Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Lemne de foc,preturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#127
kivera

kivera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.07.2008
Pentru zona Arges, Pitesti si imprejurimi, mi-au ramas dsponibili aprox. 3,5 ms lemn fag, uscat de 2 ani. Lemnul este taiat la bucati de 30-50 cm.

#128
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Cumpar lemn de foc - ofer 140 RON/ms

#129
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 08.09.2010
salutare am vorbit cu cineva pentru niste lemne care le cara cu o basculanta si as dori sa intreb daca a mai cumparat cineva asa, cam ce cantitate de lemn intra intr-o bena ca cea atasata in imagine. lemnele sunt fag, taiate la 70 cm lungime, si le vinde la metru ster, si mi-a spus ca intr-o astfel de bena intra 28 metri steri. ce parere aveti, intra 28 metri steri intr-o astfel de bena? multumesc.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   151.57K   58 downloads


#130
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare !
Am deschis acest topic tocmai pentru ca asa ceva lipsea cu desavarsire.

Daca la gaze/curent electric lucrurile sunt clare, in cazul aprovizionarii cu lemne ori carbune ptr centralele termice pe masa solida, lucrurile sunt in ceata rau !

As dorii sa precizati surse de aprovizonare, pret, transport, eventuale cantitati minime cerute in diverse zone din tara:)
Se poate folosi ca unitate de masura tona, metru ster, metru cub, etc.

Edited by M4V3RiCk_, 08 October 2013 - 21:14.


#131
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Salut !
Cred ca puteai sa scri in acest topic:
http://forum.softped...c/page__st__126

#132
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Un raport intre preturile rusesti  pe  1kwh, in functie de pretul la gaz, comparat cu celeilalti combustibili  ...
De curiozitate  am facut si eu un calcul.... sa vad acest coieficient cum e la noi ....cu pretul la gazele noastre fata de pretul la  lemnul de foc, ce l-am cumparat eu, cu 340ron/tona...iar pretul la gaz l-am luat de aici..

http://alphadev.ro/cityrant/?p=146

si cu regula de trei simpla a rezultat ca...
-1kwh de gaz  costa 0,12ron
-1kwh lemn costa 0,085ron(1 kg lemn=4kwh)
-daca facem raportul dintre preturi rezulta un coeficient 1,41  .....la noi gazele sunt mai scumpe fata de lemn de 1,41ori iar la rusi, lemnul e mai scump decat gazele ...
[ http://img23.imageshack.us/img23/9277/yeqy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#133
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
@ciobimar  trebuie sa mai ti seama de niste aspecte:
- pretul lemnelor variaza f mult de la o zona la alta si functie de perioada anului...poti sa ai si diferente de 3 ori la pret functie de acesti factori;
- la pretul lemnului, adaugi costurile cu taiatul, spartul, aranjatul lemnelor, etc...chiar daca faci singur aceste lucruri (adica nu platesti pe cineva sa le faca), tot consumi benzina, curent, ulei, consumabile la drujba, circular, alte unelte, etc.
- randamentul unei centrale pe lemn e mai mic decat al uneia pe gaz...

Vreau sa zic ca pt Bucuresti, daca iei in calcul ce ziceam mai sus, poti sa ajungi cam la acelasi pret incalzire lemn vs gaz...sau cu diferenta prea mica ca sa merite efortul incalzirii cu lemne,

#134
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Eu stiu ca Lemnul la noi e cel mai scump (am trecut si pretul pe tona) si e crapat si adus acasa in pret ...eu am calculat de curiozitate ... calculeaza si D-ta ....da exemple concrete ......daca totusi vrei sa spui ceva....

#135
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ciobimar, on 12 octombrie 2013 - 20:11, said:

...-daca facem raportul dintre preturi rezulta un coeficient 1,41  .....la noi gazele sunt mai scumpe fata de lemn de 1,41ori iar la rusi, lemnul e mai scump decat gazele ...
Da, Marine, asa este, la noi gazele sunt de cca 3 ori mai scumpe fata de ei, iar lemnele la ei sunt de cca 1,75 ori mai scumpe fata de ale noastre..  Ca fapt divers - ei nu au retrocedat padurile - acestea ramanand proprietate de Stat..  Exista si proiecte nationale privind protejarea padurilor si stimularea consumului de gaze.. Asta nu inseamna ca la ei nu se mai fura din paduri .. Si acolo exista suficiente probleme..

Cu privire la noi.. eu cred ca in timp scurt (pana in 2020), odata cu scumpirea gazelor si cu reducerea suprafetelor de exploatare pentru lemne de foc pretul la lemne va creste cel putin de doua ori.. Asa ca este momentul sa revizuim atitudinea noastra fata de eficientizarea energetica al imobilelor si instalatiilor aferente.

Deja am precedente... cunostinte pe care am refuzat sa-i servesc, deoarece ajungeau spre aberatii.. iar arhitectii tacit ii stimulau catre asta.. Si acum isi dau pumni in cap.. caci nu mai pot sub povara costurilor de intretinere... Imi reproseaza ca "de ce nu ai fost mai insistent?"...Posted Image

Edited by andreilesan, 13 October 2013 - 15:28.


#136
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Andrei , la noi nu exploatarea pentru lemn de foc e problema . Si pana in '90 romanii s-au incalzit cu lemne ,  chiar mai mult ca  azi .

#137
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ggelu, on 13 octombrie 2013 - 17:47, said:

Andrei , la noi nu exploatarea pentru lemn de foc e problema .
Si atunci care e problema, Gelu, ca cei din "zone cu lemne de foc", zic ca lemne de foc sunt din ce in ce mai putine?
Stiu ca in Romania se prefera a nu se face focul cu rasinoase (ma rog, ne alintam, pentru ca am avut resurse si cand avem resurse nu ne incordam mintea ca sa elaboram ceva mai performant) si deaceea nu pun in calcul defrisarile cu scopul obtinerii de cherestea..
Austriecii nu se rusineaza sa faca focul cu rasinoase.. Am avut intalniri cu ei si incercam sa-i intreb cum si cu ce se incalzesc.. Unul cu capul carunt mi-a spus ca de cand se tine minte - la el acasa se facea focul numai cu brad... O fi ei mai inapoiati oare?Posted Image

 ggelu, on 13 octombrie 2013 - 17:47, said:

Si pana in '90 romanii s-au incalzit cu lemne ,  chiar mai mult ca  azi .
Nu te contrazic.. Insa daca atunci mai mult consumau institutiile statului (poate, nu am de unde sa cunosc caci nu sunt decat de 10 ani in Romania), acum cei ce dupa 90 au construit in prostie, ard padure de-mi vine rau..  Cunosc un caz, doua persoane in varsta locuiesc intr-o casa de cca 500 mp si consuma cca 50 tone de lemne per sezon.. Casa nu este termoizolata, a fost construita prin 92 si atunci nu se tinea cont de eficienta energetica..
Imi pare rau, ii respect ca au reusit sa adune o avere in viata lor, insa nu pot intelege o astfel de abordare cu privire la mediu..Posted Image

Nu-mi vine sa cred ca "pana-n 90" se putea intalni frecvent situatii de acest gen, ca pentru o locuinta in care stau doua persoane sa se consume atatea lemne.. Iar cazul amintit - nu este unicul intalnit de mine aici...

Edited by andreilesan, 13 October 2013 - 18:45.


#138
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 andreilesan, on 13 octombrie 2013 - 18:37, said:

Si atunci care e problema, Gelu, ca cei din "zone cu lemne de foc", zic ca lemne de foc sunt din ce in ce mai putine?
Stiu ca in Romania se prefera a nu se face focul cu rasinoase (ma rog, ne alintam, pentru ca am avut resurse si cand avem resurse nu ne incordam mintea ca sa elaboram ceva mai performant) si deaceea nu pun in calcul defrisarile cu scopul obtinerii de cherestea..
Austriecii nu se rusineaza sa faca focul cu rasinoase.. Am avut intalniri cu ei si incercam sa-i intreb cum si cu ce se incalzesc.. Unul cu capul carunt mi-a spus ca de cand se tine minte - la el acasa se facea focul numai cu brad... O fi ei mai inapoiati oare?Posted Image

Nu te contrazic.. Insa daca atunci mai mult consumau institutiile statului (poate, nu am de unde sa cunosc caci nu sunt decat de 10 ani in Romania), acum cei ce dupa 90 au construit in prostie, ard padure de-mi vine rau..  Cunosc un caz, doua persoane in varsta locuiesc intr-o casa de cca 500 mp si consuma cca 50 tone de lemne per sezon.. Casa nu este termoizolata, a fost construita prin 92 si atunci nu se tinea cont de eficienta energetica..
Imi pare rau, ii respect ca au reusit sa adune o avere in viata lor, insa nu pot intelege o astfel de abordare cu privire la mediu..Posted Image

Nu-mi vine sa cred ca "pana-n 90" se putea intalni frecvent situatii de acest gen, ca pentru o locuinta in care stau doua persoane sa se consume atatea lemne.. Iar cazul amintit - nu este unicul intalnit de mine aici...


          Sa fii sanatos Andrei eu cunosc poate 100  care consuma 1-2 axe pe sezon, iar in tara sunt mii.

#139
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 andreilesan, on 13 octombrie 2013 - 18:37, said:

Si atunci care e problema, Gelu, ca cei din "zone cu lemne de foc", zic ca lemne de foc sunt din ce in ce mai putine?......

E o problema foarte sensibila asta . Din pacate tu vezi doar consumatorul de lemn de foc.  Oricat de risipitor ar fi , gandeste-te ca Romania  exporta pana in '90 preponderent mobila  si produse cu inalt grad de prelucrare .  Acum se exporta  in cea mai mare parte  cherestea  bruta .  Dar  exportul , in bani vorbind , e de zeci de  ori mai mare acum decat in anii comunismului.  Atat cu despre " unde sunt padurile noastre " .
Eu n-am o problema anume sa folosesc lemn de brad in cazan dar nu prea il gasesti  ca atare . Bradul se  taie dupa alte calapoade ( sa fie drept , fara noduri , samd ) si se  transforma in cherestea .  Ce ramane  sunt deseuri care sunt doar pentru aprins focul.

#140
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

 bobon, on 13 octombrie 2013 - 18:47, said:

Sa fii sanatos Andrei eu cunosc poate 100  care consuma 1-2 axe pe sezon, iar in tara sunt mii.
Cat insemna mai exact o axa ?

#141
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ggelu, on 13 octombrie 2013 - 19:03, said:

E o problema foarte sensibila asta .
Deacord.

 ggelu, on 13 octombrie 2013 - 19:03, said:

Din pacate tu vezi doar consumatorul de lemn de foc.
Gelu, prietene, vad eu mult mai multe decat pare... Posted Image  Daca as reusi sa ma fac auzit macar de "consumatorii de lemn de foc" - as considera ca nu am trait doar ca sa fac umbra pe pamant...
Cat despre cei ce stabilesc strategiile nationale - cred ca se vor gasi persoane care sa aiba acces si acolo.. caci "consumatorii de lemn de foc" au copii, au nepoti, au frati si surori...Posted Image

#142
costelb89

costelb89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2013
vand lemne de foc fag la metru ster in jud. Arges Valcea Dambovita Olt Teleorman Bucuresti

Edited by costelb89, 18 December 2013 - 17:19.


#143
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 SYL, on 13 octombrie 2013 - 19:16, said:

Cat insemna mai exact o axa ?

   Masini lungi cit un tir, dotate cu troliu si duc peste 25 ms.sau poate mc.

#144
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

 costelb89, on 18 decembrie 2013 - 17:16, said:

vand lemne de foc fag la metru ster in jud. Arges Valcea Dambovita Olt Teleorman Bucuresti

Si ti-e jena sa spui si pretul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate