Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Domeniul profetic,profetii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2784 replies to this topic

#2215
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 19 noiembrie 2018 - 09:28, said:

Eu văd totuși Rusia ca Împărat al Nordului. Ca să fie...împăratul de miazăzi... nu prea merge...Siberia, votcă, pământ înghețat, armatele prinse în nămol etc.
Si Alianta Nordului - cea cu putere peste intreaga lume locuita - o vezi ca Imparatu de la Miazazi? Posted Image

acuma bine...faptu ca se numeste alianta nordica nu e un indiciu ca asta e Imparatia Nordului/Miazaqnoaptei. Trebuie sa sapi mai adanc in Profetie, in special prin Daniel si Isaiah. Acolo deconspirezi prin indiciile lasate - Imparatia Nordului/Babilonului. Iar cea de la Miazazi este oponenta de milenii a acesteia.
Practic, asa numitul WEST este Imparatia Miazanoaptei, iar ESTUL/Rasaritu este Imparatia Miazazxilei. Posted Image
Poate ar merita dschis un topic pe tema asta. Si chiar am sa o fac. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 19 November 2018 - 10:32.


#2216
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,585
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu am înțeles nimic din profeția lui Daniel, aia cu împărații nordului și sudului. Nu o pot armoniza cu profeția lui Pavel, aceea cu pace și securitate!

#2217
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 19 noiembrie 2018 - 10:24, said:

Eu nu am înțeles nimic din profeția lui Daniel, aia cu împărații nordului și sudului. Nu o pot armoniza cu profeția lui Pavel, aceea cu pace și securitate!
Trebe plecat de la baza ca Pavel a fost un mascarici in materie de profetie. Posted Image
Profetia o gasesti in locul ei,nu in scrierile lu PAvel, dupa cum scrie:"Dumnezeu a randuit in Biserica, intai, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, invatatori; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tamaduirilor, ajutorarilor, carmuirilor si vorbirii in felurite limbi. (1Cor.12:28)
Iar prorocii din vers, NU sunt mascaricii care bolborosesc tot soiu de ghicitorii, intalniti astazi in Secte, ci Prorocii autentici validati de Dumnezeu prin Duhul Sau, carora le-a facut cunoscut mai dinainte lucruri care au sa se intample pe plan mondial. Posted Image
Ioan Apocalipticu este un exemplu de proroci valizi. PE langa acesta , ghicitorii bolborositori se autodeconspireaza ca mascarici. :)

Edited by Dude_2nd, 19 November 2018 - 10:28.


#2218
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,585
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 19 noiembrie 2018 - 10:27, said:

Trebe plecat de la baza ca Pavel a fost un mascarici in materie de profetie. Posted Image

A, da? :huh:

#2219
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 19 noiembrie 2018 - 10:34, said:

A, da? Posted Image
categoric. Posted Image

Pavel saliva la descoperirile profetice ce le-a primit nu el, ci Ioan Apocalipticu. Posted Image

ce obiectii academicepoti sa aduci intru intampinarea celor batute-n cuie de mine mai sus colea? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 19 November 2018 - 11:24.


#2220
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 19 noiembrie 2018 - 10:27, said:

Pavel a fost un mascarici in materie de profetie.
Popapacologie pura... Posted Image

#2221
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 19 noiembrie 2018 - 11:21, said:

Popapacologie pura... Posted Image
la prima vedere, asa pare.
totusi, daca intri mai adanc, vei observa ca in materie de prorocie, PAvel a fost un primitiv.
Poti sa-l compari cu un Daniel, cu un Isaiah, cu un Ioan Apocalipticu, cu un Isus? :) NU. Nu poti, pentru ca rolu lui Pavel a fost cu totu altu decat Profetia. Posted Image

#2222
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nadajduiesc ca ai o problema cu proprietatea termenilor.
Primitiv, mascarici... Posted Image

#2223
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,585
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 19 noiembrie 2018 - 11:23, said:

la prima vedere, asa pare.
totusi, daca intri mai adanc, vei observa ca in materie de prorocie, PAvel a fost un primitiv.
Poti sa-l compari cu un Daniel, cu un Isaiah, cu un Ioan Apocalipticu, cu un Isus? Posted Image NU. Nu poti, pentru ca rolu lui Pavel a fost cu totu altu decat Profetia. Posted Image
Asta nu înseamnă că a greșit prorocia de la 1 Tes. 5:3

Posted Image

#2224
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 19 noiembrie 2018 - 13:25, said:

Asta nu înseamnă că a greșit prorocia de la 1 Tes. 5:3

Posted Image
el nu a prorocit nimic. el doar a preluat ideea din Prorocu Ieremiah/Daniel. Posted Image

"Cand vor fi incalziti de vin, le voi da sa bea si-i voi imbata, ca sa se inveseleasca, si apoi sa adoarma somnul cel de veci, ca sa nu se mai scoale, zice Domnul!"

"Cum s-a luat Sesacul! Cum a fost cucerit acela a carui slava umplea tot pamantul! Cum a fost nimicit Babilonul din mijlocul neamurilor!"Posted Image vai, vai ,vai!Posted Image

Isus in schimb...da, El a prorocit adevarat chestiuni vitale.

View Postpenticostalul, on 19 noiembrie 2018 - 11:49, said:

Nadajduiesc ca ai o problema cu proprietatea termenilor.
Primitiv, mascarici... Posted Image
Sfinte, am obiceiu de a exagera umpic pentru a atrage atentia asupra adevarului exprimat. Posted Image

evident ca Pavel n-a fost un mascarici primitiv in adevaratu sens al cuvantului, dar el NU a fost proroc. Alta a fost slujba lui. Posted Image
Proroc a fost Ioan Apocalipticu de exemplu. Dar pe el nu vrei sa-l iei in seama...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 19 November 2018 - 19:10.


#2225
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,585
  • Înscris: 16.03.2004
Te înșeli, Noul testament spune foarte clar despre Pavel că a fost proroc și dacă vrei îți arăt și unde!

#2226
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 19 noiembrie 2018 - 10:24, said:

Eu nu am înțeles nimic din profeția lui Daniel, aia cu împărații nordului și sudului. Nu o pot armoniza cu profeția lui Pavel, aceea cu pace și securitate!

Este neclar din cauza traducerilor. Cuvintele lui Pavel se găsesc în Daniel 8:25:

23 La sfârşitul stăpânirii lor, când păcătoşii vor fi umplut măsura nelegiuirilor, se va ridica un împărat fără ruşine şi viclean.
24 El va fi tare, dar nu prin puterea lui însuşi; el va face pustiiri de necrezut, va izbuti în tot ce va începe, va nimici pe cei puternici şi chiar pe poporul sfinţilor.
25 Din pricina propăşirii lui şi izbândirii vicleniilor lui, inima i se va îngâmfa, va pierde (lit. corupe, religios, moral) pe mulţi oameni care trăiau liniştiţi şi se va ridica împotriva Domnului domnilor, dar va fi zdrobit fără ajutorul vreunei mâini omeneşti.


VBOR

25 Din pricina isteţimii lui, va izbuti înşelăciunea în mâna lui şi se va semeţi în inima sa şi în plină vreme de pace va doborî (corupe) pe mulţi. Şi se va ridica împotriva Regelui regilor, dar va fi aruncat la pământ nu de mână omenească.


BTF

25 Şi prin politica sa de asemenea va face viclenia să prospere în mâna sa; şi se va preamări în inima sa şi prin pace va nimici (corupe) pe mulţi; el de asemenea se va ridica împotriva Prinţului prinţilor; dar va fi frânt fără mână.


”În timp de liniște va strica pe mulți”, adică în timp ce națiunea se va simți în siguranță din partea dușmanilor ei, în timp de relaxare. Același cuvânt este folosit în Proverbele 17:1 pentru a descrie liniștea unui cămin în care nu există stări conflictuale: "Mai bine o bucată de pâine uscată, cu pace, decât o casă plină de cărnuri, cu ceartă". Planul ”împăratului fără rușine și viclean” este cucerirea națiunii prin subminarea loialității membrilor ei față de "legământul sfânt", conform 11:30-32. "Își va îndrepta atenția spre cei care vor părăsi legămân­tul sfânt... vor profana sfântul locaș, cetățuia... va ademeni prin lingușiri pe cei care rup legământul". Ceva asemănător cu "învățătura lui Balaam, care a învățat pe Balac să arunce o cursă înaintea fiilor lui Israel, ca ei să mănânce din lucrurile jertfite idolilor și să comită desfrânare" și astfel să se îndepărteze singuri de protecția lui Dumnezeu (Apoc. 2:14).

Deci în timp ce ”poporul” religios se simte în siguranță față de împăratul viclean, ocrotit de legământul lui cu cei mulți (Dan. 9:27; Ap. 13:16, 17), peste popor este ”prăpădenia” spirituală, coruperea, profanarea.

1 Tesaloniceni 5:3, VBOR

”Atunci când vor zice: pace şi linişte, atunci, fără de veste, va veni peste (epistemi - stă peste) ei pieirea”.


epistemi to stand upon, i.e. be present (in various applications, friendly or otherwise, usually literal).

Young's Literal Translation
For when they may say, Peace and surety, then sudden destruction doth stand by them



#2227
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,585
  • Înscris: 16.03.2004
Revelația lui Pavel de la 1 Tes 5:3 nu se bazează pe cartea profetului Daniel.

#2228
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă Pavel are o revelație proprie sau se bazează pe cuvintele lui Daniel, nu putem ști cu certitudine. Eu doar am indicat pasajul unde cred că își au echivalentul cuvintele lui Pavel despre ”pace și securitate” în profeția lui Daniel. Care pasaj descrie acțiunea împăratului de la miază-noapte împotriva poporului lui Dumnezeu pe parcursul celor 3 1/2 vremuri ale necazului cel mare.

Dacă ne gândim însă la ”potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește Dumnezeu”, de care vorbește în 2 Tesaloniceni 2:3, 4, este limpede că Pavel nu este cu totul străin de profeția lui Daniel (11:31-36). La fel își bazează pe profeția VT (Isaia) învățătura despre răpire și eradicarea morții de către împărăția lui Cristos.

#2229
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 19 noiembrie 2018 - 11:23, said:

totusi, daca intri mai adanc, vei observa ca in materie de prorocie, PAvel a fost un primitiv.

Asa ceva rar mi-a fost dat sa aud... frate Dude? Posted Image

1. E nevoie sa ma laud, macar ca nu este de folos. Voi veni totusi la vedeniile si descoperirile Domnului.

2. Cunosc un om in Hristos, care, acum paisprezece ani, a fost rapit pana in al treilea cer (daca a fost in trup, nu stiu; daca a fost fara trup, nu stiu: Dumnezeu stie).

3. Si stiu ca omul acesta (daca a fost in trup sau fara trup, nu stiu: Dumnezeu stie)

4. a fost rapit in rai si a auzit cuvinte care nu se pot spune si pe care nu-i este ingaduit unui om sa le rosteasca.

5. Cu un astfel de om ma voi lauda; dar, intrucat ma priveste pe mine insumi, nu ma voi lauda decat cu slabiciunile mele.

6. Chiar daca as vrea sa ma laud, n-as fi nebun, caci as spune adevarul; dar ma feresc, ca sa n-aiba nimeni despre mine o parere mai inalta decat ce vede in mine sau ce aude de la mine.

7. Si, ca sa nu ma umflu de mandrie din pricina stralucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un tepus in carne, un sol al Satanei, ca sa ma palmuiasca si sa ma impiedice sa ma ingamf.


Poate ca din cauza ca nu i-a fost ingaduit sa rosteasca ce a vazut si auzit, nu a scris Pavel o Apocalipsa nr. 2... nu te-ai gandit la asta, nu? Nici Daniel nu a avut voie sa scrie tot ce a vazut sau auzit. Pentru ca si prorocia si vedeniile se tin sau se spun dupa cum doreste Dumnezeu.

Nu dupa cum doreste fratele Dude din Carpati. Posted Image

#2230
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Pace fratilor! Posted Image

Ce pacea dracu, cand fratioru Les a ajuns Ministu a Razboiului? Posted Image

View PostSILIKA, on 20 noiembrie 2018 - 21:01, said:


Asa ceva rar mi-a fost dat sa aud... frate Dude? Posted Image
tot ce ai auzit e adevarat. Posted Image

#2231
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 20 noiembrie 2018 - 21:01, said:

Poate ca din cauza ca nu i-a fost ingaduit sa rosteasca ce a vazut si auzit, nu a scris Pavel o Apocalipsa nr. 2... nu te-ai gandit la asta, nu?
nu , nu de asta.
Pavel NU a fost un proroc, si prin urmare a ramas la nivelu de mascarici fata de Ioan Apocalipticu. :)
Nu poate sa existe o Apocalipsa la APocalipsa.Posted Image  Apocalipsa e una singura. Stiu....voua v-ar fi placut sa va reveleze vreo prostie cum ca crestinii trebe sa-si ucida semenii in razboaiele cezarilor mascarici. Dar NU. :) Singura invatatura care finalizeaza toata revelatia este asta: "Cine ucide cu sabia trebuie sa fie ucis cu sabie. Aici este rabdarea si credinta sfintilor." (Apoc.13:10) Indiferent ca e Dregatoru, cezaru, militaru sau crestinu mascarici care-si insuseste una din aceste functii incompatibile cu statutu sau. :)

#2232
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,585
  • Înscris: 16.03.2004
Faptele Apostolilor 13
1. In Biserica din Antiohia erau niste proroci si invatatori: Barnaba, Simon, numit Niger, Luciu din Cirena, Manaen, care fusese crescut impreuna cu carmuitorul Irod, si Saul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate