Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

nebun sau doar foarte visator?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009
as vrea sa va pun o intrebare ce sigur are legatura cu schizofrenia?

1. Voi visati deseori cu ochii deschisi? aveti stari de reverie?
... daca da va rog detaliati-mi si mie cum e ? ce inseamna pentru voi sa visati cu ochii deschisi? cat de des vi se intampla? :huh:

2. Am citit undeva ca schizofrenicii traiesc intr-o lume a fanteziei... .E acelasi lucru cu visarea cu ochii deschisi, reveria?

Intreb asta pentru ca eu sunt o fire foarte visatoare, visez aprope in continuu atunci cand sunt singur si nu am ce face, aprope ca traiesc intr-o lume proprie. Asta se intampla doar cand sunt singur.

3.E normal ce patesc sau nu? :confuzzled:

Mentionez ca sunt constient ca toata aceasta visare a mea e doar un vis, rod al imaginatiei mele.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
Nu iti fa probleme. Un nebunnu isi da seama ca e nebun.

#3
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009

 worldwideinformer, on 30th August 2009, 19:12, said:

as vrea sa va pun o intrebare ce sigur are legatura cu schizofrenia?

1. Voi visati deseori cu ochii deschisi? aveti stari de reverie?
... daca da va rog detaliati-mi si mie cum e ? ce inseamna pentru voi sa visati cu ochii deschisi? cat de des vi se intampla? :huh:

2. Am citit undeva ca schizofrenicii traiesc intr-o lume a fanteziei... .E acelasi lucru cu visarea cu ochii deschisi, reveria?

Intreb asta pentru ca eu sunt o fire foarte visatoare, visez aprope in continuu atunci cand sunt singur si nu am ce face, aprope ca traiesc intr-o lume proprie. Asta se intampla doar cand sunt singur.

3.E normal ce patesc sau nu? :confuzzled:

Mentionez ca sunt constient ca toata aceasta visare a mea e doar un vis, rod al imaginatiei mele.
poate te-ai indragostit

#4
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009
[quote name='SpadasinulFricos' date='30th August 2009, 19:30' post='6985473']
poate te-ai indragostit
[/quote}


oarecum.......da asa as este atunci cand sunt indragostit sunt un aerian si jumatate ma aflu la apogeul reveriei... foarte visator :inlove:
... dar nu trebuie sa fiu neaparat indragostit ca sa am acest vis cu ochiii deschisi

#5
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Toti visam,dar tu cred ca esti printre norocosii care au si timp si starea necesara pentru asa ceva.Cred ca e un lucru bun.Acum multi ani visam cu ochisorii larg deschisi ce as face daca as avea un milion de dolari..Visam cum va arata vila pe care mi-as fi construit-o,Jeep-ul din garaj,mobila,cadourile pe care le voi face celor dragi,etc....Intre timp mi-am dat seama ca nu am cum sa castig suma asta,nici macar a 10-a parte,asa ca...visez doar ce voi face cu urmatorul salariu,dar asta se incadreaza mai mult la cosmar decat la vis frumos.
Oricum,succes in continuare si vise cat mai placute!
Nebunii nu-si pun intrebarea"oare sunt dus cu pluta?",asa ca nu te incadrezi in viitorii pacienti de la Socola.

Edited by miha_pinkcat, 30 August 2009 - 19:31.


#6
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 worldwideinformer, on 30th August 2009, 19:12, said:

as vrea sa va pun o intrebare ce sigur are legatura cu schizofrenia?

1. Voi visati deseori cu ochii deschisi? aveti stari de reverie?
... daca da va rog detaliati-mi si mie cum e ? ce inseamna pentru voi sa visati cu ochii deschisi? cat de des vi se intampla? :huh:

2. Am citit undeva ca schizofrenicii traiesc intr-o lume a fanteziei... .E acelasi lucru cu visarea cu ochii deschisi, reveria?

Intreb asta pentru ca eu sunt o fire foarte visatoare, visez aprope in continuu atunci cand sunt singur si nu am ce face, aprope ca traiesc intr-o lume proprie. Asta se intampla doar cand sunt singur.

3.E normal ce patesc sau nu? :confuzzled:

Mentionez ca sunt constient ca toata aceasta visare a mea e doar un vis, rod al imaginatiei mele.
:confuzzled: Pe mine ma sperie doar faptul ca tu pur si simplu nu te informezi .Ai internet,pui asemenea intrebari aici dar nu esti capabil sa cauti  informatii despre schizofrenie?!
Daca tu erai schizofren,te asigur ca nici macar nu erai constient de faptul ca suferi de o afectiune psihica.Te rog frumos sa te informezi inainte sa pui asemenea intrebari ,nu de alta dar observa ca se mai dau raspunsuri absolut aberante pe forum  si ma gandesc ca o persoana sensibila ca tine poate sa fie influentata de astfel de afirmatii.

http://ro.wikipedia....ki/Schizofrenie

#7
Colorbliss

Colorbliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.10.2009

 worldwideinformer, on 30th August 2009, 18:12, said:

as vrea sa va pun o intrebare ce sigur are legatura cu schizofrenia?

1. Voi visati deseori cu ochii deschisi? aveti stari de reverie?
... daca da va rog detaliati-mi si mie cum e ? ce inseamna pentru voi sa visati cu ochii deschisi? cat de des vi se intampla? :huh:

2. Am citit undeva ca schizofrenicii traiesc intr-o lume a fanteziei... .E acelasi lucru cu visarea cu ochii deschisi, reveria?

Intreb asta pentru ca eu sunt o fire foarte visatoare, visez aprope in continuu atunci cand sunt singur si nu am ce face, aprope ca traiesc intr-o lume proprie. Asta se intampla doar cand sunt singur.

3.E normal ce patesc sau nu? :confuzzled:

Mentionez ca sunt constient ca toata aceasta visare a mea e doar un vis, rod al imaginatiei mele.

Eu de exemplu, inainte sa adorm, ca sa adorm, imi spun mereu "povesti". Imi imaginez eu tot felul de lucruri. Ca si cum creez un film psihic. Cu intriga, punct culminant, etc (foarte rar ajung la final, de obicei adorm). Apoi visez si eu ca sunt solista sau cant la chitara... Am chitara, dar mai des imi imaginez cum cant decat sa chiar cant. De exemplu ascult o piesa si parca aud chiar vocea mea in locul celui care canta, parca simt chitara mea cum produce sunetele respective. Da, traiesc intr-o lume a fanteziei foarte des. Creez scenarii, care includ chiar prieteni, persoane cunoscute, sau doar fictive. O vreme aveam si eu sentimentul asta de confuzie, ca "oare e ok?". Ghici ce. E ok. mai ales ca stii ca e imaginatia ta.

Cand eram copii faceam asta foarte des, nu ? visam cu ochii deschisi.
Mi-am pus si intrebarea asta, daca nu cumva nu m-am maturizat. Dar sunt mai matura decat majoritatea persoanelor de aceeasi varsta cu mine, pot sa vad asta foarte clar.
Asa ca.. ma bucur ca pot sa fac asta, inca pot sa mai visez. Nu sufar ca nu poate deveni realitate, intreaga placere ti-o iei din proces. Sa iti imaginezi ceva, sa creezi o intreaga lume e absolut fantastic.
Bine... e altceva cand visezi sa ai o masina nustucaretip. Atunci e de dorit sa si actionezi in privinta aia, sa misti ceva, nu doar sa visezi. Depinde cat de mult vrei ceva..    Sper ca ti-am detaliat suficient din "visarea" mea, poate te identifici. Daca nu, sunt curioasa in ce mod visezi tu  :P

#8
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

 Colorbliss, on 22nd December 2009, 19:20, said:

Eu de exemplu, inainte sa adorm, ca sa adorm, imi spun mereu "povesti". Imi imaginez eu tot felul de lucruri. Ca si cum creez un film psihic. Cu intriga, punct culminant, etc (foarte rar ajung la final, de obicei adorm). Apoi visez si eu ca sunt solista sau cant la chitara... Am chitara, dar mai des imi imaginez cum cant decat sa chiar cant. De exemplu ascult o piesa si parca aud chiar vocea mea in locul celui care canta, parca simt chitara mea cum produce sunetele respective. Da, traiesc intr-o lume a fanteziei foarte des. Creez scenarii, care includ chiar prieteni, persoane cunoscute, sau doar fictive. O vreme aveam si eu sentimentul asta de confuzie, ca "oare e ok?". Ghici ce. E ok. mai ales ca stii ca e imaginatia ta.

Cand eram copii faceam asta foarte des, nu ? visam cu ochii deschisi.
Mi-am pus si intrebarea asta, daca nu cumva nu m-am maturizat. Dar sunt mai matura decat majoritatea persoanelor de aceeasi varsta cu mine, pot sa vad asta foarte clar.
Asa ca.. ma bucur ca pot sa fac asta, inca pot sa mai visez. Nu sufar ca nu poate deveni realitate, intreaga placere ti-o iei din proces. Sa iti imaginezi ceva, sa creezi o intreaga lume e absolut fantastic.
Bine... e altceva cand visezi sa ai o masina nustucaretip. Atunci e de dorit sa si actionezi in privinta aia, sa misti ceva, nu doar sa visezi. Depinde cat de mult vrei ceva..    Sper ca ti-am detaliat suficient din "visarea" mea, poate te identifici. Daca nu, sunt curioasa in ce mod visezi tu  :P


Incredibil.... ma regasesc perfect in ceea ce ai spus tu......cam aceleasi stari traiesc si eu , dar m-am obisnuit cu ideea ca nu am nimic la cap si pur si simplu sunt o fire foarte visatoare

#9
Colorbliss

Colorbliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.10.2009

 worldwideinformer, on 15th January 2010, 23:50, said:

Incredibil.... ma regasesc perfect in ceea ce ai spus tu......cam aceleasi stari traiesc si eu , dar m-am obisnuit cu ideea ca nu am nimic la cap si pur si simplu sunt o fire foarte visatoare


hehe...atunci ma bucur si eu ca nu sunt singura pe lume  :rolleyes:

#10
justmealone

justmealone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2010

 worldwideinformer, on 30th August 2009, 18:12, said:

as vrea sa va pun o intrebare ce sigur are legatura cu schizofrenia?

1. Voi visati deseori cu ochii deschisi? aveti stari de reverie?
... daca da va rog detaliati-mi si mie cum e ? ce inseamna pentru voi sa visati cu ochii deschisi? cat de des vi se intampla? :huh:

2. Am citit undeva ca schizofrenicii traiesc intr-o lume a fanteziei... .E acelasi lucru cu visarea cu ochii deschisi, reveria?

Intreb asta pentru ca eu sunt o fire foarte visatoare, visez aprope in continuu atunci cand sunt singur si nu am ce face, aprope ca traiesc intr-o lume proprie. Asta se intampla doar cand sunt singur.

3.E normal ce patesc sau nu? :confuzzled:

Mentionez ca sunt constient ca toata aceasta visare a mea e doar un vis, rod al imaginatiei mele.
eu te inteleg perfect pentru ca patesc acelasi lucru.nu stiu daca tie ti se intampla sa visezi cu ochii deschisi si cand nu iti doresti asta.....mie da si nu stiu ce pot face sa nu se mai intample.
de exemplu:e deajuns sa aud o melodie care imi place si mintea mea incepe sa fabuleze...pentru ca exact asta este cuvantul potrivit.am auzit o gramada de teorii de la prieteni sau psihologi care mi-au spus ca am imaginatia foarte bogata sau ca sper la anumite lucruri la care nu am acces...efectiv nu stiu ce sa mai cred.
la un moment dat ajunsesem cu visarea asta tampita atat de departe incat prietena mea cea mai buna(careia ii povesteam cam ce visez) imi spunea ca o sa ajung sa am dubla personalitate :lol:
as vrea sa stiu daca tu ai gasit cat de cat un raspuns la chestia asta.ms

#11
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
in aceeasi situatie ca si tine ma aflu si eu doar ca... sufar si de ADD (Attention Deficit Disorder - Deficit de atentie). Rezultatul: un ametit visator, uituc, prea putin maturizat si care are greutati uriase in a se concentra. Partea buna e ca, desi nu am valente artistice, cand am de rezolvat o problema, imi vin idei foarte repede. Pacat ca majoritatea le uit... :mellow:

#12
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
@worldwideinformer: nu-ți fă griji, nu ai nimic, ești doar o fire mai visătoare,melancolică.

Edited by roua, 04 February 2010 - 00:27.


#13
CharlesFlemming

CharlesFlemming

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.04.2007

 Fishhh, on 3rd February 2010, 20:21, said:

@worldwideinformer: nu-ți fă griji, nu ai nimic, ești doar o fire mai visătoare,melancolică.
Eu as zice ca problema nu e chiar asa de simpla ... eu obisnuiesc sa rumeg foarte mult trecutul, viitorul si chiar si prezentul...
Depinde de cat de mult iti afecteaza astfel de obiceiuri activitatea de zi cu zi; deci chiar as vrea sa stiu - la tine cum e?
ai avut probleme din cauza acestor stari ?
asta inseamna  la scoala, sa cazi pe ganduri :cursing: , sau sa nu iti poti termina lectiile la scoala/sarcinile la munca din cauza acestei chestii? <_<

Oricum, e bine sa vedem ca nu suntem singuri!

#14
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008

 CharlesFlemming, on 4th February 2010, 15:06, said:

Eu as zice ca problema nu e chiar asa de simpla ... eu obisnuiesc sa rumeg foarte mult trecutul, viitorul si chiar si prezentul...
Depinde de cat de mult iti afecteaza astfel de obiceiuri activitatea de zi cu zi; deci chiar as vrea sa stiu - la tine cum e?
ai avut probleme din cauza acestor stari ?
asta inseamna  la scoala, sa cazi pe ganduri :cursing: , sau sa nu iti poti termina lectiile la scoala/sarcinile la munca din cauza acestei chestii? <_<

Oricum, e bine sa vedem ca nu suntem singuri!
Pot să cad pe gânduri,dar îmi dau seama și ce se întâmplă în exterior.De exemplu când merg pe stradă pot să-mi imaginez o sumedenie de chestii(cum ar fi să am puteri supranaturale,ce i-aș face unei x fete,ce o să facă Hiro Nakamura în următorul episod etc.)dar în același timp pot să mă feresc de mașini,ca să nu dea peste mine, să fiu atent dacă mă strigă cineva etc.
La școală pot să las impresia celorlalți că sunt atent,când defapt mie îmi zburdă mintea cine știe pe unde.Dar în cazul meu,când ajung la școală, mă cuprinde o stare de somn și alta de scârbă(ce caut eu acolo?),încât nici de gândit nu am chef. :yes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate