Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casuta papusilor - A NeverEnding Story

- - - - -
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#19
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postraduk, on 31st August 2009, 21:07, said:

@ casuta_papusilor: Casuța păpușilor nu are decît o singură fereastră spre poartă, și aceea de doar juma' de metru și situată în planul "doi"?
ar mai fi fereastra de la dormitor spre poarta, si intradevar, o fereastra ingusta din bucatarie.
poarta e de fapt nr 2, ca e la capatul unui drum de servitute de peste 20 de metri la capatul caruia mai e o poarta, la strada. or sa fie ceva sonerii sau interfoane (putin probabil) la strada . nu intra oricine, asa repede, oficial. nu ca n-as dori dar te vezi in capatul unui drum lung de unde vezi ca mai e o poarta.

View Postraduk, on 31st August 2009, 21:07, said:

Eu zic să faci terasa o dată cu casa (nu mai trebuie să cauți oameni care să ți-o facă, pentru că îi ai deja, nu mai trebuie să lași "fiare" la vedere - ca să ai de ce anume să te împiedici -, nu mai trebuie să strici sau să acoperi actualele trepte etc.). După ce va fi gata casa, va fi mai greu să te mobilizezi cu teresa... și pentru că implică din nou șantier, de care abia ai scăpat.
eu sunt perfect de acord cu tine, si asa as vrea sa fac, dar nu stiu cati bani imi mai trebuie pentru asta. sau cati imi vor mai ramane pentru terasa.

View Postraduk, on 31st August 2009, 21:07, said:

Așa cum ți-am mai spus, insistă la arhitect și pentru "mobilare". O să te ajute să apreciezi mai bine și mai ușor dimensiunile încăperilor, cît și utilitatea lor. De exemplu, în living, dacă televizorul va sta pe peretele dinspre bucătărie, atunci ușa spre terasă va trebui mutată ceva mai la dreapta, pentru ca televizorul să nu-ți stea în cale cînd vrei să ieși pe terasă venind de pe hol sau din bucătărie.
mobilierul de bucatarie si din baie e bine definit, dar nu am inca schita de la arhitect.
de fapt eu am tot modificat in timp schitele ca sa intre ce vreau eu acolo.
le voi posta de indata ce le voi primi.
in sufragerie probabil ca televizorul va sta pe peretele exterior sau pe cel cu geam.

View Postraduk, on 31st August 2009, 21:07, said:

Dacă faci încălzirea pe electric, fă-o în pardoseală sau cu (ventilo)convectoare. Chestia cu centrala electrică care face apa caldă pentru încălzire este un fel de "scărpinat la urechea dreaptă cu mîna stîngă".
din pacate aici s-ar putea sa-ti dau dreptate fara rezerve, si nu prea am contraargumente.
e vorba de randamente si de pierderi la transformarile de energie.
orice transformare a energiei are pierderi. eu trebuie sa incalzesc aerul. de ce sa mai incalzesc si o apa intre timp?
tu ai dreptate!

View Postraduk, on 31st August 2009, 21:07, said:

P.S. Să vă trăiască flăcăul mulți ani, frumoși și sănătoși!
multumesc mult!

Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 22:23.


#20
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postcasuta_papusilor, on 31st August 2009, 20:03, said:

multumesc pentru urare!

ma gandesc ca daca chiar o sa am nevoie de inca o camera vreodata, ma urc la etaj.
am simulat cu arhitectul o scara in CT+sas si a intrat.

iar cu lemnul, nu stiu. e posibil sa ai dreptate si sa mi se potriveasca.
ma gandeam si la ceva mixt.
daca vrei sa urci la etaj nu o sa trebuiasca sa umblii si la acoperis?te-ai oprit la tabla gen lindab,care odata data jos pentru modificarile de la etaj nu prea mai poate fi refolosita,asa ca gandeste-te de 2 ori cand te apuci de constructie.s-ar putea sa coste mai mult cand faci modificari in timp decat costul unei case mai mari facuta de la bun inceput. in plus ai avantajul unui loc unde poti sta pe perioada constructiei,deci, nu te grabeste nimeni. poti face constructia la "rosu"si apoi finisajele in timp mai ales ca din cate am inteles ai posibilitatea unor ajutoare la finisaje. iti spun asta din prisma unuia care a vandut apartamentul sa-si faca (virgula) casa mult visata si nu a fost si nu este nici acum prea usor. daca vrei sa iei pulsul unei echipe bune te invit pe la "santier" sa vezi ce a facut si echipa mea. pamantul a fost cumparat pe 26 mai,acum suntem la glet si vopsele,sper sa "plec de pe la"prieteni si sa ma mut in casa in jur de 15 oct.

Attached Files



#21
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postm_mosu, on 1st September 2009, 00:00, said:

daca vrei sa urci la etaj nu o sa trebuiasca sa umblii si la acoperis?te-ai oprit la tabla gen lindab,care odata data jos pentru modificarile de la etaj nu prea mai poate fi refolosita,asa ca gandeste-te de 2 ori cand te apuci de constructie.s-ar putea sa coste mai mult cand faci modificari in timp decat costul unei case mai mari facuta de la bun inceput.
stiu ca e greu si costisitor sa "urci" la etaj, daca n-a fost programat de la inceput.
de aceea cred ca eu n-am s-o fac.
poate fi-miu cand o vrea el, daca o vrea!
eu o sa fiu satul de munca si stres!
mie nu-mi trebuie etaj! sunt batran (aproape 40) si nu mai pot! nici sa construiesc.  ;)

Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 23:06.


#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
nu te vaita si pune osul la treaba

#23
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

Quote

mie nu-mi trebuie etaj! sunt batran (aproape 40) si nu mai pot! nici sa construiesc.  Posted Image

multi inainte! si eu tot pe acolo ma invart. atentie s-ar putea sa "nu mai poti"peste vreo 4-5 ani ca shefu al'mic creste si ai 2 optiuni,ori nu "faci"nimic,ori cineva doarme-n living,ca deh avem doar 1 dormitor! Posted Image

Edited by casuta_papusilor, 11 June 2015 - 09:43.


#24
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
eu va cred mai baieti, dar macar s-o vad eu terminata pe asta asa cum e!
zau ca doar asta imi doresc acum!
probabil ca o sa dorm in sufragerie. pana la urma nu-i un capat de tara.
si maimuta asta mica o sa vrea la oras, si cand va fi la gradinita si cand o sa fuga dupa gagici!
eu asa cred ca va fi! eu la tara si el la oras!

Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 23:24.


#25
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009
Petre,cum era la americani:"cine stie ceva sa spuna acum sau sa taca pe vecie?" ce stiam am spus nu-mi ramane decat sa iti urez inca odata "succesuri" si sa fie intr-adevar ceea ce v-ati dorit!

#26
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postm_mosu, on 1st September 2009, 00:39, said:

....ce stiam am spus nu-mi ramane decat sa iti urez inca odata "succesuri" si sa fie intr-adevar ceea ce v-ati dorit!
iti multumesc oricum!
in principiu iti dau oricum dreptate, dar am o mare jena financiara!
si apoi ea e doar o casa de weekend, asa se vrea, si probabil asa va fi folosita.
cine stie ce imi rezerva viitorul? poate imi vor mai trebui inca 2 dormitoare nu numai unul!
iti multumesc oricum pentru interes si pentru sfaturi si tie si lui petre.
si de asemenea le multumesc tuturor celor care au intervenit astazi, in prima mea zi de jurnal.

Edited by casuta_papusilor, 31 August 2009 - 23:47.


#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
adevarule ca,copii cand au 18-20 de ani abea asteapta s-o taie de acasa,nici eu nu planific casa ca si locuinta pentru copil cand v-a fi mare ,iar cand o voi construi pe aia din frumusani nu va avea nici un etaj ,un 200mp maxim i-mi va fi mai mult decat deajuns,iar casa aia la ttimpul cand v-a fi construita va excela din punct de vedere tehnic ,iar arhitectular va fi ceva rectangular dar cu niste acoperisuri glisante si alte multe smecherii care le visez eu

#28
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Spor in toate,casuta.
1. Eu as sugera sa faci camara  unde sa poti pune si centrala in zona unde ai geamul mare de la bucatarie si unde ai acum camara sa ramana bucatarie si sa poti pune acolo un geam marisor,ar fi mai bun ca dizain (stiu si ca se scrie design)  si mai functional.
2.As renunta la camera tehnica de langa baie si as mai face inca un dormitor micut,camera tehnica combinand-o cu camara.Astfel nu o sa mai fii nevoit sa urci la etaj.
Asta daca s-ar mai putea,ca daca deja ai stabilit ca va fi ca in schita..zi sa nu ne agitam degeaba ca bagatori in seama :)
3.daca  nu cer din casa,ce termen de realizare ai propus si ce buget ai alocat?
  Altfel,inca o data,spor in toate!

#29
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
1. ideea e ca peretii bucatariei cu livingul si holul sunt din glasvand. sunt geamuri si spre living si spre hol, acolo unde sunt prevazuti pereti. coltul deschis al bucatariei se va inchide cu 2 usi culisante care se vor uni exact in acel colt.
deci o camara acolo ar obtura vederea, dar nu aveai de unde sa stii, asa ca ideea ta era f buna intr-un context normal.

2. initial casa exact asa era. in locul baii era un dormitor si in locul CT era baia. practic acolo erau 2 dormitoatre cu baia intre ele si CT-ul era cu camara.
ideea e ca se duce casa la peste 100mp construiti. asa raman la 80 mp cu tot cu scari! alte costuri.

3. nu ceri prea mult din casa. eu estimez cam 21-23.000 euro la gata pentru ce 63 mp utili (80 construiti). constructia doar, fara teren, of course!

si inca o data multumesc pentru sfaturi si pentru interes!

Edited by casuta_papusilor, 20 August 2012 - 18:53.


#30
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
In primul rand multa bafta in toate !

Acum stii ca sunt mare fan al lemnului :), dar, in afara de asta, sa fii atent la un aspect. Ai specificat casa de we. O locuinta pe zidarie are o inertie termica f. mare, si daca o folosesti si pe timp rece (presupun ca da, dupa discutiile despre centrale) o sa ai nevoie de 2 zile doar sa o incalzesti (stiu pe cineva care sta si 3 zile, dar e undeva mai spre munte). Sa zicem ca rezolvi cu o automatizare, dar chiar vrei sa arunci atatia bani pe fereastra ? Adica tu o sa ii dai drumul joi, o opresti duminica, si mai tine pana marti :), cand esti plecat deja de o zi. Chiar sunt curios cum o sa rezolvi, ca nu cred ca o sa renunti la sistemul betonist ;)

#31
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postinstinct, on 1st September 2009, 09:38, said:

....Ai specificat casa de we. O locuinta pe zidarie are o inertie termica f. mare, si daca o folosesti si pe timp rece (presupun ca da, dupa discutiile despre centrale) o sa ai nevoie de 2 zile doar sa o incalzesti (stiu pe cineva care sta si 3 zile, dar e undeva mai spre munte). Sa zicem ca rezolvi cu o automatizare, dar chiar vrei sa arunci atatia bani pe fereastra ? Adica tu o sa ii dai drumul joi, o opresti duminica, si mai tine pana marti :), cand esti plecat deja de o zi. Chiar sunt curios cum o sa rezolvi, ca nu cred ca o sa renunti la sistemul betonist ;)
in primul rand iti multumesc pentru urare!

la problema pe care o ridici m-am gandit inca de la inceput si initial am vrut s-o fac din lemn!!!
si din motive de pret, binenteles.
la sistemul betonist nici eu nu mai cred ca o sa renunt.
inca se mai poate face, practic, absolut orice modificare, de orice fel! si la dimensiuni.
un telefon la arhitect si se schimba totul in lemn, sau amvic, sau ce naiba as mai vrea eu.
am sa incerc s-o izolez si pe interior. cat mai bine. cred ca e singura varianta valabila si rezonabila.
la ce costuri? nu stiu exact.
as vrea 10-15 cm neopor la exterior si 5 cm vata bazaltica sau polistiren pe interior, inclusiv (mai ales) pe tavan.
un fel de amvic personalizat.

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 09:01.


#32
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Felicitari cuscre  :D.

Pune mana si fa zestre cu etaj pt flacau ca fimea o sa fie invata cu prepeleac. Dupa cum zicea Petre pune osu la munca si nu te mai vaita atata  :P .

Incet incet o sa vezi ca ai oameni care sa te ajute. Ia telefonul si pierde o zi si 5 Euro si sa vezi cati prieteni o sa iti raspunda afirmativ daca incepi cu "fratele meu hai ca fac un gratar cu 1 bericioaca ... dar am si eu de sapat un pic ... ce mai face cutare, cutare... 1 metru adancime ... dar familia bine sanatoasa .... 60 cm latime ... mai tii tu minte cand mergem noi la peste sau la fufe  :naughty:  (cum zice fimea) ... si vreo 100 lungime"

LE Mai te muti o lae in Bucuresti. Eu fac pe draq in patru sa stau cat mai mult pe la "mosie", ba cu treaba ba fara treaba si ma bucur ca deja toti membrii familiei si nu`s putini, mai bine merg la un gratar la mosie decat la padure la manele si peturi aruncate

Edited by dannastase, 01 September 2009 - 09:10.


#33
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdannastase, on 1st September 2009, 10:07, said:

Felicitari cuscre  :D.
Pune mana si fa zestre cu etaj pt flacau ca fimea o sa fie invata cu prepeleac. Dupa cum zicea Petre pune osu la munca si nu te mai vaita atata  :P .
Incet incet o sa vezi ca ai oameni care sa te ajute. Ia telefonul si pierde o zi si 5 Euro si sa vezi cati prieteni o sa iti raspunda afirmativ daca incepi cu "fratele meu hai ca fac un gratar cu 1 bericioaca ...
stiu si eu daca or sa vina asa repede la sapat de santuri si turnat betoane?
ba are soacra bolnava, ba o cumetrie, ba mai stiu eu ce.
si apoi, fi-miu sa puna mana sa-si faca nu sa ia totul de-a gata, ca doar asa o sa aprecieze un lucru!  ;)
daca nu o pleca dupa liceu in lume! ca doar numa' prostu de ta-su si alti cativa nehotarati sau boemi mai stau in tara asta de r...hat!

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 09:17.


#34
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 09:12, said:

stiu si eu daca or sa vina asa repede la sapat de santuri si turnat betoane?
ba are soacra bolnava, ba o cumetrie, ba mai stiu eu ce.
Sefu cu aceasta ocazie afli si cine iti sunt prieteni adevarati. Ca in reclama din 100 doar 3 se trezesc noaptea sa te ajute.

#35
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Acum daca stau sa ma gandesc, cred ca ceva gen sistem grecesc te-ar ajuta (perete-izolatie-perete). Tinand cont ca ar trebui incalzita rapid, ideal ar fii asa : zidarie exterior, cum vrei tu (bca, caramida, whatever), izolatie (sa zicem o bazaltica de 15cm chiar) intre dulapi de lemn si placat cu lemn mai gros sa ai ceva masa termica si la interior dar cu o inertie mult scazuta si finisaj dupa gust. In felul asta ai si respiratie buna vapori (nu stiu cum se comporta la difuzie neopor-ul) si o inertie termica redusa in interior, plus masa termica externa actionand ca mediere intre temperaturile de zi si noapte.

#36
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
oameni buni, incep si eu cu intrebarile deja!

cum ma sfatuiti sa fac putul de apa? cu tub de pvc, subtire? sau o fantana de 60-80cm diametru din tuburi de beton?
personal as tinde catre a doua varianta.

apa in pamant cred ca e foarte sus la mine, dat fiind ca stau pe malul baltii (casa va fi la nici 40m de mal).
vecina are put din beton (20cm) de vreo 10m adancime cu o apa f buna la gust. nu-i salcie, nu-i amara si o foloseste dintotdeauna. la fel si celalalt vecin.

imi va trebui si pentru udat gradina, asa ca trebe apa multa.
voi care ati mai facut, cum ati facut, si cum va descurcati? sau daca ati vazut la altii lucruri interesante si inedite sau chiar normale.  :D

si a doua dilema!
cat de mare sa fac haznaua (fosa septica)? orice idee si varianta e bine primita!
multumesc anticipat pentru orice sfat!

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate