Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casuta papusilor - A NeverEnding Story

- - - - -
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
Incerc sa deschid si eu, de azi, jurnalul unei casute mici.

Se vrea a fi o casa de weekend, de vacanta, dar care ar putea oricand sa devina o locuinta permanenta, cu un living, un dormitor, baie si bucatarie.
As fi vrut sa aiba doua dormitoare, dar nu stiu daca ma ajuta finantele sa le termin, si sa nu ma insir ani de zile cu finisajele si alte oranduiri de pe langa casa.

In casa va locui, in mod obisnuit, o familie din trei membri, cel mai mic reprezentant al ei avand azi prima lui aniversare.

Locatia este in Frumusani, cam la un kilometru de primarie, pe malul unei balti si la 22-23 de kilometri de blocul unde locuim in Bucuresti.

Terenul cumparat, initial mai mare (am vandut o treime din el), are 842 mp si e dreptunghiular, de cam 21 x 42m, axat in lungime pe directia E-V.
E situat intre case, in vatra veche a satului, accesul fiind facut pe un drum pietruit de la DN 4 si un drum de servitute de 4 x 23m pana la drumul pietruit.

Ca utilitati, am retea electrica si conducta comunala de apa la vreo 30 m de viitoarea casa. Nu exista gaz metan si nici retea de canalizare.

Incerc sa fac un put langa casa. E apa buna, cel putin la gust, la vecinii de la care am cumparat terenul.
Incalzirea as vrea sa fie cu centrala electrica. Sper sa pot baga curent trifazat. Daca reusesc cu trifazic, atunci mai vad eu ...
Daca bag trifazic, e posibil ca masina de gatit sa fie tot electrica.

Casa
Desi n-am proiectul inca definitivat (mi s-a promis PAC-ul saptamana asta), casa va fi pe cadre cu zidarie din caramida de 30 si placa din beton. Invelitoarea acoperisului va fi cel mai probabil din tigla metalica.
Am vazut niste stalpi de 30 prin desenele ce mi le-a facut nenea arhitectul.
Ca bani, ma costa 8 euroi/mp proiectul cu DDE. Daca ramanea doar la stadiu de PAC, era doar 5 marafeti.
Am ales sa iau si DDE-ul ca sa am cu cine si pentru ce ma mai certa pe cantitatile de materiale, fasonari de fiare si alte maimutareli, nu numai cu constructorul.
Atasez si planul casei, si sa nu intrebati, va rog, prea multe despre etaj, fiindca el a murit demult din schitele mele.

Astept sfaturile si intrebarile voastre cu mare drag si interes, indiferent cum or sa arate ele.
Va multumesc de acum pentru suportul si interesul pe care mi-l veti acorda.

Marius

Attached Files


Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 16:37.


#2
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Suntem trup si suflet alaturi de tine :D. Cum vin dispuse punctele cardinale? Arata bine proiectul pentru ce reprezinta. Iti promit un lucru: nu mai stai deloc in Bucuresti dupa ce o termini :w00t:

De ce nu te gandesti serios la lemne cu boiler? Eu acolo ma vad peste 10 ani, d-aia am si dispus astfel CT-ul, pentru un acces facil la exterior si la magazia cu lemne ;)

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 CRG, on 31st August 2009, 17:24, said:

Suntem trup si suflet alaturi de tine :D. Cum vin dispuse punctele cardinale? Arata bine proiectul pentru ce reprezinta. Iti promit un lucru: nu mai stai deloc in Bucuresti dupa ce o termini :w00t:

De ce nu te gandesti serios la lemne cu boiler? Eu acolo ma vad peste 10 ani, d-aia am si dispus astfel CT-ul, pentru un acces facil la exterior si la magazia cu lemne ;)
multumesc pentru suport.

cred ca lemnele sunt cam incomode, trebuie realimentat mai des, debarasat cenusa, aprovizionare ...
desi si curentul are bubele lui. mai cade de pe stalp si nu-l gasesti cu orele sau zilele.

sudul vine spre intrarea principala, si spre vest sunt ferestrele livingului si bucatariei.
iesirea din living as fi vrut sa dea intro terasa la nivel cu placa (cam 75 cm de la sol).
nu cred ca intra in aceasta faza a constructiei, terasa. o sa raman un timp cu terasa pe pamant, provizoriu.
si nimic nu-i mai etern decat un lucru provizoriu, daca nu incurca rau!

am atasat in primul post si amplasamentul pe teren al casei.

Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 16:48.


#4
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009
in primul rand "la multi ani "pt cel mai mic membru al familiei,sa fiti sanatosi si sa va bucurati de tot ceea ce intreprindeti.
are dreptate crg ,ca dupa ce vei termina casa nu o sa prea mai stai pe la apartament,asa ca gandeste-te f bine la al doilea dormitor,crede-ma dupa ce vei termina finisajele o sa fie f greu daca nu imposibil sa-l mai adaugi pe cand finisajele le poti termina si pe parcurs.
cat despre centrala pe lemne iti pot spune din proprie experienta ,daca iei cazanul care trebuie nu e o problema. eu am un junkers la casa parintilor ,suprafata totala 250 mp de incalzit si-l incarc odata la 12 ore ,e pus in bucatarie(cand am construit casa nu era in proiect asa ca nu s-a pus problema unei camere tehnice at si nu incomodeaza mai deloc iar cenusa se scoate odata pe saptamana. lemne,cam 25 milioane /an in conditiile in care cazanul functioneaza din octombrie pana la inceputul lui martie.

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
multumesc pentru urare!

ma gandesc ca daca chiar o sa am nevoie de inca o camera vreodata, ma urc la etaj.
am simulat cu arhitectul o scara in CT+sas si a intrat.

iar cu lemnul, nu stiu. e posibil sa ai dreptate si sa mi se potriveasca.
ma gandeam si la ceva mixt.

Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 17:04.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
1-la multi ani celui mic
2-bafta la construit
3-bravo pentru alegere structura cadre
4-peste 4-6 ani vom fi vecini
5-alegera caramida  :thumbdown:
6- de nu-ti construiesti tu casa?
7-care vor fi criteriile dupa care-ti vei alege constructorul?

#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
1. multumesc mult, iti doresc acelasi lucru!
2. merci mult. o sa am nevoie.
3. si eu zic bravo
4. abia astept
5. nu-ti place caramida? BCA-ul e mai bun?
6. in regie proprie? amici de construit nu prea am. doar poate pe la finisaje.
7. pretul si calitatea lucrarilor facute la altii. ceva recomandari. altfel, nu prea stiu.

Edited by casuta_papusilor, 20 August 2012 - 18:51.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 casuta_papusilor, on 31st August 2009, 19:15, said:

5. nu-ti place caramida? BCA-ul e mai bun?
desi nu am zidit niciodata doua blocuri de bca sunt sigur ca merge mult mai usor si mai rapid decat caramida ,iar ca si proprietati termice am inteles ca e superior caramizi (pe mine personal m-a scoate din sarita cad o vad asa casanta)
te-ai gandit la varianta de a construi cu un constructor structura de cadre ,plansee ,acoperis iar apoi sa zidesti tu intre stalpi?

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 casuta_papusilor, on 31st August 2009, 17:13, said:

Incerc sa deschid si eu, de azi, jurnalul unei casute mici.....
Eram pe forum si am vazut ca ai postat acest topic despre primii pasi in realizarea casei tale ,si prin urmare iti doresc succes!La multi ani copilului tau!  Cat priveste curentul electric ,trifazatul este ideal,si cred eu ca vei reusi sa-l bagi :rolleyes:

Edited by casuta_papusilor, 20 August 2012 - 18:49.


#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 petre69, on 31st August 2009, 19:21, said:

desi nu am zidit niciodata doua blocuri de bca sunt sigur ca merge mult mai usor si mai rapid decat caramida ,iar ca si proprietati termice am inteles ca e superior caramizi (pe mine personal m-a scoate din sarita cad o vad asa casanta)
te-ai gandit la varianta de a construi cu un constructor structura de cadre ,plansee ,acoperis iar apoi sa zidesti tu intre stalpi?
am sa pun oricum 10-15 cm de polistiren. ma mai gandesc sa pun si pe interior ceva vata bazaltica.
as vrea sa zidesc cu agarafe, sa le prind de stalpi.

 anaki, on 31 august 2009 - 18:32, said:

Eram pe forum si am vazut ca ai postat acest topic despre primii pasi in realizarea casei tale ,si prin urmare iti doresc succes!La multi ani copilului tau!  Cat priveste curentul electric ,trifazatul este ideal,si cred eu ca vei reusi sa-l bagi :rolleyes:

multumesc.
sper sa pot sa-l bag si sa nu ma coste o avere.

din pacate viteza mea de raspuns nu e asa mare azi deoarece david are musafiri.
cer iertare si indurare pentru asta, multumesc.

#11
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 casuta_papusilor, on 31st August 2009, 19:55, said:

am sa pun oricum 10-15 cm de polistiren. ma mai gandesc sa pun si pe interior ceva vata bazaltica.
as vrea sa zidesc cu agarafe, sa le prind de stalpi.


"Eram pe forum si am vazut ca ai postat acest topic despre primii pasi in realizarea casei tale ,si prin urmare iti doresc succes!La multi ani copilului tau! Cat priveste curentul electric ,trifazatul este ideal,si cred eu ca vei reusi sa-l bagi "

multumesc.
sper sa pot sa-l bag si sa nu ma coste o avere.

mult succes in continuare !

frumoasa deschiderea terenului. al meu are 11.5m si imi bat capul sa fac un proiect de casuta cu 8-8.5m latime. e greu sa gasesti in oras deschideri mari.

am si eu o problema cu trifazicul.... nu stiu daca sa il pastrez sau sa il desființez. inca nu am fost cu cel de la care am cumparat trerenul sa mut toate utilitatile pe numele meu si nu stiu ce naiba sa fac. daca ai trifazic platesti ceva in plus la abonament ? te costa sa renunti pe urma la el ?
ce avantaje as avea cu trifazicul ???

Edited by corrnel, 31 August 2009 - 19:07.


#12
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 corrnel, on 31st August 2009, 20:04, said:

daca ai trifazic platesti ceva in plus la abonament ? te costa sa renunti pe urma la el ?
ce avantaje as avea cu trifazicul ???
Nu platesti nimic in plus in niciunul din cazuri. Singurele costuri mai mari fata de monofazic sunt la bransare (eventual extindere), dar nu e cazul tau.

Avantaje? Putere absorbita mai mare, poti "jongla" cu circuitele pe faze.

#13
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ casuta_papusilor: Casuța păpușilor nu are decît o singură fereastră spre poartă, și aceea de doar juma' de metru și situată în planul "doi"?

Eu zic să faci terasa o dată cu casa (nu mai trebuie să cauți oameni care să ți-o facă, pentru că îi ai deja, nu mai trebuie să lași "fiare" la vedere - ca să ai de ce anume să te împiedici -, nu mai trebuie să strici sau să acoperi actualele trepte etc.). După ce va fi gata casa, va fi mai greu să te mobilizezi cu teresa... și pentru că implică din nou șantier, de care abia ai scăpat.

Așa cum ți-am mai spus, insistă la arhitect și pentru "mobilare". O să te ajute să apreciezi mai bine și mai ușor dimensiunile încăperilor, cît și utilitatea lor. De exemplu, în living, dacă televizorul va sta pe peretele dinspre bucătărie, atunci ușa spre terasă va trebui mutată ceva mai la dreapta, pentru ca televizorul să nu-ți stea în cale cînd vrei să ieși pe terasă venind de pe hol sau din bucătărie.

Dacă faci încălzirea pe electric, fă-o în pardoseală sau cu (ventilo)convectoare. Chestia cu centrala electrică care face apa caldă pentru încălzire este un fel de "scărpinat la urechea dreaptă cu mîna stîngă".


P.S. Să vă trăiască flăcăul mulți ani, frumoși și sănătoși!



 corrnel, on 31st August 2009, 20:04, said:

[...] am si eu o problema cu trifazicul.... nu stiu daca sa il pastrez sau sa il desființez. [...]
Nu desființa nimic! Du-te cu omul să faci transferul tuturor utilităților pe numele tău, că altfel noile branșări te vor costa o groază de timp și de bani!

Edited by raduk, 31 August 2009 - 20:16.


#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 corrnel, on 31st August 2009, 20:04, said:

mult succes in continuare !

frumoasa deschiderea terenului. al meu are 11.5m si imi bat capul sa fac un proiect de casuta cu 8-8.5m latime. e greu sa gasesti in oras deschideri mari.

am si eu o problema cu trifazicul.... nu stiu daca sa il pastrez sau sa il desființez. inca nu am fost cu cel de la care am cumparat trerenul sa mut toate utilitatile pe numele meu si nu stiu ce naiba sa fac. daca ai trifazic platesti ceva in plus la abonament ? te costa sa renunti pe urma la el ?
ce avantaje as avea cu trifazicul ???
Tinel-l ca ai un mare avantaj cu el.Cade o faza ramai cu celelalte,impartirea consumului pe faze,ai multe optiuni. :OK:

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 corrnel, on 31st August 2009, 20:04, said:

frumoasa deschiderea terenului. al meu are 11.5m si imi bat capul sa fac un proiect de casuta cu 8-8.5m latime. e greu sa gasesti in oras deschideri mari.

am si eu o problema cu trifazicul.... nu stiu daca sa il pastrez sau sa il desființez. ..... si nu stiu ce naiba sa fac. daca ai trifazic platesti ceva in plus la abonament ? te costa sa renunti pe urma la el ?
ce avantaje as avea cu trifazicul ???
principalul avantaj e ca e ca o galeata mai mare din care poti lua cat vrei.

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
LA MULTI ANI ! Sa-ti traiasca bebeul ! Si a doua aniversare sa o faceti la casa noua !

#17
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 casuta_papusilor, on 31st August 2009, 17:27, said:

multumesc pentru suport.
cred ca lemnele sunt cam incomode, trebuie realimentat mai des, debarasat cenusa, aprovizionare ...
desi si curentul are bubele lui. mai cade de pe stalp si nu-l gasesti cu orele sau zilele.
La multi ani pt pui. Casa asta va fi un loc perfect in care sa traiasca departe de poluare,si strazi aglomerate.
Suntem si vecini :). Noi suntem putin mai inainte de Frumusani.
O sa intampini multe probleme pe parcurs si o sa ai multe teme de gandire. Dar odata ce ai intrat in joc, incet-incet vei trece peste toate.
Spuneai de lemne. Numai asa se poate incalzi in zona aia. Ca bucurestean comod, stiu ca-ti este peste mana dar exista solutii.
Noi de exemplu avem o centrala pe gazeificare. Nu trebuie sa o incarci la 4 ore. Ci la 12 ore. Noi avem o cusca mare de transport pt caine, pe care taica-miu o umple cu lemne sambata si ne ajunge toata saptamana. Cusca sta in camera tehnica. E cam o ora de munca sambata. La asta se mai adauga si curatatul centralei din cand in cand. Alt sfat, este sa gandesti camera tehnica, in asa fel incat sa ai acces la ea, direct din curte . Noi avem prin bucatarie, ca era proiect gandit pt centrala pe gaz, si nimeni nu ne-a luminat ca va trebui sa caram si lemne.
Un camion de lemne costa vreo 18-20 de milioane (iti vine la poarta) si te tine vreo 5 luni. Mult mai ieftin ca la bloc. Si aici intra si apa calda (boilerul e conectat la centrala). Dar tine minte, ca asta e valabil doar pt o centrala pe gazeificare.



 corrnel, on 31st August 2009, 20:04, said:

am si eu o problema cu trifazicul.... nu stiu daca sa il pastrez sau sa il desființez. inca nu am fost cu cel de la care am cumparat trerenul sa mut toate utilitatile pe numele meu si nu stiu ce naiba sa fac. daca ai trifazic platesti ceva in plus la abonament ? te costa sa renunti pe urma la el ?
ce avantaje as avea cu trifazicul ???
Pastreaza  trifazicul, si puneti diverse chestii pe el. Noi suntem singurii de pe strada care avem trifazic. In zona aia pica des curentul.
Spre deosebire de ceilalti, datorita trifazicului, noua ne mai raman lumini, televizoare aprinse, cand in sat e bezna. Cand cade curentul "gospodareste", atunci e nasol. Mai ales iarna, ca trebuie sa stingi focul din centrala. O sa trebuiasca sa ai bidoane cu apa langa centrala :D .  Ehhh, o sa descoperi chestiile  astea incet-incet.
Sunt multe chestii pe care te-as sfatui sa le cumperi inainte sa te apuci de casa, ca apoi nu o sa  mai ai bani. Una dintre ala ar fi un generator automat. Ti-ar "salva" centrala, si te-ar scuti pe tine de un stres suplimentar.

#18
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
La multi ani! Sa-ti traiasca "papusica". Da-i bice cu casuta si dupa ce o termini tre' sa mai faci o "papusica" si abia atunci vei avea cu adevarat "Casuta papusilor". Toate bune si bafta!

P.S. Si eu votez ca vei abandona apartamentul dupa terminarea casei!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate