Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Casuta papusilor - A NeverEnding Story

- - - - -
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#73
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Nu mai vorbiti de bere ca lichidez tot stocul facut in week-end pentru toata luna asta.
Daca vrei sa pui scara acolo scoate usile din hol si muta-le spre living ca loc nu ai. Ai un singur podest mai lat, si vreo 5 trepte de fiecare parte, deci, in total vreo 11 trepte. Asta daca ramai cu usile in pozitia respectiva. Sau te tenteaza o scara pe semirotund? :lol:

#74
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 1st September 2009, 20:53, said:

Daca vrei sa pui scara acolo scoate usile din hol si muta-le spre living ca loc nu ai. Ai un singur podest mai lat, si vreo 5 trepte de fiecare parte, deci, in total vreo 11 trepte. Asta daca ramai cu usile in pozitia respectiva. Sau te tenteaza o scara pe semirotund? :lol:
inseamna ca intru in baie si dormitor prin sufragerie!
sau bag o scara pe semirotund, ca acu stiu si unde sa ma adresez!  ;)

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 20:00.


#75
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Sti pe naiba :cursing:
Uite mi-a promis ca te ajuta cheta cu treptele lui din rampa. :lol:

#76
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 1st September 2009, 21:06, said:

Sti pe naiba :cursing:
Uite mi-a promis ca te ajuta cheta cu treptele lui din rampa. :lol:
astea sunt rautacisme intre ingineri, si constructori pe deasupra!!!  :tomato:

eu nu le inteleg, ca-s economist!  :blink:   :habarnam:

offtopic!!! am ajuns sa fiu top one la nr zilnic de mesaje! e grav! foarte grav! divorteaza nevasta de mine!

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 20:19.


#77
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
sa vedem unde ajungi peste 10 zile ,bagi sapa in pamant?

#78
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postpetre69, on 2nd September 2009, 02:32, said:

sa vedem unde ajungi peste 10 zile ,bagi sapa in pamant?
nu cred ca-mi iese autorizatia in 10 zile, dar poate bag de-o cazma, macar 1 metru adancime.  :P

#79
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 20:45, said:

adica daca bag lemnarie la fata interioara a peretelui (interior-lambriu-vata-caramida-polistiren-exterior) pierd mai putina caldura? e mai bun lambriul decat gips-cartonul?

daca mai bag si osb de 12 sau 15, mai are rost incalzirea, daca dau drumul la calculator si fac o cafea?  :roflmao:

Pai te rezolva mai bine lemnul ca are ceva masa termica, gips-carton-ul e mai "invizibil" asa :). Eu am zis si structura pentru vata aia sa o faci din lemn, sa eviti puntile catre peretele de caramida, de altfel rece la venirea in casa in we.

Nu baga OSB ca e plin de formaldehide si alte nebunii, mai ales la interiorul peretelui, nu are rost, mergi pe natural, doar nu te duci la casa de vacanta sa inhalezi mai multe prostii decat la bloc ;)

#80
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postinstinct, on 2nd September 2009, 09:47, said:

Eu am zis si structura pentru vata aia sa o faci din lemn, sa eviti puntile catre peretele de caramida, de altfel rece la venirea in casa in we.
deci sa bat pe scheletul din lemn, niste lambriu cu nut si feder, la interior?!
si scheletul cum il prind de caramida/grinda/podea/planseu? cu bride metalice in L si suruburi cu diblu? ca nu vad altfel cum!
si pe lemn ce mai pun? pot sa dau lavabila? ca nu stiu daca-mi place sa ramana lemn.
lavabila pe lemn!!?? e ca dracu! cine a mai pomenit? e ca sarmalele facute din salam!

Edited by casuta_papusilor, 02 September 2009 - 09:02.


#81
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 15:36, said:

...daca mai imi zice unul treaba asta, ma duc sa ma culc!  :D
Cand o sa mananci fasole sau varza sa te duci la munca la buda  :roflmaofast:

View Postcasuta_papusilor, on 2nd September 2009, 08:19, said:

nu cred ca-mi iese autorizatia in 10 zile, dar poate bag de-o cazma, macar 1 metru adancime.  :P
Las-o draq de autorizatie. Poti sa mergi cu casa pana la cota zero daca ai depusa documentatia pentru obtinerea AC.

#82
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcasuta_papusilor, on 2nd September 2009, 09:54, said:

deci sa bat pe scheletul din lemn, niste lambriu cu nut si feder, la interior?!
si scheletul cum il prind de caramida/grinda/podea/planseu? cu bride in L si suruburi cu diblu?
si pe lemn ce mai pun? pot sa dau lavabila? ca nu stiu daca-mi place sa ramana lemn.

Eu asa zic, iar pe lemn poti pune un gips de 9mm, sa poti da fata umana peretelui, dar sa iei un lambriu de calitate, drept, poate gasesti ceva nemtesc calitatea A de la Hornbach probabil, mi se parea ok ca pret.

Privind prinderea presupun ca sunt iarasi nspe solutii si fiecare poate inventa una. Eu zic sa pui profile metalice U de gips la podea si tavan ca te scapa de o mie de probleme, dai si verticalitate perfecta peretelui, inserezi lemnele in U-uri si apoi prinzi din loc in loc (1-2 puncte ajung cred) montantii cu L de perete pastrand "offset-ul" rezultat in urma verticalizarii.

#83
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mey, nenea cu instictu' ascutit, mata te pricepi, si esti si iute la creier, vad!
ia sa stai mata, mai aproape, sa nu te departezi prea mult, ca te fura altii pe bani mai multi!

Edited by casuta_papusilor, 02 September 2009 - 09:06.


#84
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcasuta_papusilor, on 2nd September 2009, 10:06, said:

mey, nenea cu instictu' ascutit, mata te pricepi, si esti si iute la creier, vad!
ia sa stai mata, mai aproape, sa nu te departezi prea mult, ca te fura altii pe bani mai multi!

Incerc si eu, mai ales daca e lemn, e de placere :). Aici sunt, numai sa fim sanatosi, ca boala vine singura !

#85
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdannastase, on 2nd September 2009, 09:59, said:

Poti sa mergi cu casa pana la cota zero

Corect. De ce astepti autorizatia pt. a sapa niste santuri si turna beton in ele?

Edited by DDuras, 02 September 2009 - 10:08.


#86
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdannastase, on 2nd September 2009, 08:59, said:

Cand o sa mananci fasole sau varza sa te duci la munca la buda  :roflmaofast:
Las-o draq de autorizatie. Poti sa mergi cu casa pana la cota zero daca ai depusa documentatia pentru obtinerea AC.


Sau cite un ceai de ricin sau alt dezinhibator d'asta, baut pe indelete joi seara ca : hai toata lumea, pina la ultima picatura, ca stiti ca maine mergem la tara si vreau sa respir aer curat.  :lol:  :lol:


Tu ti-ai facut un calcul cvea, sau pe ce te bazezi cind faci pe structura de cadre casuta aceasta ?
Eu as fi mers pe zidarie portanta, zid exterior suficient de gross ( 35 37) poli pe exterior de 10. In casa totul open space ( ca este destul de mica), in prima faza, urmind ca sa faci compartimentarile in timp, din lambriu, gips carton etc.
As avea in vedere si o amenajare a podului sub forma de pod locuibil, mansarda etc .
Iti dau un sfat: cind te duci la mosie, abatete putin in allegria. daca vrei iti dau adresa unei case facute de un super meserias, in care s-au folosit grinzi lamelare de 8m lungime, astfel ca la etaj totul este open. O nebunie, nu se vede pe orice drum asa ceva. Asta doar ca o sugestie, in contextul in care o casuta de vacanta trebuie sa fie ( in viziunea mea) cu un loc cald ( nu neaparta calduros) conferit de elemntele naturale ( argila, lemn).

#87
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostCa Castelul Bran, on 2nd September 2009, 12:46, said:

Tu ti-ai facut un calcul cvea, sau pe ce te bazezi cind faci pe structura de cadre casuta aceasta ?
Eu as fi mers pe zidarie portanta, zid exterior suficient de gross ( 35 37) poli pe exterior de 10. In casa totul open space ( ca este destul de mica), in prima faza, urmind ca sa faci compartimentarile in timp, din lambriu, gips carton etc.
As avea in vedere si o amenajare a podului sub forma de pod locuibil, mansarda etc .
Iti dau un sfat: cind te duci la mosie, abatete putin in allegria. daca vrei iti dau adresa unei case facute de un super meserias, in care s-au folosit grinzi lamelare de 8m lungime, astfel ca la etaj totul este open. O nebunie, nu se vede pe orice drum asa ceva. Asta doar ca o sugestie, in contextul in care o casuta de vacanta trebuie sa fie ( in viziunea mea) cu un loc cald ( nu neaparta calduros) conferit de elemntele naturale ( argila, lemn).
pe dinauntru totul este din rigips oricum.
sa-mi dai adresa sa vad si eu. o sa ma duc. poate ma inspir cu ceva.
poate ma ridic cativa centimetri la etaj.

ma apuc de put! de cel cu apa in pamant nu de prostii!
deci de care sa fac? fantana de 60-80cm din beton sau un putulic mic de 15 cm din plastic?

Edited by casuta_papusilor, 02 September 2009 - 16:30.


#88
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postcasuta_papusilor, on 2nd September 2009, 16:25, said:

pe dinauntru totul este din rigips oricum.
sa-mi dai adresa sa vad si eu. o sa ma duc. poate ma inspir cu ceva.
poate ma ridic cativa centimetri la etaj.

ma apuc de put! de cel cu apa in pamant nu de prostii!
deci de care sa fac? fantana de 60-80cm din beton sau un putulic mic de 15 cm din plastic?

1) incerc sa pun ceva poze, facute de mine, pt mine. te poti inspira si mai departe sa-ti faci un plan , poate si la sugestia vecinului.
2) cind mergi catre frumusani, in dreptul scheletului acela de bloc se face un drum la stinga. Dupa ce treci de statia de apa, primul drum la dreapta ( nu cel cu statia de papa, urmatorul). Pe mina stinga vei avea un sir de case tip , aprox 15-20-25 nu stiu exact. Tu trebuie sa urmaresti casele de pe partea dreapta. O sa vezi in 600-700 m o casa p+m, cu acoperis de tigla ceramica, cu un aspect rustic- mediteranean, cu obloane la ferestre. O vei remarca sigur, ca este mai deosebita. acum cvea timp (1-2 luni)  parca era si o macara stivuita acolo, un excavator, ceva utilaje. In mod sigur era si un banner cu executie de mansarde. Acolo este obiectivul, Il contactezi, si poate iti da citeva idei despre cum se poate executa ceva deosebit. bafta.
3) fintina cu tub de 60-80 pentru ce vrei sa faci, esti cumva pompier ? Eu am o fantana cu diam 30 cm, facuta din tubuir de beton, ca pe vremea lu' bunica si are apaaaaaa

Attached File  23062008_001_.jpg   107.93K   161 downloadsAttached File  23062008_002_.jpg   80.33K   110 downloads[attac
hment=646167:23062008_003_.jpg]Attached File  23062008_004_.jpg   105.7K   111 downloads[attachment=6
46169:23062008_005_.jpg]Attached File  23062008_006_.jpg   88.85K   96 downloadsAttached File  23062008_007_.jpg   90.27K   89 downloads3062008_007_.jpg]Attached File  23062008_008_.jpg   82.68K   127 downloadsAttached File  23062008.jpg   83.19K   119 downloads.jpg]

Attached Files



#89
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostCa Castelul Bran, on 3rd September 2009, 10:06, said:

3) fintina cu tub de 60-80 pentru ce vrei sa faci, esti cumva pompier ? Eu am o fantana cu diam 30 cm, facuta din tubuir de beton, ca pe vremea lu' bunica si are apaaaaaa
multumesc pentru indrumari de drum! o sa trec pe acolo negresit.

cat despre fantana vietii, ce adancime are putul tau? si la cat e luciul de apa?
si cat timp ai tras cu pompa din el? si pe ce grosime de tub (furtun)?
ca e important, zic eu.

Edited by casuta_papusilor, 03 September 2009 - 09:21.


#90
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View PostCa Castelul Bran, on 3rd September 2009, 10:06, said:

1) incerc sa pun ceva poze, facute de mine, pt mine. te poti inspira si mai departe sa-ti faci un plan , poate si la sugestia vecinului.

Ehh, asa da domnule, de cand ai promis tu pozele astea !

Chertarile sunt facute de el sau asa a comandat lemnul la producator (prelucrate de un Hundegger probabil) ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate