Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

A blocat Orange functia de transfer de date prin cablu?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
o ruda a cumparat un tel SE T280i blocat in Orange. avea camera si 10 MB spatiu dar nu si cablu de date. am inteles ca merge cablu DCU-60 si ieri am cumparat unul dar l-am testat pe 2 calculatoare si nu e vazut mobilul nici pe Win XP nici pe Win 7. doar cand inchid telul imi zice Windowsul ( 7 ) ca nu recunoaste ce e pe USB, in rest Windowsul nici nu reactioneaza cand fac conexiunea.
stie cineva, a blocat Orange functia de transfer de date prin cablu ca sa fii fortat sa descarci pozele prin internetul sau mmsul lor sau greoi prin bluetooth?
sau stie cineva o solutie ca sa mearga transferul de date prin cablu?

P.S. pt. moderator - ca sa nu fie mutat topicul iar - intrebarea e legata de Orange nu de tel in sine.

Edited by drifter, 01 September 2009 - 12:25.


#2
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

Quote

stie cineva, a blocat Orange functia de transfer de date prin cablu ca sa fii fortat sa descarci pozele prin internetul sau mmsul lor sau greoi prin bluetooth?

Nu. Problema e din telefon, sau cel mai probabil este de la windows 7.

#3
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
nici pe XP nu merge...

#4
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
trebuie instalate driverele telefonului

#5
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
Iar deschideti 100000 de topicuri? Ganditi inainte sa puneti o intrebare. Sau mai bine cititi regulamentul forumului inainte sa deschideti un topic. Ti-am raspuns si pe celalalt topic ca Orange nu are cum sa blocheze transferul de date prin USB. Chiar daca ar putea nu cred ca s-ar deranja pentru un telefon ieftin. Eu am avut telefonul la teste si nu am reusit sa-l sincronizez. Am facut transfer de fisiere numai prin Bluetooth.

#6
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
am cautat dar nu am gasit; de vreme ce Win nici nu-l gaseste ca device necunoscut ma gandeam ca poate a dezactivat Orange ceva. o sa merg oricum pe la ei sa vad ce zic, poate e eventual o pb la tel sau cablu.

#7
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006

View Postdrifter, on 1st September 2009, 13:36, said:

am cautat dar nu am gasit; de vreme ce Win nici nu-l gaseste ca device necunoscut ma gandeam ca poate a dezactivat Orange ceva. o sa merg oricum pe la ei sa vad ce zic, poate e eventual o pb la tel sau cablu.

Cea mai buna solutie este sa-i intrebi direct pe cei de la Orange. Totusi, la cat de prost pregatiti sunt, daca iti sugereaza sa cumperi un alt tip de cablu, te sfatuiesc sa-l testezi pe loc daca poti pentru ca s-ar putea sa dai banii degeaba pe el. Mult succes.

Edited by Rangerul, 01 September 2009 - 12:41.


#8
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
stiu ca umbla cu abureli. oricum am luat un cablu branduit Vodafone la un sfert din pretul pe care il avea cablul facut de SE, nu las Orangeul sa ma abureasca. ms.

#9
Atac

Atac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.07.2007

View Postsugarcos, on 1st September 2009, 13:30, said:

trebuie instalate driverele telefonului

:rolleyes: Frate...
Ma tu nu ai citit ca nu reactioneaza Win in nici un fel cand face conexiunea ?!  Ar trebui sa ii apara "Found New Hardware" etc... D'oh :rolleyes:

drifter, cand il conectezi la pc, se incarca ?
Daca da, cred ca ii trebuie un update de soft :glare:. Si cei care urmeaza sa va dati interesanti, update-ul de soft se face cu telefonul inchis.

#10
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
da, se incarca si tot asa am mai citit pe net ca ii trebuie o rebranduire sau o deblocare soft ceva.
nu stiu insa cum e cu deblocarea/ rebranduirea in abonament si garantie. ar fi aiurea sa apara pb cu garantia sau conditiile abonamentului doar pt ca vrei sa-ti scoti pozele

Edited by drifter, 01 September 2009 - 13:25.


#11
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004

Quote

cei de la Orange. Totusi, la cat de prost pregatiti sunt, daca iti sugereaza sa cumperi un alt tip de cablu, te sfatuiesc sa-l testezi pe loc daca poti pentru ca s-ar putea sa dai banii degeaba pe el. Mult succes.

evident ca Orange are un singur scop - sa te toarca de bani.
am fost la ei - ca nu pot sa scot pozele dar au ei un super-mega-aparat cu care pot descarca pozele - contracost evident - "vreo 2 euro" per operatiune.
Sa-si puna pofta in cui, vad eu cum il deblochez din soft. As zice ca e elementar in 2009 sa poti transfera date prin cablu ( chiar si la chinezarii )
nici prin gand nu mi-a trecut ca la un SE nou cu camera de 1.3 MP ar putea lipsi asa o facilitate de baza, e trist ca au facut asa un tel. Iar cu Orangeul is lamurit de mult timp, nu degeaba am plecat din reteaua lor; nu stiu cum sa te mai stoarca de bani si nici n-au respect fata de client - in Orange Shop fitze si stat la coada pt. "onoarea" de a le fi client...

Edited by drifter, 01 September 2009 - 15:20.


#12
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
Dar de ce nu faci transferul prin Bluetooth ? Daca nu ai un dongle Bluetooth atasat la computer le poti transfera pe un alt telefon ce poate fi sincronizat prin cablu.

#13
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
am transferat ieri niste poze. la fiecare poza in parte apas nspe butoane de confirmare, la fiecare poza t280i-ul sta sa caute celalalt tel, e o sol f "babeasca" iar proprietara telului in veci nu va face asa ceva plus ca nu mai are un tel cu bluetooth. copiam vreo 2 poze pe minut.
am un bluetooth dongle cu soft Bluesoleil dar oricum mie mi se pare greoi sistemul asta cu enspe butonari si cautari. tot cablul e baza... select all drag drop si sanatate.

Edited by drifter, 01 September 2009 - 16:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate