Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

comert ambulant

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
detin un fast food la baza unei partii de schi. fastfoodul (bucataria) este intr+o rulota iveco de 12 m patrati...am luat rulota de pe sasiu am pus-o pe stalpi de beton si am incastrat-o intr-o constructie de lemn sa aiba lumea unde sa se adapostesca de ninsoare si sa manance un hamburgher si sa bea un vin cald...am activat codul caen de restaurante, fast food,etc...avand in vedere noile norme care cer baie cu dus si vestiar angajati si spatiul mic in care nu pot face aceste lucruri precum si faptul ca bucataria fastfoodului este intr-o rulota vreu sa imi schimb codul caen in comert ambulant....dar nu stiu cerintele si normele acestui tip de comert...ma poate ajuta cineva?

#2
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
In primul rand treb sa iei legatura cu Primaria localitatii respective , acolo vei vedea daca ai voie sa comercializezi produse alimentare in locul respectiv si ce avize sunt necesare
Poi iti recomand sa citesti HG348/2004, HG 559/2001,OG 99/2000, HG 333/2003, L215/2001, L650/2002 sau sa consulti un avocat

#3
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
E chiar asa greu sa faci comert ambulant in Romania?
Daca ai o rulota fast-food si vrei sa bantui prin tara pe la targuri, concerte etc iti trebuie autorizatii de la toate primariile pe care le "calci"?

#4
carbondj

carbondj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2010
Ar trebui sa fie pt ca in multe state Europene este deja de peste 100 de ani...si in inca in ziua de azi este sau exista comertul ambulant, ca esti cu haine sau mancare etc..
ce stieu eu despre comertul fastfood este ca trebuie sa ai igenizare corespunzatoare (ghiuveta, sapun, manusi).
Daca in germania frantza si alte tari se practica, atunci ar trebuii si in romania...numai ca trebuie sa te infiormezi bine si respectate anumit reguli...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate