Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Masea artificiala innegrita...de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dyuzzza

dyuzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2007
Buna,

Anul trecut mi s-a rupt o masea, din radacina, motiv pentru care medicul meu stomatolog mi-a pus una de portelan, cu surub(nu stiu exact daca asa se numeste, era ca un surub de  metal)...iar acum o saptamana am observat ca s-a innegrit la radacina. Aveti idee de ce si ce pot sa fac?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
ce s-a inegrit? asa zisa masea artificiala sau gingia?

#3
dyuzzza

dyuzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2007
Maseaua...

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Inseamna ca nu era de "portelan" :D .
Desi nici acrilatul nu se inegreste, ci se ingalbeneste. Sau poate s-a spart portelanul / compozitul si se vede metalul ?
Sau poate ai mancat tu ceva ciudat ? :D

Edited by Ana_Karr, 31 August 2009 - 21:05.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
cromasitul de la ivoclar mai avea boala sa se inegreasca la colet... dar pe forum e greu de zis care ar fi problema. oricum, o coroana de portelan n-ar avea voie sa-si schimbe culoarea.

#6
dyuzzza

dyuzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2007
S-a innegrit chiar pe linia gingiei, in partea posterioara a maselei. La un moment dat mi-a curs sange din gingie, chiar in zona maselei de care vorbesc, se poate sa fi intrat sange intre surub si "portelan" sau ce o fi si sa se fi coagulat? Pare innegrita pe interior, ca si cum ar fi prea subtire materialul, e greu de explicat.

Oricare ar fi explicatia, de innegrita e innegrita. Nu sunt in tara, deci nu am cum sa ajung la un dentist pana peste vreo luna, de aceea as vrea sa stiu ce se poate face. la ce sa ma astept cand ajung la dentist?

Edited by dyuzzza, 31 August 2009 - 21:11.


#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 dyuzzza, on 31st August 2009, 21:50, said:

Anul trecut mi s-a rupt o masea, din radacina, motiv pentru care medicul meu stomatolog mi-a pus una de portelan, cu surub(nu stiu exact daca asa se numeste, era ca un surub de  metal)...iar acum o saptamana am observat ca s-a innegrit la radacina. Aveti idee de ce si ce pot sa fac?
Cred ca am inteles . Surubul ala nu era pivot. Probabil era un stift infipt in radacina. Eu nu prea am incredere in asa ceva, dar eu nu sunt un criteriu :D. Presupun ca s-a distrus si mai mult din radacina, si acum se vede un spatiu intre coroana si radacina ? Sau se vede stiftul ala ?

Oricum, noi doar ghicim, din plictiseala. Eu zic sa mergi la medic, sa vada care e treaba, pt ca vorbim aici de un molar. Sunt sigura ca esti fata tanara, si  ar trebui sa mai ai maseaua aia cel putin 20 de ani. Daca te duci la timp, poate o mai intinzi cel putin 5 ani.  Sau poate e  compromisa deja.

 dyuzzza, on 31st August 2009, 22:09, said:

Pare innegrita pe interior, ca si cum ar fi prea subtire materialul, e greu de explicat.
Aici il asteptam pe Fane sa citeasca in stele.

#8
dyuzzza

dyuzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2007
Intr-adevar, e greu de explicat pe forum. Nu se vede nimic, maseaua arata foarte bine exceptand pata aia gri/neagra. Sper sa nu fie compromisa....dar presupunand ca e gata, terminata, iremediabila si asa mai departe, ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa merg din nou la dentist, sa imi faca o lucrare la fel ca asta si sa patesc din nou asa.

as vrea sa stiu ce  variante am si ce sa cer.

Edited by dyuzzza, 31 August 2009 - 21:16.


#9
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 dyuzzza, on 31st August 2009, 22:15, said:

Intr-adevar, e greu de explicat pe forum. Nu se vede nimic, maseaua arata foarte bine exceptand pata aia gri/neagra. Sper sa nu fie compromisa....dar presupunand ca e gata, terminata, iremediabila si asa mai departe, ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa merg din nou la dentist, sa imi faca o lucrare la fel ca asta si sa patesc din nou asa.
Fa-ti o poza . Daca tot facem conversatie. In mod normal ar trebui bagata o sonda subgingival, vazut ce anume e negru, totul sub o lumina puternica, etc. Ar fi nevoie si de o radiografie ca sa vedem starea radacinilor.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002

 Ana_Karr, on 31st August 2009, 22:13, said:

Aici il asteptam pe Fane sa citeasca in stele.
bine zis. poate fi de la portelan pe care tehnicianul nu a dat foarte bine cu opac in acea zona, poate fi colereta metalica a coroanei de portelan care nu a observat-o in prima faza. in principiu, o coroana metalo-ceramica n-ar trebui sa-si schimbe culoarea in timp. asta fiind una din principalele calitati ale ceramicii. ar putea sa nu fie tocmai ceramica, dar asta e o simpla speculatie. nu-i o problema majora, dar nu e ce ai platit. oricum, pe forum nu vei putea sa te edifici, cred ca ar fi bine sa platesti un consult la un stomatolog.

#11
dyuzzza

dyuzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2007
Multumesc pentru informatii.

Cum spuneam si mai sus, de innegrita e innegrita, asta e, facem alta. Nu am nici o sansa sa ajung la stomatolog pana peste o luna cand ajung in tara, de-aia imi incerc norocul pe forum. Care e cea mai buna varianta pentru a inlocui o masea rupta/cazuta, atat din punct de vedere estetic cat si din punct de vedere al durabilitatii?

#12
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Implant :D !

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
poate nu-i compromisa radacina. si coroana aia, chiar daca e inegrita la colet poate sa nu fie nici ea compromisa si sa o mai tina o bucata buna.

#14
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 Fane, on 31st August 2009, 23:33, said:

poate nu-i compromisa radacina. si coroana aia, chiar daca e inegrita la colet poate sa nu fie nici ea compromisa si sa o mai tina o bucata buna.
Dar ea intreba asta :  

 dyuzzza, on 31st August 2009, 22:35, said:

Care e cea mai buna varianta pentru a inlocui o masea rupta/cazuta, atat din punct de vedere estetic cat si din punct de vedere al durabilitatii?

Daca ea ar veni la mine, si as vedea maseaua putin inegrita, fara alte probleme, as sfatui-o sa o mai intinda asa, cat poate ea de mult. Pt negrul ala pe lingual, nu merita sa dai coronita jos, ca nu stii ce surprize gasesti sub coroana si daca mai poti recupera ceva. Cat inca mananca cu acea masea, si este acceptabila fizionomic, mai bine sa o tina asa. Indiferent ce ar face nou, s-ar face cu si mai mare sacrificiu pt acel molar, si nu se stie daca bietul de el suporta atatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate