Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am deschis o crama!

- - - - -
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#235
Constanteanu

Constanteanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.08.2010
cand iti vine garda, nu stai prea mult la discutii cu ei , sa inceapa sa se uite in acte sau altceva, ii scoti afara din magazin sa nu le fie frica de camere si le dai spaga direct ... dupa ce iti mai salta porcii  de pe raft ce le trebuie lor, le spui ca anul viitor pe vremea asta o sa-i chemi tu sa vina ... asta e ... de obicei se fac schimb de nr  de telefon si daca vine altul in control trebuie sa-l suni sa fii lasat in pace.


daca te dai tu cunoscator al legilor si alte aberatii din astea, ai gresit tara prietene, o sa pierzi multi bani si o sa te lasi de comert...  fa cum iti zic eu si o sa fiti amici...  . Ei au voie sa te controleze o data la 6 luni conform legii, stiu in Constanta 2 societati mari care sunt calcate regulat, fix la 6 luni .

mai am un prieten cu restaurant, ala nu dadea niciodata spaga, l-au amendat de vreo trei ori la rand si apoi nu i-a mai venit niciodata de la garda... dar de la OPC si Sanepid veneau regulat

#236
laurentiu.tirca

laurentiu.tirca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2005
salut cramistilor :), eu sunt producator de vin din vrancea si vad din ce se discuta ca voi aveti nevoie de cineva serios care sa va asigure continuitate in aprovizionare.....noi producem vin in regim propriu, cam 5000 litri pe an, nu stiu daca vi se pare mult sau putin....aveti idee de cineva care ar fi interesat de aceasta cantitate anual? pe viitor avem posibilitatea sa face mult mai mult vin deoarece am plantat anul acesta in primavara 2 ha ottonel prin reconversie. vinul pe care il detinem in momentul de fata este riesling italian sec 2010......12 grade alcool....mentioneaz ca este 100% natural, facem la cerere buletin de analiza....asiguram si transport daca este nevoie......pot fi gasit la 0729 728 400....pretul il stabilim telefonic.

#237
cosminco

cosminco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2010
Buna,stimate domn producator,imi permit si eu sa va atrag atentia ca putini isi permit sa cumpere o cantitate asa mare dintr-un sut si ca buletin de analiza trebuie sa aveti obligatoriu atunci cand scoateti vinul la vanzare.Pe linga asta va trebui sa depuneti putin efort sa duceti niste mostre sa ne convingem si noi ca merita sa discutam despre colaborare,pret,conditii de livrare,s.a.m.d.
Va spun toate acestea deoarece acestea sint conditiile in care (eu cel putin) lucrez cu furnizorii.Sa nu credeti ca ati aparut cu niste vin si gata,suntem clientii dvs.Asta nu ca un repros,sau sa va dau eu lectii.Puteti PM.

Puteti trimite private message,asta am vrut sa spun,scuze de prescurtare.

#238
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Abia acum imi fac putin timp si va scriu ca eu gata... am inchis magazinele! Azi mi-a iesit hartiuta de la Registrul Comertului pentru desfiintare puncte lucru si suspendare activitate! Am luat decizia asta pentru ca piata nu mai e deloc favorabila, nu am nici o garantie ca anul viitor va fi mai bine si daca o tineam asa ma umpleam de datorii. Octombrie a dat semnalul, noiembrie a spus GATA! Ajunge... Imi cazusera vanzarile la 10% din normal. Acum lucrez la alte proiecte-vinul m-a ajutat sa-mi fac intrarea! Multumesc celor de pe forum care m-au incurajat, multumesc si celor care au cumparat vin de la mine si s-au incumetat sa-l ia pe negustate, multumesc si celor pe care probabil i-am inspirat. Nu imi plangeti de mila, nu sunt trist deloc din contra ma bucur ca am trecut la un alt nivel de intelegere al unei afaceri! Daca imi pare rau de ceva e faptul ca avem o conducere de r_h_t in tara asta care isi construieste bugetul pe spinarea micului intreprinzator pe care-l sufoca de-a dreptul cu taxe si impozite si apoi urla din toti rarunchii ca se face evaziune iar prin birocratie isi mascheaza incompetenta si coruptia. Afacerea nu e proasta dar trebuie sa ma indrept spre ceva mai bun!

#239
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,692
  • Înscris: 13.10.2003
si prietenul meu din TM si-a inchis crama.
si-a pastrat insa depozitul de vinuri si livreaza vin la restaurante&co.
chiar azi l-am sunat avand nevoie de o sticla de vin de colectie ptr. un cadou...

#240
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Poti sa spui tu ca nu esti trist, dar nu ai cum sa nu fii, pentru ca esti om si un esec e un esec, indiferent cat invatam din el. Ai mare dreptate cu mediul de afaceri, statul pur si simplu iti spune la ureche in fiecare zi: Inchide si fugi!

Sa nu uitam de goana ta dupa pretul cel mai mic, aceasta mare capcana in care pica foarte multi in afaceri. Tii minte cand vorbeam de negustorii din ardeal, care vindeau vinul mult mai scump decat tine?! Faceau asta pentru ca doar la acele preturi se putea face business rentabil si nu din lacomie. Tu ai reusit sa oferi consumatorului, pentru o scurta perioada de timp, un produs de calitate la un pret foarte mic, insa acum clientul tau se intoarce la vechea sursa pe care o gaseste mult mai sigura si predictibila. Eu cred ca interesul acestuia este servit mai bine de cel care vinde mai scump, dar reuseste sa mentina standardele pe intervale mari de timp, decat preturi mai mici pentru perioade inguste.

Te consider prietenul meu si sper sa ne mai lovim in viata, deocamdata abia astept urmatorul jurnal de business. Acesta de aici, este un exemplu de urmat pentru toata lumea si cred eu ca il putem pune printre cele mai bune topicuri de pe acest forum, iar pentru asta te felicit si iti marturisesc ca  admir curajul si onestitatea cu care ti-ai deschis sufletul si mintea aici.

Succes!

Edited by floraur, 08 December 2010 - 00:32.


#241
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Am citit toate paginile pentru ca imi place modul in care ti-ai administrat afacerea si pasiunea pe care ai pus-o in ea. Nu am nici o tangenta cu domeniul asta, nici macar nu-mi place vinul, dar vreau sa te felicit si sa-ti urez succes in continuare. E pacat ca n-ai putut sa continui cu afacerea ta, dar sunt convins ca vei avea succes cu orice cale vei alege !

#242
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Va multumesc tuturor pentru incurajari. Acum, la rece, sa va spun si de ce am dat gres. Piata a cazut! Dar rezistam daca nu intram si ca distribuitor! La distributie adaosul e mic si profitul se face din rulajul mare. A mers cat a mers dar apoi am inceput sa am probleme cu recuperatul banilor. Apoi comenzile au inceput sa fie din ce in ce mai mici si eu trebuia sa platesc TVA din urma. Intrasem in colaps. Vanzarea en detail mergea bine dar distributia picase si TVA-ul a fost ca un bolovan legat de gat. Am colegi neplatitori de TVA care inca supravietuiesc. Insa afacerea asta o duci mai bine ca PFA-tu lucrezi, tu iti administrezi treburile si iti dramuiesti banii. Eu insa nu aveam timp de stat la magazin si vandut. Vanzatoarele mele au preluat un magazin si si-au facut PFA. Vor continua ele activitatea. Ele se vor descurca mult mai bine!
Am incercat pasuiri, amanari la plata a TVA-ului. Nu am avut cu cine discuta-somatiile nu mai conteneau si atunci mi s-a facut lehamite. Multele controale m-au facut sa-mi piara tot cheful. Furnizorii intrasera si ei in situatii asemanatoare si puneau presiune. Cand vezi si pe media toata brambureala guvernantilor atunci realizezi ca nu mai are nici un rost. Nici o speranta, nici un plan de redresare. Decat sa ajung sa ma tarasca astia ca pe un hot, am facut un efort urias, am achitat la stat toate darile si am spus STOP JOC!
Da, lucrez la un proiect dar daca imi iese atunci am mai putina legatura cu statul roman si atunci nu cred ca va mai fi tiganeala de acum!

#243
cosminco

cosminco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2010
Eu personal iti multumesc pentru tot,iti doresc succes indiferent de domeniul in care vei activa si sper ca daca voi mai avea nevoie de ceva informatii sa pot apela la tine si sa nu deranjez.Pentru ceilalti cramisti,capul sus,trot raul spre bine.Sa-ti ajute Dumnezeu!

#244
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Ceeeee?Ai inchis?Ooooo ce pacat!
Pe la pagina 9 deja incepusem sa caut informatii despre utilarea unei crame, ma gandisem la locul de amplasare, chiar astazi am cerut un ajutor pe forum in alegerea formei juridice (din ce spui tu PFA-ul e bun pentru o astfel de afacere), urma sa discut in familie planul de bataie si acum sunt deziluzionat.Ai depus atata munca si ce s-a ales?
Cred ca te-ai intins prea mult.Trebuia sa te opresti din distributie mai repede.In fine,acum e tardiv.
Poate, in zilele ploioase, ne mai poti da cateva sfaturi, poate vei continua aceasta frumoasa poveste cu un ghid al "cramarului" de la infiintare pana la trasarea liniei finale, cu acte, autorizatii, cate butoaie aveai, din ce erau facute, etc.
Cate intrebari aveam sa-ti adresam Domnule Profesor....

#245
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Magazinul meu de vinuri nu a murit, TRAIESTE! Una din fetele mele l-a preluat. I-am dat toate dotarile, functioneaza sub acelasi brand doar ca si-a facut un PFA. Aprovizionarea o face de la acelasi furnizor. Tinand cont ca PFA-ul implica mai putine cheltuieli si ea vinde, se chiverniseste cum stie mai bine ar trebui sa-i mearga.
Va multumesc tuturor pentru urari si va doresc sa vina vremuri mai bune pentru afacerea voastra a tuturor celor care va indeletniciti cu aceasta activitate minunata. Unii din cei care i-am cunoscut aici din pacate au trebuit sa faca ceea ce am facut si eu. Cei care vreti sa intrati in treaba asta va dau un singur sfat: RABDARE! Aveti rabdare sa vedeti incotro ne indreptam si ce se va alege de vinul nostru. Nu va incapatanati sa intrati acum pe piata pentru ca vremurile sunt tulburi. Si vinul e tulbure-deja am vazut unii producatori ca au sarit calul cu preturile. Sfaturi va pot da pe PM dar principalul ramane indemnul la RABDARE! Sau daca aveti furnizor mai bine vindeti de acasa(mica publicitate)-va raman oricum mai multi bani in buzunar si testati piata in felul acesta!
Prevad ca anul urmator va fi foarte interesant si tare imi doresc sa deschid un nou topic cu ce mi-am pus in cap!
Va multumesc tuturor celor care ati citit acest topic si va doresc un AN NOU mai BUN, mai SIMPLU, si mai lipsit de GRIJI!

#246
deerik

deerik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.12.2010
Unde gasesc o firma sa imi faca un mobilier adegvat unei Crame !?.. plus de asta ma intereseaza un pret pe masura crizei

#247
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu am apelat la un prieten care are atelier de tamplarie. Mi-a facut exact ce mi-am dorit la preturi foarte bune. Pe criza asta tamplarii sunt in stare sa ia orice comanda si accepta si plata in rate direct la ei. Deci mobilierul chiar nu e o problema!

#248
Constanteanu

Constanteanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.08.2010
Multumim ca ai impartasit cu noi experienta ta... eu inca mai sunt in piata, ma rog sa treaca ianuarie si februarie, astea sunt lunile cele mai rele .. din aprilie cand da coltul ierbii poate o mai misca ceva.  Postul meu de mai sus suna pesimist, tocmai ma calcase DSV-ul.. asta e... iti urez succes mai departe !

Sa ne tii la curent daca e ceva spectaculos!

#249
vladimireuro

vladimireuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2007
Felicitari!

Am citit topicul in intregime, unele pasaje si de cate doua ori...
Recunosc ca m-a batut gandul sa deschid o crama, poate nu atat de pretentioasa ca si oferta (cand spui crama deja se creeaza ideea unei ambiante, a unui climat specific), mai degraba un magazin de vinuri. Imi place vinul, il beau cu placere, ma pricep un pic la el, nu sunt un neavenit in ale afacerilor dar am problema generala a vremurilor noastre: nu am cash. Nothing, nimic, nada, zero. Am alt avantaj, dar e greu de tansformat rapid in bani.

Aniway, am citit cu atata placere post-ul tau ca nu m-am mai ridicat din fata calc. de azi dimineata. M-ai urcat pe culmile satisfactiei si m-ai si intristat in aceeasi masura, am trait o farama din ce ai simtit tu. Faptul ca ai inchis nu ma descurajeaza, sunt si mai decis sa incerc, chiar urmand pasii sugerati de tine, incepand cu testatul pietei de acasa. In masura in care iti mai lasa timp noul proiect, astept si alte sugestii in PM.

Si, in momentul in care voi realiza ca am ce povesti ca sa foloseasca si altora, voi continua postul tau.

P.S.: ref. la fiscalitatea excesiva, birocratia excesiva, controalele excesive: sunt singurele dezavantaje care exista pe piata in momentul asta, nu criza, nu lipsa banilor, nu lipsa de initiativa a romanilor.

Cu stima,
Dan

#250
trulix

trulix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2010
buna.vreau sa-mi deschid si eu o vinarie si dc poti sa ma ajuti sa-mi spui ce acte si aprobarii imi trebuiesc. Eu stiu doar de firma la Registrul Comertului si Autoriitatea Sanitara.Dc ma mai poti ajuta cu ceva.Mersi mult

#251
MikeEL

MikeEL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.11.2005
TLG... pacat! Iti citeam threadul inca de cand l-ai deschis acum doi ani.. Azi am vazut ca ai inchis.. trist.

Succes cu proiectele viitoare! S'auzim de bine!

#252
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008

 trulix, on 7th February 2011, 23:37, said:

buna.vreau sa-mi deschid si eu o vinarie si dc poti sa ma ajuti sa-mi spui ce acte si aprobarii imi trebuiesc. Eu stiu doar de firma la Registrul Comertului si Autoriitatea Sanitara.Dc ma mai poti ajuta cu ceva.Mersi mult

pt inceput
Attached File  lege244_2002.rar   17.77K   95 downloads
apoi completarile
Attached File  lege83apr2007.rar   13.38K   53 downloads
apoi
Attached File  ORDIN_nr224_07.apr.2008.rar   7.89K   46 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate