Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Curiozitatile trecutului!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DiamondDC

DiamondDC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.09.2009
Salut!As vrea si eu sa aflu din ce fac parte,ce sunt,vechimea,etc. (nu cred ca e posibil:D) acum 3 ani  am gasit pe plaja Mangaliei o bucata mica de circa 2,5 cm din ceramica (cred) pe care e desenat o parte dintr-o imagine ce cuprinde /imi imaginez/ barci , corabii, oameni ce vaslesc.. (bucatica este un ciob din ceva.. acum nu stiu cat poate fi de veche  datorita faptului ca mi-a sarit in ochii in fata picioarelor adusa de valuri! la colturi e mancata de frecarea cu nisipul, apa si oricum ilustratia e foarte clara si banuiesc ca a fost facut-a cu acul incins!)
Apoi anul acesta pe plaja din eforie nord am gasit tot asa pe nisip cand a fost adusa de valuri un colt de tablita rupt .. marginile sunt mancate de apa si nisip si cred ca a stat mult in apa! pe o parte se ved niste linii perfect paralele si la baza si capat 2 linii ingrosate dar foarte neclar datorita eroziunii!)
CELE 2 obiecte PAR A FI DIN ACELASI MATERIAL !   /// daca te uiti atent (cu lupa) se vad mici crapaturi ! , au aceiasi culoare , ..

Daca m-ati putea ajuta sa aflu ce sunt si din ce fac parte!

in imagine e scrisa si grosimea (scuzati-mi scrisul :D)

[ http://img215.imageshack.us/img215/7637/17673311.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   183.96K   170 downloads
  • Attached File  2.jpg   642.65K   131 downloads

Edited by DiamondDC, 02 September 2009 - 22:23.


#2
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
daca cineva ar seca toate apele, iti dai seama cate chestii s-ar gasi scufundate ? poate si multe raspunsuri la anumite intrebari

#3
DiamondDC

DiamondDC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.09.2009
da asa e.. dar e ceva interesant // oricine poate cere detalii amanuntite despre aceste 2 obiecte ! si as vrea sa aflu ce vechime au si ce reprezinta..  :)

Edited by DiamondDC, 04 September 2009 - 16:56.


#4
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
cea din dreapta, probabil este de vreo 2000 de ani de pe vreamea cand grecii aveau porturi la noi in tara la marea Neagra, oricum singur nu prea ai cum sa afli ce varsta are un obiect, decat la cineva specializat care dateaza cu carbon

#5
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
greu sa aflii dar cred cum s-a spus mai sus ca tablita are vreo 2000 si ceva de ani;
ilustatratia....nu stiu cred ca dupa perioada romana.... -_-
dar cred ca ilustratia avea o forma de patrat sau de dreptunghi :angel:

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007
Sau or fi cioburi din ceva olarie artizanat ?

#7
DiamondDC

DiamondDC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.09.2009
referitor la bucata mica asa cred si eu ca este dintr-un vas mic.. de artizanat .. (bibelou :D) bucatica mica nu cred ca are peste 50 ani.. si daca bucatica mare ar fi de akum 2000 de ani .. pai daca as duce-o la muzeu ar iesi ceva.. :| ORICINE VREA DETALII MAI AMANUNTITE (POZE,MASURATORI,ETC) DESPRE OBIECTE SA ZICA..

daca imi ramane timp sa trec si pe la un muzeu.. :| tot ce stiu vo-i scrie aici..

Edited by DiamondDC, 05 September 2009 - 10:55.


#8
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
nu destingi ce scrie pe tablita aceea ? ce semne sunt ?

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostG1q, on 4th September 2009, 21:39, said:

cea din dreapta, probabil este de vreo 2000 de ani de pe vreamea cand grecii aveau porturi la noi in tara la marea Neagra, oricum singur nu prea ai cum sa afli ce varsta are un obiect, decat la cineva specializat care dateaza cu carbon

Ceramica nu poate fi datata cu C14. Doar elementele organice.

#10
DiamondDC

DiamondDC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.09.2009
pe tablita (bucatica mare) sunt linii paralele si la mrgini 2 linii groase.. se vad in imagine iar pe cea mica nu se vede clar in imagine e o parte dintr-o ilustartie

#11
DiamondDC

DiamondDC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.09.2009
UP in ultimul timp am fost ocupat si am uitat de materiale! poate mai aflu cate ceva de pe forum

#12
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,758
  • Înscris: 05.03.2004
"tablita mare" pare o bucata dintr-o placa de faianta. striurile sunt pe partea posterioara si au rolul de a mari priza atunci cand sunt lipite. am gasit si eu zeci de bucatele din astea de faianta pe plaja. cele mai frumoase sunt cioburile de sticla. frecarea cu nisipul, sarea, le dau un aspect opac, patinat, vechi si misterios.

#13
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postedy_wheazel, on 6th September 2009, 14:40, said:

Ceramica nu poate fi datata cu C14. Doar elementele organice.

Și la elementele organice datarea cu carbon 14 cam scârțâie. Adică sunt unele voci critice care pun la îndoială procedeul.

Poate ceramica prezentată de colegul în poze e de origine grecească, ceva...În fine, de ce nu mergi tu cu cioburile alea la un muzeu de exemplu. Ăia ar fi în măsură să se pronunțe.

#14
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postfloryyn, on 27th January 2010, 19:53, said:

Și la elementele organice datarea cu carbon 14 cam scârțâie. Adică sunt unele voci critice care pun la îndoială procedeul.

Concret, cine si pe ce baze?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate