Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Casuta papusilor - A NeverEnding Story

- - - - -
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#55
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
si daca o fi ca voi pana la urma, o sa-mi pun cenusa-n cap, si o sa va chem pe toti care vreti, sa dam fiecare cate un baros in zid, de persoana, intre 2 mici, 3 carnati si 15 beri pana dam de gaura optima de aerisire! :coolspeak:
my treatment, of course!

noi ti-am zis DAR, vom face altfel: noi papam micii si bem berea iar DOREL - adica TU dai cu barosul!  :D
ce zici gandesc bine???????? :naughty:

#56
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postclaudiaradu, on 1st September 2009, 17:07, said:

noi ti-am zis DAR, vom face altfel: noi papam micii si bem berea iar DOREL - adica TU dai cu barosul!  :D
ce zici gandesc bine???????? :naughty:
e bine si asa! numai sa veniti! restul il fac eu!  ;)

#57
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Lasati omul in pace! :)

Man, ti-ar mai trebui asa ceva, daca ai tzaca recuperarii caldurii, ca si mine de altfel :D

Attached Files



#58
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostCRG, on 1st September 2009, 17:15, said:

Lasati omul in pace! :)
Man, ti-ar mai trebui asa ceva, daca ai tzaca recuperarii caldurii, ca si mine de altfel :D
bai neneee, asta-i aur platinat cu iridiu, frateee!!!
sa-mi dai intr-un pm, de unde ai furat poza aia, te rog, daca ti-e jena de reclama mascata!

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 16:40.


#59
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 19:19, said:

bai neneee, asta-i aur platinat cu iridiu, frateee!!!
sa-mi dai intr-un pm, de unde ai furat poza aia, te rog, daca ti-e jena de reclama mascata!
la un scurt search cu "gogu" dusmanul lui dorel am gasit eu niste iridiu +platina din asta da'costa cat sa faci cald in toata casa o iarna intreaga( vreo 9500 roni) nush daca se preteaza!
legat de fosa eu am facut-o de 3x3x3.4 pt ca mai trebuie taluzati peretii si sa nu stea doreii mei sa mai scoata pamantul din fosa .dupa turnare a ramas cam 3x3x3. cand privesti in ea te cam ia cu ameteala. sper sa nu fie nevoie sa o vidanjez lunar,asta in conditiile in care locuim de duminica pana vineri 2 adulti si un kinder.

#60
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Măăăăiiiiii, oameni buni! Ați scris j'demii de posturi de dimineață! Păi cînd să le citesc pe toate, că pînă termin eu de citit, voi mai postați încă o dată pe atît. Iar dacă mai vreau să și răspund cîte ceva...  trebuie să fac "ore suplimentare". :death: :roflmaofast:  


View Postcasuta_papusilor, on 31st August 2009, 23:14, said:

[...] eu sunt perfect de acord cu tine, si asa as vrea sa fac, dar nu stiu cati bani imi mai trebuie pentru asta. sau cati imi vor mai ramane pentru terasa. [...]
Păi nu-ți trebuie decît banii pentru materiale, pentru că-i spui constructorului că manopera pentru terasa este bonusul de la el pentru tine!   :naughty:


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 08:47, said:

[...] eu estimez cam 21-23.000 euro la gata pentru ce 63 mp utili (80 construiti). [...]
Tu știi că eu țin cu tine și nu cu ursu', dar cred că estimarea ta este sub ceea ce va fi în realitate. În ceea ce mă privește, să dea Domnu' să o faci chiar și la jumătate din prețul de mai sus!  :thumbup:


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 10:36, said:

[...] cum ma sfatuiti sa fac putul de apa? cu tub de pvc, subtire? sau o fantana de 60-80cm diametru din tuburi de beton? personal as tinde catre a doua varianta. [...]
Dacă forezi la o adîncime nu prea mare, puțul va avea o rezervă de apă destul de mică, poate chiar insuficientă pentru nevoile unei case. Așa că, din acest motiv, eu aș merge tot pe varianta cu fîntîna.


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 10:36, said:

[...] vecina are put din beton (20 cm) de vreo 10 m adancime cu o apa f buna la gust. nu-i salcie, nu-i amara si o foloseste dintotdeauna. la fel si celalalt vecin. [...]
Dacă spui că balta este aproape, eu nu mi-aș face iluzii că apa va fi bună de băut. Poate doar la folosit în casă și la grădină. Dar mai bine, ia o probă (sau două) de apă de la vecini și du-te cu ele la analiză.


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 10:36, said:

[...] cat de mare sa fac haznaua (fosa septica)? [...]
De unde să știm noi cît sînteți voi de ...ăcioși (cine se gîndește la cuvinte urîte, să știe că eu m-am referit la spălăcioși  :P  )? Cel mai simplu este să te uiți pe listele de avizier cîtă apă consumați pe lună, că tot cam atît va ajunge și în viitoarea fosă, nu? Și așa vei ști la cît timp trebuie făcută vidanjarea. ;)


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 12:56, said:

[...] o sa incerc sa pun cat mai mult polistiren pe exterior pentru a scoate punctul de roua, macar de pe suprafata interioara a peretelui, si o izolatie cat mai buna si pe interior [...]
Vezi tu, aici este un paradox: cu cît izolezi mai bine pe interior, cu atît mai mult intră punctul de rouă în perete! ;)

#61
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:05, said:

Dacă forezi la o adîncime nu prea mare, puțul va avea o rezervă de apă destul de mică, poate chiar insuficientă pentru nevoile unei case. Așa că, din acest motiv, eu aș merge tot pe varianta cu fîntîna.
deci fantana cat de larga si de adanca, sa ajunga la tot satu' cand o fi seceta mai mare!  :OK:
o sa duc apa la analiza si de la nea nicu tiganu' si de la baba!

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:05, said:

Dacă spui că balta este aproape, eu nu mi-aș face iluzii că apa va fi bună de băut. Poate doar la folosit în casă și la grădină. Dar mai bine, ia o probă (sau două) de apă de la vecini și du-te cu ele la analiză.
o sa duc apa la analiza si de la nea nicu tiganu' si de la baba!

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:05, said:

De unde să știm noi cît sînteți voi de ...ăcioși (cine se gîndește la cuvinte urîte, să știe că eu m-am referit la spălăcioși  :P  )? Cel mai simplu este să te uiți pe listele de avizier cîtă apă consumați pe lună, că tot cam atît va ajunge și în viitoarea fosă, nu? Și așa vei ști la cît timp trebuie făcută vidanjarea. ;)
la mine la bloc duci consumul de apa (calda si rece) si te trezesti cu dublu la plata!

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:05, said:

Vezi tu, aici este un paradox: cu cît izolezi mai bine pe interior, cu atît mai mult intră punctul de rouă în perete! ;)
mai nene, deci daca bag izolatie pe interior inseamna ca aduc si punctul de roua spre interior! si mi-l bag inapoi in casa, nu?
dar la aia cu cofajele lor din polistiren nu se intampla la fel?

#62
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009
man,esti aproape de lac,o sa ai apa destula in fantana si la cea din pvc,nu stiu daca e potabila. sunt curios ce facem cand avem apa dar nu e potabila?
niste "prieteni" mi-au sugerat un filtru UV pt "carcalacii"din apa ,oare o fi bun de ceva?

#63
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postm_mosu, on 1st September 2009, 18:42, said:

man,esti aproape de lac,o sa ai apa destula in fantana si la cea din pvc,nu stiu daca e potabila. sunt curios ce facem cand avem apa dar nu e potabila?
niste "prieteni" mi-au sugerat un filtru UV pt "carcalacii"din apa ,oare o fi bun de ceva?
la baba n-am vazut carcalaci, cel putin la ochiometru. si ea cu tot neamu ei o foloseste demult, la toate prin casa.
si nu se tine nimeni de burta.
la fel si in dreapta la nea nicu carutasu, gateste si beau apa din putul lor intr-o veselie de 35 de ani.
problema e sa nu fie prea multa apa. ca cica atunci cand ploua mai des, iei apa din put doar intinzandu-te cu cana in mana!!!

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 17:52.


#64
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 18:36, said:

[...] la mine la bloc duci consumul de apa (calda si rece) si te trezesti cu dublu la plata! [...]
Atunci ia cifrele de pe fișa cu care mergi la asociația de locatari/proprietari.


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 18:36, said:

[...] mai nene, deci daca bag izolatie pe interior inseamna ca aduc si punctul de roua spre interior! [...]
Exact! ;)


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 18:36, said:

[...] si mi-l bag inapoi in casa, nu? [...]
Chiar pînă în casă, NU. Doar mai spre interiorul ansamblului numit generic "perete". Dacă te interesează discuția pe mai departe, pot detalia.


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 18:36, said:

[...] dar la aia cu cofajele lor din polistiren nu se intampla la fel?
Ba bine că nu! Dar cine spune că ce fac ăia este și bine? ;)


View Postm_mosu, on 1st September 2009, 18:42, said:

man, esti aproape de lac, o sa ai apa destula in fantana si la cea din pvc [...]
Cine poate garanta acest lucru? De unde știm că puțul va comunica direct cu balta/lacul?  ;)

#65
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 16:52, said:

multe ghene de aerisire la blocuri sunt obturate cu caramizi, fiare, salopete si chiloti inca de la ridicarea lor.

va multumesc fetelor ca imi vreti binele! chiar apreciez mult!

eu am s-o fac totusi fara fereastra, macar de dragul experientei si a cercetarilor sociologice in constructii!

si daca o fi ca voi pana la urma, o sa-mi pun cenusa-n cap, si o sa va chem pe toti care vreti, sa dam fiecare cate un baros in zid, de persoana, intre 2 mici, 3 carnati si 15 beri pana dam de gaura optima de aerisire! :coolspeak:
my treatment, of course!

am locuit un an intr-o garsoniera care nu avea fereastra. in schimb, avea coloana de aersiere buna ( se simtea curent de aer pe ea) si am montat un ventilator mai de firma nu chinezarie si pot sa zic ca se aerisea mai bine decat o baie cu fereastra. aburii si mirosurile "cacacioase" dispareau imediat si nu exista miros de mucegai sau mai stiu eu ce.

singurul inconvenient poate fi lipsa luminii naturale. la o baie mica, de serviciu, nu mi se pare important dar la cea mare, eu vreau ferestre ca la o camera normala. asta din motive estetice...... dar costa dom`le in plus.

#66
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:57, said:

Atunci ia cifrele de pe fișa cu care mergi la asociația de locatari/proprietari.
exact pe alea. am zis-o doar ca sa-l fac de balamuc pe administrator desi cred ca nu-i numai la el buba.

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:57, said:

Chiar pînă în casă, NU. Doar mai spre interiorul ansamblului numit generic "perete". Dacă te interesează discuția pe mai departe, pot detalia.
ma intereseaza mult! cand ai timp de elaborat sa scrii, te rog.

View Postraduk, on 1st September 2009, 18:57, said:

Cine poate garanta acest lucru? De unde știm că puțul va comunica direct cu balta/lacul?  ;)
si eu banuiesc acelasi lucru, ca ori n-are comunicare cu balta ori se filtreaza in vreun fel pana la panza puturilor.

View Postcorrnel, on 1st September 2009, 19:01, said:

am locuit un an intr-o garsoniera care nu avea fereastra. in schimb, avea coloana de aersiere buna ( se simtea curent de aer pe ea) si am montat un ventilator mai de firma nu chinezarie si pot sa zic ca se aerisea mai bine decat o baie cu fereastra. aburii si mirosurile "cacacioase" dispareau imediat si nu exista miros de mucegai sau mai stiu eu ce.

singurul inconvenient poate fi lipsa luminii naturale. la o baie mica, de serviciu, nu mi se pare important dar la cea mare, eu vreau ferestre ca la o camera normala. asta din motive estetice...... dar costa dom`le in plus.
si eu ma bazam pe acelasi lucru. al unui tiraj fortat sau natural eficient. pe acel colt e si foarte mult curent, bate vantul chiar pe directia aia predominant.
treaba cu lumina e si ea f adevarata, dar pe mine nu ma incanta nici descanta lipsa sau existenta ferestrei, din pct de vedere al esteticii sau intunericului.
si nici nu saracesc daca as pune o fereastra mica in plus. ar fi bonusul lui conu poate.

bobodinvs dorea sa stie cred cum voi actiona cu constructia in timp.
sper ca pana da inghetul mare (dec-ian) sa ridic casa la rosu, geamuri si "caciula" din tabla.

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 18:17.


#67
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Cand o sa-mi iau concediu vreo 3 saptamani poate o sa apuc sa fiu la curent cu topicul. Ce ziceti inca 5 pagini si ajungem la clante si yale? :D
Ai acumulat, ai acumulat si dintr-o data ai explodat in forta.
Succes la casa, daca o incepi pana termin eu mai trag si eu cate un ochi pe la tine sa-ti mai vand niste ponturi, ca tot suntem vecini, e saracie mare, mai dai si matale o halba, mai dau si eu o schita.
Ca la garduri am vazut ca te pricepi, unu cu sapa si 5 cu mapa. :lol:

Edited by Astrul, 01 September 2009 - 18:46.


#68
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 1st September 2009, 19:46, said:

Cand o sa-mi iau concediu vreo 3 saptamani poate o sa apuc sa fiu la curent cu topicul. Ce ziceti inca 5 pagini si ajungem la clante si yale? :D
Ai acumulat, ai acumulat si dintr-o data ai explodat in forta.
Succes la casa, daca o incepi pana termin eu mai trag si eu cate un ochi pe la tine sa-ti mai vand niste ponturi, ca tot suntem vecini, e saracie mare, mai dai si matale o halba, mai dau si eu o schita.
Ca la garduri am vazut ca te pricepi, unu cu sapa si 5 cu mapa. :lol:
ar fi o mare placere pentru mine sa vii pe santier cand voi incepe!
rezolvam si cu saracia, macar in parte, nu-i problema!
cu gardurile n-ai vazut prea bine, poate! eu repetam ce spuneai tu cu 2 fraze inainte, doar mai schimbam din cuvinte si paream original!  ;)
saptamana asta te mai paste o mica vizita!

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 18:55.


#69
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
:roflmaofast: Vezi cand vorbesti prea mult nici nu realizezi cand celalalt spune acelasi lucru, in 2 minute ai si uitat.
Nu vad locul pentru scara. Stiu ca nu visezi in curand un etaj dar trebuie pentru orice eventualitate. Si nu-mi spune ca-ti dai o gaura in living de 1 metru jumate si urci pe una elicoidala, ca nu te-am vazut atat de sprinten.

#70
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 1st September 2009, 19:58, said:

:roflmaofast: Vezi cand vorbesti prea mult nici nu realizezi cand celalalt spune acelasi lucru, in 2 minute ai si uitat.
Nu vad locul pentru scara. Stiu ca nu visezi in curand un etaj dar trebuie pentru orice eventualitate. Si nu-mi spune ca-ti dai o gaura in living de 1 metru jumate si urci pe una elicoidala, ca nu te-am vazut atat de sprinten.
te iert ca nu stii de locul de scara! n-ai avut cum sa citesti tot ce s-a scris.
am scris ca am simulat, cu arhitectul pe calculator, o scara pe locul sasului+CT, pe stanga sau dreapta, si a intrat o scara cu trepte de 15 cm si vreo 2 podesturi.

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 19:08.


#71
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
În timp ce alții glumește, alții muncește.  :angry:  Da' las că mă scot eu la grătarele alea, că-l pun pe Astrul să le facă și pe casuta_papusilor să le "ude"!  :P


View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2009, 19:11, said:

[...] ma intereseaza mult! cand ai timp de elaborat sa scrii, te rog. [...]
La cărămida ta de 30, pentru comfort termic, va trebui să folosești la termosistem un PEX de minim 9 cm. În aceste condiții, punctul de îngheț este în stratul de PEX (ceea ce este bine). În continuare, dacă pe interior izolezi cu vată minerală de 7 cm, punctul de îngheț ajunge la limita dintre PEX și cărămidă (ceea ce nu este așa de bine). Cum de PEX de 9 cm nu am mai auzit, bănuiesc că-l vei folosi pe cel de 10 cm, iar soluția de compromis ar fi un strat de vată minerală de 5 cm.

Eu tot mai cred că trebuie să vă hotărîți ce vreți: casă de vacanță sau azil de bătrîni? Eu zic să mergi pe varianta a doua. Acum sînteți tineri, sîngele curge în instalații, dar cînd veți îmbătrîni, veți folosi casa ca pe o reședință permanentă.

Dacă vrei să ai un factor de încetinire a transferului temic către pereții din cărămidă, ai putea folosi lambriul din lemn (bonus: reglarea - limitată - a umiditații din încăperi). :idea:

#72
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mai nenea raduk, la cati iti suntem datori, numai noi astia de pe langa bucuresti, se aduna de vreo 2 camioane de bere de trimis pe aliniamentul bucuresti-namoloasa-copou! plus ce-o mai fi prin restul tarii si afara, bea juma de judet!

la faza cu rata de incetinire a transferului catre perete, m-ai pierdut deja o juma de tura de stadion.
adica daca bag lemnarie la fata interioara a peretelui (interior-lambriu-vata-caramida-polistiren-exterior) pierd mai putina caldura? e mai bun lambriul decat gips-cartonul?

as vrea polistiren de 20 de kile/mc, de 15cm afara.
ma rezolva si cu bazaltica de 5 cm pe interior, linistit, zic eu!
ca sa nu faca pp peretele, nici pe fata int nici pe cea ext.
daca mai bag si osb de 12 sau 15, mai are rost incalzirea, daca dau drumul la calculator si fac o cafea?  :roflmao:

Edited by casuta_papusilor, 01 September 2009 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate