de finisaje si ei au inceput sa isi aduca din mobilier, sa vedeti ca se vand destul de repede".

#336
sexymarioara

sexymarioara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2013
am fost la o vizionare la un bloc din 2012 pe strada pietei la nr. 34 imediat in spatele blocurilor rusesti. are cineva informatii despre constructia acestui bloc, proprietar sau posibile probleme legate de constructia acestui bloc? multumesc

#337
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Da! In ultimii ani,blocuri,construiesc numai tiganii!Nu-ti face probleme.Actele (numai actele) acestor cladiri sunt suspect de corecte...Posted Image

#338
sexymarioara

sexymarioara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2013
blocul de pe pietei parea ok insa numai o parte din apartamente erau finisate iar una din fatadele laterale ale blocului era netencuita si se vedeau straturile de caramizi. proprietarul care era cam bronzat (insa de treaba dar destul de evaziv) a spus ca va ramane asa fiindca vecinul nu il lasa sa o finiseze pentru ca latura blocului era lipita de gardul vecinului, ceea ce inseamna ca distanta minima de constructie nu a fost respectata. stiu ce acte trebuie sa cer insa nu stiu cum sa-mi dau seama daca sunt corecte
multumesc pentru raspunsuri

#339
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Apropo de angajati care trebuie sa verifice actele, eu nu as pune asa mare pret pe priceperea si interesul lor. Mai toate companiile serioase fac asigurari angajatilor si, in cazul in care unul din ei o comite, ei isi recupereaza paguba de la asigurator.

In afara de atitudinea poate un pic prea agresiva, ce zice csercses mi se pare corect dpdv moral. De mult timp incearca sa avertizeze posibilii cumparatori ca majoritatea apartamentelor este in pericol de demolare, dar ca nu ar avea nici o problema cu niste blocuri construite corect, respectand regimul de inaltime si ocupare al terenului din zona. Mi se pare absolut rezonabil.

Ce mi se pare nasol este ca proprietarii trebuie sa se intoarca impotriva celui care le-a vandut apartamentul pentru recuperarea prejudiciului. Si daca tiganul nu are nimic pe numele lui si isi tine banii la saltea...

#340
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Daca s-a vandut apartamentul de 10 ori, fiecare fost proprietar se intoarce impotriva celui anterior?
Eu cred ca trebuie sa fie o cale mai rapida, directa.

#341
CCF

CCF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2013
Referitor la aceste blocuri problemele sunt multiple.

De exemplu cel construit langa mine cel de la strada Pietei nr 34 are urmatoarele probleme:

a fost construit si la mine in curte fara aprobarea noastra.

nu are fundatie, sau daca considerati ca maxim 40 cm de beton sunt suficienti pentreu a sustine o cladire de 16m va inselati amarnic

groapa in care a fost construit acest bloc nu este mai adanca de 1,7 m, adica aceasta cladire se va rasturna in caz de cutremur mai serios.

din 6 locrui de parcare asa cum rezulta din autorizatie numai 1 exista in realitate

cladirea trage umezeala

din cladire te uiti in casele vecinilor din blocul alaturat


la mine in curte e frig mai tot timpul astfel facturile la gaze sunt mari.

Acest bloc a fost izolat din 3 directii pentru ca nu are acordul nostru pentru o astfel de constructie, acord necesar mai ales in cazul constructiilor facute pe hotarul comun cu alte proprietati.

Un aspect foarte important este legat de cheltuielile cu incalzirea unui atsfel de imobil care o sa fie foarte mari datorita izolatiei proaste.

parcarea nu exista si toti parcheaza in fata portii mele samd.

Daca doresti TiredOrc sa afli detalii interesant te rog sa imi faci o vizita.

Sexymarioara

te sfatuiesc sa nu iti iei apartament in blocul acela pentru ca in caz de cutremur cladirea aceia cade.

Eu si cu familia mea o sa fim omorati de acea cladire, iar problemele legate de acea cladire sunt multiple cum am spus anterior.

Daca vrei sa iti nenorocesti snatatea ia-ti apartament la acel domn.

Te felicit ca lai descris bine: (insa de treaba dar destul de evaziv) - adica nu este de incredere.

Daca vrei sa discutam ca sa te lamuresti de problema mai in detaliu bate la poarta te rog.

#342
LaserXL

LaserXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 14.12.2012
.... Poi daca luam de bune ceea ce spun tovarasii care locuiesc in aceste minunate blocuri totul e ok.... Apropos: cum a fost construit blocul pe calcan fara aprobarea vecinului???? Sunt sigur ca legal. iata si de ce procesele pe rol au termene de judecata 2014: tiganii tre sa  dea la unu` altul in cap sa le ia banii sa agoniseasca, sa dea spagile in asa fel incat constructiile sa fie "legale".

Locuri de parcare, ca locuri de parcare, da` ia sa vedeti cand va refula canalizarea .... Sper sa refuleze in subsolurile blocurilor, sa fie o locuinata la bloc in adevaratul sens.

@CCF: ti se va raspunde ca strada e loc public si fiecare parcheaza unde vrea. Sfat: cand mai gasesti poarta blocata, ia un prieten si parcheaza-ti masina in fata nesimntitului, iar preietenul in spate. ... si lasa-l sa fiarba ceva timp.Cam.... cat vreiPosted Image

Edited by LaserXL, 11 March 2013 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate